[ IzNoGood @ 28.06.2005. 15:30 ] @
Ovako stvari stoje:

Linux kao gateway izmedju wireless mreze sa privatnim adresama sa jedne strane (eth0), i linka ka internetu (eth1). Linux radi SNAT.
iz wireless mreze mogu da pristupim vecini sajtova, medjutim nekima ne mogu (sasvim normalno otvara www.download.com, a nece da otvori www.hotmail.com), dok sa linux mashine otvara sve bez problema ?!?!

Ima li neko IKAKVU ideju sta bi mogao da bude problem???

PS: DNS razresava sve uredno.
[ vpetrovic @ 29.06.2005. 08:28 ] @
A sta se desi kada hoces da pristupis hotmailu ?
Moze biti da je neki problem sa firewallom ili nacinom na koji je konfigurisan NAT (hotmail verovatno koristi https, a download.com http). Posalji listu iptables komandi koje koristis na linuxu (za firewall i NAT), pa da vidimo.
[ IzNoGood @ 29.06.2005. 09:58 ] @
https nije problem, jer na nekim drugim sajtovima radi bez problema (www.gmail.com). Evo deo IPtables koji se odnosi na forward i nat:

_______________________________________________________________________________
-A FORWARD -p tcp -m tcp --tcp-flags SYN,RST SYN -j TCPMSS --clamp-mss-to-pmtu
-A FORWARD -p tcp -m tcp --tcp-flags SYN,RST SYN -j TCPMSS --clamp-mss-to-pmtu
-A FORWARD -m policy --dir in --pol ipsec --proto esp
-j forward_int
-A FORWARD -i eth0 -j forward_ext
-A FORWARD -i eth1 -j forward_int

-A FORWARD -j DROP
______________________________________________________________________
-A forward_ext -p icmp -m state --state ESTABLISHED -m icmp --icmp-type 0 -j ACC
EPT

-A forward_ext -m state --state INVALID -j DROP

-A forward_ext -p icmp -m state --state RELATED -m icmp --icmp-type 3 -j ACCEPT

-A forward_ext -p icmp -m state --state RELATED,ESTABLISHED -m icmp --icmp-type
0 -j ACCEPT

-A forward_ext -d 172.16.10.0/255.255.255.0 -m state --state NEW,RELATED,ESTABLI
SHED -j ACCEPT

-A forward_ext -s 172.16.10.0/255.255.255.0 -m state --state NEW,RELATED,ESTABLI
SHED -m policy --dir in --pol ipsec --proto esp
-j ACCEPT

-A forward_ext -o eth1 -m state --state NEW,RELATED,ESTABLISHED -j ACCEPT

-A forward_ext -i eth1 -m state --state RELATED,ESTABLISHED -j ACCEPT

-A forward_ext -j DROP

-A forward_int -o eth0 -p icmp -m state --state NEW -m icmp --icmp-type 8 -j ACC
EPT

-A forward_int -m state --state INVALID -j DROP

-A forward_int -p icmp -m state --state RELATED -m icmp --icmp-type 3 -j ACCEPT

-A forward_int -p icmp -m state --state RELATED,ESTABLISHED -m icmp --icmp-type
0 -j ACCEPT

-A forward_int -d 172.16.10.0/255.255.255.0 -m state --state NEW,RELATED,ESTABLI
SHED -j ACCEPT

-A forward_int -s 172.16.10.0/255.255.255.0 -m state --state NEW,RELATED,ESTABLI
SHED -m policy --dir in --pol ipsec --proto esp
-j ACCEPT

-A forward_int -o eth1 -m state --state NEW,RELATED,ESTABLISHED -j ACCEPT

-A forward_int -i eth1 -m state --state RELATED,ESTABLISHED -j ACCEPT

-A forward_int -j DROP

______________________________________________________________
:PREROUTING ACCEPT [331705:21771578]

:POSTROUTING ACCEPT [1925:264264]

:OUTPUT ACCEPT [0:0]

-A POSTROUTING -o eth1 -j MASQUERADE
______________________________________________________________________




[Ovu poruku je menjao IzNoGood dana 29.06.2005. u 12:04 GMT+1]
[ gorang @ 29.06.2005. 11:48 ] @
probaj sa manjom vrednoscu za MTU, to nekad pomogne... verovatno ti ne radi ni msn messenger, microsoft.com
[ vpetrovic @ 29.06.2005. 13:16 ] @
Zaista vrlo cudno. Mada ne vidim nista sto bi pravilo problem, definitifno bih probao sa skroz cistim firewallom (koji ima ACCEPT za sve po defaultu, bez DROP pravila, ipseca i clamp mss-a) i samo MASQUARADE rule. Sta se desi kada sa windows masine uradis telent na port 80 na hotmail recimo ? Nikada ne uspostavi vezu ?




[ IzNoGood @ 29.06.2005. 17:59 ] @
Evo ovako stvari stoje....
Telnetujem se na port 80 na Hotmail.com bez problema, zatim sam izbrisao sve iptables rulove, i stavio polise na ACCEPT i , interesantna stvar, i dalje ne radi !???
Pokusavao sam i kombinacije sa smanjivanjem MTU-a, ni to nije pomoglo, polako postajem ochajan :/
Jedini moj zakljucak je da firewall radi, i NAT radi, ali NE ZNAM STA NE VALJA...
IPSec openSwan ?????????????
[ IzNoGood @ 29.06.2005. 18:03 ] @
Inace, Gorane, u pravu si, ne rade ni msn, ni microsoft, ni icq ....... Da li si se mozda susretao sa slicnim problemom?
[ gandalf @ 30.06.2005. 09:38 ] @
Naime o cemu se radi kod tebe! Tvoji hostovi u intranet-u imaju veci MTU nego sto bi trebali da imaju (default za ethernet port je 1500) setuj im manji MTU npr. na 1400 i to ce da radi ali setovanje MTU-a moras da uradis na svakoj windows/linux masini u mrezi jer MTU koji setujes na gateway-u nema uticaja na hostove u intranet-u :oS Mozda postoji neko drugo resenje ali za ovo znam da radi.
[ vpetrovic @ 30.06.2005. 09:51 ] @
Intresantno je da u firewallu postoji pravilo sa --clamp-mss-to-pmtu. Posto mu svi paketi idu preko linuxa, trebalo bi da je dovoljna da linux outgoing interface (eth1) ima isparavan MTU. A posto mu svi siteovi rade sa linuxom, izgleda da eth1 ima ispravan MTU.

IzNoGoode, obavesti nas obavezno da li smanjenje MTU-a na windowsu resava problem, bas me zanima,
[ gandalf @ 30.06.2005. 10:51 ] @
naime isto sam uradio kod mene jer sam imao isti problem. Iz intranet mreze nisu radili pojedini sajtovi tipa msn.con microsoft.com i sl. e posto u intranet mrezi imam linux masine bilo je dovoljno da setujem njihov mtu na 1400 i sve je odlicno radilo. E da! Da napomenem da je na firewall-u bilo dodato pravilo --clamp-mss-to-pmtu i s'tim pravilom nije radilo.
[ IzNoGood @ 30.06.2005. 11:42 ] @
Najzad radi !!!

na gatewayu, (na interfejsu koji ima javnu IP adresu) smanjio sam MTU na 1400, i sad sve radi bez problema. u firewall-u je vec bilo setovano --clamp-mss-to-pmtu, i na windows mashinama nema potrebe da se setuje nista.
Hvala vam puno svima, sad mogu malo da se opustim :)
[ gandalf @ 30.06.2005. 13:48 ] @
hm... cudno meni tako nece da radi !?!? mada ja preko wireless linka uspostavljam VPN tunel do pptpd server-a koji mi dodeljuje javnu adresu na interfejs ppp0. E sada ja setujem mtu na ppp0 na 1400 ali to ocigledno nema efekta.?!? E sada nemam ideju zato to negde radi a negde ne ??? stavio sam u input lanac su paketi tipa icmp type 3 dozvoljeni i u forward lanac --clamp-mss-to-pmtu pravilo i to ocigledno ne prolazi ...!! grrrrr