[ jaffar @ 27.06.2005. 21:38 ] @
Zdravo svima ,

Nov sam na forumu i interesuju me nekoliko stvari.
Kao prvo , koliko sam uspeo da preletim preko tema koje se postavili , nisam video da neko pominje Acidpro , kao svoju alternativu u montiranju .Mozda ne smatrate Acid dovoljno dobrim resenjem ?

Kao drugo , interesuje vas savet oko sredjivanja finalnog zvuka .Znaci , kako napraviti socan i pun zvuk , pomocu kojeg programa ? Da li je dovoljan SoundForge ili Wavelab ?
Voleo bih kada bi neko imao da mi preporuci neku knjigu na srpskom o zvuku , jer mislim da je kod nas puno likova koji zvuk sredjuju pipkanjem i cackanjem , pa nasumice dobiju nesto s` cim se zadovoljavaju , i samim tim nikad ne znaju da ti prenesu sta su uradili.

Hvala
[ acaradio @ 28.06.2005. 11:49 ] @
Ja cu ti odgovoriti na pitanja 2 i 3, posto Acid ne koristim.

Da bi se dobio "pun i socan" zvuk, koriste se dinamicki procesori i enhanceri, u obliku DX i VST pluginova (za Sound Forge, Vegas, Cubase, Wavelab, Nuendo etc).
Sto se tice dinamickih procesora, moja preporuka su alatke proizvodjaca Waves npr. L2, L3 Multimaximizer, Raxx, Rvox (za vokale). Zatim, IK Multimedia ima jako lep plugin T-Racks (eq, compressor, limiter) i to lepo radi. Probaj i Izotope Ozone, ponekad koristim i njega (ali sve manje). Ako hoces "ostar i svetao" (a pritom i pun) zvuk, nalik analognom, veoma preporucujem Steinberg Magneto !

Naravno, nekih knjiga o snimanju i obradi zvuka ima i kod nas. Ali, da se ne zavaravamo, ipak ti je sluh najvazniji ! Najbolji rezultati pri snimanju i obradi zvuka se postizu eksperimentisanjem.
Mislim da bi ti dobro dosla knjiga koju je napisao Blazo Guzina "UVOD U TEHNIKU SNIMANJA ZVUKA", potrazi na pretrazivacu podrobnije informacije, da ne ispadne neki EPP.


[Ovu poruku je menjao acaradio dana 28.06.2005. u 12:51 GMT+1]
[ vindic8or @ 28.06.2005. 15:08 ] @
za neku kucnu simulaciju masteringa nad finalnim stereo mix down fajlom, bi trebalo najvise da se oslonis na multiband kompresiju (Waves C4), tako da odredjene delove spektra medjusobno izjednacis po glasnoci, i da komplet snimak mozda malo kompresujes i ucinis glasnijim (Waves L2, L3). dobro ce ti doci i neki precizan linearni eq. prva stvar koju bi uvek trebalo da radis ovde je da odseces sve frekvencije ispod 20 (21,22) Hz i sve iznad 20 KHz. moze low/hi shelf (Waves Q...) ili neki 4-pole low-pass/hi-pass filter (TC Filtrator).

kakvu muziku pravis? acid je ok ako imas gomilu snimljenih loopova i fraza koje zelis da umixujes na istom tempu i pitchu. i zajedno procesiras.

generalno, vecina ljudi koristi Cubase SX, Logic Audio ili Pro Tools sekvencere za ove stvari.

Kod nas ipak ima dosta upucenih ljudi u temu zvuka, tako da komentar oko pipkanja i cackanja i nasumicnog dobijanja rezultata, ne stoji u potpunosti.

od knjiga, na srpskom ne bih znao sta da ti preporucim zaista, ali zato ima dosta toga na engleskom. ako ti trebaju neki naslovi, dacu ti i linkove.
[ jaffar @ 28.06.2005. 15:10 ] @
Akaradio , hvala sto si mi odgovorio.


Naveo si za ostar i svetao ( pritom i pun) zvuk , Steinberg Magneto !
Da ne bude zabune , to su u stvari ovi dll fajlovi (plaginovi) , koje koristim na primer u Wavelab-u ?

Nadam se da ces shvatiti moju neobavestenost u vezi produkcije.
Dosad sam uglavnom bio zaokupljen montiranjem i aranziranjem pesama , ne toliko sredjivanjem zvuka .

Sad sam se dohvatio nekog posla sa loop-ovima za Web i problem je sto ako hoces da posao bude odradjen kako treba moras sve sam da uradis .
Postavicu uskoro nesto da cujes , ako imas vremena .Bas bi me interesovalo tvoje misljene, a i misljenje naravno svih ostalih kompetentnih ljudi .
[ banditi @ 28.06.2005. 18:48 ] @
Acid pro,jednostavna programska konstrukcija koju je proizveo Sonic Foundry.
Odlican za sredjivanje loopova i sklapanje,opet se postavlja pitanje koju muziku radis i u koje svrhe.Ja ga koristim vec dugo,upravo za sklapanje loopova koje stvorim u drugim programima ili ih odsviram... Sto se tice sredjivanja zvuka,podrzavam skroz WAVES pack,fina masinerija koja sadrzi mnostvo toga kvalitetnog. Waves C4-odlican plug kompresor sa visepojasnom mogucnoscu kompresovanja,experimentisi malo. .
Ultramaximizer (Waves),mozes da koristis za finalni proizvod,npr "Final master resolution").Pokusaj da nadjes Db plug-ove,zaista imaju mnogo alatki koje ti mogu koristiti. Finalno doterivanje mozes da radis gde god zelis,danas cak i u Reason 3ci postoje neke masine za finalno doterivanje zvucnog proizvoda,sto ranije nije bilo ni na pameti ljudima iz "Propellerhead-a".
Cubase SX ima lepe plaginove,istrazuj.

Pozz.
Unknown.
[ banditi @ 28.06.2005. 18:50 ] @
Evo neke informacije o SX 3-ci,pogledaj na: http://www.steinberg.de/Produc...roduct_ID=2442&Langue_ID=4
[ jaffar @ 29.06.2005. 01:17 ] @
koristim semplove koje montiram u Acidu .Medjutim , ne mogu da vam definisem tacno sta , koji pravac je u pitanju . Ima tu triphopa , funky , ambijent.... uglavnom .



[Ovu poruku je menjao Ni ten ichi ryu dana 29.06.2005. u 02:54 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao jaffar dana 29.06.2005. u 12:22 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao jaffar dana 30.06.2005. u 00:41 GMT+1]
[ Ni ten ichi ryu @ 29.06.2005. 01:56 ] @
ma nema sta da se izvinjavas :]

http://www.elitesecurity.org/pomoc.php pa scroll do dna.
[ acaradio @ 29.06.2005. 12:35 ] @
Citat:
jaffar: Akaradio , hvala sto si mi odgovorio.


Naveo si za ostar i svetao ( pritom i pun) zvuk , Steinberg Magneto !
Da ne bude zabune , to su u stvari ovi dll fajlovi (plaginovi) , koje koristim na primer u Wavelab-u ?

Nadam se da ces shvatiti moju neobavestenost u vezi produkcije.
Dosad sam uglavnom bio zaokupljen montiranjem i aranziranjem pesama , ne toliko sredjivanjem zvuka .

Sad sam se dohvatio nekog posla sa loop-ovima za Web i problem je sto ako hoces da posao bude odradjen kako treba moras sve sam da uradis .
Postavicu uskoro nesto da cujes , ako imas vremena .Bas bi me interesovalo tvoje misljene, a i misljenje naravno svih ostalih kompetentnih ljudi .


Da, VST pluginovi su u obliku *.dll fajlova i oni su po defaultu smesteni u podfolderu VstPlugins. Ako koristis Wabelab, on podrzava VST i DX pluginove, tako da je izbor ogroman.
Naravno da mozes da postavis svoje dosadasnje radove. We're here to hear :)

[Ovu poruku je menjao acaradio dana 29.06.2005. u 13:50 GMT+1]
[ jaffar @ 29.06.2005. 14:49 ] @
Evo nekih loopova jos jednom.Ovde dole su linkovi


Trsteno mp3


Around the city mp3


hot summer mp3



[Ovu poruku je menjao jaffar dana 30.06.2005. u 00:42 GMT+1]
[ urghee @ 07.07.2005. 20:15 ] @
Tzare ja mislim da je Acid odlichan softver za pravljenje muzike. Koristim ga za mixing, a snimam u Sound Forge-u. Shto se tiche semplova Reason je majka, a Fruity moze da proizvede zadovoljavajuce rezultate (u kombinaciji sa plug-in efektima manje ce podsecati na midi)...Ipak mislim da nije bitno koji softver koristis, vec su vazne dobre ideje i precizno uvo.
Ako te zanima neshto konkretnije tipa normalizing, kompresija, mastering...a ti pitaj. Ja sam samouk, ali cini se da na ovom forumu ima i profesionalaca.

Pozz!