[ NetworkAdmin @ 10.08.2002. 22:04 ] @
Konacno da sam nasao nesto sto me stvarno odusevilo, nesto sto je mnoge moje ideje, razmisljanja i nastojanja objedinilo na jednom mjestu:

http://smarty.php.net

Zasto templates?
-Zato sto mozes implementaciju da odvojis od interpretacije, logiku aplikacije pises u php a prezentaciju definises u template i template promjenis a program ne diras.

Sta je to sto izdvaja smarty template engine od drugih templates,

Jako je brz, samo jednom "kompajlira php skriptu" i sve stoji dok ne promjenite template na osnovu kojeg je napisana skripta,
ima mogucnost setovanja pomocu config filova
Ima dosta ugradjenih funkcija...
[ -zombie- @ 10.08.2002. 23:59 ] @
word! (evo josh jednog odusevljenog korisnika / programera Smarty-a)

ja sam dugo vremena koristio svoju klasu za sablone, jer mi ni jedna druga nije odgovarala, ali kada sam nasao Smarty, odusevio sam se! nije mi bilo krivo sto sam pola svog standardnog koda iz biblioteke morao da menjam ;)))

nego nisi pomenuo najbolju opciju, koju definitinvno nema ni jedan drugi template engine! to je prosirivost.

kao sto si rekao, Smarty ima vec dosta korisnih funkcija ugradjenih, ali, ako neka ne postoji, vrlo lako moze da se ugradi!

ja sam recimo napravio pre-filter koji u letu konvertuje dreamweaver mx template u smarty template, i ostalo radi ko podmazano!

tako dizajner moze da radi u programu koji vec odlicno poznaje, bez potrebe za ucenjem 'malo' komplexnije sintaxe Smarty-a.

(kazem 'malo', ali to zaista i mislim. ima malo slozeniju sintaksu od ostalih templateova, koja je neophodna zbog mnogo mocnijeg engine-a.)

a instalacija tog dodatka u Smarty engine se sastoji u kopiranju jednog fajla u jedan direktorijum!!! ko moze bolje od toga, da ga vidimo...
[ Dejan Topalovic @ 11.08.2002. 02:02 ] @
Takoreci svakodnevno pratim scenu na podrucju PHP-a obilazeci najbitnije php sajtove (www.php.net, www.phpbuilder.com, www.sitepoint.com, www.devarticles.com, www.webmonkey.com, www.hotscripts.com i td. da ne nabrajam sad sve) i isprobah vecinu php librarya - krenuvsi od PHPlib, preko FastTemplate i slicnih, pa sve do konacnog Smarty Template enginea.
Nakon chitanja osnovnih featurea, gledanja par exampleova, isprintah chitav manual u .pdf formatu, instalirah Smarty na server i bacih se na pisanje prve php aplikacije koja je bazirana na Smarty Template Engineu.

Ima tako puno korisnih stvari da je malo i 10 strana da se napise. Izdvojio bih samo napredno cacheiranje, koristenje security direktorija, potpuno odvojen template dizajn od programskog koda, izvanredne ugradjene defaultne funkcije i lakocu upotrebe nakon osnovnog privikavanja.
Da ne spominjem mogucnost dodavanja novih plug-in aplikacija...

Sve u svemu, jedan jako mocan template engine, koji ce dobro doci mnogim php programerima.
[ NetworkAdmin @ 11.08.2002. 03:24 ] @
Odlicno!

Pa ljudi mozemo napraviti Smarty klub!

Hajde ako ima neko ideju da radimo neki plugin za smarty, ima stvarno super funkcije da mi jos uvjek nije palo na pamet sta bi to jos dodao...
[ 01011011 @ 11.08.2002. 07:49 ] @
Ne znam sta da vam kazem. Odusavljen sam, mada nisam dosta probao toga do sada, pa cu vam dati komentar za koji dan, mozda bolji mozda gori :)
[ NetworkAdmin @ 11.08.2002. 11:02 ] @
zato sam postavio ovaj topic da vam toplo preporucim.

Vidite sta su ljudi napravili sa smartyjem http://www.x-cart.com

Uloguj se na demo kao admin/pro i tamo imas modify templates... mozes malo pogledati kako sve dobro radi.

Smarty ima jos i debuging konzolu!!!! otvori ti popup prozor u kojem prikaze sve memplate i php fajlove koji su na stranici i i hijerajhiju ko koga zove..
[ Divine @ 11.08.2002. 12:21 ] @
Evo, posto ste tako odusevljeni, i ja cu da probam to chudo. I ranije sam citao o Smariju, i interesovalo me, ali nikako da mi padne na pamet da probam. Ja sam inace jako zadovoljan sa onim kako sam do sada radio, ali mozda zato sto ne znam za bolje?
Probacu pa cu vam reci.
poz.
[ Dejan Topalovic @ 11.08.2002. 15:36 ] @
Citat:
NetworkAdmin:
Odlicno!

Pa ljudi mozemo napraviti Smarty klub!

Hajde ako ima neko ideju da radimo neki plugin za smarty, ima stvarno super funkcije da mi jos uvjek nije palo na pamet sta bi to jos dodao...


Ja upravo radim jedan Content Managment System zasnovan na Smartyu.
Pravim klasu koja po zadanim parametrima prikazuje WYSIWYG editor, polja za unos dodatnih podataka, kao i fajlova za upload. Ide malo sporo zato sto jos uvijek ispitujem sve funkcije u Smartyu, ali nadam se da ce konacni rezultat biti vise nego odlican.

Kad vec spominjes neki plug-in, ja sam razmisljao o tome takodje. Pokazala se potreba za pisanjem skripte koja skida TV program za RTS, TVCG, Pink, BKTV i ostale Balkanske televizije. Potom se pokazala potreba za skidanjem horoskopa (npr. sa www.astrolook.com), te jos par stvarcica.

Ne bi bilo lose da se urade te skripte, odnosno ti plug-inovi zasnovani bas na
Smartyu.

Sto se tice osnivanja nekog kluba, to ti je Sizifov posao na Balkanu. Pogotovo u Yugi. Naci ce se par entuzijasta koji bi mogli nesto smisleno da naprave, ali pitanje je dokle ce izdrzati.
Treba tu jedan dobar organizator, treba naci sponzora za web hosting i td.
No, pozitivno pozdravljam tu ideju i zelim uspjeh u ostvarivanju iste.
[ NetworkAdmin @ 11.08.2002. 16:40 ] @
Neka, neka, drago mi da srbi uce Smarty, ovaj Smarty izgleda da su braca rusi izmislili, ili barem najveci dio...
[ -zombie- @ 12.08.2002. 01:46 ] @
evo moje licne todo liste sto se tice smarty engine-a.. ostavicu i one licne todo stavke, i one koje sam vec uradio, cisto da vidite, pa mozda dobijete josh neku ideju...

Citat:


1) napreviti wraper funkciju koja lici na staru sablon() func.
// moje licno... ima veze sa mojim starim template engine-om

2) napraviti db resurs, kao i import (i mozda export) template dir-a u bazu
// ovo je vrlo dobar fazon... ali josh nisam stigao da odradim...

3) parsirati dreamweaver sablone u smarty sablone
* ovu opciju ukljuciti preko jednog od resursa mm: dw: mmdw: dwt: mmdwt:
* ovu opciju (automatski?) ukljuciti preko prepoznavanja extenzije .dwt
* ovu opciju (automatski?) ukljuciti ako postoji <!-- TemplateBeginEditable u fajlu
* mozda preko prefileter-a

4) ukljuciti opciju za prefilter (automatsko?) {literal} u <script> ako imaju {} unutra
<script languagee="javascript"...><!-- // {literal}
for (i=0; i<9; i++) { ovde_javascript(); }
// {/literal} --></script>

5) napraviti sql funkciju, kao moja sql funkcija
// ovo u sustini prima sql upit a vraca niz redova koji mogu odmah da se stampaju uz pomoc smarty-a

6) napraviti preg_* funkcije, posebno ili objedinjeno?

7) napraviti user_defined funkcije u smarty sablonima...

8) napraviti da if ne mora {if $a == 1} vec da moze {if $a==1}



ako vam ponesto od terminologije nije jasno, ne ocajavajte vec pravac -> http://smarty.php.net/docs.php
[ NetworkAdmin @ 15.08.2002. 01:01 ] @
Covjece pa ti si potpuno u pravu, nego sve ja to sutim necu da se zamaram sa svadjama sa ljudima, ovih dana radim konkretno aplikaciju za univerzitete "Raspored predavanja i vjezbi" i mogu vam reci da sa smartijem mi je zivot toliko olaksan da to nije normalno, cim dovrsim poslacu vam link.

Napravio sam template za sedmicni i dnevni prikaz rasporeda i detalje za jedno predavanje nesto tipa detailed view i sada radim na tome da naopravim malo interaktivnosti sa studentima da studenti mogu prijaviti neodrzano predavanje ili vjezbu i tako dalje, sveje to sica.

Prednost smarty-ja je sto template je uvjek isti ma koji smjer da je ma koji raspored casova, u PHP ja radim sa bazom, tamo slazem (Iz admin sekcije koju sam opet u smarty napravio) podatke u bazu a potom par jednostavnih query i ja imama podatke koje sada saljem smartyju kao varijamle u template i on mi sve crta! Niti jedan HTML tag nemam u php kodu mena echo "<p>Zoka ti si car</p>"; Ni print nicega... PHP samo baza, testiranje i funkcije za rad na podacima, a smarty "crta" sve u browser.
[ bluesman @ 19.08.2002. 16:24 ] @
Evo mog sajta u smarty-ju

www.themorsoncollection.com

Doduse, tada je smarty bio poseban, mali projekat grupice ludaka :-)), mislim da je verzija koriscena na sajtu bila 1.3 ili tako nesto. Jednom kada se primis, ne ostavljas ga.
[ Gojko Vujovic @ 23.09.2002. 01:29 ] @
Da, opasno dobra stvar taj Smarty.

Videću da prebacim ES kompletno na njega..
[ Dejan Topalovic @ 04.02.2003. 01:56 ] @
Izasla je verzija 2.4.0 !
Copy/paste sa sajta:

[02-February-2003] Smarty now supports the ability to access objects within the templates. Two methods are available, one which closely follows Smartys conventions, and another that follows more traditional object syntax for those familiar with PHP.

The internal compiling engine has also undergone some major work. The regex parsing was rewritten to be more strict, secure and maintainable. Config files are now compiled, which will speed up page rendering quite a bit that use them extensively. Assigned variables are no longer extracted to PHP namespace, saving an extract() call for every template. There is now support for applying modifiers to static values and functions. You can now access constants with $smarty.const.VAR.

For those of you using the security features of Smarty, you are strongly encouranged to upgrade to 2.4.0 as it is possible to execute PHP code in the templates prior to this release via a syntax exploit. (Thanks to Ferdinand Beyer for pointing this out.)

[ 01011011 @ 19.02.2003. 01:09 ] @
Evo jos nesto...

http://www.phparch.com/issuedata/2003/feb/feb_03_sample.pdf
[ superz @ 22.02.2003. 22:22 ] @
Sta je ovo neka Smarty sekta?

Ja sam probao smarty i nisam zadovljan.
Potpuno se slazem sa onime sto sam kasnije procitao na

http://www.phppatterns.com/index.php/article/articleview/4/1/1/
[ -zombie- @ 23.02.2003. 00:32 ] @
jeste. a ja sam zvanicno vodja sekte, posto sam objavio clanak o njegovom visocanstvu Smartyju za php|a proslog meseca. (link u postu pre tvog).


elem, ozbiljno, ako si vec procitao ovo, pogledaj i tolike odgovore koje su mu ljudi dali... a pogledaj samo njegovo priznanje da "ni on ne zna najbolji nacin za kreiranje html-a u web aplikacijama", tj da ne zna bojli nacin od templejta.

kada predlaze oop-style i widged-style pristupe, tek je to najgore. to uopste nije separacija logike i prezentacije aplikacije.

i uopste, cak i u definisanju ove "separacije", on kaze "It seperates code from content!", a onda kaze kako to nije tacno.

pa naravno da nije. uopste to nije poenta. pojenta je da odvojish logiku aplikacije (prisup bazi, obracune, ...) od prezentacije (html tabele, boje i slicno). u "prezentacionom" delu web aplikacije i dalje mora postojati kod (sto i on priznaje), a iako je php nastao bash da tome sluzi, nije najbolja alatka za taj posao..

a pominje i kako je nemoguce "dizajnirati" smarty templejte u nekom WYSIWYG editoru, a pogledaj u mom clanku kako je to lako (nekih 10-15 linija koda...)


od svih resenja koja on predlaze, jedino bih priznao da xml/xslt moze da odgovori zadatku. ali tu postoje josh dve zackoljice: prvo, i pisanje xslt transofrmacija se na kraju svodi na kod koji ima slicnu strukturu kao smarty template, samo sa mnogo tezom/necitkijom sintaxom (za nekog ko ne zna ni smarty ni xslt).

drugo, sto xml/xsl/xslt stil programiranja/dizajniranja zahteva novu generaciju web dizajnera, koja se josh nije rodila, (ili verovatno jeste, ali se josh "skoluje" ;)


elem, cak i ako ti ne odgovara smaty (ili samo ne znash sta sve moze -- cesta zamena teza), pogledaj moj clanak, (ili bar uvodni deo, koji se ne tice samog smartyja) gde je lepo objasnjeno zasto...
[ -zombie- @ 24.02.2003. 16:38 ] @
http://www.phpcomplete.com/art...php?sec=readArticle&id=248

evo da dodam josh jedan text sa kojim se slazem, stim da bi dodao dve stvari:

1) taj dan josh nije dosao... (kao sto sam objasnio u svom prethodnom postu)

2) nije pomenuo XSL i XSLT kao josh naprednije tehnologije od CSS-a...
[ Shinhan @ 21.07.2003. 11:36 ] @
Pogledajte TikiWiki na http://tikiwiki.sourceforge.net/
To vam je CMS baziran na Smarty template engine i Wiki.
Proglašen je i za projekat meseca na sourceforge.
Svaki korisnik može da menja template (ako ima dozvolu), a moguće je napraviti i templejte stranica koji se koriste u korisničkim stranicama.
Sam TikiWiki ima ugrađen i forum (koji po mom mišljenju još nije na nivou ozbiljnih igrača, ali ima vremena...), poll, quizz, survey, galerija, fajl galerija, articles, blog, baners, comments (na sve moguće stvari), html chat, category, FAQ, newsletter, ephemeride, trackers i dbaccess (čist pristup bazi iz bilo koje stranice, naravno ako postoji dozvola).
Trakeri su naročito zanimljiva stvar. Administrator u stvari bira koja će polja biti, a korisnici popunjavaju u stvari tu tabelu. Znači tako se lako može napraviti katalog filmova, ili bilo koja stvar za koju je potrebna samo jedna tabela.
[ Dejan Topalovic @ 12.08.2003. 00:49 ] @
Smarty 2.6.0 RC1 Released
[11-Aug-2003] Release Candidate 1. Notable new features are cachable/non-cachable function attributes, default resource type configuration, simple template math and many internal optimizations.
[ Ilija Studen @ 27.09.2003. 16:22 ] @
Smarty je mama! Ne znam kako sam nekad ziveo bez njega =]
[ bluesman @ 27.09.2003. 22:59 ] @
Aj' kad si vec postovao i privukao paznju ponovo na ovaj topic, da li neko )Tomiece?) ima iskustva sa konstantama i define() u smarty. Da budem jasniji definisao sam na primer:

define ('MOJA_VREDNOST', '55');

kako da u smarty koristim MOJA_VREDNOST a da je ne prenosim sa assign() ? Ja nisam nasao nista o tome...
[ Ilija Studen @ 28.09.2003. 09:18 ] @
Najjednostaviniji rad sa konstantama u smartyju je pomocu config-a. Definistes vrednost, include-ujes config i samo pozivas kad ti treba...

Ako hoces da vrednosti konstanti odredjujes u vreme izvrsavanja (pomocu define) tu ti vec ne mogu pomoci posto nikad nisam radio sa njima =[
[ -zombie- @ 28.09.2003. 14:35 ] @
za običan pristup konstantama je potreban smarty 2.4+

$smarty.const.MOJA_VREDNOST


a za slučaj kada je ime konstante u nekoj promenjivoj $ime_konstante onda je potreban smarty 2.5+

$smarty.const.$ime_konstante
[ bluesman @ 28.09.2003. 18:54 ] @
Thanks Tomice, to mi je trebalo.

Ilija, znam za config, ali mi to resenje ne odgovara (drugim recima "nisam to pitao" :-))
[ Ilija Studen @ 16.02.2004. 00:36 ] @
Napokon sam napisao Smarty tutorijal.

Dakle, ovo je uvodni tutorijal u kome je opisano:
- sta su template sistemi
- sta je Smarty
- kako "instalirati" (naterati da proradi) Smarty
- napravljen jedan jednostan template
- jedan kompleksniji template sa primerom upotrebe kontrolnih struktura (if i section)
- i to je to!

Link: http://www.ionbee.net/modules/arms/view.php?w=art&idx=28

Topla preporuka svima koji su "nesto culi", a boje se da probaju ili Smarty smatraju nekom prevelikom naukom =]
[ NetworkAdmin @ 23.02.2004. 08:58 ] @
kad napises tut. o chace-iranju i kako raditi sa templates koji samo update database queries javi :)

Vrijedan si ilija nema sta. Samo naprijed.

P.S. Lijep ti tutorija.
[ valajbeg @ 24.02.2004. 22:42 ] @
http://www.opensourcecms.com

Evo za ljenčuge...
brdo gotovih sistema..
- MOzete i isprobati administraciju .ITD. brbrbrbrbr:.

Dobar dio koliko sam vidio bas je Smarty....
samo mi se cini nedavno kad sam trazio pomoc na ovom forumu da bash niko nije bio nesto posebno zainteresovan pricati o tomme..

:-P..
[ arsa xx @ 16.07.2004. 22:38 ] @
Stvarno je munja .... :)

Pre dva dana sam skinuo smarty i vec se uveliko pravi nov projekat sa njim....

Spomenu bih sta me je odusevilo do sad.

1. Mogucnost prebacivanja dela koda, koji nije jezgro aplikacije u templejs.
Npr. kod formi imamo razne slucajeve, razne poruke treba javljati pri validaciji.
Sa smartijem sve poruke staju u jedan template.
Takodje mogucnost pravljenja config fajla omogucava laku promenu jezika, boja, itd...

2. Najelegantniji nacin tabelarnog prikaza podataka koji sam do sad video je sa section i cycle.
[ Goran Rakić @ 17.07.2004. 00:24 ] @
Zašto imam utisak da Smarty ohrabruje programere da mu dozvole da bude kalif umesto kalifa. Koliko sam ja upoznat, Smarty predstavlja template sistem, znači vrh slojeva aplikacije. Svi podaci su pripremljeni i izracunati i samo treba kroz smarty to polepiti i prikazati korisniku. Template sistemi su uvedeni zbog odvajanja programskog dela od prikaza (dizajna). Na taj način je moguće da "treća-žurka" promeni dizajn, a da logika same aplikacije ostane tu gde jeste, bez opasnosti da je dizajner pokvari.

Međutim, kada se pogleda neki napredniji Smarty šablon (znači ono što jedan str_replace i array_walk ne bi mogli da urade) to liči na sve samo ne na nešto što dizajner može da otvori u njegovom WYSISYG editoru i menja izgled.

Smarty pak liči na nešto što bi se nalazilo izmedju aplikacije i template sistema, što bi pripremalo podatke za šablon, međutim ja nisam uspevao da vidim primere takvog korišćenja. Da bih izbegao skretanje - ne kažem da je Smarty prekomplikovan, ali ne pruža odvajanje prikaza od logike jer u svojim šablonima sadrži i logiku, a često je prisutno i ohrabrivanje da se u šablon ubaci još i još logike :)

Sada kada je tema probuđena prethodnim postom možda ne bi bilo loše da povedemo diskusiju na ovu temu. Dakle koje je Vaše mišljenje?

Pre odgovora pogledati tekst na adresi http://www.phppatterns.com/index.php/article/articleview/4/1/1/. U Vašim odgovorima takođe možete zahtevati pregled nekog drugog teksta sa nekim drugim viđenjem stvari. ;)

[ broker @ 18.07.2004. 20:22 ] @
Gorane u pravu si. Meni najvise smeta kod svih "sabloniziranih" resenja to sto niej omoguceno ono sto je osnovna namena sablona: da dizajner moze da izdizajnira stranu. Obicno je jednsa stranauradjena kroz sablone izdeljena na mali milion malih elemenata koj su napravljeni kao zasebni sabloni tako da samo neko ko je osmislio ceo taj sistem moze uopste da se snadje sta je tu sta, kako ce sta da da izgleda i sta treba da se menja.

Nezadovoljan time, poceo sam da radim neku jednostavnu varijantu CMS-a, osnonjenu na Smarty koja pre sveg aomogucava da dizajner lepo otvori sablon u nekom editoru i moze da ga dizajnira bez opterecivanja sta je tu sta i sta se gde od drugih sablona ucitava. Sistem je vec u upotrebi i rapidno je olaksao i ubrzao rad.
[ -zombie- @ 18.07.2004. 22:51 ] @
već sam pričao o ovome (ovde? i/ili negde drugde?)..

naravno da u smarty šablonima ima logike. ali to je logika "view" sloja, a ne logika aplikacije, i tu je glavna razlika..

pa i sam HTML je logika. ne možeš biti "web dizajner" bez poznavanja bar osnova HTMLa, ma koliko alati kao što je DW pokušavaju to da sakriju.. web dizajn nije umetnost.. web dizajn je primenjena umetnost (think arhitektura npr. ne možeš biti arhitekta bez debelog poznavanja građevinarstva).

i zato nije mnogo bitno da li je logika dizajna iskazana proceduralno/funkcionalno (smarty šabloni) ili deklerativno (neki drugi sistemi, npr ASP.NET, pa i sam HTML). mada, danas je sve teže povući jasnu granicu između ova dva pristupa..

npr, kako u bilo kom sistemu šablona bez "logike" iskazati da dizajner želi da se redovi tabele boje naizmenično, parni malo tamnijom a neparni malo svetlijom bojom? i kako to promeniti reicmo kada drugi dizajner poželi da ih boji naizmenično, ali po dva jednom, dva drugom bojom (ređi slučaj, ali ne nepoznat).

i to je samo jedan primer, a ima ih još milion. u klasičnoj podeli na troslojnu arhitekturu aplikacija (podaci, poslovna logika, prikaz), smatry vrlo lepo izigrava onaj treći sloj, gde i dalje mora da ima logike, iako ona ne utiče na glavnu logiku aplikacije, već samo na prikaz..

dobra (kompletna) alternativa smartiju bi mogao biti XSL-T, ali osećam da ćemo se načekati dok "web dizajneri" počnu da barataju istim.. ili nam treba nešto još lakše?


i ne znam kakvih problema ste imali sa mnogo iseckanih šablona, ili sličnim stvarima. ja sam sa mojim DW filterom za smarty vrlo lako obučio par dizajnera da kreiraju šablone u DWu. naravno, svaki šablon je bio celina za sebe (cela HTML stranica, tj preciznije ceo DW template), a hederi, futer i drugi stalni delovi su centralno odrađeni preko samog DW sistema šablona..

i sve radi vrlo bezbolno, bez komplikacija.. svaki malo pismeniji web dizajner (a oni drugi me ne zanimaju) se snalazi sa DW šablonima i ukucavanjem par karaktera HTML/smarty koda s vremena na vreme..
[ bluesman @ 19.07.2004. 00:03 ] @
Sto bi rekli neki: "Svaka ti je Njegoševa" :-)

Ja bih samo dodao još jednu stvar: posao programera je da lepo pripremi podatke, pravi pluginove i slično tako da html coder ne mora da pravi sam neke petlje (kada baš ne mora) da bi izvukao neki podatak koji mu treba. Recimo, imaš neki niz i u zavisnosti od neke varijable, ispisuje se neki element niza. Umesto da programer kaže "evo ti niz, pa izvuci šta ti treba", on kaže "samo primeni modifier/function... na taj niz sa parametrom npr var=$varijabla i ispisaće se odgovarajući element". Ali će zato dizajner da kaže "treba mi taj element jer hoću da prikažem ovo-ono". Programera ne interesuje "šta će mu" a codera "na koji način će programer to napraviti". To je team work i pravilna podela posla.

Osim toga, kada dođe do finalizacije i optimizacije moraju i jedan i drugi da bar razmeju logiku onog drugog.

BTW, ako imaš previše programerskog posla u tpl - onda si pogrešno upotrebio smarty (ili neki drugi template engine) - probaj ponovo da isplaniraš sve od početka.
[ Goran Rakić @ 19.07.2004. 02:27 ] @
Stvari koje je -zombie- naveo uglavnom mogu da se odrade preko CSS-a, ako se pravilno napravi sredjivanje (x)HTML-a. Kao sto rekoh, meni se Smarty savrseno uklapa u sloj iznad sablona - tj. u nesto izmedju same aplikacije i (x)HTML sablona sto treba da sadrzi po malo prikaza i logiku prikupljanja podataka. Taj sloj cesto treba izmeniti ako se zeli uraditi veca promena na dizajnu, dok se za one sitnije ispravlja sam sablon. Problem je sto na ovakvu upotrebu Smarty-ja kao i resenje za taj neki drugi template sloj ja nisam video.

Sto se tice iscepkanih sablona, valjda upravo tu sa svojom "logikom" Smarty pomaze da se sve strpa u logicnu jedinicu stranice, ili sam ja nesto pogresno razumeo.

[ Mld318 @ 22.07.2004. 09:21 ] @
Poslije svih toplih preporuka, kad pogledas kako ide instalacija covjek se bas ohladi.
Narocito ako nije profi u PHP.
Koristim EasyPhp 1.7, imate li neki savjet ?

Ako nemate maste sta treba novo uraditi u Smarty PHP evo ideje,
napisite skriptu za jednostavniju instalaciju !
[ flylord @ 22.07.2004. 11:27 ] @
Citat:
Mld318:
Ako nemate maste sta treba novo uraditi u Smarty PHP evo ideje,
napisite skriptu za jednostavniju instalaciju ! ;)

A izvini sta je ovde tesko!?
Iskopira se smarty u jedan dir, kreiras jos 2 dira, i napises jedno 5-6 linija koda i to radi!? A sve ovo sto treba da uradis doslovce iskopiras iz uputstva. Ja kad sam prvi put instalirao smarty iza sebe sam imao u php napisano oko 500-600 linija koda u php-u, tako da definitivno nisam spadao u profie. E sad, reci sta je to tolko komplikovano tamo!? Ili mozda ocekujes da ga iskopiras u dir i da onda samo radi!? E pa bato ne moze, mora neko i da ga veze za aplikaciju, mora neko da includuje smarty, mora neko da instancira smarty ..........................................................
[ Mld318 @ 23.07.2004. 12:04 ] @
Ajde, iskreno mi reci koliko vremena ti je trebalo ?
[ fumaremigel @ 23.07.2004. 14:57 ] @
oko 20-25 min
[ bluesman @ 23.07.2004. 15:18 ] @
Sta 20-25 min? Instalacija Smarty?
Pa to jedino ako pored instalacije pises i readme za Smarty.

Ne znam zasto ljudi ne citaju uputstva, a u 99% slucajeva problemi tipa "pomagajte, danima ne uspevam da instaliram..." se resavaju za 2 minuta citanjem readme. Osim toga, uz Smarty dolazi i primer, tako da moze odmah da se vidi da li sve radi pa ti ne treba ni "5-6 linja koda".

Evo primera, uz to covek nikako nije pocetnik: http://www.elitesecurity.org/tema/61966

Slazem se da je za totalnog pocetnika potrebno malo vise vremena dok prouci sta je template engine, sintaksu... ali ovde pricamo samo o instalaciji, zar ne?
[ alex @ 23.07.2004. 15:43 ] @
Citat:
bluesman:
Ne znam zasto ljudi ne citaju uputstva


Ljudska lenjost i odbojnost prema citanju je ponekad nepobediva..
[ Zoran Rašković @ 23.07.2004. 17:38 ] @
http://smarty.php.net/distribu...anual/en/Smarty-2.6.0-docs.chm

Get it!
Read it!
Eat it!
Dream it :)


"So easy to use, no wonder it's number one" :)
[ flylord @ 23.07.2004. 18:53 ] @
Citat:
Mld318: Ajde, iskreno mi reci koliko vremena ti je trebalo ?

ne secam se, ali sam ga instalirao tako sto sam citao uputstvo za instalaciju i radio paralelno, ali u svakom slucaju < 10-15min, a sad mi treba < 1min, posto treba da otkucam mkdir template_c templates (config) i da u moj config file ubacim
jedan require_once i nekolko
smarty->......
plus jedan $smarty = new Smarty();

i eto
ocas posla, nikaka nauka
just RTFM
RTFM
RTFM
RTFM
RTFM
RTFM
RTFM
RTFM
[ bluesman @ 25.07.2004. 01:49 ] @
Citat:
alex: Ljudska lenjost i odbojnost prema citanju je ponekad nepobediva.. ;)


Ma bez veze je to, jedan moj ortak (sada je u Barceloni) me prozvao "mr. readme" i kao "sta citas to svaki put kada instaliras nesto novo?". Valjda zato sto tu cesto pise nesto korisno i ne desava se da ja tebe zovem vec ti mene "daj pomagaj, kako ovo-ono". Ubedljivo najvise puta u poslednje vreme su me zvali za instalaciju Photoshop CS. "Pa procitaj sta ti pise i iskopiraj ta 2 file-a, @#!:@:".

Al' da ne skrecemo sa teme... nema smisla.
[ bluesman @ 25.07.2004. 01:51 ] @
BTW, zadnja vezija je 2.6.3 pa je i manual:
http://smarty.php.net/distribu...al/en/Smarty-2.6.3-docs.tar.gz
[ -zombie- @ 26.07.2004. 03:15 ] @
Citat:
bluesman:
Valjda zato sto tu cesto pise nesto korisno i ne desava se da ja tebe zovem vec ti mene "daj pomagaj, kako ovo-ono".


xaxaxa!!

pazi kad mi je priča vrlo poznata.. isto mi se tako čude što čitam svaki taj install.txt, read.me, a ponekad čak i manual.. ;)

a onda im ja služim kao help-desk.. :-P

inače, odličan odgovor.. od sada ću da počnem da ga primenjujem.. :-P
[ flylord @ 26.07.2004. 08:14 ] @
Helpovi sluze da se procitaju kad apsolutno sve ostalo padne u vodu
[ pokusaj informa @ 14.09.2004. 18:43 ] @
Ne znam zašto ste toliko oduševljeni, još nisam ni raspakovao arhivu koju sam skinuo sa gornjeg linka, a av mi je izbacio poruku da se u toj arhivi( inače sa oznakom 2.6.5 nalazi jedan mali virus tzv Nimda). Da to nije nešto što se standardno koristi u php-u?
[ bluesman @ 15.09.2004. 10:49 ] @
promeni AV :-)