[ zorrome @ 27.06.2005. 22:03 ] @
Zašto se uopće mora administrirati baza, konkretno SQL Server, ako programer napravi svoj dio (unos, brisanje, izvješća) i ako sve radi iz aplikacije koja se spaja na bazu. Koji su najčešći slučajevi kad se baza administrira i zbog čega?
Mislim da je jednostavno pitanje, ali evo baš sam se upito.
[ Dejan Topalovic @ 27.06.2005. 22:14 ] @
Neki postupci, koje radi administrator:
- instalacija SQL Servera
- instalacija clienta
- podesavanje baze prema specifikacijama aplikacije
- performance tuning
- backup & restore
- replikacija
- sigurnost baze

i td.
[ Not now, John! @ 27.06.2005. 22:15 ] @
Nakon definisanja prava pristupa i pravljenja baza podataka, pretpostavljam da je sve što ostaje administratoru određene baze podataka da redovno backupuje, krpi sistem ukoliko se pojave zakrpe i sl. Sve zavisi koliko su ti važni podaci u bazi podataka...
[ MilovanB @ 28.06.2005. 05:57 ] @
Baza podataka je centralni deo svakog IT-ja. Applikacije i razne vrste alata ili kako se popularno zovu u zadnje vreme 'prezentacije' pisane u VB, C++, ASP, Fox, EXCEL ..., se konektuju na baze i u stvari su samo user-interface. Procesovanje i manipulacija podataka bi uvek trebalo da se odvija na database serveru (stored procedures). Kako su ti podaci struktuirani, kako se prilazi tim podacima, koja je sigurnost tih podataka, koji je data tok (na primer u Data Warehouse - DTS), integritet podataka, performanca sistema, rekoveri i zastita podataka, SQL Server jobs development i odrzavanje, DTS development i odrzavanje, Kreiranje uslova za izvrsavanje multi-server applikacija, automatizovani import i export podataka itd..itd je posao Database Administratora. Database Administrator je centralna pozicija u svakom iole ozbiljnijem racunskom centru. Zapamti da se sve vrti oko podataka. Za jednu organizaciju je neoprostivo da izgubi podatke ili da dopusti da neovlascena osuba vrsi promene na podataka.

Prezentacija moze biti cak i u DOS-u (shell aplikacija) odakle mozes da se povezes za bazu i manipulises podatke. Nije vazno kako prezentacija izgleda, vazno je da li su podaci tacni koliko dugo cekas da bi video te podatke ili promenio/brisao...

Niko ti nece dati poziciju Database administratora zato sto imas kvalifikacije. U slucaju DBA kvalifikacije ne vaze. Sta je vazno je iskustvo i znanje. Da bi bio dobar database administrator potrebno je expertno poznavanje SQL-a a isto tako operativnog systema na kome radis, server/client arhitekture kao i skripting jezika (VB/Java - za DTS transformacuje). U novom .NET okruzejnu DBA treba da bude familijaran sa .NET strukturama. Isto tako SQL Server DBA bi trebao da poznaje i menadzuje IIS takodje.

Sto se tice MS SQL Servera. on je u poredjenju sa ostalim database serverima naj-automatizovaniji. Recimo verzija 2000 je potpuno integrisana sa WIN OS. Na primer, SQL Server 2000 moze da prati sve OS evente i recimeo na odredjene da RAISEERROR i startuje SP ili DTS u okviru jobova. Jobovi mogu biti programirani u SQL, OS shell, VB skript, Java script.

Posao DBA-ra je veoma odgovoran i obicno je placen 20%- 40% vise nego aplikacioni programeri, jer zahteva sirok spektrum poznavanj IT tehnologije.

Regards,
Milovan




[ zorrome @ 28.06.2005. 09:16 ] @
Odličan pet!
Hvala!