[ sbanjac @ 02.07.2005. 23:57 ] @
Novi GeForce... stvarno je super, ali vjerujem da ce ga r520 nadmasiti...
evo ispod link ukoliko vas interesuje
[url]http://www.xbitlabs.com/articles/video/print/geforce-7800.html[/url]
ukoliko taj nebude funkcionirao, evo rezervnog
[url]http://www.xbitlabs.com/articles/video/display/geforce-7800.html[/url]
[ yooyo @ 03.07.2005. 01:22 ] @
ATI ce verovatno izbaciti brzu karticu, ali u veoma ogranicenom serijalu. Trenutno imaju problema jer veoma mali broj chipova prezivi 90nm proizvodnju sa 32 pipe-a (do pre 2 nedelje ATix850 je bio najbrzi, ali nema nigde da se kupi, jer je u pitanju veoma mali broj chipova koji su preziveli proizvodnju i mogu malo bolje da se overklokuju). Veci broj novih cipova ima 16 ili 24 pipe-a i bice losiji od 7800gtx. Inace, ATI je ponovo odlozio prezentaciju R520 za avgust ili septembar. Jos da napisu i drivere koji rade...

ATi i NVidia najvise para zaradjuju na srednjoj klasi kartica, a tu je NVidia za sada mnogo bolja od ATI-a.

Sa druge strane, nvidia nije na godisnjem odmoru, vec vredno radi i priprema nove proizvode:
- G70GL i G72 (Quadro i GF7200)
- C51 (nForce5 chipset sa integrisanom 7x00 grafikom... ovo ce biti low-cost ATI killer)
- SLI2
- I verovatno G70 sa 32 pipe-a i/ili brzom memorijom.

Inace, default clock G70 je 430 ali u 3d modu driver ga podize na 460. Neki proizvodjaci su provalili da G70 dobro podnosi OC i da se moze poterati i na 480Mhz.


@sbanjac
Pogledao sam testove koje si preporucio... Ne razumem zasto su testirali 1024x768 modove, jer je u svim dosadasnjim igricama G70 CPU bound. Tu karticu treba testirati u 100x1200 sa 4xAA.

yooyo

[Ovu poruku je menjao yooyo dana 03.07.2005. u 02:27 GMT+1]
[ sbanjac @ 03.07.2005. 19:50 ] @
Citat:
Inace, default clock G70 je 430 ali u 3d modu driver ga podize na 460. Neki proizvodjaci su provalili da G70 dobro podnosi OC i da se moze poterati i na 480Mhz.


Hell ide i na 702 MHz :D
[url]http://www.xbitlabs.com/web/display/20050630140634.html[/url]
a sto se tice atija i nvidije i zarade, ati pokriva daleko vece trziste... i profit atija kao kompanije je veci od nvidijinog....

Dosta televizora koristi atijeve cipove za HDTV i slicno... a isto tako i mobiteli, te jos XBOX novi....

[Ovu poruku je menjao sbanjac dana 03.07.2005. u 20:54 GMT+1]
[ CroInspector @ 03.07.2005. 21:42 ] @
Citat:
yooyo: ATi i NVidia najvise para zaradjuju na srednjoj klasi kartica, a tu je NVidia za sada mnogo bolja od ATI-a.


Novci se zaradjuju u low-end segmentu. Jasno, nVIDIA je preporodila mainstream trziste sa svojim 6600 karticama - te trenutacno jedino ona "bere" pravu lovu u tom segmentu.

Citat:
yooyo: Sa druge strane, nvidia nije na godisnjem odmoru...

Naravno da niti ATi niti nVIDIA nisu na godisnjem odmoru jer se moraju dobro pripremiti za jesen.

ATi sa svojim CrossFire nacinom uparivanja dvaju grafickih kartica tek treba pokazati "svoju velicinu" - treba pricekati nekoliko modela poznatih proizvodjaca, da se vidi kakvi su odnosi ATi - nVIDIA.

[ yooyo @ 05.07.2005. 00:28 ] @
@CroInspector:
Crossfire.. jeste dobar ali nigde nema da se kupi.

@sbanjac:
Na nedavnom kraju fiskalne godine prokazane su cifre sa zaradama. Prodaja NV proizvoda je porasla za 38% a ATI-u je opala za 30%. Na berzi ATI akcije su u stalnom padu, a NV akcije rastu.

Ljudi.. koliko god vama bilo tesko, ATI je puko i ovo su njihovi posledjni trzaji.

yooyo
[ lancia88 @ 05.07.2005. 07:27 ] @
Pozdrav,

nedavni kraj fiskalne godine se odnosi na period koji je vise od pola godine za Tvojom porukom. Mislite o tome
[ sbanjac @ 05.07.2005. 13:46 ] @
yoo yooo grijesis... daleko od toga da je ati pukao....
[ Ivan Dimkovic @ 05.07.2005. 14:59 ] @
http://finance.yahoo.com/q/co?s=ATYT
[ yooyo @ 05.07.2005. 20:37 ] @
Da dodam...
http://finance.yahoo.com/q/bc?...=on&z=m&q=l&c=ATYT

yooyo
[ CroInspector @ 05.07.2005. 21:33 ] @
ATi je puko ha. Zasto ATi posljednih mjeseci nije "bolji" od nVIDIA-e. Bio je prezauzet razvojem cipa za XBox 360 - s obzirom da taj cip traje godinama mora biti nekoliko puta brzi od onih koji se nalaze u PC-ima. Normalno da ih se nema nigdje da kupi kad su novinari prije tek nekoliko tjedana inzinjerske primjerke poslali novinarima, uostalom na konferenciji u Beogradu (prije 2 tjedna mislim) je predstavljen CrossFire za nasu regiju. Prvi testovi pokazuju iznimne performanse, ali mislim da se mediji (neinformaticki) boje to prerano objaviti pa da ATi sa svojim CrossFire-om ne bi popusio. ATi je miljama daleko od "puknuca" a ti malo razmisli sam sa sobom - kakvo je stanje u 3D svijetu.
[ yooyo @ 05.07.2005. 23:11 ] @
Citat:
Zasto ATi posljednih mjeseci nije "bolji" od nVIDIA-e. Bio je prezauzet razvojem cipa za XBox 360 - s obzirom da taj cip traje godinama mora biti nekoliko puta brzi od onih koji se nalaze u PC-ima.


Koliko ja znam i NVidia je u istom periodu razvijala RSX za PS3, pa je sada taj RSX izasao za PC kao G70 tj. 7800GTX. A odacu ti jos jednu "tajnu" zasto ce i XBOX360 da kasni... ATI ne moze da korektno emulira NV chip iz prvog XBOX-a, a to je neophodno da bi novi XBOX 360 imao vertikanlu kompatibilnost. PS3 ce biti verikalno kompatibilan i sa PS1 i sa PS2.

Citat:
...a ti malo razmisli sam sa sobom - kakvo je stanje u 3D svijetu.


ATI je bio bolji u vreme dok je nvidia imala FX seriju. U to vreme NV-FX je izvrsavao pixel shadera "kao pas koji pokusava da trci po linoleumu". Sada je situacija potpuno drugacija.
I da se razumemo.. ja se bavim 3d programiranjem i znam kako te kartice rade. Ono sto mi smeta kod ATi-a je sto nude DX9 standard i nista vise preko toga, a jos ima gomilu ogranicenja (nema shadow mape, nema PCF, max 4 depentent texture read, 24bit preciznost, ocajni driveri, jos gora developer podrska).

btw.. cela tema je pocela kao flame... da se selimo u Advocacy forum?
Citat:
sbanjac: Novi GeForce... stvarno je super, ali vjerujem da ce ga r520 nadmasiti...


yooyo
[ vidra @ 07.07.2005. 20:48 ] @
Iako bi se po tome kakve sam kartice imao moglo reci da "pripadam" Nvidia klanu, smatram da je za sve (tu mislim na kupce, tj. nas) najbolje ako konkurencija postoji i ako
dahcu jedan drugom za vrat. Objektivno govoreci, Nvidia je osvetlala obraz nakon fijaska sa FX serijom i ATI je prisiljen u defanzivni polozaj. Licno bih voleo da ATI preshiba NVidiu i da opet pocnu da ratuju (niskim) cenama, jer cemo opet mi biti na dobitku. Mislim da to mnogo vise znaci od pripadnosti bilo kojoj strani...
[ CroInspector @ 07.07.2005. 22:02 ] @
Posto yooyo i CroInspector vole brbljati mogli bi malo svratiti do Advocay-a kod Sundance-a i ekipe.

Kao sto vidra kaze, apsolutno je bolje za cijeli svijet da konkurencija postoji. Toga u grafickom svijetu ne nedostaje. Pokusajte malo pratiti danasnji mainstream te isti za godinu dana. Danasnji mainstream prelazi u low-end, high-end u mainstream... Vidimo da se nVIDIA i ATi bore za svakog kupca sto najvise odgovara nama - korisnicima. Bolja situacija ne moze biti. Sad sto se tice o pripadnosti kojoj strani; mislim da bi za svakog kupca bilo bolje da prije kupnje istrazi karakteristike pojedinog modela te na elitesecurity-u :-) pita za iskustva s njom nego da kupuje prema simpatijama prema pojedinim tvrtkama.