[ dejangex @ 02.07.2005. 14:22 ] @
Radim vec duze vreme u VB i odlucio sam da napravim 2d engine koristeci API. Pravljenje mi nije problem, nego me zanima kako to funkcionise sa Microsoftom? Da li ja ako hocu da prodajem moju igru izradjenu VB moram da imam njihovu saglasnost ili moram da im dajem procenat ili sam potpuno slobodan da pravim komercijalne app-ove i prodajem ih(ne mora da bude igra, moze i neki program)?
[ Dark Icarus @ 04.07.2005. 09:03 ] @
Pročitaj MSovu licencu za korišćenje Visual Studio programa.

Uostalom, za pare koje su potrebne da bi licencirao VB, bolje bi im bilo da imaš pravo da distribuiraš exe kako hoćeš i kome hoćeš!
[ dejangex @ 05.07.2005. 10:28 ] @
Kako bi oni uopshte znali da li ja imam licencu?
[ tosa @ 05.07.2005. 11:21 ] @
Veoma jednostavno, primera radi ako kompajliras isti C++ kod sa dve razlicite
kopije originalnog Visual C++-a dobijas identicne po velicini ali binarno razlicite
fajlove, dakle "nesto" je zapisano unutra.
Originalne verzije VC++, VC# i VB.NET standard edition su veoma jeftine sada
jedva preko $100, a mozes da nadjes i za manje, pa ako vec planiras da prodajes
software razmisli o kupovini legalnog.
Isto tako, ako koristis legalni VC++ na nelegalnom Windows-u i tu istu kopiju
VC++-a na legalnom Windows-u dobijas razlicite fajlove. Tako da ce ti trebati
i original Windows. Ovo sam probao sa VC++ ali nema razloga da to ne ocekujes i
sa drugim proizvodima iste kompanije.
[ dejangex @ 06.07.2005. 00:16 ] @
A ako hocu da izdajem besplatne programe tj. igre?
[ bkaradzic @ 06.07.2005. 00:47 ] @
Citat:
dejangex: A ako hocu da izdajem besplatne programe tj. igre?

Tebi treba pravni savet, a ovde verovatno nema pravnika koji mogu da ti protumače ugovor. Zato zovi Microsoft predstavništvo u Beogradu pa pitaj njih ili poseti advokata pa će ti on protumačiti ugovor o korišćenju VB.
[ reject @ 06.07.2005. 10:49 ] @
Nijesam pravnik, ali evo primera:
Sa kradenim ili neregistrovanim kolima ne smes da taxiras (zaradjujes), niti
da se vozis (free).

Mislim da ti je najbolje da kupis "polovan" VB na e-bayu i resis sve probleme.

[Ovu poruku je menjao reject dana 06.07.2005. u 11:57 GMT+1]
[ Vladimir P. Filipovic @ 06.07.2005. 11:17 ] @
Ne kazem ovo drage volje ni laka srca, ali prilicno sam siguran da ako samo distribuiras besplatnu igru neces imati nikakvih problema zbog nelegalnog posedovanja alata kojim je razvijana.

To ne znaci da je to fer. S druge strane, ni to sto nije fer ne znaci da je apsolutni tabu. Sam se smisli.

(I valjda ne moram da objasnjavam da ovo nije pravni savet.)
[ Dark Icarus @ 20.07.2005. 10:52 ] @
Citat:
tosa: Veoma jednostavno, primera radi ako kompajliras isti C++ kod sa dve razlicite
kopije originalnog Visual C++-a dobijas identicne po velicini ali binarno razlicite
fajlove, dakle "nesto" je zapisano unutra.
Originalne verzije VC++, VC# i VB.NET standard edition su veoma jeftine sada
jedva preko $100, a mozes da nadjes i za manje, pa ako vec planiras da prodajes
software razmisli o kupovini legalnog.
Isto tako, ako koristis legalni VC++ na nelegalnom Windows-u i tu istu kopiju
VC++-a na legalnom Windows-u dobijas razlicite fajlove. Tako da ce ti trebati
i original Windows. Ovo sam probao sa VC++ ali nema razloga da to ne ocekujes i
sa drugim proizvodima iste kompanije.
A propo toga, srodno pitanje... ako imam ilegalnu verziju nekog softvera (kupljenu "na buvljaku" pre pet-šest godina) i sada je licenciram, da li mogu da koristim prethodni exe za kreaciju softvera (recimo da je programski jezik u pitanju)? Koliko ja razumem nije bitno fizičko posedovanje programa koliko PRAVO korišćenja tog programa. Tj. da li mogu da licenciram proizvod i da nastavim da koristim postojeću piratsku instalaciju i kako bi to išlo? I da li je moguće IGDE naći "zastarele" verzije Visual Studia legalno, ne prelazi mi se na .NET a hteo bih da se "komercijalizujem" u VB6 koji imam već godinama "ispod tezge"...

(I pošto vidim gde je ovo krenulo, unapred vas molim da se ovo ne pretvori u "ti si loš jer kupuješ pirate" flejm jer svi znamo u kakvim smo uslovima živeli pre 5-6 godina a ja bar nameravam da licenciram softver u kojem radim.)

[ reject @ 20.07.2005. 12:20 ] @
Polako se priblizavamo trenutku kada cu zakljucati/obrisati temu.
[ tosa @ 21.07.2005. 05:50 ] @
Ne kazem da je bilo ko los ako koristi piratski softver, POD USLOVOM da ne moze
da priusti nesto drugo. Sto se VB-a tice, mozes da pogledas ebay ili tako nesto,
ljudi prodaju sw koji vise ne koriste, i to veoma jeftino.
Sto se same licence tice, nisam siguran, procitaj je detaljno, mene mrzi pa nisam :)
U svakom slucaju nije zgoreg rekompajlirati program pod legalnim software-om, tako
ces biti 100% siguran.