[ indy @ 11.08.2002. 21:31 ] @
Pozdrav,
Pre par nedelja sam instalirao Slack 8.1, i posle duzeg koriscenja, neke stvari su pocele da me iritiraju. Stoga sam preduzeo radikalan potez kompajliranja kernela. Koristio sam ono KDEovo cudo za konfiguraciju, procitao /usr/src/README, malo izmenio Makefile i krenuo.
I sve je OK, samo dve stvarcice mi prave problema.

-LM, pri dizanju kernela (u lilo.conf stoji vga=normal) posle par ispisa u text modu, digne se neki kvazi graficki mod u kome je u levom gornjem uglu pingvincic, ostalo je mrak i slova. Ne bi to meni toliko smetalo, da osvezavanje nije jadno, a i volik cist tekstualni rezim. Sad, nemam pojma gde da gledam da se to iskljuci...
Mislim da je do kernela, jer ostali kerneli nemaju tih 'problema'. Ustvari, nemaju ih oni, imam ih ja. (Mislim na probleme). Kako/gde se to iskljucuje? Ako zatreba mogu da posaljem .config fajl.

-Takodje, ubedjen sam da sam iskljucio bilo kakvu podrsku za scsi (jer mi uopste ne treba), kad ono, pri inicijalizaciji (posto se pojavi simpaticni pingvincic) stoji neka poruka tipa 'can't load driver for ide-scsi' ili slicno, nisam uspeo dobro da vidim, jer brzo promakne.

-Jos jedno pitanje, nevezano za ovo. Imam Genius Netscroll+, pa kako da omogucim wheel u X-u? Probao sam da u XF86Config fajlu stavim i NetScroll PS/2 i IntelliMouse i ostalo, nista... Samo poblentavi (mis).

-Kako namestiti da odmah ide graficki login u KDE?

Hvala.
Unapred se izvinjavam ako je neko pitanje vec postavljeno.
[ axez @ 11.08.2002. 22:05 ] @
Kompajliranje kernela na Linuxu nije radikalan potez nego sasvim normalna operacija.
Jesi li ti pročitao Kernel-HOWTO, tamo se nigde ne govori o KDE-ovom čudu za konfiguraciju kernela već isključivo o config, menuconfig i xconfig.

To nije problem već normalna pojava, ako u lilo.conf piše vga=normal onda samo treba kao root da otkucaš lilo

Što se tiče mouse wheel-a podesi ovako tvoj /etc/X11/XF86Config-4

Identifier "Mouse1"
Driver "mouse"
Option "Protocol" "IMPS/2"
Option "Device" "/dev/psaux"
Option "Buttons" "5"
Option "ZAxisMapping" "4 5"


A za grafički login pogledaj /etc/inittab


# These are the default runlevels in Slackware:
# 0 = halt
# 1 = single user mode
# 2 = unused (but configured the same as runlevel 3)
# 3 = multiuser mode (default Slackware runlevel)
# 4 = X11 with KDM/GDM/XDM (session managers)
# 5 = unused (but configured the same as runlevel 3)
# 6 = reboot

# Default runlevel. (Do not set to 0 or 6)
id:3:initdefault: <--- promeni 3 u 4, ovako je na Slackware-u
[ Illiron @ 12.08.2002. 10:34 ] @
ako ti se dize neki kvazi graficki mod(aka framebuffer) to nije vga=normal sigurno:))

Da bi mogao da koristis framebuffer moras da ga ubacis u kernel, a to se radi tako sto ukljucis podrsku u kernelu za eksperimentalne drajvere, pa tek onda dobijes opciju za framebuffer drajvere....

A ako ti ne treba konzola u 1024x768 onda slobodno odradi ono sto ti je axez rekao, tj. ostavi vga=normal u lilo.conf-u i otkucaj /sbin/lilo ili lilo svejedno:)
[ Pauli @ 12.08.2002. 16:35 ] @
'can't load driver for ide-scsi'

Provjeri CONFIG_BLK_DEV_IDESCSI u konfig fajlu. To je SCSI emulacija - ponekad neophodna. Recimo za moj paralelni CD-R.
[ indy @ 12.08.2002. 17:20 ] @
Citat:
Illiron:
ako ti se dize neki kvazi graficki mod(aka framebuffer) to nije vga=normal sigurno:))


Yup.

Citat:

Da bi mogao da koristis framebuffer moras da ga ubacis u kernel, a to se radi tako sto ukljucis podrsku u kernelu za eksperimentalne drajvere, pa tek onda dobijes opciju za framebuffer drajvere....

A ako ti ne treba konzola u 1024x768 onda slobodno odradi ono sto ti je axez rekao, tj. ostavi vga=normal u lilo.conf-u i otkucaj /sbin/lilo ili lilo svejedno:)


Ljudi, to sam i uradio. Vise puta, ali nista. I dalje imam konzolu u kojoj vec rezoluciji i lose osvezavanje. Sa ostalim kernelima nema tih problema, znaci problem je u ovom mom kernelu... Dal' da onda iskljucujem samo podrsku za framebuffer drajvere ili kompletnu podrsku za experimentalne? Imam radeona, ako ista znaci...
[ Illiron @ 12.08.2002. 18:17 ] @
znaci ne zelis framebuffer:)?

onda stavi u lilo.conf vga=normal i pokreni lilo i to je sve! Nema nista drugo da se uradi...
[ borisha @ 13.08.2002. 19:08 ] @
to se i meni desilo. kada kompajliram kernel takodje se podize u cudnom textualnom modu, ali poslije se prebaci u graficki. dok kernel koji sam dobio uz suse 8.0 podize sistem u rezoluciji 800X600. kako moze to da se podesi.
[ axez @ 18.08.2002. 11:51 ] @
/usr/src/linux/Documentation/fb/framebuffer.txt

/usr/src/linux/Documentation/fb/vesafb.txt
[ indy @ 22.08.2002. 11:38 ] @
Hvala svima na odgovorima, sve sad radi kako valja.
Ali, djavo mi ne da mira. Odlucio sam da skinem i iskompajliram 2.4.19 kernel, samo sto sam momentalno odustao kada sam video da je velicine 39MB.

Postoji li nacim da skinem samo razliku izmedju 2.4.18 i 2.4.19 (preko rsynca i sl.)?