[ *.net @ 10.08.2002. 14:52 ] @
OK svi pricaju o MySQL-u ali samo za trenutak da postavim jedno pitanje u vezi access-a.
Ljudi moze li u accesu uopste da se postavi user i password za jednu bazu da bih iz VB na primer mogao da joj pristupim tako sto u connection string upisem bas taj user i password.
Vidite sta uradim. Napravim novu bazu db1.mdb napravim tabelu Table1 idem na Tools\security\User and Groups Accounts. U trecem tabu stavim sifru za admin usera i to bi kao trebalo da je to:(.
Zatim ugasim access, upalim ponovo idem na new da napravim novu bazu i on mi trazi sifru za admina one baze koju sam malopre zatvorio pu :). To mi prvo govori da to nije pass baze nego nemam pojma cega, a drugo i najbitnije kada u VB-u pravim connection objekad da se povezem sa bazom on se lagano povezuje sa user name admin i bez sifre. Joj 'el zna neko kako da postavim tu sifru pliz?
[ vbraca @ 14.08.2002. 23:35 ] @
Admin password si postavio u osnovnoj sistemskoj bazi Access-a.

Ako hoces da password koristis samo za jednu bazu potrebno je da startujes WrkGrpAdmin.exe (nesto mi govori da radis sa Office 2000) i napravis nov sistemski fajl (ekstenzija .mdw) sa grupama korisnika a da baze koje zelis da koristis sa njim nakon toga preko Tools/Security/User Level Security i osiguras.

Naravno objasnjenje korak po korak mozes naci na microsoft-ovom sajtu a prakticen primere konekcije iz VB-a na sajtu ww.mvps.org (???)
[ *.net @ 15.08.2002. 13:56 ] @
da, ali kada nekome uz program isporucim tu bazu on ne mora imati acces. :(
imam utisak da onda ne moze. ako je neko siguran neka mi barem potvrdi da se nemucim vise.
[ Goran Rakić @ 15.08.2002. 14:23 ] @
potrazi na google-u "Access Database Password Crack" ili slično i videćeš jedno 10-15 free programčića koja razvaljuju tu šifru iz system.mdw-a. (mislim da cak uz MS Office XP Developer stiže Microsoft-ov programčić za to) tako da Access i sigurnost podataka ne idu zajedno...
[ vbraca @ 16.08.2002. 08:15 ] @
Elem, kao sto vec rekoh imam utisak da koristis Access 2000 za koji i sam Microsoft priznaje da ima problema sa sigurnoscu (naravno nikakav patch ne postoji za ispravku ove greske ).
Postupak koji sam naveo kada se sprovede kroz Access 2002 (Office XP) vrsi posao i za Access 2000. A to znaci da nakon toga nema konekcije sa bazom bez odgovarajuceg fajla radne grupe (mdw) i korisnickog imena i passworda. dodatna mera je enkripcija baze ali pitanje je sta ce se desiti kada se ti konektujes iz VB-a, pretpostavljam da posao tada odradjuje Jet 4.0 ali ...
[ Goran Rakić @ 16.08.2002. 10:09 ] @
ta enkripcija baze poveca bazu jedno 3x sa 3MB na na 10MB. Inace ja sam rekao da za Access 2002 (ili Office XP) je lako naći crack .mdw programce (ja ih imam nekoliko i do sada nisam imao problema ;) )