[ milan_S @ 30.06.2005. 16:43 ] @
Koristio sam pretragu i nisam nasao ono sto me zanima, sto je veoma lose po Vas ;)

Nasao sam ovo:

Ima na FDU smer: snimanje i dizajn zvuka

Predmeta:
Snimanje zvuka, Snimanje i dizajn zvuka za film i televiziju, Snimanje i dizajn zvuka za radio, Dizajn scenskog zvuka, Snimanje muzike, Montaža zvuka, Akustika, Osnovi audiotehnike, Audio uređaji i sistemi, Osnovi notnog pisma, Muzički instrumenti, Dikcija, Filmska montaža, Radio režija, Filmska režija, Televizijska režija, Režija zvuka (film i televizija), Primenjena muzika, Tehnologija filma, Tehnologija televizije, Filmska produkcija, Televizijska produkcija, Radio produkcija, Pozorišna produkcija, Istorija svetskog pozorišta i drame, Istorija filma, Medijumi masovnih komunikacija, Strani jezik.
Svake godine se primi do 7 studenata.

Evo i informacija vezanih za prijemni ispit:
Kandidat je dužan da uz prijavu na konkurs priloži audio kasetu (format cc) ili CD-R (audio format) sa samostalno napravljenim snimkom kratkog zvučnog dela, slobodne teme i forme, u dužini od 1 min 30 sec. do 2 min.
Za kreiranje ovog audio dela koristiti zvučne efekte, muziku i govor. Vrednuje se: ideja, sposobnost izražavanja i estetski osećaj za stvaranje zvučne slike, a ne kvalitet snimka.
Uz kasetu kandidat prilaže detaljno napisano objašnjenje, koji su audio uređaji korišćeni za realizaciju audio dela i postupak rada. Dozvoljava se korišćenje potiskivača šuma Dolby B i Dolby C.
Na kaseti mora biti napisano ime i prezime kandidata, naziv rada, podatak mono ili stereo.
Kasetu sa obaveznim praktičnim radom i pisanim objašnjenjem predati u koverti.
Ispit se sastoji iz četiri eliminatorna dela:

Prvi deo

a) Pismeni test kojim se proveravaju osnovna znanja iz oblasti opšte kulture, filma, televizije, radija, pozorišta, muzike i audio tehnike. Test se sastoji od 60 pitanja.
Kandidat koji odgovori tačno na najmanje 41 pitanje stiče pravo da nastavi sa polaganjem drugog dela prijemnog ispita.

Drugi deo

a) Provera muzikalnosti i memorije muzičkog materijala, i pregled izveštaja o zdravstvenom stanju čula sluha sa audiogramom.
b) Pismena analiza zvučne slike jednog filmskog inserta, na samom ispitu.

Kandidat koji uspešno položi test muzikalnosti, stiče pravo da pristupi trećem delu ispita.

Treći deo

a) Provera sklonosti i sposobnosti raspoznavanja zvuka.
c) Provera sklonosti i osnovnih znanja iz oblasti rada audio sistema i računara.

Kandidat koji uspešno položi treći deo, stiče pravo da pristupi četvrtom delu ispita.

Četvrti deo

a) Rešavanje testa inteligencije.
b) Intervju - tokom razgovora ispituju se sklonosti, sposobnosti, osobine ličnosti i njegova opšta interesovanja za studije.
c) Analiza obaveznog praktičnog rada priloženog na audio kaseti.
d) Praktična provera kreativnih sposobnosti kandidata u procesu miksovanja govora i muzike, i višekanalnog miksovanja muzike.

Obavezna literatura:

1. Ivo Blaha: OSNOVE DRAMATURGIJE ZVUKA U FILMSKOM I TELEVIZIJSKOM DELU, FDU i RTS, Beograd, 1993.
2. Zoran Simjanović: PRIMENJENA MUZIKA, Beograd, 1996.
3. Urlih Gregor i Eno Patalas: ISTORIJA FILMSKE UMETNOSTI, Institut za film. 1977.
4. H. V. Dženson: ISTORIJA UMETNOSTI, Beograd
5. Miroslav Jokić: OČARAVANJE UVA, RTS, Beograd
6. Miomir Filipović: AUDIO TEHNIKA, Zavod za udžbenike i nastavna sredstva, 1996.
7. LEKSIKON POJMOVA FILMSKE I TV PRAKSE I, Naučna knjiga, Univerzitet umetnosti u Beogradu, 1993.
8. LEKSIKON POJMOVA FILMSKE I TV PRAKSE II, Univerzitet umetnosti u Beogradu, 1997.

1. Jel prosao neko od Vas ovo?
2. Koliko je tesko, mene licno plase najvise ovi testovi sve i da ja napravim taj zvucni zapis od 2 minuta, kako bih nekao trebao da resi te testove. Koliko sam ja primetio sa predlozenom literaturom bih prosao samo prvi deo, a ostalo?
3. Jel ima neka alternativa ovom smeru a da je ponovo nesto na tu temu ?
[ Boki4u @ 30.06.2005. 20:20 ] @
Uuuu, treba upisati taj FDU, kad ptimaju samo 7 studenata =))

"Jel ima neka alternativa ovom smeru a da je ponovo nesto na tu temu "

Kako nema covece.
Imas Visu Elektrotehnicku Skolu na Vozdovcu. Smer AVT (audio i video tehnologije).
Ja idem tamo.
Cuo sam dosta razlicitih misljenja o toj skoli.
Neki su govorili da je skroz neozbiljna, neki da nista nevalja, itd...
Sto se mene tice, smer je skroz ok. Zanimljivo je, mada prva godina malo smara =), dok je druga super. Dobri su predmeti. Ispiti nisu mnogo teski.
E sad, svako moze da zavrsi tu skolu, ali da li ces nesto nauciti tokom studiranja tamo, ili ne, je tvoja stvar, i da li zelis to.

Sajt skole ti je www.vets.edu.yu
Svrati pa pogledaj sta sve ima.
[ Boki4u @ 30.06.2005. 20:25 ] @
Da, jos da dodam, na VETS-u nije samo ono "suvo" ucenje teorije, nego ima i prakse (koliko toliko, mada je sve vise).
Imaju studio za snimanje zvuka, koji je tako reci nedavno napravljen, i studio za video snimanje i montazu.

Sajt smera ti je www.vets.edu.yu/avt

Pozdrav.
[ milan_S @ 01.07.2005. 02:19 ] @
Ok, ali koliko je to blizu (tj. daleko) od ovog smera koji sam naveo ?
I sta se polaze za prijemni ?

[Ovu poruku je menjao milan_S dana 01.07.2005. u 03:21 GMT+1]
[ ton_majstor @ 01.07.2005. 08:29 ] @
Citat:
Kandidat je dužan da uz prijavu na konkurs priloži audio kasetu (format cc)


Da sam juče umro, ne bih znao da postoji FORMAT za audio-kasetu!

Citiraću Seku Sabljić, tj. Kristinu, u filmu "Maratonci trče počasni krug":

Serem vam se u ton-film!

[ djdrale @ 01.07.2005. 09:21 ] @
Gotivno stvarno.
Samo koliko stvarno naucis i da zelis to je pitanje, sudeci prema stanju u kome se nalazimo.
Inace kakva je oprema na kojoj se praksa?

Znate sta me najvise nervira kod uslova? Ima toliko tih kvalifikacionih dijelova ispita tako da me isfura u startu(medjutim to je OK kada sam procitao da samo primaju sedam ljudi).

I sta na kraju, sta se dobija kao zavrsni certifikat?
Ko su ljudi koji predaju sve to?

Kod nas na akademiji umjetnosti koliko cujem imaju neko opremu(nije bas nesto), ali se profesori a i neki student ne znaju sluziti sa njom. Kakvo je stanje tamo?
[ Illiron @ 01.07.2005. 09:35 ] @
Ja cu dogodine na vets, do tada ce valjda da pocnu sa vise prakse :)
[ vindic8or @ 01.07.2005. 09:42 ] @
zaboravi na taj fakultet. nemaju nista od opreme.
[ milan_S @ 01.07.2005. 10:19 ] @
OK, hvala ljudi ali ja ipak nisam iz Beograda jel ima neka alternativa tome u Novom Sadu ? Trazio sam ali nisam nista nasao :(

Znaci prostaje mi samo VETH u BG-u jel ima jos neko preporuke ?
Koliku cu biti sposoban da radim u stuidju posle zavrsenja te skole (naravno to zavisi od mene i toga koliko ocu da ucim ali realno sa neki prosecan student sta bih znao posle zavrsenja toga) i sta posle jel ima neki fakultet na kome se mogu nastaviti studije ?

Hvala Vam puno ljudi.
[ ton_majstor @ 01.07.2005. 10:34 ] @
Citat:
Koliku cu biti sposoban da radim u stuidju posle zavrsenja te skole


Nećeš biti sposoban. Ne šalim se. Jedino ćeš posedovati određeno teorijsko znanje, sa donekle praktičnim aspektima, već koliko budu imali živaca za tebe na FDU, BK...



Znači, dođeš kod mene ili nekog kolege u studio i kažeš: "Ja sam tajitaj i imam FDU, BK za zvuk! Evo diplome! Hoću posao!"

Odgovori: (1 je iskreno, 1a je žvaka... itd.)

1. - Žao mi je sinko, jedva preživljavamo i mi, dođi neki drugi put...
1a - Puni smo posla, imamo gužvu, javi se najesen...


2 - Super, ali mi već imamo pet likova kao ti, ali, ako hoćeš... dovedi neki posao, pa da vidimo...
2a - Puni smo posla, imamo gužvu, javi se nazimu...


3 - Ok, trebaćeš nam, ALI za početak, do zime, ima SAMO da kuvaš kafe i motaš kablove i pakuješ mikrofone... može? Naravno, nema plate...
3a - Puni smo posla, imamo gužvu, javi se naproleće...


I? Šta si zaključio?

Pozdrav!




[Ovu poruku je menjao ton_majstor dana 01.07.2005. u 11:35 GMT+1]
[ milan_S @ 01.07.2005. 10:49 ] @
Zakljucio sam da treba vec da planiram nesto drugo em bih trebao da se cimam do BG-a em ... em je to ponovo elektrotehnicka skola sto znaci ponovo ce me ubiti u pojam elektronika ...
E koliko trazim a tek cu upisati treci razred srednje, boze i ja sam kreten sto uopste razmisljam o svemu ovome ...

Doduse, jebiga moras se boriti tj. prisato mih mozda na odgovor broj 2, mada je to ponovo surovo ...

[Ovu poruku je menjao milan_S dana 01.07.2005. u 11:57 GMT+1]
[ Lord_Sauron @ 01.07.2005. 12:47 ] @

A zašto ne bi naprimer već sad počeo da loviš mjesta za opciju broj 3.

To ti dođe kao dobra praksa, možeš dosta da naučiš ako hoćeš, a pare ne bi trebale da te brinu, osim ako već ne radiš neki unosan posao. Ukoliko nemaš vremena od škole, možeš to da radiš bar preko ljeta, čisto da ti ne bude dosadno. Ti vidi pa iskombinuj koliko si voljan da provedeš tamo (zbog faktora tipa djevojka, društvo, relaksacija, rekreacija idrugo;)

Napomena: Ja se ne bavim profesionalno muzikom, mada imam iskustva sa ovim vidom učenja u drugim oblastima. Ja sam naprimer počeo da radim u rač. servisu za vrijeme 1. srednje (mada su meni plaćali, iako ja to nisam očekivao kad sam im tražio mjesto ;). Koliko god izgleda glupo da radiš za džabe, posmatraj to kao investiciju u sebe, jer ti njima daješ to što bi trebalo da ti se plati. Na radnom mjestu profesija se najbolje uči (pogotovo ako imaš teorijske osnove).
[ milan_S @ 01.07.2005. 13:47 ] @
Pa mogao bih razmislicu, pokusacu, svakakokontaktirao sam studio Berar i iz radnik jedan mi je uputio na drugog ali ovaj drugi nije odgovorio ...
[ Illiron @ 01.07.2005. 16:32 ] @
Ja sam u par studija pokusao da upadnem ko segrt ali su me zavrtali kao znas mi se time ne bavimo itd. :D
[ Boki4u @ 01.07.2005. 17:25 ] @
Citat:
milan_S:Znaci prostaje mi samo VETH u BG-u jel ima jos neko preporuke ?
Koliku cu biti sposoban da radim u stuidju posle zavrsenja te skole (naravno to zavisi od mene i toga koliko ocu da ucim ali realno sa neki prosecan student sta bih znao posle zavrsenja toga) i sta posle jel ima neki fakultet na kome se mogu nastaviti studije ?

Hvala Vam puno ljudi.


Pa rekao sam da imaju studio, nedavno zavrsen (pre mozda pola godine).
Software koji se tamo koristi je Nuendo.
Hvale se dobrim i nimalo jeftinim monitoring 5.1 sistemom (Dynaudio Air 15).

Imas predmet snimanje zvuka. Slusas teoriju kod profesora (koji je mislim zavrsio FDU), a praksa ti je u tom studiju.
Mi smo kao prva generacija koja je pocela sa vezbama u tom studiju.
Uci se snimanje kako mono tako i stereo tehnikama (XY, AB, MS).
Imali smo neke vezbe, koje nam je dao profesor i koje su bile uslov za izlazak na ispit.
Bilo je nesto tipa: Snimiti dijalog mono i proizvoljnom stereo tehnikom; Snimiti dijalog 4 osobe za vecerom (ili ruckom); Snimiti foleys (zv efekte) koji bi pratio dijalog 4 osobe iz predhodne vezbe; Snimiti proizvoljnom stereo tehnikom razgovor u toku dana ispred skole (ulica je jako bucna); Snimiti atmosferu nekog supermarketa; Snimiti proizvoljnom stereo i mono tehnikom prolazak automobila (dopler)...

Studio je kompletan. Trebalo bi da posle toga znas da radis u studiju za snimanje zvuka.
Posle toga slede predmeti "Dizajn zvucne slike" i "Muzicka produkcija", za koje ne znam kakvi su, jer tek upisujem 3 godinu =)
Izgleda da su dobri, pogotovo muz produkcija.

Evo vam spisak opreme muzickog studija:

Microphones:
2x AKG C-414
2x NEUMANN U87
2x AKG C451B
3x SHURE SM57
2x SENNHEISER MD421
1x AKG D112
2x AKG C562 BL
1x SENNHEISER MKH 418S (+ shockmount+basket windshield+hairy cover+adapter cable)
10x XLR cable (6m) KLOTZ + NEUTRIK
10x XLR cable (10m) KLOTZ + NEUTRIK
2x Direct box BSS AR133

Mixers:
1x Analog mixer SoundCraft LX7II
1x Digital Mixer Yamaha 01v96

5.1 monitoring system:
1x 5.1 active monitoring system with “THX pm3” certificate DYNAUDIO AIR 15 5.1 PACK 2A

Monitoring system:
2x TANNOY A 800
2x GENELEC 1030
2x YAMAHA MS-5P

Headphone monitoring:
1x Headphone Amplifier (4 out ch) BEHRINGER H4700
4x Headphones AKG K240 DF
4x Headphones AKG K141 M

Procesori:
1x LEXICON PCM91 (reverberation processor)
1x LEXICON MPX1 (effect processor)
1x DBX 376 (vocal processor)
1x DBX 166XL
1x DBX 1066

Snimaci/reproduktori:
1x MD recorder SONY MZR 900+ECM70
1x DVD player with AC3 filter and analog 5.1 out. Dolby Digital and DTS TEAC 3000
1x CD recorder/player TASCAM CD-RW 700
1x DAT recorder with analog and digital in/out SONY PCMR-300
1x Cassete player with 3 heads TASCAM 130
1x Video S-VHS and DV recorder JVC SRVS 3
1x MIDI synth M-AUDIO RADIUM 61

Uostalom, stvrati na sajt, imas slike.

Pozdrav!
[ Ni ten ichi ryu @ 01.07.2005. 17:39 ] @
fina lista profesora na vets-u. Koliko god da se grozim Riharda Merca, toliko poštujem Pravicu i Đorđa Petrovića.

Ali Boki4u, to je sve? Za dve godine snimiti malo govora i par efekata? Može škola da ima studio da padneš na dupe, mnogo je važnije da te često puštaju u studio, pa makar on bio i slabo opremljena rupa :D

milan_S, pre 4 godine je postojala neka škola za snimanje zvuka u Novom Sadu. Čini mi se da u pitanju nije bio akreditovan fakultet, a jedino čega mogu da se setim je da je mesto imalo reč "Dunav" u nazivu :D


[Ovu poruku je menjao Ni ten ichi ryu dana 01.07.2005. u 18:51 GMT+1]
[ stod @ 01.07.2005. 17:52 ] @
Zaboravili ste da napisete da godina skolovanja na VETS kosta 93500 dinara! Ili to mozda nije bitno? I kazu da nije nikakav problem ni da se upises ni da je zavrsis...
[ milan_S @ 01.07.2005. 18:51 ] @
A koje su sanse upisa na budzet i koliko su ti ljudi imali bodova ? Trazo sam na sajtu pa nisam mogao da vidim koliko su imali bodova.

A koliko je korisna nastava po pitanju Video tehnologije ?
[ stod @ 01.07.2005. 21:28 ] @
Citat:
milan_S: A koje su sanse upisa na budzet i koliko su ti ljudi imali bodova ?


Nema upisa na budzet!
[ Boki4u @ 02.07.2005. 01:51 ] @
Citat:
Ni ten ichi ryu:Koliko god da se grozim Riharda Merca, toliko poštujem Pravicu i Đorđa Petrovića.

Ali Boki4u, to je sve? Za dve godine snimiti malo govora i par efekata? Može škola da ima studio da padneš na dupe, mnogo je važnije da te često puštaju u studio, pa makar on bio i slabo opremljena rupa :D
[Ovu poruku je menjao Ni ten ichi ryu dana 01.07.2005. u 18:51 GMT+1]

Riharda Merca sam video samo jednom....prvi cas predmeta Snimanje zvuka, i pojavi se na ispitu. To je to.
A predavanja nam drzi Zoran (bavi se snimanjem zvuka za filmove).

Pravica mi se nimalo ne svidja. Kod njega je najteze poloziti, jer je LUD covek. Obara zbog gluposti.

Ko je rekao da smo DVE godine snimali "malo govora i pra efekata".
Citas li ti sta ja pisem? STUDIO JE POCEO DA RADI POCETKOM OVOG SEMESTRA.
To sto smo snimali je bilo iz pr. Snimanje zvuka (logicno), koji je kao i svi ostali predmeti, jednosemestralan. A jedan semestar ne bi trebalo da traje dve godine :D

Vezbe smo imali jedanput nedeljno, po 3h.
2 Milan_S:
Sto se skole tice, skolarina je bila 85000, sad je 93500.
Budzet ne postoji za ovaj smer. Moguce je posle prve godine konkurisati za stipendiju, gde se dobije od 30% (ako se ne varam) do 100% "popusta" na skolarinu.
Na prijemnom se polaze matematika, i kao neki ispit opsteg poznavanja racunara (glupost).
Elektroniku imas samo u drugom semestru, kao obavezni predmet, i to su ti neke osnove elektronike. S obzirom da ides u elektrotehnicku, ne bi trebalo da ti predstavlja problem taj predmet.

Za upis je dovoljno 31 bod, pri cemu iz srednje mozete maksimalno da nosite 40.

Pozdrav!
[ Ni ten ichi ryu @ 02.07.2005. 02:37 ] @
kakva je još praksa?
[ Boki4u @ 05.07.2005. 22:56 ] @
Citat:
Ni ten ichi ryu: kakva je još praksa?

Nemam pojma sta ce dalje biti. Jedino sto znam da iz muzicke produkcije kao treba snimiti jedan kompletan bend. Sto se ostalog tice, nemam pojma.
[ Ni ten ichi ryu @ 05.07.2005. 23:33 ] @
više me je zanimalo kakva je praksa bila do sada, za dve godine tvog školovanja.

[ Illiron @ 05.07.2005. 23:56 ] @
Koja su pored SAE koledza dobra mesta za studiranje u inostranstvu ? Posto ovde bas i nema nekog izbora...
[ milan_S @ 06.07.2005. 01:21 ] @
A gde se uposte nalazi taj SAE koledz ? I koliko se placa ?
[ Ni ten ichi ryu @ 06.07.2005. 02:56 ] @
milane, pogledaj www.sae.edu.

Illirion, nisam siguran za Evropu. Ovde SAE nije baš big deal - ustvari većina ljudi nikad nije ni čula za SAE (što nije ni čudno s obzirom da ima samo 3 škole u zemlji koja je veća od Evrope (u kojoj ih ima 23 valjda)).
Mislim da je najpoznatija škola u Americi Full Sail. Oni su ******čno skupi, ali malo pomalo čitam o njihovim diplomcima u Mix-u ili nekom drugom trade magazinu. Imaju fantastičnu opremu, sve sami SSL-ovi i Neve-i, 70 (da, sedamdeset) Pro Tools HD sistema itd itd. Problem je naravno cena, koja je čini mi se oko $40k za ceo program. Cvrc.
Postoji odlična škola u Arizoni, Conservatory of Recording Arts and Sciences. Oni imaju gomilu poznatih inženjera kao instruktore, poznati su po hands-on predavanjima, i takođe nude job placement assistance. Cijena prava sitnica, oko $36k.
Postoji još gomila škola koje za velike pare nude odlično obrazovanje, ali je to obrazovanje ustvari diskutabilno... Poznajem par diplomaca škole Ex'pression, koji dođu na javni koledž i ne mogu da polože osnove produkcije jer nemaju pojma o signal routingu. Jebiga... dati tolike pare i onda ispušiti je stvarno bezveze.
Jedna odlična škola (barem na papiru, a i iz mog razgovora sa par profesora) je Cuyahoga Community College - njihov recording arts program izgleda prosto neverovatno da bi bio istinit, s obzirom da je u pitanju community college (ubedljivo najjeftiniji sistem školovanja u US). Doduše nije baš jeftino ako nisi resident države Ohajo (ali tako šljaka community college sistem u celoj zemlji). To je kao viša škola, i diploma je Associate of Arts (ili Science), ali to je full-time dvogodišnji program.
Još jedna škola, koju moja omiljena profesorka preporučuje na sav glas je Middle Tennessee State University, takođe u državnom sistemu. Po rečima moje profesorke, sve ide sa gomilom prakse... Nisam siguran da li su jeftini ili ne (pošto ja lično nikad ne bih otišao u Tennessee da studiram).
Moji fakulteti nisu loša stvar. Ja sam prvo išao dve godine na City College of San Francisco (najjeftiniji community college u celoj zemlji), koji je nedavno potpuno obnovio svoj studio sa Neotek Elite II konzolom i iZ Radar HDD snimačem), i tu sam naučio neviđeno puno toga, da bih posle prešao na San Francisco State University, koji je prilično poznat po svom Broadcasting programu. Nažalost nijedna od ove dve škole nema recording program zasebno, već u sklopu Broadcasting sistema, što znači obavezne studije medija - nema ništa dosadnije od toga. Veliki broj javnih fakulteta ima tako programe, ali uglavnom svi funkcionišu na principu - što bolja oprema, to ćeš manje da je koristiš (javno - budžeti su mali itd kenj kenj). Najbolje je što ranije se ugurati u neki studio, ne bi li dobio šansu da isprobaš sve što naučiš. To je, čini mi se, jedini način da naučiš puno toga a da ne izbljuješ gomilu para.
Moja "karijera" je užasno kratka, ali sam već svestan da je neprestano hands-on iskustvo neuporedivo korisnije od bilo kakve škole.

Pored svih "velikih" škola postoji i gomila kraćih ili dužih kurseva širom Amerike. U principu ja bih od njih bežao ko đavo od krsta - kursevi u kojima te uče konkretnom softveru umesto globalnom procesu ništa ne vrede... I sve je više zvaničnih mesta na kojima možeš da dobiješ pro tools sertifikate, a opet da ništa ne znaš... Sve je to upropastilo industriju u ovoj zemlji.

Uh...
[ Ni ten ichi ryu @ 06.07.2005. 02:57 ] @
hm da, moje škole su
http://www.ccsf.edu/Departments/Broadcast/ i
http://www.sfsu.edu/~beca/
[ banditi @ 30.07.2005. 21:44 ] @
Pozdrav svima na forumu.
Ocigledno je da se nema kesha za isnostrano studiranje,pokusaj da se upises na FDU,ako te zvuk stvarno ispunjava kao mnoge nas ovde. Ja sam pokusao ove godine/Snimanje i dizajn zvuka. Pao sam na testu opste informisanosti,veruj mi uopste nije lak.Sistem prijemnog nije kao na ostalim fakultetima,govorim o testu opste informisanosti,mnogo je zahtevniji.Sto se tice radiofonskog dela koje spada u osmu umetnost,mozes da biras sta da napravis,najcesce je to neki vid minijaturne radio drame. Kvalitet nije presudan,kao sto si i sam napisao,vrednuje se ideja i osecaj za stvaranje zvucne slike,a ne kvalitet snimka.
Ja cu pokusati i sledece godine,sta da ti kazem,pokusaj i ti ako nemas kesa za neko usavrsavanje u inostranstvu.
Podrzavam sve sto je rekao Dragan Petrovic.
Bilo bi lepo kada bi se talenti usavrsavali u insotranstvu,ali da se ne lazemo ovo je ipak siromasna Srbija.
Pozz.
Unknown.

[ audiosrejic @ 20.09.2005. 00:01 ] @
ja sam zavrsio u nemackoj ana SAE"skola audio engeneriga"radi se na vrhunskoj opreme sve sto postoi na trzistu. takvu skolu netreba gledati kao sta cu ja posle kad zavrsim koja ce studio ili televizija primiti to je umetnost a kao sto znamo umetnici ili oderu pare ili umiru siromasni ha ha kod nas nazalost nema jos adekvatne skole i nema ko da predaje. ali za dve godine se isto imena skola otvara kod nas ove godine je otvorena u ljubljani a sledecoj ce u zagrebu i posle smo mi na redu. ja mogu samo iz mog iskustva da kazem da je skola oki doki pogledajte na www.sae.edu