[ Dejan Krstic @ 01.07.2005. 10:31 ] @
5din+PDV
[ Trajkovic @ 01.07.2005. 10:41 ] @
A sta je *311#? Nigde nisam nasao...
[ zkicus @ 01.07.2005. 11:05 ] @
Pa ti probaj pa vidi sta je sad... ;-)

Cuo sam nesto i za mms u 062... od 01.07

Pa sad mazu oci ljudima sa nekim letnjim popustima koje ce od oktobra da ukinu, naravno...

I samo da znate, mnogo jos toga je promotivno kod Mobtela:

Email
http://www.mobtel.co.yu/cms/view.php?id=4857


Portal "Moj" Mobtel > Specifikacija poziva i pregled racuna, Vivoteka, SMS2Web...
[ genesys @ 01.07.2005. 11:20 ] @
Citat:
zkicus: Pa ti probaj pa vidi sta je sad... ;-)


Il odgovori coveku ili cuti.

Po svemu sudeci, *311# se do sada mogao koristiti za proveri stanja na racunu za postpaid korisnike. E pa mozhe i od sada da se koristi, ali svaka provera se naplacuje 5 dinara +pdv.

S obzirom koliko sam je do sada koristio, nastavicu da je koristim istim intenzitetom. :-D
[ Trajkovic @ 01.07.2005. 11:21 ] @
@zkicus
Ocigledno je da i ti ne znas. Ne razumem ovo za e-mail, pa to je staro.

[Ovu poruku je menjao Trajkovic dana 01.07.2005. u 12:22 GMT+1]
[ Trajkovic @ 01.07.2005. 11:24 ] @
Citat:
Po svemu sudeci, *311# se do sada mogao koristiti za proveri stanja na racunu za postpaid korisnike. E pa mozhe i od sada da se koristi, ali svaka provera se naplacuje 5 dinara +pdv.

S obzirom koliko sam je do sada koristio, nastavicu da je koristim istim intenzitetom. :-D


Stanje na racunu proveravam preko GPRS-a, na mobtelovom wap sajtu (kosta oko 1-2kb)
[ cicika @ 01.07.2005. 11:53 ] @
Uopšte nisam ni znala za ovo. Obično sam slala poruku na 9830... a nisam imala pojma koliko to košta.
[ Dejan Krstic @ 01.07.2005. 13:40 ] @
Postoji to vec neka 3-4 meseca. Nikad nije bilo objavljeno u javnosti. Verovatno zato sto je bilo u test fazi (a i besplatno je bilo :).
[ Slobodan Milivojevic @ 01.07.2005. 13:49 ] @
ali nije od danas naplata nego od juce...


pokrali su me ~100din! jer sam jedno 15-20 puta pokusao, a zaboravio da 30-og u nesecu to ni ne radi, vec dobija se uvek ista poruka.


Ajd sad wap iz pocetka, al kad uzmem neki telefon koji nema gprs... Pa sacekam da ponovo uzmem svoj telefon, i tolko

Drukcije ne mogu da objasnim ovih 170din zaduzenja kolko imam za 2 dana
[ zkicus @ 01.07.2005. 14:22 ] @
Citat:
Slobodan Milivojevic: ali nije od danas naplata nego od juce... :(

pokrali su me ~100din! jer sam jedno 15-20 puta pokusao, a zaboravio da 30-og u nesecu to ni ne radi, vec dobija se uvek ista poruka.

Drukcije ne mogu da objasnim ovih 170din zaduzenja kolko imam za 2 dana :(


Jeste obracunski period za jul poceo juce, ali u onoj poruci obavestenja o naplati USSD *311# je pisalo da su poceli naplacivanje od 01.07. Sto znaci da, ako ne lazu, ne bi trebalo da su ti naplatili to od juce, osim ako nisi probao posle 00h...
Bar se nadam

[quote]Trajkovic: @zkicus
Ocigledno je da i ti ne znas. Ne razumem ovo za e-mail, pa to je staro.
quote]

Odavno sam ja saznao za to. Pitao sam i na mobtelovom forumu zasto nadlezni nisu to objavili kao informaciju, i dobio odgovor jer je besplatno! :-)

A bas bih voleo da neko od nadleznih kaze da li ima nekakvog smisla ono sto pise da je u promotivnom periodu koriscenje email-a besplatno, i da li ce se naplaticivati specifikacija i pregled racuna preko portala za post paid korisnike...

A moje misljenje je da hoce. Uvedu neki sms servis koji bi ti poslao kod i samo tako mozes da pogledas specifikaciju. A sms ce se naplacivati. Isto i za racun...
Nije da prizeljkujem ovo, ali na ovaj nacin samo iskazujem svoje misljenje o Mobtelu!
Jedva cekam da mi istekne ugovorna obaveza!!!!
[ MMX @ 01.07.2005. 23:31 ] @
Ne znam kakva je svrha ovog novog servisa? Istu uslugu je do sada bilo moguće dobiti i slanjem sms-a, a i cena je tu negde.
[ Dr Darko @ 02.07.2005. 02:17 ] @
Najverovatnije zbog provere stanja na racunu iz roaminga.Slanje sms-a iz roaminga kosta i do 30 dinara iz nekih zemalja,a GPRS je u roamingu papreno skup.
[ Trajkovic @ 02.07.2005. 02:44 ] @
Koliko je papreno skup GPRS moze da bude za 1-2kb?
[ Milan Andjelkovic @ 02.07.2005. 07:24 ] @
Pritom *311# naravno ne radi u roamingu, kao ni isti servis za pre-paid.
[ MMX @ 02.07.2005. 09:37 ] @
Citat:
Trajkovic: Koliko je papreno skup GPRS moze da bude za 1-2kb?


Isto kao i za 10, 100, 200... kb :) (zavisno od obračunske jedinice)
[ Trajkovic @ 02.07.2005. 10:38 ] @
Ili me ne razumete ili ...

Sta je jeftinije:
1. 1-2kb GPRS-a u roming-u.
2. *311#, 5 din + PDV

Konkretno se odnosi na proveru stanja na racunu?
[ Dejan Krstic @ 02.07.2005. 14:21 ] @
Citat:
Trajkovic: Ili me ne razumete ili ...

Sta je jeftinije:
1. 1-2kb GPRS-a u roming-u.
2. *311#, 5 din + PDV

Konkretno se odnosi na proveru stanja na racunu?


Razumemo... da nisi ni pogledao cene gprs-a u roamingu.

2kb kosta:

1. Madjarski Pannon: 86.87din+PDV
2. Turski Turkcell: 76.92din+PDV
3. Austrijski Mobilkom: 64.57din+PDV
4. Britanski Orange: 5.06din+PDV
[ Jagnjeca brigada @ 02.07.2005. 14:47 ] @
"Evo jedan od "zločina" prema korisnicima koji Mobtel nesmetano i nekažnjivo sme da radi, a pošto i sme, zato i radi:



"Postovani, u racunu za juni nije fakturisana provera trenutnog stanja preko USSD 311. Od 01.07. cena svake provere je 5din, bez PDV-a. Mobtel"



Pitam se, koja je to sledeća monstruozna stvar koju će Njihov operater uvesti. "


Ovo je samo jedan od komentara korisnika, a ja samo mogu da dodam da ovo nije zlocin, nego genocid!



[ Trajkovic @ 02.07.2005. 20:26 ] @
Citat:
Dejan Krstic: Razumemo... da nisi ni pogledao cene gprs-a u roamingu.

2kb kosta:

1. Madjarski Pannon: 86.87din+PDV
2. Turski Turkcell: 76.92din+PDV
3. Austrijski Mobilkom: 64.57din+PDV
4. Britanski Orange: 5.06din+PDV


Ovo nisam znao! Znaci ako hocu da posaljem nekom MMS, a pri tom je taj negde u roamingu, jeftinije mu je da angazujem kengura iz Australije da licno uruci poruku!

[Ovu poruku je menjao Trajkovic dana 02.07.2005. u 21:27 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao Trajkovic dana 02.07.2005. u 21:28 GMT+1]
[ VIDAKOVICV @ 02.07.2005. 22:21 ] @
Citat:
Dejan Krstic:
Postoji to vec neka 3-4 meseca. Nikad nije bilo objavljeno u javnosti. Verovatno zato sto je bilo u test fazi (a i besplatno je bilo :).


A jel' ima jos tako nekih zanimljivih stvari koje nikad nisu bile objavljene u javnosti?
[ Dejan Krstic @ 03.07.2005. 10:30 ] @
Naravno :>
[ vladamob @ 03.07.2005. 11:20 ] @
Samo sto tebe zabole da ih iznosis nego samo da nas zajebavas ovde
[ Dejan Krstic @ 03.07.2005. 12:31 ] @
Naravno :>>>>
[ MMX @ 03.07.2005. 14:20 ] @
Dobro neko reče na forum.mobtel, umesto da sa novim uslugama i pogodnostima pridobiju nove korisnike i na taj način povećaju korišćenje usluga, a samim tim i profit, oni rade sve suprotno. Svaki dan sve više i više ljudi prelazi kod konkurencije :( Ne kažem da je Telekomova mreža bolja, daleko od toga, ali uslovi koje oni sada nude sa svojim paketima su daleko povoljniji od Mobtela. Ne želim na ovaj način bilo koga da prozivam, ali to je činjenica, i ako se tako nastavi i u buduće, neće biti dobro.

[Ovu poruku je menjao MMX dana 03.07.2005. u 15:24 GMT+1]
[ Slobodan Milivojevic @ 03.07.2005. 15:38 ] @
Da, telekomova mreza ima povoljnije uslove, ali ja sam sa cenama u mom paketu (mobi junior) zadovoljan, jer kod konkurencije ne postoji paket zamisljen kao mobi junior. Ako poredimo bel sa mobi pro paketima, bel paketi su po cenama bolji, ali opet, nekako mi se 064 mreza cudno ponasa u radu.

Zovem sa 063 mreze na 064 i redovno dobijam informaciju da je neko nedostupan iako sam siguran da je dostupan. Znaci po kvalitetu mreze Mobtel je bolji x puta, po brzini aktiviranja usluga takodje, a po cenama i pokrivenoscu 064. Mada kad mobtel nebi naplacivao sve sto stigne bilo bi diskutabilno pitanje cena...

I, druga stvar koja me nervira je sto telekom postavlja bazne stanice na sve strane (mislim da ima veze sa projetom ministarstva finansija za GPRS module na kasama), uglavnom sad bazne stanice 064 mreze nicu na sve strane... Dok mobtel... pa skoro nista, ne kazem ja da nemam signala kuci sa 063 karticom, ali kazem da je sa 064 daleko bolji.

E, sad dal drzava sdusno finansira telekom, ili sam telekom ima mnogo vise para od mobtela, jer se ne bavi samo mobilnom telefonijom, necu da zalazim..... Ali mobtel treba malo da poradi na pokrivenosti po unutrasnjosti, kvalitet mreze bar da ostane takav kakav je sad, i sa kojim sam generalno gledano zadovoljan.... I kad bi prestali da naplacuju sve sto mogu, onda bi bili mnogo bolja mreza od telekoma.


Znaci ne treba mnogo ulaganja, i samo mala promena u sistemu naplate.... I imace mnogo zadovoljnih korisnika, a kvalitet mreze je sasvim zadovoljavajuci, za razliku od telekoma, i ako bi ga odrzali na ovom nivou uz te izmene koje sam naveo (znaci pokrivenost, i ne naplacivanje svega sto stignu) nikad mi nebi palo napamet da u telefon stavim 064 karticu.


[ cicika @ 03.07.2005. 16:25 ] @
Vrlo zanimljiva stvar - 064 ima bolju pokrivenost, što teriotrije Srbije, što zavučenih delova grada (na nekim mestima 64 ima bolji domet tj. ima domet dok 63 nema) što implicira veći broj baznih stanica ali ima i taj problem da je relacija bazna stanica - korisnik vrlo čudna uključujući i čestu pojavu da je neko nedostupan a pouzdano je dostupan. Zar to nije nelogično?
[ Iksi @ 03.07.2005. 18:05 ] @
bravomajstore to sam i ja hteo reci
[ Dejan Krstic @ 03.07.2005. 18:33 ] @
@cicika

Tebi bar ta tematika ne bi trebalo da je nepoznata :)

I sama znas da ako su svi kanali/slotovi zauzeti, nema sanse da se uspostavi veza osim ako nije prioritetna kartica ili poziv.

To se naravno resava manjim celijama odnosno vecim brojem baznih stanica.
[ cicika @ 03.07.2005. 19:21 ] @
Deki, u tome i jeste problem.
Jasno je da koriste Time Division Multiplexing ali imaju više stanica od Mobtela.
Mada, ne znam koji je odnos broja korisnika.
Deki, koji je odnos broja korisnika u Mobtelu i u Telekomu? I kako su geografski raporedjeni? Tj. imaš li neku približnu informaciju? To bi eventualno odgovorilo na pitanje.
[ Dejan Krstic @ 03.07.2005. 22:53 ] @
To ne znam (pokusam da saznam) ali nesto sam upravo proverio...

Mobtel za obavljanje razgovora koristi full rate a Telekom half rate kanal. Ako se dobro secam (nisam uspeo do sada da pronadjem), to im omogucava tacno duplo veci saobracaj jer FR gura 13kbit a HR 6-7kbps? Jel tako?

[Ovu poruku je menjao Dejan Krstic dana 03.07.2005. u 23:54 GMT+1]
[ cicika @ 04.07.2005. 00:45 ] @
Upravo tako - 13.5kbps FR i 6.5kbps HR. To je jedan od razloga.
Ali mi je palo na pamet još nešto.
Telekom ima dosta mladjih korisnika dok je Mobtel ranije imao profy pakete, i Telekom ima gomilu raznih servisa, naravno isključivo mislim na one koji idu preko GSM mreže a ne preko GPRSa i moguće je da band odlazi i na to.

Dva SMa, a otišli u off topic.
[ Slobodan Milivojevic @ 04.07.2005. 11:02 ] @
A ovde u Pirotu ima mnogo vise korisnika 064 mreze, i znam da u pikovima (vikend uvece) telekom bas otezano radi, a razlog je mozda sto telekom ima samo jednu baznu stanicu u samom gradu, dok mobtel ima dve, i telefon cesto menja onu koju koristi u centru grada, dok su svi telekomovi korisnici nakaceni na jednu jedinu, jer je druga malo dalje na brdu iznad grada, i pokriva uglavnom periferiju i okolinu grada... Pa je izgleda kod mobtel-a mnogo bolji load balance u tim trenutcima...
[ Trajkovic @ 04.07.2005. 14:17 ] @
Citat:
Dejan Krstic: Naravno :>>>>


Mislim da ne govoris istinu (da ne kazem da lazes )!
To mu kao sad dodje kao i ja sad sve to znam, ali necu da vam kazem
[ Dejan Krstic @ 04.07.2005. 18:52 ] @
Citat:
Trajkovic: Mislim


Misli :) Nije zabranjeno pravilnikom :>
[ Trajkovic @ 04.07.2005. 21:18 ] @
Citat:
Dejan Krstic: Misli :) Nije zabranjeno pravilnikom :>



A sto me ne demantujes nekom informacijom koja nije dostupna nama obicnim smrtnicima
[ Dejan Krstic @ 04.07.2005. 23:03 ] @
Zato sto smatram da ovde imam mnogo veci kredibilitet od tebe i da ne moram nikom nista da dokazujem :)

Za te stvari ces vec morati da nadjes nekog napaljenog klinca koji ce da se prima na te fore.
[ Trajkovic @ 05.07.2005. 05:34 ] @
JBG, vredi pokusati

A sto se kredibiliteta tice, Dejan Krstić poštujem!
[ fly13 @ 05.07.2005. 13:58 ] @
Citat:
ali ima i taj problem da je relacija bazna stanica - korisnik vrlo čudna uključujući i čestu pojavu da je neko nedostupan a pouzdano je dostupan


sto cicika rece.. (za 064 jelte..)

Ali ja se dobro secam kakvih sam problema imao sa mobtelom kad sam tek uzeo njihovu karticu.. Prvih 2 meseca mobilni je bio u mrezi i sve to ali sam uvek bio N E D O S T U P A N.. (bar 50% vremena).. Ok ALI tek posle 3 meseca se to stabilizovalo i sad je sve ok.. Sto se tice signala traljavih 3 od 5 mada nekad ide i na 2, a ipak nisam u zabiti vec u blizini Cvetkove pijace..

Nije mi do kritikovanja za to me zabo... ali mrzim kad neko kritikuje drugu mrezu a isti problem ima i u svojoj...

Dodati quote tagovi

[Ovu poruku je menjala cicika dana 05.07.2005. u 15:59 GMT+1]
[ cicika @ 05.07.2005. 14:55 ] @
Nije to bila kritika baš... Više kao konstruktivna priča o tehničkim rešenjima. Bavim se time malo, kao ... :)

Ono što telefon pokazuje kao jačinu signala uglavnom ne mora da bude pokazatelj kvaliteta signala/zvuka pri razgovoru, čak se razgovor može potpuno normalno obaviti bez ikakvih smetnji ako telefon pokazuje 1/7 (na Nokia-ma).

Nećemo ulaziti u raspravu koji je operater bolji, doživljaji su uglavnom subjektivne prirode a uz sve to se mora uzeti i obzir kvalitet samog aparata koji neko koristi.
Takodje, nisi nam rekao kada si uzeo 063 karticu jer je i Mobtel imao svojih 'žutih minuta' kada nije sve funkcionisalo onako kako treba.

Telekom je negde 2000. ušao u taj biznis nešto agresivnije sa vrlo konkuretnim cenama, recimo 30% nižim nego što su bile Mobtelove. Tada je njihova mreža dobila za kratko vreme veliki broj korisnika i neizostavno je bilo da se pojave i problemi. Kada su definitivno počeli i sa post-paid brojevima značajno su se uozbiljili, mada to nije odgovarajuća reč, i za relativno kratko vreme nadmašili Mobtel po pokrivenosti i broju baznih stanica. I što se tiče pokrivenosti po, npr. centralnoj Srbiji, Mobtel može samo da plače ili njihovi korisnici.

Ono što definitivno ometa Telekom tj. ono što je uzrok češćim ispadanjem iz mreže nekih korisnika jeste to da je u upotrebi half-duplex kao što je Dejan gore rekao i da ima značajno više SMS servisa, uključujući i sve one silne chat-ove po televizijama. Većina njih, ako ne i svi su prvo uvedeni za 064/065 mrežu. To vuče bandwidth u velikoj količini a na mreži uvek prvenstvo ima - veća zarada (kako bi Dimković rekao SrbijaTM). Dok je Mobtel sve vreme više okrenut biznis korisnicima.
U svetlu zarade, u vezi sa Telekomom postoji još jedna interesantna stvar. U pograničnim oblastima YU-03 signal se gubi sa naše strane, kilometar-dva pre granice i hteli-ne hteli morate da predjete u mrežu susedne države i da pričate iz roaming-a, dok YU-01 imate sa one strane granice još kilometar-dva.

I još jednom, ne kritikujem, pričamo :)
[ Slobodan Milivojevic @ 05.07.2005. 15:22 ] @
Ovo pricam iz svog iskustva, jer sam i ja nekad bio na 064 mrezi, tj i sad imam karticu, ali je ne koristim skoro uopste, sedi kuci u fioci, i samo kad idem negde gde znam da nema mobtel-a, a ima telekoma, bacim divert i to je to...

E, sad, sto je mnogo vise ljudi u mom imeniku na 064, to je drugo, i sto mi se vrlo cesto desi da je neko koga zovem na 064 nedostupan, i ako znam da je negde po gradu gde sigurno ima signala, to je bio razlog da kazem da telekom ima problema na tom polju.

I da, kao sto cicika rece, nije tolko bitno kolko mi je "jak" signal ovde, na 063 mrezi varira izmedju toga da ga nema i da ima svih 7 crtica (Nokia 3650)... I nikad nemam problem da razgovaram cak i ako na telefonu ima samo 1/7...


Dok recimo sa siemens ili sony ericsson telefonima ljdi cesto imaju problem da se telefon dobaci do bazne stanice (koja mi je na 4km vazdusno, ali zaklonjena dosta)... Tako da i od toga zavisi, al ipak kazem da je mobtel po pitanju kvaliteta rada mreze mnogo ispred telekoma.
[ cicika @ 05.07.2005. 20:15 ] @
Zaboravih da odgvorim na ovo:

Citat:
ipak nisam u zabiti vec u blizini Cvetkove pijace..


Nisam bukvalno mislila "zabiti" u smislu nekih podruma, metroa (kod Vuka 064 ima domet u igraonicama a 063 u 99.99% slučajeva nema), nego još gore - u nekim delovima grada (pričam o BGu), zapravo uvek je slučaj zatvorenog prostora, nikad napolju, signal je na ivici da se izgubi i onda dolazi do onog čuvenog seckanja. Opet i tu ima više faktora - zaklonjena bazna stanica, struktura zidova zgrade u kojoj se nalazite, sam telefonski aparat... Ipak neobično je, u krajnjem - nedopustivo da se tako nešto dešava na takvim lokacijama ako uzmemo u obzir da 063 uglavnom jako dobro funkcioniše.
[ Dejan Krstic @ 05.07.2005. 21:00 ] @
Kad spomenu metro...

Mobtel jos uvek nije dole postavio repeater ili neku mikro stanicu ali je sa manjim problemima moguce telefonirati odozdo preko bazne stanice Autokomanda.

Ali zato Mobtel ima baznu stanicu "Terazijski tunel" koja je po meni potpuno bespotrebna jer je i bez nje sve funkcionisalo bez problema.
[ cicika @ 05.07.2005. 23:14 ] @
Dejane, rekoh kod Vuka a ne u metro stanici Karadjordjev park :) Odande može da se u'vati signal tu i tamo, čak i da se obavi razgovor, ali ispod Vuka nikako.
[ Deep|Blue @ 11.07.2005. 13:43 ] @
u biti se slazem da je 063 dosta bolji od 064, mada mi 63 ovih dana opet pocinje da stuca ...
ono sto mi je bilo zanimljivo jeste:
Citat:
cicika: ...
U svetlu zarade, u vezi sa Telekomom postoji još jedna interesantna stvar. U pograničnim oblastima YU-03 signal se gubi sa naše strane, kilometar-dva pre granice i hteli-ne hteli morate da predjete u mrežu susedne države i da pričate iz roaming-a, dok YU-01 imate sa one strane granice još kilometar-dva. ...


zanima me cicika koliko si sigurna u ovo, posto
*kad se vozis na relaciji bg-bijeljina preko race, kad se sidje sa autoputa nastaje haos za 063, gubi mrezu, signal super ako ga ima, a razgovor je cesto nemoguc i sa 2/5 signala. ponekad cak i na autoput kod mitrovice je los signal.dobar deo puta pred granicu i nema signala, tu oko granice i nekako.
*srebreno jezero - veliko gradiste - dosta cesto skakuce od 063 do rumuna pa uileti i poneki roaming poziv
*sid dosta cesto mi je gubio signal 63-ke




[Ovu poruku je menjao Deep|Blue dana 11.07.2005. u 14:44 GMT+1]
[ cicika @ 11.07.2005. 21:34 ] @
Uh, uh :)
Preko Rače nikad nikakvih problema nisam imala. Ovo ka Rumuniji ne znam, a što se tiče prelaza ka Madjarskoj par kilometara u Madjarskoj još uvek ima signala... Ali, ako kreneš ručno da tražiš mrežu 064 nećeš naći uopšte.

Bazirano na sopstvenom iskustvu, da napomenem.
[ Dejan Krstic @ 12.07.2005. 11:57 ] @
Citat:
cicika: Dejane, rekoh kod Vuka a ne u metro stanici Karadjordjev park :) Odande može da se u'vati signal tu i tamo, čak i da se obavi razgovor, ali ispod Vuka nikako.


I ja pricam o Vuku. Verovala ili ne, moguce je odozdo razgovarati preko bs Autokomanda.

Citat:
Deep|Blue:
*kad se vozis na relaciji bg-bijeljina preko race, kad se sidje sa autoputa nastaje haos za 063, gubi mrezu, signal super ako ga ima, a razgovor je cesto nemoguc i sa 2/5 signala. ponekad cak i na autoput kod mitrovice je los signal.dobar deo puta pred granicu i nema signala, tu oko granice i nekako.


Potpuno tacno. Vec na samom ulazu u Kuzmin signal se izgubi i nema ga uopste do granice a ni preko. Pojavi se tek par km pre ulaska u Bijeljinu (mislim da je bs Badovinci ili Pavlovica Cuprija) i moze se sasvim ok razgovarati.