[ ENA BG @ 29.06.2005. 14:31 ] @
Moguce da se neko vec bavio ovom temom, pa se unapred iyvinjavam ako nisam videla.Pokusala sam da nadjem neku informaciju na netu ali nista ima sve za
ortacka drustva,akcionarska ...itd ali agencije ne...da li neko zna nesto o tome.
Takodje me interesuje kako registrovati svoj klub...
Hvala
[ Dusan Korunoski @ 29.06.2005. 15:17 ] @
Odeš u opštinu na kojoj si prijavljena, poneseš diplomu srednje škole, može i kopija, čini mi se, par hiljada dinara i nekoliko dana obigravanja i imaš agenciju. Ako si nezaposlena onda, valjda, moraš da se zaposliš u svojoj agenciji što bi ti povećalo paušalne dažbine koje, prihodovala ili ne, moraš plaćati opštinskom poreskom odeljenju. Ako si zaposlena onda se prijavljuješ za dodatni rad i dažbine (paušali) su niži.
Bitno je da ne registruješ više od jedne delatnosti (izdavaštvo ili grafički dizajn ili marketing... sve što bi moglo da obuhvata grafički dizajn kao pod-delatnost) jer će ti, zbog toga, u Upravi prihoda koju treba da pohodiš posle registracije agencije, razrezati veći paušal.
[ Davor Vlajkovic @ 29.06.2005. 22:37 ] @
Step 1: Poreska uprava, otvaranje poreskog racuna (cista formalnost, par minuta posla, ne kosta nista).

Step 2: Skupstina opstine, podnosi se zahtev za registraciju radnje (str, szr, agencija, ordinacija i dr., sve se to jednim imenom zove radnja). Takse variraju od opstine do opstine i iznose ukupno oko 1000 din. Za dan-dva se dobija resenje o registraciji.

Step 3: Pecatorezac, izrada pecata traje par sati, kosta od 500 do 900 din. Obavezno se predaje fotokopija resenja o registraciji.

Step 4: Sud, overa potpisa lica ovlascenih za zastupanje (desetak minuta, oko 1000 dinara)

Step 5: Sledeca lokacija je Poreska uprava, zahtev za dobijanje poreskog broja (PIB), overen pecatom. Stize za 5-10 dana.

Step 6: Banka po izboru, otvaranje tekuceg racuna.

Step 7: Socijalno, sredjivanje papira u vezi osiguranja.

Ukratko, to je to. Nije nista preterano komplikovano.

[Ovu poruku je menjao Davor Vlajkovic dana 29.06.2005. u 23:57 GMT+1]
[ obucina @ 30.06.2005. 14:06 ] @
Step 8: Fiskalna kasa i sve oko nje, cca 200-300 evra.

P.S.
Step 9: Posle mesec dana, "privremeno zatvoris" agenciju "zbog nedostatka posla", da ne bi UZALUD placala porez i doprinos od koga ionako nemas nikakve koristi (ne planiras valjda da zivis od penzije?).
Step 10: Nastavis da radis, samo sto sve naplacujes iskljucivo u kesu. Pravis privredni prekrsaj, ali jednostavno, privredni prekrsaj je srednje ime poslovanja u Srbiji.

P.P.S.
Ako nemas BAS DOBAR razlog da registrujes svoju agenciju, moje je misljenje da to ne treba da radis. Dzabe ces bacati pare u rupu bez dna.
[ psu43npv @ 04.07.2005. 14:31 ] @
Da se i ja nadovezem na temu.

Pod koje delatnosti spada sms naplata, graficki dizajn, web dizajn, web hosting kako to u Srbiji uopste raditi sa pravnim licima i kako neku radnju za to otvoriti posto sam se nesto raspitivao i takvog zakona nema nije uopste definisan.

Da li je mozda neko to otvarao pa da prenese svoja iskustva.