[ Djomloun @ 12.08.2002. 11:48 ] @
E ovako, procitao sam gomilu hvalospeva na racun Mozille, i tako ja odlucim da instaliram istu i uporedim je sa IE. Skinem je i instal prodje fino. Medjutim odmah po prvom ucitavanju dodjem do velikog razocaranja, naime njoj je potrebno stvarno PUNO vremena da se ucita, cak me nije mrzelo da izmerim i vreme je oko JEDNOG CELOG MINUTA sto je ipak slozicete se MNOGO btw u pozadini je isao samo WinAMP, e sada da li je neko propostio da kaze da Mozilla sporo radi na slabijim masinama (moja PII 333, 196 MB rama) ili sta? ja ne znam, mada kod mene IE sljka odlicno.
A sto se tice ucitavnja stranica NO COMMENT. Zakacio sam dve cisto onako da vidite, dok se u IE vide fino.
Bilo bi lepo da mi neko kaze u cemu je problem ako uposte postoji ako ne onda IE rules

p.s. ladno je promenila ikonicu za bmp a da ja nisam nigde bio obavesten/upitan da li zelim to da uradim.

p.p.s. Mogao bi da se otvori novi forum, nesto tipa Test ZONE.
[ Djomloun @ 12.08.2002. 12:15 ] @
Bedak tek sada sam video da je limit za upload mali pa ako neko hoce da vidi Print Screen poslacu mu mejlom.
[ Ivan Dimkovic @ 12.08.2002. 13:15 ] @
Ja uopste nisam fan mozille, ali moram da kazem par stvari u vezi ucitavanja:

IE je deo Windows CORE komonenti, i on se ucitava za vreme ucitavanja windowsa, i verovatno IE i cela OLE/COM masinerija oko njega i uzima najveci procenat bootovanja windowsa. Cak po defaultu browsing prozori dele isti process ID - znaci sve je isti executable u memoriji. Ovo je dobro sa stanovista brzine, ali jako lose sa stanovista robusnosti.

Kad ti klines na IE ikonicu, najveci deo IEa je vec u memoriji!

Mozillu mozes podesiti da se isto tako ucita na pocetku rada, i da kad kliknes na mozilla ikonicu Win32 kernel samo kreira jos jednu instancu iste. Probaj, iznenadices se razlikom.
[ Djomloun @ 12.08.2002. 14:54 ] @
Vidis to nisam znao, probao sam i potpuno si u pravu sto se tice brzine, sada za tebe dva pitanja:
- da li postoji neki naci da se iskljuci IE pri ucitavanju Wina
- koji browser perferiras?
[ Ivan Dimkovic @ 12.08.2002. 15:37 ] @
Na ovo pitanje ces dobiti odgovor uskoro kada Microsoft bude morao da ostavi korisniku izbor koji browser ce biti default. To ce verovatno biti XP SPnesto - a tada ces moci komotno da iskljucis IE.

Ja preferiram IE6 - ali cisto zbog visegodisnje navike, IE sam zgotivio od verzije 4 a do tada sam koristio Netscape.
[ random @ 12.08.2002. 19:01 ] @
Većina korisnika je koristila Netscape dok MS nije počeo da integriše IE u Windows (98 pa nadalje). I zaista je IE 5 realno bio bolji browser od NS 4.x, ali to vreme je prošlo. "Samo stara navikaaaaa, jeeeee ostalaaaaa..." (Bijelo Dugme, 1984).

Po mom mišljenju, Internet Explorer je jedino dobar u verziji za Macintosh. Za sve ostale sisteme, Mozilla rules.
[ Djomloun @ 12.08.2002. 19:20 ] @
Mislim da me niste ukapirali jer je moj post bio namenjen kao glas ZA IE. Kao sto rekoh ovde je mali upload limit, ali recimo ti Random daj mi mejl pa da ti posaljem neke print scren-ove.
I da to nisam naveo u prvom postu ali bilo bi fino kada bi savako ko bi nesto rekao u vezi sa datom temom rekao koji browser koristi i zasto;>
[ random @ 12.08.2002. 19:51 ] @
Pošalji na random at bsd dot org dot yu, ili na random at box dot sk (jednu od tih adresa imaš i u mom potpisu). Mada će se verovatno ispostaviti da su u pitanju neke amaterski odrađene stranice, prepune neispravnog HTML-a i/ili koda za detekciju browsera.

Ček, a zašto bi mi slao screenshotove, a ne URL-ove? Imam i ja Mozillu, mogu da pogledam :o). Postuj linkove ovde na forum, javno, pa ćemo svi zajedno da ih prokomentarišemo.

Inače može da bude i obrnuto: za primer potpuno ispravne stranice koja se prikazuje lepo u Mozilli a ne prikazuje lepo u IE (zbog baga u interpretaciji CSS-a), click here.

Što se tiče browsera, koristim pod FreeBSD-om Mozillu za sve, i Operu ponekad samo za Flash sajtove (zbog nepotrebnog cimanja jer je za Linux flash plugin potrebna Linux Mozilla), a pod Win32 Mozillu za sve, a IE ponekad za Flash sajtove (jer Flash plugin u Mozilli na Windowsu zna da jako poveća zauzeće procesora).
[ Zoran Rašković @ 12.08.2002. 21:39 ] @
Samo da dodam da ce IE dozvoliti neke nebuloze tipa "izostavljanje </td> ili izostavljanje </table> tagova" lol.

Ja licno preferiram IE, ali kako to vec rekoste -- stvar navike.
[ Krsta @ 13.08.2002. 01:11 ] @
Kad smo vec kod licnog misljenja i ja se opredeljujem za IE, narocito zbog toga sto je na neki nacin standard, velika vecina ga koristi, a isto tako skoro sve internet prezentacije se rade u optimizaciji za isti, ako ne u optimizaciji onda bar je i on ukljucen.

Pozdrav
[ random @ 13.08.2002. 02:52 ] @
Judge Dred: pa i Mozilla će dozvoliti isto, ona po defaultu radi u "Quirks" režimu, koji dozvoljava sve i svašta. Tu si nešto pobrkao.

Krsta: IE nije standard, nego statistika. Postoji razlika između ta dva pojma.

Što se tiče "optimizacije", voleo bih da mi neko objasni kako se to sajt "optimizuje" za IE. "Optimizacija X za platformu Y" znači "poboljšanje izgleda/perfomansi X-a korišćenjem nekih osobina platforme Y koje nemaju druge platforme". A kad na sajtu piše da je "optimizovan za IE" to u prevodu znači "sajt je neispravan, ali vidi se kako sam zamislio iz IE, za ostale browsere me baš briga, u potpisu webmaster". Zar ne?

Taj pojam "optimizacije sajta za neki browser" je ništa drugo nego obično licemerje sabrano sa neznanjem. Umesto da napišeš "jedino mogu da garantujem da se sajt vidi iz IE", ti budeš bezobrazan i napišeš "optimizovao sam sajt za IE". Šta si koji moj optimizovao? :o))))
[ Mihailo @ 13.08.2002. 03:24 ] @
O browser-ima smo raspravljali oko 100 puta, mislim da bi mogao i forum da se otvori specijalno za njih.

Ja sam prvo Mozillu skinuo jedino iz razloga da proverim koliko mi je dobar HTML/CSS kod koji kucam, ali vremenom mi je nekako postajala mila & draga i sada je uglavnom koristim. Možda je i to zbog Lo-Fi teme :) Opet, bez IE ne mogu jer često posećujem microsoft.com i rođačke mu sajtove a MS je tako napravio da se neke strane vide lepo samo iz IE.

Kada pročitam negde "optimizovano za IE." ili nešto slično, pomisilim na dva moguća scenarija:
1) autor nije video drugi browser u životu
2) kod je toliko očajan da semo IE može da ga prikaže

Nije problem u browserima, već u kodu. Ljudi pišu loš kod i to je ono što IE čini dominantnim - može da prikaže svakakvo đubre.
[ Trunks @ 13.08.2002. 03:42 ] @
Mihailo has point.
[ Djomloun @ 13.08.2002. 11:18 ] @
Pa evo ja sam poslao neke screnshotove Randomu i neka vam kaze kako izgleda iz Mozile dok je u IE-u perfektno. BTW par screnshotova je sa http://www.elitesecurity.org tako da vam ne valja kod, ili je mozda ipak Mozila losija od IE-a?
Ili je mozda samo optizmizovan za IE!? lol
[ bluesman @ 13.08.2002. 12:41 ] @
Citat:
random:
Po mom mišljenju, Internet Explorer je jedino dobar u verziji za Macintosh. Za sve ostale sisteme, Mozilla rules.

Uh, uh, uh, u neko ranije vreme za ovakve izjave se islo u zatvor :-))

IE na Mac-u nema veze sa IE na Windowsu. Stvari koje rade u windows IE verziji ne rade na Mac verziji. Posto radim neke stvari sa jednim ortakom iz Chicaga, koji BTW radi na Mac-u, stalno mi prijavljuje da na Mac-u (IE) nesto ne radi kako treba i onda moram uvek da radim i verziju skripta za Mac.

A da ne pricamo o Mozilla, mozda rules na nix ali na win32 IE jebe kevu.
[ bluesman @ 13.08.2002. 12:47 ] @
Citat:
Mihailo:
Kada pročitam negde "optimizovano za IE." ili nešto slično, pomisilim na dva moguća scenarija:
1) autor nije video drugi browser u životu
2) kod je toliko očajan da semo IE može da ga prikaže

3. Autor ne zeli da se zamlacuje sa 14 verzija Netscape od kojih je u svakoj razlicita implementacija JavaScripta i CSS standarda, pa se desava da nesto sto radi ok u 4.05 ne radi u 4.06 pa opet radi u 4.07
4. Autor je odlucio da iskoristi prednosti koje pruza implementacija JS/dhtml u IE

Citat:
Mihailo:
Nije problem u browserima, već u kodu. Ljudi pišu loš kod i to je ono što IE čini dominantnim - može da prikaže svakakvo đubre.

Kakva je ovo izjava?
Los kod je los kod i ne moze ga prikazati ni jedan browser. A ste se tice pitanje gde je problem, pogledaj tacku 3.
[ Mihailo @ 13.08.2002. 12:50 ] @
Citat:
Djomloun:
Pa evo ja sam poslao neke screnshotove Randomu i neka vam kaze kako izgleda iz Mozile dok je u IE-u perfektno. BTW par screnshotova je sa http://www.elitesecurity.org tako da vam ne valja kod, ili je mozda ipak Mozila losija od IE-a?


'Ajde lepo okači to negde da svi pogledamo. Vrlo me zanima s obzirom da isti ovaj sajt gledam iz Mozille svaki dan.


Citat:
bluesman:
Autor ne zeli da se zamlacuje sa 14 verzija Netscape od kojih je u svakoj razlicita implementacija JavaScripta i CSS standarda, pa se desava da nesto sto radi ok u 4.05 ne radi u 4.06 pa opet radi u 4.07


Upravo zato postoji W3C, koji ima preko 500 članova među kojima je i Microsoft. W3C je ovlašćen od svih relevantnih institucija da propisuje web standarde, a to je nešto što bi svi koji se bave Internetnom trebalo da znaju. Potpuno je jasno da nema svrhe praviti sajt koji se ne prikazuje dobro u Internet exploreru, ali je amaterizam praviti sajt koji samo IE može da prikaže.

Citat:

Los kod je los kod i ne moze ga prikazati ni jedan browser. A ste se tice pitanje gde je problem, pogledaj tacku 3.


A šta je po tebi loš kod? Ono što IE ne može da prikaže, ili nešto drugo?
Pogledaj randomov sajt, pa reci da li je loš kod ili je nešto drugo u pitanju.
A pogledaj i user agent string tvog IE, pa razmisli.

[Ovu poruku je menjao Mihailo dana 13.08.2002 u 01:30 PM GMT]
[ bluesman @ 13.08.2002. 12:56 ] @
Kada smo vec kod koda, ovaj je prepun sitnih bugova i nelogicnosti. Ali to je off topic pa necemo o tome, mada je moja glavna zamerka to sto se forumi koje ignorisem i dalje pojavljuju. ako ih ignorisem - ne zelim da ih vidim nigde. Plus jos brzina ucitavanja je ocajna, search je sakriven, osim toga, ako se ne varam, ovo i nije vas kôd... itd

Ako cemo vec o browserima, ispostavilo se da je IE 2 koplja ispred Opere a ona je 10000 koplja ispred NS
[ Djomloun @ 13.08.2002. 14:15 ] @
Pa ja sam i zamislio da uz ovu temu zakacim shotove (zasto bih je uopste i pokrecao ako nemam neka argumente) ali nisam znao da je limit tako mali a da zakacim nemam gde. Posalji mi mejl pa cu i tebi da posaljem shotove a ti posle mozes negde ako budes imao gde da ih okacis Ziva?
P0zdrav.
[ bluesman @ 13.08.2002. 14:34 ] @
Citat:

Upravo zato postoji W3C, koji ima preko 500 članova među kojima je i Microsoft. W3C je ovlašćen od svih relevantnih institucija da propisuje web standarde, a to je nešto što bi svi koji se bave Internetnom trebalo da znaju. Potpuno je jasno da nema svrhe praviti sajt koji se ne prikazuje dobro u Internet exploreru, ali je amaterizam praviti sajt koji samo IE može da prikaže.

Nejasno mi je i zasto spominjes W3C kada ni jedan browser ne ispunjava sve standarde cak ni za HTML 4.0 a kamoli za CSS, CSS2. Osim toga, da li mislis da je zamlacivanje i gubljene vremena praviti sve po svim standardima? Ovde prvenstveno mislim na to da ako radis sajt onda moras da mislis (ako ces da postujes standarde) i na ljude sa ostecenim vidom i sl. Zamisli koliki bi kod bio kada bi svaku stranu radio tako, a na kraju browser to ne podrzava (osim nekih "egzoticnih")
Zatim, nije amaterizam raditi samo za IE, to je pitanje odluke klijenta. Znaci, ako ie 4+ drzi preko 90% trzista, od onih 10% opera, koja je slican, drzi jos 2-3%, da li se finansijski isplati klijentu koji zeli neke specijalne efekte na sajtu da se sve radi u beskonacnom broju verzija. Osim toga, i odrzavanje takvih sajtova kosta gomilu para. Znaci, klijent sa punim pravom moze da trazi kod samo za IE jer mu se ne isplati da zbog 3-7% trzista trosi 40% vise para.

Ako mislis da je profesionalizam praviti sajtove po HTML standardu, onda moras da krenes od HTML3.2 da bi ga podrzali i browseri < 3.x i to tako ide u nedogled. Dok se ti bavis profesionalizmom - ljudi rade i zavrsavaju sajtove, a tvoj profesionalizam niko i ne primecuje, cak izgleda retro.

Citat:

A šta je po tebi loš kod? Ono što IE ne može da prikaže, ili nešto drugo?
Pogledaj randomov sajt, pa reci da li je loš kod ili je nešto drugo u pitanju.
A pogledaj i user agent string tvog IE, pa razmisli.

Los kod je los kod, ne znam sta ocekujes da ti kazem. Los kod je kod koji (a) ne radi, (b) nije optimizovan (c) nije testiran...
Na kraju, vidim da pljujes neke likove koji ne rade OOP, slazem se da je to los kod jer ne ispunjava tacku (b)
Ne znam zasto pominjes user agent string? Pogledaj user agent string Opere? Sta mislis zasto se predstavlja kao IE? Osim toga, pre mego sto se pojavio IE4 ja sam bio zagrizeni obozavalac NS Gold, ali kada je nesto mnooogo bolje, moras biti mazohista da se mucis sa onim drugim.
[ bluesman @ 13.08.2002. 15:10 ] @
Citat:
Judge Dred:
Samo da dodam da ce IE dozvoliti neke nebuloze tipa "izostavljanje </td> ili izostavljanje </table> tagova" lol.

Nece dozvoliti izostavljanje </table> ali ce dozvoliti izostavljanje </td> i </tr>

Da li ti svaki <P> tag zatvaras sa </P>, da li pises tagove velikim slovima (kao sto stoji u standardu), meni je tako necitko, da li stavljas sve vrednosti u tagu pod navodnike...
Ili da okrenemo pricu... kada bi svi vozaci postovali sve saobracajne znakove niko nikada nebi stigao gde je krenuo :-)) Obrati paznju na znakove, malo-malo pa ogranicenje 40, ko je ikada vozio 40 taj zna sta je web development za Netscape :-))

p.s. Ovo nije kampanja za nepostovanje saobracajnih znakova.
[ random @ 13.08.2002. 16:30 ] @
Gorane, mislim da nije umesno pominjati NS 4.x obzirom da su svima vrlo dobro poznati nedostaci tog browsera.

Što se tiče W3C standarda, pravo rešenje je po meni, pratiti ga koliko je to moguće, bez nekih većih žrtvi. U svakom slučaju mislim da bi elementarna webdizajenerska kultura bila makar staviti DTD deklaraciju (makar bio i HTML 4.01 Transitional) u zaglavlje dokumenta, što 99% "web dizajnera" ne radi. Čak je i u Dreamweaveru sekund posla promeniti template dokument da stavlja DTD (Trunks je napisao lep kratak tekst na tu temu na ovom forumu).

I ono što ja uvek tvrdim -- lakše je uraditi stranicu da se vidi u Mozilli/Netskejpu 6+, pa je onda eventualno malkice prepraviti za IE, mada to u 99% slučajeva nije potrebno, nego je praviti da se vidi u IE, pa onda sređivati za Mozillu.

U svakom slučaju, malo zdrave konkurencije za IE bi trebalo da doprinese: 1) da MS napravi bolji browser, 2) da sajtovi na mreži postanu kvalitetniji i čitljiviji za više korisnika.
[ random @ 13.08.2002. 16:34 ] @
Pored toga, morao bih sve da zamolim da se u raspravu uključuju samo ako su ozbiljnije koristili i radili stranice i za IExplorer i za Mozillu. Čini mi se da Goran misli da mi pričamo o Netscape-u 4.x, možda grešim?
[ Krsta @ 13.08.2002. 17:19 ] @
Citat:
random:


Krsta: IE nije standard, nego statistika. Postoji razlika između ta dva pojma.


S obzirom da kod nas u YU 90% koristi IE to je statistika, a posto je to veliki procenat to znaci i da je na neki nacin standard. A u svetu je procenat koriscenja IE nesto manji, ako se ne varam oko 70%, mozda i jace.


Citat:

Taj pojam "optimizacije sajta za neki browser" je ništa drugo nego obično licemerje sabrano sa neznanjem. Umesto da napišeš "jedino mogu da garantujem da se sajt vidi iz IE", ti budeš bezobrazan i napišeš "optimizovao sam sajt za IE". Šta si koji moj optimizovao? )))


Slazem se u potpunosti sa tobom, e bas zato sto vecina kad radi sajt, a narocito kod nas, najbolji prikaz ti je iz IE, i zato ga ja koristim. Nadam se da ce nekad to da bude standardno, pa onda mozes koristiti koji hoces browser.
U principu mislim da je bezveze govoriti o ovome, ako neko hoce da razbacane strane neka mu je.
[ random @ 13.08.2002. 18:02 ] @
Opet podvlačim da standard nije isto što i statistika. Naš narod, kao što to često radi sa stranim rečima, često zna da kaže "to i to se standardno koristi tu i tu", želeći zapravo da kaže da "to i to se u najvećem broju slučajeva koristi tu i tu". Pogledaj u rečnik srpskog jezika, reč "standard" označava "definisan i opšteprihvaćen skup pravila". Tj. to je ono što se ponekad i naziva standard "de juri". E sad postoji i izraz "de facto" standard, koji označava nešto što nije standardizovano, ali je prihvaćeno kao standard zbog velikog korišćenja, i taj izraz očigledno je blizu tvom shvatanju reči "standard".
[ Krsta @ 14.08.2002. 03:02 ] @
U redu je to sto kazes i slazem se sa tobom, ali ipak ta rec standard se odomacila kod nas.
U svakom slucaju bezveze je da razglabamo vise o ovakvim glupim stvarima.
Ko sta voli to nek i radi ako moze...

Pozdrav.
[ bluesman @ 14.08.2002. 12:05 ] @
Citat:
random:
Pored toga, morao bih sve da zamolim da se u raspravu uključuju samo ako su ozbiljnije koristili i radili stranice i za IExplorer i za Mozillu. Čini mi se da Goran misli da mi pričamo o Netscape-u 4.x, možda grešim?

Znam o cemu pricamo samo sam govorio o standardima i komentaru da je neprofesionalno raditi samo za IE. Tacno je govorio sam o NS ali u drugom kontekstu, desava se da se zagubim pa skrenem sa teme.
[ ducakg @ 14.08.2002. 19:47 ] @
E ne mogu da verujem kolko ljudi pričaju gluposti, nego na stranu to interesujeme sledeeća stvar
Citat:
Mozillu mozes podesiti da se isto tako ucita na pocetku rada, i da kad kliknes na mozilla ikonicu Win32 kernel samo kreira jos jednu instancu iste. Probaj, iznenadices se razlikom.

Kako se uključuje to? Ili je to samo na win? Doduše kod mene se normalno učitava nego da probam tu opciju da vidim rezultate. Ako je već bilo reči o tome dajte mi link.
[ Trunks @ 14.08.2002. 23:32 ] @
Ja i dalje stojim iza toga da se sajtovi trebaju/moraju raditi po W3C specifikaciji, a ne posebno za svaki browser, bez obzira na statistiku ili šta već.
Tek onda neće biti ovakvih problema, ali 90% dizajnera je suviše lenjo za ovako nešto (uključujući mene) tako da...
[ NLO @ 14.08.2002. 23:41 ] @
Citat:
ducakg:
E ne mogu da verujem kolko ljudi pričaju gluposti, nego na stranu to interesujeme sledeeća stvar
Citat:
Mozillu mozes podesiti da se isto tako ucita na pocetku rada, i da kad kliknes na mozilla ikonicu Win32 kernel samo kreira jos jednu instancu iste. Probaj, iznenadices se razlikom.

Kako se uključuje to? Ili je to samo na win? Doduše kod mene se normalno učitava nego da probam tu opciju da vidim rezultate. Ako je već bilo reči o tome dajte mi link.

to je samo za win
[ NetworkAdmin @ 15.08.2002. 02:24 ] @
Sa velikom interesovanjem sam procitao ovu diskusiju!

Ja jednostravno od verzije 0.9 modzilu drzim kao default browser i sav svoj developemant provjeravam i testiram tamo.
[ sszgo @ 03.10.2002. 11:16 ] @
Evo ja slucajno zalutao na ovu temu, ne znam ni koliko je stara ali potpuno se slazem sa bluesmanom po svim tackama...

[ Rembrant @ 04.10.2002. 23:44 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:
Ja uopste nisam fan mozille, ali moram da kazem par stvari u vezi ucitavanja:

IE je deo Windows CORE komonenti, i on se ucitava za vreme ucitavanja windowsa, i verovatno IE i cela OLE/COM masinerija oko njega i uzima najveci procenat bootovanja windowsa. Cak po defaultu browsing prozori dele isti process ID - znaci sve je isti executable u memoriji. Ovo je dobro sa stanovista brzine, ali jako lose sa stanovista robusnosti.

Kad ti klines na IE ikonicu, najveci deo IEa je vec u memoriji!

Mozillu mozes podesiti da se isto tako ucita na pocetku rada, i da kad kliknes na mozilla ikonicu Win32 kernel samo kreira jos jednu instancu iste. Probaj, iznenadices se razlikom.


ej ajde molim te objasni ako ti nije tesko kako da podesim da mi se mozilaa ucitava sa windowsom!!!