[ covek_iz_senke @ 04.07.2005. 22:01 ] @
Nesto gledam telefon, i zapitah sebe: Cemu ovo sluzi, a uz to jos i ne radi?

Zapravo u glavnom telefotni pod call data imaju Call Time koji meri vreme razgovora, kao i Call Cost koji bi trebao da meri troskove. Za one koj ne znaju
Cost - Vrednost-Kostati-Cena-Trosak-Cost - Cost-Pros. Od Cost-P.Pr. Od Cost-Izdatak (yurecnik).

E sad stvarno cemu to sluzi, a uz to jos i ne radi? U cemu je fora? Da li je to ikada radilo? Da li moze da se namesti? Na kom principu radi?
Inace ja sam postpaid koristnik tako da bi to moglo da radi! U stranu to sto se na proveru uzimaju pare???!!?!?!?!?!, ali nema veze, mora od necega da se zivi, nije za dzabe neko postao najbolji biznismen ......
LM (obicno ja tu dodam "cigarete" sto stvarno i jestu), da se vratim na temu.

Citao sam ovde i o Alterna usluzi, ali na zalost nista o tome nisam nasao na mobtelovom sajtu. Da li to cudo radi, ili je procurela informacija (ako je to jos uvek u test fazi), ciji se opet rezultati najbolje pokazu ako STO VISE LJUDI koristi, ali opet da ne zalazim u zivi pesak.

Hvala na odgovorima!
Sve najbolje!
[ Dejan Krstic @ 04.07.2005. 23:05 ] @
To sluzi da ti prikaze/belezi cenu razgovora. Za to je potrebno da kod operatera bude ukljucena usluga AOC (Advice Of Charge).
[ covek_iz_senke @ 05.07.2005. 10:42 ] @
Pa jel moze to?

I sta je sa Alterna uslugom?
[ zex_rad @ 19.12.2005. 11:55 ] @
Naravno da moze, i to radi savrseno. Obracunava ti potrosnju u paru (naravno bez poreza i ostalih nameta). Pitanje je zasto Mobtel (za Telekom ne znam) nece da ukljuci tu opciju. Namece se odgovor: jer im nije u interesu, kako da te pokradu a ti da cutis kad znas koliko si potrosio. Ja sam sticajem okolnosti imao poznanika u mobtelu koji mi je ukljucio tu opciju jos davne 98-e i racun mi se uvek slagao sa ostvarenim saobracjem. Nazalost kada sam morao zameniti karticu zbog fizickog ostecenja, ta opcija se morala ponovo aktivirati, ali tad vec nisam imao nikoga u mobtelu da je ukljuci. Pitao sam u vise navrata za aktivaciju te usluge ali niko o tome nista ne zna!!!
[ rafiki @ 19.12.2005. 14:30 ] @
Citat:
zex_rad: Naravno da moze, i to radi savrseno. Obracunava ti potrosnju u paru (naravno bez poreza i ostalih nameta). Pitanje je zasto Mobtel (za Telekom ne znam) nece da ukljuci tu opciju. Namece se odgovor: jer im nije u interesu, kako da te pokradu a ti da cutis kad znas koliko si potrosio. Ja sam sticajem okolnosti imao poznanika u mobtelu koji mi je ukljucio tu opciju jos davne 98-e i racun mi se uvek slagao sa ostvarenim saobracjem. Nazalost kada sam morao zameniti karticu zbog fizickog ostecenja, ta opcija se morala ponovo aktivirati, ali tad vec nisam imao nikoga u mobtelu da je ukljuci. Pitao sam u vise navrata za aktivaciju te usluge ali niko o tome nista ne zna!!!


Hm, nisam bas siguran da AOC radi savrseno. Sta se desava ako tvoj tarifni plan ima ukljucene neke besplatne minute? Ili ako cena po minuti zavisi od duzine razgovora?

U tom slucaju tvoj racun bi bio manji nego sto bi ti ocekivao? I sta bi se onda desilo sa teorijom da te tvoj voljeni operater potkrada?

Pozdrav
[ zex_rad @ 20.12.2005. 11:05 ] @
The charging information for all calls will consist of a number of information units
related to the charged amount of information, such as:
· Free of charge (if there is no charge to the served user for the call or operational
procedure of supplementary service).
· Number of charged units (the number of charging units for the call or operational
procedure of supplementary service).
· Number of currency units (the number of currency units for the call or
operational procedure of supplementary service).


Znaci operater moze da obracuna i besplatne minute pa da te informacije posalje korisniku tj njegovom aparatu koji ce iste obracunati i pokazati potrosnju. Znaci ostaje pitanje zasto nece da ukljuce tu uslugu svojim korisnicima.
[ rafiki @ 22.12.2005. 20:46 ] @
Citat:
zex_rad: The charging information for all calls will consist of a number of information units
related to the charged amount of information, such as:
· Free of charge (if there is no charge to the served user for the call or operational
procedure of supplementary service).
· Number of charged units (the number of charging units for the call or operational
procedure of supplementary service).
· Number of currency units (the number of currency units for the call or
operational procedure of supplementary service).


Znaci operater moze da obracuna i besplatne minute pa da te informacije posalje korisniku tj njegovom aparatu koji ce iste obracunati i pokazati potrosnju. Znaci ostaje pitanje zasto nece da ukljuce tu uslugu svojim korisnicima.


Nije bas sve tako jednostavno, narocito ako se par recenica izvadi iz konteksta.

AOC informacije korisniku salje MSC (Mobile Switching Center). Od informacija znacajnih za naplatu poziva, MSC zna A i B broj (tj. ko i koga zove), vreme i duzinu trajanja poziva, kao i servis koji korisnik koristi (napr. voice call, data call, sms,...).
Sama naplata poziva se odvija razlicito u zavisnosti od toga da li je korisnik prepaid ili postpaid.
Za postpaid korisnike, MSC ove podatke o pozivu pakuje u CDR zapise (Call Detail Record) koji se salju billing sistemu na dalju obradu. Billing sistem cenu svakog poziva odredjuje na osnovu podataka iz CDR-a, kao i na osnovu informacija o korisniku iz svoje baze podataka (napr. tarifni plan korisnika, tarifni interval - po sekundi, na 15 sekundi, za svaki zapoceti minut...). Na kraju meseca, prilikom pravljenja zbirnog racuna za ceo mesec, billing sistem od ukupne sume oduzme eventualne besplatne minute koje korisnik ima.
Za prepaid korisnike, ovaj obracun cene se uglavnim obavlja u real-time (zavisno od prepaid sistema) ali ga takodje ne obavlja MSC nego IN (Inteligent Network) sistem. I MSC ne zna koliko para je korisniku preostalo na racunu i koliko je poziv kostao. Ukoliko korisnik ostane bez para na racunu u toku razgovora, IN signalizira MSC-u da prekine poziv i to je to.

E sad zasto AOC ne moze uvek da bude tacan?
Zato sto cena poziva zavisi od napr. tarifnog plana korisnika, a o tome MSC ne zna bas nista. Ili zato sto zavisi od ukupne prethodne minutaze u toku meseca, a o tome MSC takodje nista ne zna.

Ono FREE OF CHARGE iz gornjeg teksta se odnosi na poziv ili uslugu koja je u MSC-u definisana kao besplatna. Naprimer: poziv emergency broja (911 u USA, ili 112 u GSM-u). Ili poziv prema korisnickom servisu. Ili stavljanje poziva na HOLD, sto takodje moze biti besplatno, ali se moze i naplacivati.

Naravno, postoje slucajevi kada AOC radi savrseno. Primer za to je nasa fiksna mreza. U njoj se cena razgovora obracunava na osnovu broja impulsa, a duzina trajanja impulsa upravo zavisi od broja koji je zvan. U ovom slucaju racunica je jasna.

I tebi je AOC radio dobro dok je Mobtel imao jedan tarifni plan. Sada se situacija razlikuje, pa je tesko ocekivati da sve radi savrseno.