[ Lara @ 26.06.2005. 21:45 ] @
Nesto sam tragala, ali nisam nasla nikakav smisleni odgovor.. zato pitam ovde.

Za nekoliko dana odlazim na more. Imam i pre i post paid 063 karticu, tamo gde idem oba crnogorska operatera rade bez problema. Mogu li sa pre paid karticom da koristim gprs roaming ili ne? Dalje, (ovo je sad vec za post paid) na Mobtelovom sajtu pise da je u Pro Monte mrezi 1 MB negde oko 700 din (da ne trazim sad..), a da se u Monet mrezi gprs roaming jos uvek ne naplacuje. Da li je to tacno (mislim, to za Monet i nenaplacivanje)? I najvaznije pitanje, kako se uopste koristi gprs kad si u roamingu? Preko postojecih parametara? Ili se ubacuju parametri mreze u kojoj se nalazis?

Unapred zahvalna, itd.
[ genesys @ 26.06.2005. 22:14 ] @
Prepaid 063 nema GPRS roaming (posledica je da ne mozhes slati/primati MMS dok si u romingu).

Za monet - postavio sam isto pitanje na ovom forumu posto sam pocetkom juna bio u Budvi.Odgovor nisam dobio pa sam nazvao 9863. Posle provera otisaka ruku i stopala i vlasnistva nad karticom (ne shvatam zasto - ionako se poziv ka 9863 ne placa po trajanju), ljubazna devojka me ostavila da slusam Panasonikove hitove dok je proverila informaciju sa sajta. Odgovor je bio da je (tada !) informacija sa sajta tachna - free gprs roaming dok si u Monetovoj mrezi.

Suma sumarum - koristio sam GPRS dok sam bio tamo za ICQ/MSN, blagi surf sa telefona i za citanje emaila. Racun za jun josh nisam dobio, ali po sumi koju vidim za trenutno stanje ta je informacija TACNA, tj ne vidim da su me lupili po usima zbog GPRS roaminga.

Proveri za svaki slucaj (ako te ne mrzi da prodjesh maltretiranje na 9863) da li se nesto promenilo u medjuvremenu. Inache, Monet ima ugovore sa josh nekim Evropskim operaterima o medjusobnom besplatnom GPRS roamingu. Usluga je besplatna tj. ne placas nista, chak ni onih 40ak dinara +pp po megabajtu koje placas ovde.

Ne treba nista da menjas u podesavanju telefona, ako ti GPRS radi ovde radice ti i u roamingu.

[Ovu poruku je menjao genesys dana 26.06.2005. u 23:17 GMT+1]
[ hecky @ 27.06.2005. 10:23 ] @
http://www.monetcg.com/newweb/servisi/gprs.htm

Kako free GPRS kad su lepo istakli cene na sajtu?
[ genesys @ 27.06.2005. 10:53 ] @

Ovde se pricha o besplatnom gprs ROAMINGU za 063 postpaid korisnike kada su u roamingu u Monet mrezi.

Pogledaj ovo
[ hecky @ 27.06.2005. 11:53 ] @
Evo sta kaze Mobtel:
http://roaming.mobtel.co.yu/cms/view.php?id=1191

Kaze, da je GPRS free za 063 u roamingu u Monet-u, dok traje promocioni period i da ce obavestiti korisnike kad se to promeni (kao i za sve ostalo sto su obavestili hehe).

S druge strane Monet je istakao cene GPRS-a na svom sajtu (sto ce reci da je promocija prosla), ali i dalje nema svezije vesti od one da je GPRS u roamingu za 063 i dalje free.

Vrlo konfuzno. Nadam se da je genesys u pravu.
[ JovanT @ 27.06.2005. 13:09 ] @
A da li znate da li postoji tako nešto slično i za MT:S? Ne bi mi škodilo malo besplatnog GPRS-a dok sam na plaži ;)
[ agasoft @ 27.06.2005. 13:24 ] @
Mobtel je rekao da će obavestiti korisnike o prestanku promotivnog perioda.
Ako je promotivni period prošao, ti otiđi u Crnu Goru, potroši petsto
megabajta GPRS-a, i kad ti dođe račun od jedno 350000 dinara, a ti ih zamoli
da ti objasne šta je sad. Onda lepo kad oni nemaju reči, a ti ih tuži. I to
ti je čist posao.
[ genesys @ 27.06.2005. 13:33 ] @
Citat:
hecky
S druge strane Monet je istakao cene GPRS-a na svom sajtu (sto ce reci da je promocija prosla), ali i dalje nema svezije vesti od one da je GPRS u roamingu za 063 i dalje free.
Nadam se da je genesys u pravu.



Cene su za Monet korisnike kada koriste gprs u sopstvenoj mrezi. Ta promocija nije imala nikave veze sa tim.

Mojne da se nadash da sam u pravu, ako nisi siguran pozovi ove na 9863.

Citat:
JovanT: A da li znate da li postoji tako nešto slično i za MT:S?


MTS uopste nema gprs roaming ni za prepaid ni za postpaid korisnike.


Citat:
Agasoft Onda lepo kad oni nemaju reči, a ti ih tuži. I to ti je čist posao.


Voleo bih da vidim kako ces iskoristiti sadrzaj jednog www sajta kao dokazni materijal, tj kako ces dokazati da je eto dana xx tamo pisalo nesto a y dana posle ne pishe nista.

Inache - ja nisam ni skontao da prepaid u romingu vishe nema fiksnu cenu SMS poruka nego ona zavisi od operatera u cijoj si mrezi, i da to vazhi josh od maja 2005... Toliko o blagovremenom obavestavanju ..

[Ovu poruku je menjao genesys dana 27.06.2005. u 14:39 GMT+1]
[ Dr Darko @ 27.06.2005. 14:22 ] @
Nisi u pravu.MT:S ima GPRS roaming za postpaid korisnike i u Monet mrezi je BESPLATAN GPRS.Upravo sam se u to uverio jer sam ovih dana bio u Budvi.Imam 065 postpaid broj i sudeci po trenutnom zaduzenju GPRS je besplatan.Iz ProMonte mreze 1 Mb je oko 700 din.
[ genesys @ 27.06.2005. 15:00 ] @

Hm, vidi stvarno.

Kada smo sa kolegom (koji je 064 postp) gledali sajt MTSa, nismo nigde nasli ni rec o tome. Ali ako pogledash cene za roming, kod nekih operatera ces naci stavku (napr. Cosmote grcka):

GPRS (1 kb) 0.82 csd

Sto bi znachilo da imaju uslugu gprs roaming, samo je ne reklamiraju ...
[ Dr Darko @ 27.06.2005. 15:18 ] @
Zamisli mog iznenadjenja kada sam reda radi probao da se konektujem(u Monet mrezi jer je povoljnija za postpaid korisnike) i ...konektovao sam se!!!Nista o tome na sajtu MT:S-a nije bilo.Doduse bila je informacija o GPRS roamingu sa Monet mrezom na sajtu Telekoma Srbije ali na 789 niko o tome nista nije znao. Posle sam sa mora video redizajnirani sajt MT:S-a i video da ipak postoji GPRS roaming.
[ lord Vader @ 28.06.2005. 22:12 ] @
Jesu li stvarno opravdane ovolike cene za GPRS u romingu? I kakvi su to suludi uslovi u nekim zemljama da svaki put kada započneš konekciju u romingu plaćaš neku fiksnu nadoknadu (tipa 100din)?
[ MMX @ 29.06.2005. 12:51 ] @
Nije to fiksna nadoknada, nego postoje obračunske jedinice koje su različite od operatera do operatera. Npr. ako je obračunska jedinica 100 kb, ti ćeš platiti istu cenu napravio protok 1 ili 99 kb.

Ono što mene buni je sledeće. Npr. korisito sam GPRS roaming u zemlji gde se obračunava na 100 kb. Neka sam napravio 10 konekcija i neka je ukupan protok za te konecije 60 kb, onda ću platiti cenu za 100 kb protoka? Ili plaćam cenu za 100 kb za svaku od tih konekcija?

[Ovu poruku je menjao MMX dana 29.06.2005. u 13:53 GMT+1]
[ u_m @ 29.06.2005. 13:05 ] @
pa idi korak po korak:

1. napravis prvu konekciju, skines 6kB , naravno obr.jed je 100kB i naplate ti tih 100KB
2. ponovis pod jedan 10 puta i pogledas stanje na racunu... mislim da je jasno, nema vise para na racunu
[ genesys @ 29.06.2005. 13:10 ] @


Ne, to ti je isto kao kad se pozivi zaokruzuju na 30sec/ minut. Svaka od tih deset konekcija ce biti zaokruzena na obracunksu jedinicu.

Napr:

1. konekcija -99kb
2. konekcija - 1kb
3. konekcija - 101kb

Platices cenu za 100kb (1. konekcija) + 100kb (2. konekcija) + 200kb (3. konekcija)

Citat:
lord Vader: I kakvi su to suludi uslovi u nekim zemljama da svaki put kada započneš konekciju u romingu plaćaš neku fiksnu nadoknadu (tipa 100din)?


Neke mreze naplacuju svojim sopstvenim korisnica kad zapocnes GPRS sesiju/ Napr. svapski T-mobile naplati 10ak centi kad pocnes prvu GPRS sesiju u toku jednog dana (prepaid). Svaka naredna sesija nece biti naplacena ako je pocnes do isteka tog dana.
[ MMX @ 29.06.2005. 15:47 ] @
Tako sam i mislio. Hvala na odgovoru.
[ Dejan Krstic @ 29.06.2005. 21:37 ] @
Citat:
u_m2. ponovis pod jedan 10 puta i pogledas stanje na racunu... mislim da je jasno, nema vise para na racunu :)


Na kom racunu? Pre paid korisnici nemaju mogucnost koriscenja gprs-a u roamingu.
[ genesys @ 27.07.2005. 22:20 ] @


Pocela glavna sezona pa verovatno da zarade:

Od 06. jula 2005. godine prekida se promotivni period usluge GPRS prema Mobtelovim korisnicima.
obračunska jedinica 100 KB
cena /100KB 63.04
[ Lara @ 01.08.2005. 20:45 ] @
Citat:
genesys: Od 06. jula 2005. godine prekida se promotivni period usluge GPRS prema Mobtelovim korisnicima.
obračunska jedinica 100 KB
cena /100KB 63.04


...a ja se pitam otkud mi ovoliki racun...

misssim, bas sam bila blagovremeno obavestena....
[ dalek @ 12.08.2005. 19:57 ] @
 meni je dosao racun sa porezom 20000 din za 11 dana u CG... Lopovi, naplacuju sa tim obracunskim intervalom 100 kb i svaki prekid nosi tih 65 dinara. radi se o 064 mrezi. sreca sto je telefon sluzbeni pa cu nekako da se provucem ;-)
Citat:
Lara wrote in message news:840957@elitesecurity.komunikacije.gsm-upotreba.063-korisnicki-servis...
Citat:
Citat: genesys:Od 06. jula 2005. godine prekida se promotivni period usluge GPRS prema Mobtelovim korisnicima.
obračunska jedinica 100 KB
cena /100KB 63.04


...a ja se pitam otkud mi ovoliki racun...

misssim, bas sam bila blagovremeno obavestena....
--
http://www.elitesecurity.org/poruka/840957