[ torbica @ 11.08.2002. 05:02 ] @
ova tema http://www.elitesecurity.org/t...TopicID=12439&page=0#91422 me je navela da predlozim da napravimo ES znak simbol kvaliteta za razlicite stvari: web dizajn, web development, security, ect. ako ni zbog cega drugog a ono da clanovi es-a mogu da se raspoznaju...
ajde pomoc da napravimo stvari koje ocenjujemo i sta ocenjujemo pa da se iznedri neki pravilnik...a onda moze i godisnja nagrada :)

primate li opkladu da ce ovo biti prestizni znak i priznanje na ex- YU prostorima?
[ Sale81 @ 11.08.2002. 05:36 ] @
ESova nagrada za QoS... tako nesto ?
[ broker @ 11.08.2002. 12:05 ] @
Simbola kvaliteta nam je potreban ali mislim da je to ipak malo komplikovanija rabota od toga da se tek tako uvede... ako se misli da to za ozbiljno postane simbol kvaliteta...

Vrlo lako moze da ispadne jos jedan u nizu "simbola kvaliteta"....
[ Veljko @ 11.08.2002. 13:32 ] @
Sve ovo smrdi na Slobu Milosevica!
Ajd sad svako sebi da da simbol kvaliteta i nek promeni nick na Profy Webmaster, Good Admin, Poor Programer.
Lepo odes na profil vidis par poruka koje je napiso i znas dal ima nesto u glavi ili samo pakuje postove da bi imao vecu cifru postova na info.
[ Miloje Sekulic @ 11.08.2002. 19:32 ] @
Citat:
torbica:
ako ni zbog cega drugog a ono da clanovi es-a mogu da se raspoznaju...

Ne kontam, da li bi pravo na ovaj znak na svojim projektima imali samo clanovi ES foruma?
Da li bi svako ko se uclani odmah imao pravo da pokaci znak na svoje projekte?

Citat:
primate li opkladu da ce ovo biti prestizni znak i priznanje na ex- YU prostorima?

Ovo ce biti prestizan znak ukoliko je ES prestizno mesto.
To sto ti i ja mislimo da jeste a mnogi clanovi se verovatno slazu nema znacaj za osale surfere sa Ex-Yu prostora kojima je ovaj znak kvaliteta namenjen.
Vrednost ES foruma mora da se kvantifikuje ukoliko zelis da nas neko pa samim tim i taj znak uzme za ozbiljno.

Na koji nacin oceniti vrednost ovog foruma:

1. Citiranost i linkovi ka ES-u
Uobicajen postupak za ocenu naucnog doprinosa pojedinca i kvaliteta web lokacije. Rang bi bio odredjen zavisnosti od tezine mesta gde je ES citiran i broja citata. Znam da ES citiraju Internodium i Pretraga.

Ovo je po meni najznacajniji kriterijum. Google kao osnovni kriterijum za rangiranje sajtova koristi broj linkova na drugim sajtovima ka ocenjivanom sajtu.
U ozbiljnim naucnim krugovima Vojvoda Voja se ne smatra naucnim radnikom, bez obzira sto ima titulu i pise knjige. Niko znacajan ga ne citira.

2. Clanovi sa strucnim i naucnim zvanjima iz posmatranih oblasti

3. Clanovi sa znacajnim, po mogucnosti nagradjivanim ili projektima koji su pominajni kao referentni iz posmatranih oblasti

4.OstaloBroj clanova, ucestalost poruka, broj aktivnih diskusija, poseta

Put bi bio sledeci:
- utvrditi parametre za ocenu samog ES-a.
- pozvati clanove da prijave informacije znacajne za ovaj postupak (narocito stavke 2. i 3.)
- prikupiti podatke vezane za clan 1.
- posle odredjenog vremena prikupljene podatke predociti relevantnim osobama na Internet sceni koji nisu sa foruma
- ukoliko se dobije pozitivno misljenje promovisati ES znak kvaliteta

Pozdrav
Miloje Sekulic
[ NetworkAdmin @ 11.08.2002. 20:27 ] @
Istina je da treba usaglasiti kriterijume za dobivanje ES certifikata, ali predlozeni kriterijumi nisu dovoljni ni adekvatni, ja predlazem komisiju ili ziri.

Recimo ja sam strucnjak iz ovlasti veterine i napravim sajt o "mrchenju" ovaca (Vjestacka oplodnja). i sad tamo ima aktuelnih tekstova, solidne saradnike, forum gdje ljudi razmjenjuju iskustva... i sad ne mogu dobiti certifikat iako je moj site toliko jedinstven ali opet tako usko orjentisan da ce tesko moj link i baner dospjeti na top liste, mozda me dmoz upise i to je vrhunac moje karijere.

Bez komisije nista... napravimo lijepo odjeljak foruma gdje ce se logirati komisija i pregledati aplikacije.

Doduse ja sam ovdje novi, nemam pojma o vama samo sudeci po kvalitetu diskusija niste losi.
[ trninic @ 12.08.2002. 02:35 ] @
Niti manje zemlje, niti manje znanja i strucnjaka, niti vece zelje za nagradama i priznanjima. I to iskljucivo na nivou opstine ili regiona, maksimalno nase zemlje, jer ako smo alavi nismo glupi pa da pomisljamo da bi mogli dobiti puno medjunarodnih priznanja.
[ torbica @ 12.08.2002. 02:58 ] @
Damire Cilj nije da se stvori jos jedna od nagrada odnosno znakova koji se kupuju, vec naprotiv da se zaista po objektivnim kriterijumima nesto vrednuje u kakvim god okvirima bili...
Veljko, sta smrdi na Slobu Milosevica? Nisam mislio ovde na es-u vec na ex-yu netu. Pa recimo, da za dobijanje znaka na primer na sajtu firme ili grupe koja razvija web stoje imena zaposlenih, saradnika, za pocetak...
dakle lista kriterijuma koja treba da se uspostavi...
[ trninic @ 12.08.2002. 05:53 ] @
Vidi, moje skromno iskustvo sa klijentima u zemlji je pokazalo da sem jedne, ciframa 1 firme, ostalih dvadesetak je zakljucilo posao na ime postene preporuke ili jednostavnog prihvatanja moje reci da znam da pravim sajtove i da ce i njihov da izgleda lepo. Samo su u toj jednoj firmi prethodno gledali moj portfolio. A ja bas nisam radio ovde za neke elektro servise. I sad meni ili nekom drugom treba neki online znak kvaliteta. Istina, on moze da bude i odstampan pa uramljen, ali nemojmo se zavaravati. Nego, ako neko ima vezu u PKJ ili PKS ili slicnoj vrhunskoj esnafskoj organizaciji, pa da platim da mi srede neki znak kvaliteta ili da se ukljucim u neki ekspertski tim, jer kad ti oni kazu da ti je firma dobra i da si ti dobar menadzer, to je srpski oskar u biznisu ;) I da se zna, uvek cu biti za ove u komorama, drustvima, agencijama, zavodima, pokretima, sto prave razne eskpertske timove za razvoj Interneta, elektronskog poslovanja, elektronskih sertifikata, online prodaje malina... Odavno, glupost i neznanje na domacoj IT sceni mene iskljucivo mogu da nasmeju, pogotovo posle danonocnog rada :)
[ Marko Bijelic @ 12.08.2002. 13:53 ] @
Prvo, moj predlog je da se nagrade djele na godisnjem nivou. Tako svake godine mogu da se izbace zastarjeli projekti, odnosno projekti koji nisu napravili korak dalje i zamjeniti ih mladim snagama.

ES Najbolje 2002 - nagrada koja ce se djeliti projektima koji mnogo odskacu od prosjeka, a takvih je malo. Npr. neko sa ESa uradi sajt za ministartvo kulture koji npr. ima odlican dizajn, funkcionalnost, dnevne novosti o manifestacijama, recenzije, etc. sa velikom posjecenosti.

ES Debitant 2002 - nagrada za projekat koji je fino zamisljen, djelom realizovan, posjecen i predvidja mu se fina buducnost.

ES Sertifikati po kategorijama 2002:

evo par kategorija, u kojima se ubacuju projekti po zaslugama:

- E-commerce
- Online Zajednice
- Firme
- Kultura, zdravstvo, sport
- Turizam, etc.

Moje licno mislenje da ES, kao najveca zajednica IT profesionalaca u ex-yu, treba da preraste u jedan profesionalni IT esnaf. Koliko smo jaki, i sta mozemo pokazuje to da imamo 5K korisnika, svoju manifestaciju, i mjesto u TOP 10 Yu sajtova. Pravljenje odredjene nagrade kvaliteta idemo korak dalje. Nadam se da ce jednog dana ES postati dovoljno uticajan da "nasi ljudi" mogu da ucestvuju u
davanju savjeta i kreiranju zakona o Internetu, telekomunikacijama, e-commercu, kompjuterima, etc.

Takodje mislim da bi bilo korisno da se okrenemo svijetu i predstavimo svoj rad. Znaci pokrenuti jedan odredjeni sajt sa "iskljucivo" domacim opensource softverom odnosno softverom koji su radili nasi ljudi i pokazati ko smo i sta smo !

Postoji ogroman broj domacih profesionalaca svjetskog ranga koji mogu da odbrane ime nase zemlje na polju ITa u svijetu i da pokazu da smo hakerska {u pravom znacenju rijeci} nacija ! Malo sam usao u offtopic

--
Toliko.