[ Pigoza @ 02.07.2005. 13:45 ] @
Recite mi za ovu ideju: Ako napravim pojacalo recimo 50W u A klasi, znaci po semi, i sve kako treba, a ja odam zvezdasti preklopnik i odvojim izlazne tranzistore,tako da(posto uglavnom idu po nekoliko izlaznih tranzistora na izlazu), kad je preklopnik na 0-onda rade svi tranzistori, a kad je na 1- onda samo pola ili manje, time hocu da postignem da kada slusam pojacalo na recimo 10-ak W, pojacalo ne trosi kao i kad slusam na 50W, znaci da reduciram potrosnju kroz broj izlaznih tranzistora-ili cu onda mozda spaliti izlazne tranzistore ako ih nema u dovoljnom broju-zbog disipacije???
[ Proko @ 02.07.2005. 14:20 ] @
To što ti hoćeš se može izvesti smanjenjem napajanja izlaznih tranzistora. Broj tranzistora ne određuje potrošnju, već ih je toliko zbog disipacije. Znači, ako isključiš neki od njih, ostali će preuzeti njegov posao, ako im je pobuda zajednička. Ako svaki ima svoju pobudu, onda bi moglo, ali i malo prekoračenje snage bi bilo pogubno.
[ SASA M. @ 03.07.2005. 06:30 ] @
Ne vidim svrhu u ovome. Bolje je onda da ga skroz ugasis. Inace, ovo se obicno radi tako sto se promeni struja kroz tranzistore tj. sa a klase prebacis na ab. To ima i svojih mana, a zavisi dosta od konstrukcije samog pojacala.
[ damiru_2 @ 03.07.2005. 10:05 ] @
AB klasa radi suprotno onome što želi čovek.
[ SASA M. @ 04.07.2005. 05:52 ] @
Da, nisam pazljivo procitao pitanje. Mislio sam da zeli da smanji potrosnju kada ga ne slusa. Ipak, ovo je resenje koje se u praksi koristi.