[ almir_me @ 05.07.2005. 14:03 ] @
Zakljucali ste temu Najbolji browser a niste spomenuli Advanced browser


Isprobao sam mozillu 1.6, mozillu firefox 0.8, operu 7.23, advanced browser 9.0. Mozille su graficki vise kata (nego) strofa, opera je daleko ispred njih, najljepsa je (i bogata je ta cura), samo niko od njih ne podrzava *.mht osim advanced browsera. Znaci nemogu da snimim neku stranicu u .mht kao na IE6. To mi je jedna od nejpotrebnih mogucnosti koje ovi browseri nemaju.
Kad u operi otvorim stranicu <file://localhost/C:/Program Files/Opera7/Help/m2.html> i pritisnem F11 samo mi pokaze M2 nigdje ostalih dijelova stranice, ostali to dobro odraduju. Ima tu jos nekih sitnica, ali da kazem koju rijec o mom favoritu.

Advanced Browser-a krasi; preglednost, umjerena ljepota, funkcije kao sto su blokiranje slika, zvuka, pop-up-a, flash-a, videa na samo jedan klik, Duplicate, Close Checked..., Clear Records kao sto su typed address, auto-complete passwords, search keywords,... preveden je na 39 jezika, skinovi, funkcije su lijepo slozene u menije, sve je na dohvat ruke, sve sto je jednom obicnom ali zahtjevnom surferu potrebno tu je u toolbaru ili u jednostvanim menijima, pretraga mu je odlicno urdena, ima i Mouse Gestures,... i jos je besplatan, znaci nema potrebe da ga crackujete kao operu.

Ukratko:
Advanced Browser (5) odlican
Opera (4+) vrlodobar
Mozilla (3+) dobar
Mozilla firefox (3) dobar
IE6 (2) dovoljan - zbog (ne)sigurnosti

znaci svi su prosli
[ cicika @ 05.07.2005. 14:39 ] @
Za FF postoji ekstenzija za pakovanje strana u .mht.

Ako opisuješ neki program, pogotovo ako je besplatan ostavi link do strane na kojoj postoje bliža objašenjenja.

Citat:
Mozille su graficki vise kata (nego) strofa


Takodje ima mali milion tema za Mozillu or FF...

Proveri info pre nego što nešto izjaviš, molim te. Ovde mnogo ljudi koristi FF ili Mozillu i dobro su upoznati sa njihovim mogućnostima.
[ Jorda @ 05.07.2005. 15:10 ] @
Mislim da ova tema treba da se zakljuca, postoji jos gomila tema o browserima...
[ Deda_Mraz @ 05.07.2005. 15:41 ] @
http://www.advancedbrowser.com
Evo pa trazite textove

Inače meni jedino nervira kod FF (mada sam bio njen fan dosta dugo godina, još dok se zvala drugačije) što za sve živo moraš instalirati extenzije za ovo za one. Jer ipak je to Lite verzija Mozilla-e, a oni je nabudžili bože sačuvaj
Opera mi se svidja jer ima sve što je potrebno jednom ozbiljnom web čitaču. Ima i ona mane, što je malo više pretrpana nekim nebitnim funkcijama i "dugmićima", kod nje mi se najviše svidja download manager, dobar je, brz, funkcionalan i najvažnije ima opciju resume.
IE6 pih
[ KOLE89 @ 05.07.2005. 16:52 ] @
Ja takođe mislim da ova tema treba da se zaključa jer u prvom postu ništa nije pametno rečeno. Ako ocenjuješ browser na osnovu lepote i broja opcija (od kojih ni 20% ne koristiš, a za FireFox postoje extenzije koje sve to omogućavaju), onda to nije pravi test.

Moje ocene i kratka objašnjenja:

FireFox 1.1 Alpha 1 - 5 (besplatan, postoji gomila extenzija)
Opera 8.01 - 4 (zbog toga što nije besplatna)
Maxthon - 3+ (zbog toga što je baziran na bušnom IE-u)
[ kUdtiHaEX @ 05.07.2005. 18:02 ] @
Ja mislim da ovakvih tema ima milion...

Citat:
almir_me: Zakljucali ste temu Najbolji browser a niste spomenuli Advanced browser


Isprobao sam mozillu 1.6, mozillu firefox 0.8, operu 7.23, advanced browser 9.0. Mozille su graficki vise kata (nego) strofa, opera je daleko ispred njih, najljepsa je (i bogata je ta cura), samo niko od njih ne podrzava *.mht osim advanced browsera. Znaci nemogu da snimim neku stranicu u .mht kao na IE6. To mi je jedna od nejpotrebnih mogucnosti koje ovi browseri nemaju.


Kao prvo, aktuelna verzija FF-a je 1.1, Opere 8.01... To sto si ti probao ne moze se uzeti za relevantno.
Drugo, gde je tu objektivnost? Na kraju to je samo tvoje misljenje koje drugi ne moraju da dele. Ocene koje si dao su blago receno SMESNE.
Drugim recima - ako vec nisi upucen u neku materiju, zasto se trudis da pokazes koliko nemas pojma? Bolje cuti i pusti one koji nesto znaju da pricaju o tome kako bi nesto naucio...
[ Nabukodonosor @ 05.07.2005. 18:57 ] @
Citat:
Za FF postoji ekstenzija za pakovanje strana u .mht.

Ja je koristim i poprilicno je nefunkcionalna.
[ CroInspector @ 05.07.2005. 21:43 ] @
Mislim da ce te se svi (osim almir_me-a) sloziti da almir_me nije shvatio u cemu je jedna od najvecih snaga Mozille Firefox - EKSTENZIJE. Ona omogucava tisuce opcija bez da se integrira u sam program - a posto je svaka zakrpa nova verzija, dosta bi trebalo za skidanje da ima integrirane ekstenzije. Ovo je nesto slicno kao sa dashboard-ima kod MacOS-a. Ekstenzije omogucuju izvanredno prilagodjavanje firefox-a samom sebi. Za kraj: Koliku podrsku imaju korisnici Mozille Firefox-a, a koliku korisnici Advanced browser-a???
[ degojs @ 05.07.2005. 23:38 ] @
Najbolji je Netscape 8.x.
[ LonghornXP @ 06.07.2005. 12:15 ] @
Citat:
degojs: Najbolji je Netscape 8.x.


Pa ne bih baš rekao, imajući u vidu da je verziju 8.0 nekoliko sati po izlasku morala biti ispravljena sa verzijom 8.0.1 zbog sukoba sa IE dosta govori o neozbiljnosti ovog pretraživača. A i zaboravljaš da je Netscape 8 napravljen na osnovu FireFox-a tako da ovaj pretraživač sve jeste samo nije najbolji.
[ Marko Bijelic @ 06.07.2005. 13:19 ] @
N°1 NCSA Mosaic
http://archive.ncsa.uiuc.edu/S...are/Mosaic/NCSAMosaicHome.html





[Ovu poruku je menjao mungos dana 06.07.2005. u 14:19 GMT+1]
[ zi:: @ 06.07.2005. 14:26 ] @
Nemojte Mosaic da mi dirate, ja sam to koristio cim je izasao :) Makar mi je bio nekako suvise fancy, posto je imao cak i slike ... ;) Salim se, otimali smo se za graficke radne stanice, da ne bi morali da se patimo u Lynxu.

U pocetku mi je sam www nekako bio previse anarhican (pricam o 1993-oj), linkovi na sve i svakoga, bez kontrole sadrzaja, vise mi se svidjao Gopher u to vreme. No, nakon par nedelja, sve je doslo na svoje mesto.

A od onda, nista vise nije isto :)

jeste digresija, ali kada ste vec krenuli ...
[ degojs @ 06.07.2005. 15:13 ] @
Citat:
Pa ne bih baš rekao, imajući u vidu da je verziju 8.0 nekoliko sati po izlasku morala biti ispravljena sa verzijom 8.0.1 zbog sukoba sa IE dosta govori o neozbiljnosti ovog pretraživača. A i zaboravljaš da je Netscape 8 napravljen na osnovu FireFox-a tako da ovaj pretraživač sve jeste samo nije najbolji.


Ja koristim 8.02 gde je taj problem ispravljen. A da svaki browser mora da se krpa, ne znam šta je novo.. Ni Firefox niko ne koristi verziju 1.0. Da li i to govori o neozbiljnosti tog pretraživača?

Osim toga Netscape kombinuje IE i FF.


[Ovu poruku je menjao degojs dana 06.07.2005. u 16:15 GMT+1]
[ LonghornXP @ 06.07.2005. 17:19 ] @
Citat:
degojs: Ja koristim 8.02 gde je taj problem ispravljen. A da svaki browser mora da se krpa, ne znam šta je novo.. Ni Firefox niko ne koristi verziju 1.0. Da li i to govori o neozbiljnosti tog pretraživača?

Osim toga Netscape kombinuje IE i FF.


Nema ja ništa protiv ovog pretraživača čak sam ga i neko vreme koristio, ali očigledno je da se sve novije verzije nekih pretraživača prave na osnovu FF-a. Ja llčno koristim FF i Operu tako da su po meni ovu pretraživač među najboljima.
[ byM4k5 @ 07.07.2005. 00:33 ] @
Citat:
kUdtiHaEX: Kao prvo, aktuelna verzija FF-a je 1.1, Opere 8.01... To sto si ti probao ne moze se uzeti za relevantno.


1.0.4!!! Ovo je sigurno neka teska Alpha...
[ LonghornXP @ 07.07.2005. 08:42 ] @
Citat:
byM4k5: 1.0.4!!! Ovo je sigurno neka teska Alpha...


U pravu si zadnja verzija FF je 1.0.4, a ovo što kUdtiHaEX kaže za Mozilla FireFox 1.1 Alpha 2 RC (Deer Park), to je samo još uvek razvojna verzija tako da se još uvek ne preporučuje za korišćenje zbog mnogih bugova, jedino se može koristiti za testiranje.

Ovde je očigledno da neki ovde govore o internet pretraživačima a nisu upoznati da postoje novije verzije od onih koje navode.





[Ovu poruku je menjao LonghornXP dana 07.07.2005. u 10:05 GMT+1]
[ henrik @ 07.07.2005. 14:36 ] @
A Safari?
[ mrkidivx @ 07.07.2005. 14:49 ] @
Mene oduševljava k-meleon, samo me nervira što ne mogu da mu se otvore favoriti sa leve strane kao kod ostalih...
[ Sundance @ 07.07.2005. 16:37 ] @
Najsigurniji: Opera

Najkompatibilniji: Netscape

Najsporiji: Mozilla

Ja koristim Maxhton pošto FF ima premalo defaultnih opcija, a ostali su prebloated.
[ CroInspector @ 07.07.2005. 22:25 ] @
Svatko neka koristi browser koji mu najvise odgovara, mi mu mozemo dati samo nekakve sugestije - ali ih one ne mora slusati. Tako da bi ovu temu i sve slicne "o najboljem browseru" trebalo izbrisati te zadrzati i podrzati samo one teme koje govore o analizi pojedinih programa.
[ KOLE89 @ 08.07.2005. 11:01 ] @
Citat:
LonghornXP: U pravu si zadnja verzija FF je 1.0.4, a ovo što kUdtiHaEX kaže za Mozilla FireFox 1.1 Alpha 2 RC (Deer Park), to je samo još uvek razvojna verzija tako da se još uvek ne preporučuje za korišćenje zbog mnogih bugova, jedino se može koristiti za testiranje.

Pa dobro, nije baš da ima mnogo bagova, ali ipak se ponekad nađe neki koji zna da iznervira (nove verzije izlaze svaki dan, a sa svakom se popravlja po desetak bagova).

BTW Jedna od novina verzije 1.1 biće update sistem.
[ Sundance @ 08.07.2005. 12:17 ] @
Citat:
KOLE89: BTW Jedna od novina verzije 1.1 biće update sistem.


Jeli to ono što IE ima već 7 godina?
[ LonghornXP @ 08.07.2005. 13:33 ] @
Citat:
KOLE89: Pa dobro, nije baš da ima mnogo bagova, ali ipak se ponekad nađe neki koji zna da iznervira (nove verzije izlaze svaki dan, a sa svakom se popravlja po desetak bagova).

BTW Jedna od novina verzije 1.1 biće update sistem.


Znam probao sam 1.1 i vidi se da ime određenih poboljšanja!

Citat:
Sundance: Jeli to ono što IE ima već 7 godina?


Pa možda ima ali ostalo drugo baš nemože da se pohvali da ima najbolje, a i ne znam ko još uvek koristi IE baram ovu šesticu, koliko vidim svi koriste neki drugi pretraživač.
[ Sundance @ 08.07.2005. 15:15 ] @
Citat:
LonghornXP:a i ne znam ko još uvek koristi IE baram ovu šesticu, koliko vidim svi koriste neki drugi pretraživač.


Mda, tko još uopće windoze koristi...
[ axez @ 08.07.2005. 15:30 ] @
Citat:
Sundance: Mda, tko još uopće windoze koristi...



...amateri naravno....:)
[ LonghornXP @ 08.07.2005. 17:26 ] @
Citat:
Sundance: Mda, tko još uopće windoze koristi...


He, He, He.... Veoma smešno

[Ovu poruku je menjao LonghornXP dana 08.07.2005. u 18:27 GMT+1]
[ bobzilla @ 09.07.2005. 01:35 ] @
Citat:
Citat:
Sundance Mda, tko još uopće windoze koristi...:


Axez: ...amateri naravno....


hehe Of course.
[ mrkidivx @ 09.07.2005. 13:41 ] @
Evo sad će opet flame...

[Ovu poruku je menjao mrkidivx dana 09.07.2005. u 14:43 GMT+1]
[ s!c @ 10.07.2005. 21:55 ] @
Ima li netko prijedloga za kakav text-based browser - ono, kao u
vrijeme DOSa. Naravno, da ima nekoga šarma i da je donekle
funkcionalan (ak' netko kaže: "Kako to da text browser može biti
funkc...?" vječno ću mu DoSati ip adresu sa 56k modemom, bila ona
dynamic or not :>). Bilo bi poželjno da ima temu nešto slično Matrixu
(the movie).
[ degojs @ 10.07.2005. 22:00 ] @
Koristi Linux, sa svakom distribucijom dobićeš jedno 50 editora, doduše svi su žalosni. A sistem je sam po sebi Matrix - trulo i vraća te u prošlost, tako da ti "osećaj DOS-a" neće nedostajati.

S obzirom na broj podešavanja raznih konfiguracionih fajlova koja ćeš morati da uradiš, imaćeš priliku da upoznaš svih 50 komada.

Ipak, moći ćeš da pričaš po komšiluku kako se baviš hakerajom, a ne kao oni što koriste Windows :)


[Ovu poruku je menjao degojs dana 10.07.2005. u 23:08 GMT+1]
[ s!c @ 10.07.2005. 22:10 ] @
Citat:
degojs: Koristi Linux, sa svakom distribucijom dobićeš jedno 50 editora, doduše svi su žalosni.

O Linuxu, otom-potom. Drugim riječima, ako i kada ga nabavim.

Citat:
A sistem je sam po sebi Matrix - trulo.. i na nivou DOS-a od pre 15 godina.

Znači, bilo bi bolje da sada, recimo coconia.net, koristi dos??? Yeah, right!
Znam da Linux sucks (pogotovo WIN USRima), ali da je toliko loš...

Po tome, bolje zabiti ekser (čavao, mali metalni predmet, sa jedne strane tup, a sa druge oštar - koristi se za kačenje slika i polica za zidove :>) u mali prst na nozi nego približiti se bliže od 500m računalu na kojem je Lin.

A moje pitanje i dalje stoji - koji tXt-based browser je...hmm, funkcionalan. Za vrijeme dok vaše glavice (prvo sam mislio napisati mozgovi, ali sam shvatio da bi moglo doći do zabune te da bi se neki uvrijedili :>) ne saznaju/objave odgovor, Opera će poslužiti (odnosno njezina "Emulate text browser" funckija).

Citat:
Ipak, moći ćeš da pričaš po komšiluku kako se baviš hakerajom, a ne kao oni što koriste Windows :)

Hmm...
Znači:
- ako koristim Windowse, ja sam lamer
- ako, pak, koristim Linux, ja se haker iz komšiluka (to je onaj koji pri reinstallaciji OSa spali utičnicu na koju je komp spojen ili nešto tome slično)
- ako koristim DOS, ja sam uber-let-mothafucka-hacker

Zašto?
Simply because DOS je napredniji od Linuxa (jer je LIN na razini DOSa od prije 15 god) i jer DOS (kao) nije MSov pokušaj da da pokori sve nacije i svjetove te me se onda ne može smatrati klasičnim WIN lamerom.

"C'mon baby, lets switch to DOS" ili
"Should i stay or should i DOS now..." ili
...

[Ovu poruku je menjao s!c dana 10.07.2005. u 23:27 GMT+1]
[ degojs @ 10.07.2005. 22:19 ] @
Ma dobro, sad, ali iskreno --- šta će ti to?
[ degojs @ 10.07.2005. 22:20 ] @
Citat:
Po tome, bolje zabiti ekser (čavao, mali metalni predmet, sa jedne strane tup, a sa druge oštar - koristi se za kačenje slika i polica za zidove :>) u mali prst na nozi nego približiti se bliže od 500m računalu na kojem je Lin.


Otprilike.
[ s!c @ 10.07.2005. 22:24 ] @
Što će mi?
Kako što će mi? Mislim, kakva pitanja.. :>

Vidiš, ja se furam na '80 look (znači, ala spartana; sve mi je na winu podređeno tome - nema šarenila). Također, i love green slova na black pozadini ili bilo što drugo, a da nalikuje NCu*.

* - Norton Commander
[ axez @ 10.07.2005. 22:28 ] @
http://home.arachne.cz/
[ degojs @ 10.07.2005. 22:28 ] @
A kako ćeš da vidiš slike i flash na stranicama?
[ s!c @ 10.07.2005. 22:33 ] @
Kada si na 56k, svaka slika ili fl(u)ash viška je jedna siva ćelija manje :>
A, uostalom, što mi bude važno, skinuti ću na drajv pa onda odande pogledati (btw, mirroring sajta neće biti iz text browsera, neg' iz nekoga drugog utila).

Ili, ak' imaš love, pošalji pa da se konektiram na, recimo VDSL 2048/1024 :>
[ s!c @ 10.07.2005. 22:35 ] @

Aham... I thought something for Windows, not for DOS.
I nemoj mi reći da si mislio da još koristim DOS! :> OMG

Degojs, s čime (kime :> ) tu surfaš?

[Ovu poruku je menjao s!c dana 10.07.2005. u 23:36 GMT+1]
[ degojs @ 10.07.2005. 22:37 ] @
Citat:
Kada si na 56k, svaka slika ili fl(u)ash viška je jedna siva ćelija manje :>


Šta bi sa onim: "Jedna slika govori više od 100 reči." ???

Svašta.
[ degojs @ 10.07.2005. 22:39 ] @
Citat:
Degojs, s čime (kime :> ) tu surfaš?


Modem.
[ degojs @ 10.07.2005. 22:39 ] @
Doduše, cable modem :)
[ s!c @ 10.07.2005. 22:42 ] @
Ovo... Ovo si namjerno napravio!!!
Grrrr! Na rubu sam toga da te DoSam sa moje zvijeri - 56k bitova-vojnika prijeti tvome bijednome... Bueeeeeee... Ne mogu se više zavaravati...
((Bum))
r1p :>
[ s!c @ 10.07.2005. 22:44 ] @
Citat:
Šta bi sa onim: "Jedna slika govori više od 100 reči." ???

Svašta.


Bili tebi slika potpuno bijeloga lista imala ikakavo značenje? Ili bi lakše/više saznao iz popratnoga texta u kojeu se objašnjava da je svjetlost bijele boje i da fotoni svuda jednako padaju po papiru?
Svašta :>.

[Ovu poruku je menjao s!c dana 10.07.2005. u 23:45 GMT+1]
[ s!c @ 10.07.2005. 22:47 ] @
Citat:
degojs: Doduše, cable modem :)

Zapravo, mislio sam koji prog koristiš sa surf netom.

Ipak, tema ovoga treada su browseri.
[ degojs @ 10.07.2005. 22:55 ] @
Netscape. Najbolji browser ubedljivo - daje kompatibilnost sa FF i IE, bez da te smara :) Šta više čovek da traži, osim ako nije u fazonu iz prošlog veka :) I takvih ima i na Windowsu, znači.



[Ovu poruku je menjao degojs dana 10.07.2005. u 23:56 GMT+1]
[ s!c @ 10.07.2005. 23:09 ] @
Ono zadnje - to uvreda ili ...?

Na mojim divim i dragim Windowsima imam IE, Operu 8.02 i FF 1.04. Nadam se da makar nešto od ovoga nije iz prošloga veka :>. Koristim win sa SP2 i doyaya tweakan, takoreći Linux ver. Windowsa :> I sada, ak' ja pitam i želim koristiti txt-based browser, ne moraš me odmah napasti kao da sam jedan od njih i optužiti me da sam dida za kompom. Ok? :p

I što ti znaš - možda samo želi isprobati neks novo, a onda se opet vratiti na staro, ali i iskušano.

BTW, link od Netscapea je ... :>
[ degojs @ 10.07.2005. 23:23 ] @
Pa nije uvreda, ali je stvarno malo čudno. Text-based browser.. ne znam, ali ne vidim da je to praktično. Doduše, u pravu si, o ukusima ne vredi.

Link za Netscape? Svašta.
[ Burgos @ 11.07.2005. 09:43 ] @
Lynx - jedan od najboljih text browsera za Linux ima i port za Windows.

http://lynx.browser.org/
[ Burgos @ 11.07.2005. 10:26 ] @
ScreenShot
[att_img]
[ LonghornXP @ 11.07.2005. 11:46 ] @
IE 7.0 na Longhornu


[Ovu poruku je menjao LonghornXP dana 11.07.2005. u 12:53 GMT+1]
[ s!c @ 11.07.2005. 12:26 ] @
Citat:
degojs:Link za Netscape? Svašta.


Ono moje pitanje je bila kao neka pomirdbena rečenica jer sam uvidio da su se svi (pritome mislim du und ich) previše zajapurili :> Tako, kada sam tražio link do tvoga browsera, tražio sam MiR :>

Ali ne, ti me opet "zakla" (metaforički gledano).

A kaj se tiče ukusa - o njima se, naravno ne raspravlja. Ali ja txt-based brw nisam tražio zbog svoga (ili ovdje treba ići moga?) ukusa već sam jednostavno želio isprobati nešto novo. Ok?

Peace sis' :>

"Scoty, beam me up!"

[Ovu poruku je menjao s!c dana 11.07.2005. u 13:27 GMT+1]
[ s!c @ 11.07.2005. 12:31 ] @
Citat:
LonghornXP: IE 7.0 na Longhornu


A kako, zasada, radi? I taj scrn-šot - da li je sa tvoga kompa ili si na netu našao?

I jedno pitanje, mal' izvan teme (ala OffTopic ;>):

Što mislite, da li će MS ponovo ući u rat za tržište browsera? I da li uopće ima potrebu za tim?
[ byM4k5 @ 12.07.2005. 01:23 ] @
U jeb*te, vidi tabova, garant su ih patentirali kao i srednji klik na nj da se zatvori. Moracu da se zalim je i ja sam drzao one dugmice (Toolbar) pored MenuBar-a.

Meni licno mnogo lici na FF, mislim na raspored. Mora da ga neko premjestao prije slikanja. Smrdi mi onaj visak pored aktivnog taba, kao da je montaza. Sta je ono "/home/"? Ono zamucenje na TitleBar-u mi je isto sumnjivo.

[Ovu poruku je menjao byM4k5 dana 12.07.2005. u 02:24 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao byM4k5 dana 12.07.2005. u 02:31 GMT+1]
[ Mortst @ 12.07.2005. 06:03 ] @
Opera 8.02

[ LonghornXP @ 12.07.2005. 11:44 ] @
Citat:
s!c: A kako, zasada, radi? I taj scrn-šot - da li je sa tvoga kompa ili si na netu našao?

I jedno pitanje, mal' izvan teme (ala OffTopic ;>):

Što mislite, da li će MS ponovo ući u rat za tržište browsera? I da li uopće ima potrebu za tim?


Nije sa mog kompa, ali sam imao prilike da probam i sigurno je da će IE povratiti staru slavu,
[ BluesRocker @ 13.07.2005. 05:59 ] @
Citat:
degojs:Netscape. Najbolji browser ubedljivo - daje kompatibilnost sa FF i IE, bez da te smara :) Šta više čovek da traži, osim ako nije u fazonu iz prošlog veka :) I takvih ima i na Windowsu, znači.

Kako mislis daje kompatibilnost i sa FF i IE? To je samo nabudzeni FF.
[ degojs @ 13.07.2005. 07:24 ] @
Netscape od (valjda) verzije 8 podržava i IE i FF.

Kad odem na MSDN, Netscape se sam prebaci na IE mašinu i slično. I sajt dakle bude lepo prikazan, što NIJE slučaj ako koristim ili sam FF ili FF mašinu pod Netscape.

Možeš da kažeš i da je Netscape nabudžen IE+Firefox, pošto koristi ili IE ili FF mašinu za prikaz stranica gde je to potrebno ili gde mu ti definišeš.

Stvar je da to sve radi super i neprimetno, a ja ne moram da se cimam između 2 browser-a :)

Meni je Netscape zbog samo te jedne stvari (IE+FF) - prva liga. Od ostalog, ima i popup blocker, tabove i download menadžer kao i FF, a ja lično ne tražim mnogo više :) Ima još nekih čuda, ali ne zanima me, iskreno, ni da ih razgledam, osim one jedne stvari vezano za podešavanje sigurnosti. A i to sam jednom podesio difolt kako mi odgovara i ćao.

Verujem da bi i onim koji se bave web-om bio OK, baš zbog toga što lako testiraš stranicu za IE/FF.



[Ovu poruku je menjao degojs dana 13.07.2005. u 08:32 GMT+1]
[ BluesRocker @ 13.07.2005. 07:33 ] @
Stvarno moze. :)
Kad sam ga instalirao ucinilo mi se da je samo malo izmenjen FF, nisam video opciju za prikazivanje strana IE / FF. FF se malo muci sa iframe-ovima pa po tome prepoznajem koji engine je u pitanju. :)
[ degojs @ 13.07.2005. 08:28 ] @
U stvari, imaš u donjem-levom uglu ikonicu koja pokazuje koju mašinu koristi trenutno. Možeš da je i klikneš i promeniš, a mislim da će on odmah i da upamti da ubuduće koristi tu mašinu na tom sajtu.

Pogledaj i opcije koje dobiješ kada uradiš desni klik na neki tab, posebno onu "Show Site Controls" - super je.. Ili malo više ima u Tools -> Options -> Site Controls, gde možeš da postaviš da po difoltu koristi FF mašinu za sve sajtove, osim za one koji su označeni drugačije.

Meni je baš OK, jer evo ni FireFox 1.0.5 ne prikazuje MSDN kako treba, a ovaj sam promeni mašinu na IE.. jednostavno pojma nemaš ni da je to uradio. Jedino što nemaš odmah novu verziju FF mašine, odnosno ne znam da možeš sam da je apdejtuješ. Evo sad je izašla verzija 1.0.5 FireFox-a, a Netscape, čini mi se, i dalje koristi 1.0.4.

Sve u svemu, ja sam zadovoljan, bar dok ne izađe IE7 :)

[Ovu poruku je menjao degojs dana 13.07.2005. u 09:41 GMT+1]
[ Burgos @ 14.07.2005. 10:28 ] @
Citat:
Kad sam ga instalirao ucinilo mi se da je samo malo izmenjen FF


Firefox nastade od Mozille, koja je nastala kada su programeri Netscapea napravili open source browser - Mozillu (tj. mozilla je os varijanta netscapea)
[ BluesRocker @ 14.07.2005. 11:28 ] @
U prevodu, sami sebe kopiraju? :)
Ipak mi je bolji FF, netscape ceprka po internetu i kad otvorim praznu stranicu, a to mi se nimalo ne svidja. Mada je najbolji IE6, nije mi se desilo da nesto ne moze da prikaze sto nije slucaj za FF.
[ Burgos @ 14.07.2005. 19:25 ] @
Ne, ne kopiraju se. :)

Razvoj Netscapea je bio prekinut (mislilo se da je za stalno), pa je dalji razvoj programa dodeljen OpenSource zajednici, kao projekat Mozilla.

Posto je Mozilla u sebi sadrzao pored browsera i mail klijent, i irc klijent, i jednostavan WYSIWYG editor (Composer), pa je odluceno da se on rasparca na manje zahtevne aplikacije. Tako nastadose Firefox, a potom i Thunderbird.

Jedno pitanje: Je li Netscape i dalje u vlasnistvu AOLa?

[Ovu poruku je menjao Burgos dana 14.07.2005. u 20:27 GMT+1]
[ mrkidivx @ 14.07.2005. 21:01 ] @
Ma samo da poboljsaju IE-u engine i bice car.Ovi ostali samo trpaju neke dzidze midze.
[ degojs @ 14.07.2005. 22:52 ] @
Citat:
netscape ceprka po internetu i kad otvorim praznu stranicu


Ako se dobro sećam, to može da se isključi. Čini mi se da uvek kontaktira matičnu firmu, da bi skinuo noviji popis sajtova gde je određeno koji nivo "sigurnosti" je preporučen. Mislim da se radi o tome da ti npr. za neki warez sajt po difoltu onda, na osnovu tog spiska, postavi da ne dozvoljava npr. Javu i slično..



[Ovu poruku je menjao degojs dana 14.07.2005. u 23:54 GMT+1]
[ BluesRocker @ 15.07.2005. 07:08 ] @
Iskljucio sam ali opet nesto brlja po netu. Kad nisam online, trazi adresu spui.nscpcdn.com . Inace, lose su uradili cookie kontrolu, bolje su uradili zasebno IE i FF.
[ degojs @ 15.07.2005. 22:57 ] @
E sad, ne bih znao tačno, ali proveri one razne toolbar dodatke što prikazuju vesti i slično.

Kukiji? U čemu je problem sa njima?
[ BluesRocker @ 16.07.2005. 05:38 ] @
Nešto učitava svaki put, a ne može da se isključi. U stvari, uspeo sam, fora je bila da otvoriš My Sidebar i za svaku glupost klikneš stop, sledeći put se neće učitavati. :)

Što se cookie-ja tiče, IE i FF imaju više opcija za manipulaciju njima. Netscape ima samo 2 opcije da se čekiraju: "Alow cookies", i ako je čekirana: "From originating site only".
FF ima i opciju "exceptions", a IE ima podešavanja za "First-party cookies", "Third-party cookies" i "Allways alow session cookies".
[ degojs @ 16.07.2005. 05:55 ] @
OK, izgleda da sam ja među onim koji ne mare za nekim većim stepenom kontrole nad kukijima :)

U stvari, a koji veći stepen kontrole ti treba? Imaš u SiteControls listu sajtova i za svaki možeš da definišeš one dve stvari koje si ti naveo. Pa to su izuzeci od onog što je difolt, zar ne?


Npr. podesiš da ti je difolt "I'm not sure" a onda podesiš to "I'm not sure" da ne prihvata kukije. A onda kako dodaješ sajtove u listu, tako im podesiš dodatno kukije.

Ili negde grešim?

[Ovu poruku je menjao degojs dana 16.07.2005. u 07:04 GMT+1]
[ BluesRocker @ 16.07.2005. 06:04 ] @
Ti verovatno koristis neki program za privacy protection kako sto je nekad radio ZoneAlarm Pro. Bez toga lako se navuce tracking cookie. Po privacy zastiti IE je daleko najbezbedniji, samo sto vecina ljudi ne zna da ga podesi. :)

Edit: To sto si napisao izgleda da drzi vodu, jedino sto je totalno nerazumljivo.

O.K. u sustini je dobra stvar imati jedan browser koji se automatski prilagodjava sajtu, odnosno koristi naizmenicno oba engine-a, samo ako mi vise ne bude kupio tracking cookie-je kao lopatom. :)

[Ovu poruku je menjao BluesRocker dana 16.07.2005. u 07:29 GMT+1]
[ degojs @ 16.07.2005. 06:25 ] @
Ma jok, ne koristim ništa više: ni neki napredan program za kukije/firewall, antivirus, antispyware.. Ozbiljno - šta će mi? Jeste, pogledam sa vremena na vreme poneki program, ali stvarno nemam potrebe da ih koristim.

Ono što uradim, jeste da pustim, jednom mesečno, da onaj besplatni McAfee skener za komandnu liniju pregleda disk i to je to. A dodatno imam i onaj MS malicious software removal tool, koji radi preko Windows apdejta. Ali ono - konstantno uključen AV ili antispyware jednostavno nemam.

Što se kukija tiče, ako će mene da prate, e vala imaće čega da se načitaju, posebno na ES Advocacy forumu :)))

[Ovu poruku je menjao degojs dana 16.07.2005. u 07:34 GMT+1]
[ degojs @ 16.07.2005. 06:30 ] @
U stvari najbolja zaštita na Windowsu od tih napasti ti je da pre nego skineš neki program, da pročitaš 5-6 komentara od drugih ljudi. Obavezno će da napišu ljudi ako ima spyware i slično. Dodatno, nemoj da radiš kao administrator i praktično si završio posao.

Ozbiljno, koja je to sad kao pamet :)

[ silber @ 16.07.2005. 13:36 ] @
Po mom misljenju Opera je najkvalitetniji browser. Mozilla zamisao je odlicna, ali meni licno u praksi se pokazala malo traljava. Vecina ekstenzija su bagovite i rade lose, updater je veoma los itd. Kada koristim firefox uglavnom ga koristim bez ekstenzija (mozda jedna, dve). Sto se tice IE sigurnosti mislim da je tu dosta raspravljeno. Moze biti dosta siguran uz 100 peceva, real time spyware programa, ali meni to ne treba posto skinem Operu (firefox) od nekoliko MB.
[ degojs @ 16.07.2005. 17:16 ] @
Citat:
Sto se tice IE sigurnosti mislim da je tu dosta raspravljeno. Moze biti dosta siguran uz 100 peceva, real time spyware programa, ali meni to ne treba posto skinem Operu (firefox) od nekoliko MB.


Za manje od godinu dana Firefox je dobio 5 novih verzija (svaka verzija = gomila zakrpa) i ti si našao da poturaš priču kako IE mora da se krpa, a Firefox ne?

To je ta priča o sigurnosti FF od koje čoveku dođe da povrati.

Što ne kažeš lepo da su i IE i FF bušni ako se ne krpaju pa da se svi složimo, a ovako čoveku ostane samo da se zapita koliki fanatik moraš biti pa da ne vidiš očigledno..

[Ovu poruku je menjao degojs dana 16.07.2005. u 18:40 GMT+1]
[ BluesRocker @ 16.07.2005. 17:42 ] @
Citat:
Po mom misljenju Opera je najkvalitetniji browser.

Jeste za wap sajtove. :)
Citat:
Moze biti dosta siguran uz 100 peceva, real time spyware programa, ali meni to ne treba posto skinem Operu (firefox) od nekoliko MB.

Internet explorer je ozbiljan browser koji mozes da podesis kako hoces ako imas malo mozga, i bices siguran i radice bas onako kako ti hoces. Ima gomilu opcija koje nema nijedan drugi browser. Firefox je samo simpaticna decja zanimacija, pun je bagova, pola sajtova na njemu ne radi.
[ zi:: @ 16.07.2005. 18:01 ] @
'Ajde priseti se na kojim si sajtovima danas bio, i reci koji sajtovi ne bi radili na firefoxu. Ne treba da nabrojis pola, dosta je desetak :)
[ Burgos @ 16.07.2005. 18:09 ] @
Citat:
Internet explorer je ozbiljan browser koji mozes da podesis kako hoces ako imas malo mozga, i bices siguran i radice bas onako kako ti hoces. Ima gomilu opcija koje nema nijedan drugi browser. Firefox je samo simpaticna decja zanimacija, pun je bagova, pola sajtova na njemu ne radi.


Ajde sada nesto kazite kako nema IE zealota

Citat:
Ima gomilu opcija koje nema nijedan drugi browser.


Kojih opcija? Favorites? Joj, izvini... nisam video Tools - Windows Update

Citat:
Jeste za wap sajtove.


Pojasni mi malo.

[Ovu poruku je menjao Burgos dana 16.07.2005. u 19:09 GMT+1]
[ Ivan Dimkovic @ 16.07.2005. 18:13 ] @
Citat:

Kojih opcija? Favorites? Joj, izvini... nisam video Tools - Windows Update


Recimo da IE ima zone - gde u odredjenim zonama mogu da dozvolim maksimalni set mogucih servisa i podsistema - npr za kompanijski intranet i moju banku.

Ovo je jako korisna opcija.
[ silber @ 16.07.2005. 18:16 ] @
@degojs Ja poredim sve zakrpe sa firefox novom verzijom a firefox je tezak koliko jedna IE zakrpa.
Mozda je on busan kao i IE zato ga i koristim - zato sto ga niko ne napada (jos uvek) (samo nemoj da mi das neke linkove o nekim smesnim ff napadima etc).

@BluesRocker nisi me ubedio... Zasto bih se mucio sa spartanskim ie (zapalicemo vatromet kada izadje novi) kada instaliram firefox i podesen je vec.

Ne zelim da se raspravljam o firefox vs. ie sigurnosti: jednostavno NIKADA mi nije nista uslo bez mog znanja na xp preko firefoxa, dok je ie dopustao sam od sebe. Ne interesuje me zasto jednostavno je tako. Out of the box podesen firefox je sigurniji od podesenog IE-a. Dalje necemo o ovome, raspravlja se o najboljem browseru, ako nastavimo tema ce zastraniti u ff vs. ie
O sigurnosti firefoxa cu polemisati kada bude delio 50 % kolaca sa IE.[fullstop]

[Ovu poruku je menjao silber dana 16.07.2005. u 19:29 GMT+1]
[ BluesRocker @ 16.07.2005. 18:25 ] @
Citat:
Citat:

Jeste za wap sajtove.



Pojasni mi malo.

Opera 8 moze da ide na wap sajtove. Je l dovoljno objasnjenja? :)
[ BluesRocker @ 16.07.2005. 18:32 ] @
Citat:

Kojih opcija? Favorites? Joj, izvini... nisam video Tools - Windows Update

Check for newer versions of stored pages:
- Every visit to the page
- Every time you start Internet Explorer
- Automaticaly
- Never
Pa ti odaberi.

A Firefox?
[ silber @ 16.07.2005. 18:32 ] @
Ok, ali nisi objasnio ironiju. Opera (naravno moje subjektivno misljenje) je najkompletniji browser na trzistu u ovom trenutku.
[ BluesRocker @ 16.07.2005. 18:35 ] @
Citat:
@BluesRocker nisi me ubedio... Zasto bih se mucio sa spartanskim ie (zapalicemo vatromet kada izadje novi) kada instaliram firefox i podesen je vec.

Zato sto ne mozes da vidis / koristis pola sajtova sa tim.
[ silber @ 16.07.2005. 18:38 ] @
Citat:
A Firefox?


Potrudis se da pronadjes odgovarajucu ekstenziju.

Citat:
Zato sto ne mozes da vidis / koristis pola sajtova sa tim.


Ovo je najveca glupost koju sam cuo u poslednjih nekoliko meseci.

[Ovu poruku je menjao silber dana 16.07.2005. u 19:39 GMT+1]
[ BluesRocker @ 16.07.2005. 18:45 ] @
Citat:
Potrudis se da pronadjes odgovarajucu ekstenziju.

Ma sto kad je vec podesen cim ga instaliras? Da ne treba da skidam i neke zakrpe mozda? :)
[ silber @ 16.07.2005. 18:47 ] @
Hehe, pa meni firefox sasvim odgovara onako bez ekstenzija. Zar ti nije lakse da pronadjes ekstenziju nego da cimas peceve?
A to da je podesen se odnosilo na sigurnost. Svakako ga podesavam zato sto je 1000 puta modularniji on IE ;-))

[Ovu poruku je menjao silber dana 16.07.2005. u 19:49 GMT+1]
[ BluesRocker @ 16.07.2005. 18:49 ] @
Citat:
Ovo je najveca glupost koju sam cuo u poslednjih nekoliko meseci.

Mozda je tebi glupost ako koristis internet za razonodu, ali ako treba da obavis neki posao pa ne mozes zato sto sajt ne radi u firefoxu? Onda odes u net kafe i tamo obavis? Ne mora da bude 50% sajtova, dovoljno je da je 10% ali mi bas treba nesto sto ne radi.
[ BluesRocker @ 16.07.2005. 18:52 ] @
Citat:
Zar ti nije lakse da pronadjes ekstenziju nego da cimas peceve?

Pachevi su za sigurnosne propuste, a za normalno funkcionisanje ie ne moram da trazim nikakve module po netu. Samo podesim par opcija i vozi. :)
[ silber @ 16.07.2005. 18:54 ] @
A to je? E-banking? Ja to ne radim preko interneta.
A zasto ne stavis firefox i lepo ekstenziju view in ie?
P.S. Hajde na jabber da se ispricamo... Ah, da vi ie-ovci ne koristite open source protokole :))
[ degojs @ 16.07.2005. 18:55 ] @
Kakvo "cimanje" zakrpa za IE? Uključiš Automatic Updates i jednostavno zaboraviš da postoji. Pa vi ni to nemate za FF.

Cimanje zakrpa je kao problem, a evo Firefox će u verziji 1.1 da dobije to isto :))))

Citat:
A to da je podesen se odnosilo na sigurnost.


Hahahaha, jeste podešen je Firefox da svako malo moraš da skidaš novu verziju :) 5 komada za manje od godinu dana. Super podešeno za sigurnost.
[ silber @ 16.07.2005. 18:58 ] @
Ko kaze da moras?
degojs hajde sada mi reci iskreno da li su vece zakrpe za ie ili nova verzija jednog kompletnog software-a kao sto je firefox (sa sve ekstenzijama) ??? Koliko je tezak ie 6? 47 MB? hahahaha :)) Pa postoje neki operativni sistemi koji su slicnih gabarita ;-))

[Ovu poruku je menjao silber dana 16.07.2005. u 20:02 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao silber dana 16.07.2005. u 20:02 GMT+1]
[ BluesRocker @ 16.07.2005. 19:02 ] @
@silber,
Koji modul da skinem da bih normalno video ifrejmove?
Ah kako sam glup - view in ie. :-)
[ BluesRocker @ 16.07.2005. 19:05 ] @
Citat:
degojs: Kakvo "cimanje" zakrpa za IE? Uključiš Automatic Updates i jednostavno zaboraviš da postoji.

Evo ja sam juce prvi put radio windows update ove godine i trebalo mi je sat vremena na kilavom dial upu. Mogao sam za to vreme skinuti svih 5 verzija Firefoxa. :)
[ silber @ 16.07.2005. 19:05 ] @
Skini modul koji se zove: baci_komp_kroz_prozor_i_lezi_da_spavas :) Nista licno samo, meni se takve cudne pojave nikada nisu desavale a posecujem dnevno mnogo sajtova raznih vrsta.
edit: a koliko ti je vremena bilo potrebno da na kilavom dial-upu skines SP2?

[Ovu poruku je menjao silber dana 16.07.2005. u 20:06 GMT+1]
[ degojs @ 16.07.2005. 19:06 ] @
Citat:
Koliko je tezak ie 6? 47 MB? hahahaha :)) Pa postoje neki operativni sistemi koji su slicnih gabarita ;-))

Jebote vaša glupost u vezi Windowsa generalno mene počinje da smara.

Pa šta je ovo?




[Ovu poruku je menjao degojs dana 16.07.2005. u 20:07 GMT+1]
[ silber @ 16.07.2005. 19:09 ] @
Hehe, pa recimo da sam za to znao, ali sta ce mi kada izlaze nove :))
Btw: mene update kosta 2 diska na svakih 9 meseci.
[ BluesRocker @ 16.07.2005. 19:17 ] @
Citat:
silber: a koliko ti je vremena bilo potrebno da na kilavom dial-upu skines SP2?

Poslali su mi CD na kucnu adresu, besplatno.
[ degojs @ 16.07.2005. 19:29 ] @
Citat:
Hehe, pa recimo da sam za to znao


Eto vidiš, pa nisi znao nego si se provalio.

Ništa novo na ovom forumu od kupusara. Osim što svojim provalama počinjete polako da smarate.
[ silber @ 16.07.2005. 19:43 ] @
Znas kako to je sada vredjanje odredjene grupe ljudi na ovom forumu. Ja nikada nisam rekao degojs windblowser, zato sto to ne nalaze eticki kodeks koji sam usvojio. A ti kao bivsi super moderator ovog foruma (ugledna osoba jeli?) nebi smeo to sebi da dozvoljavas.
Mene odavno smaraju tvoje teme u advocacy forumu (pratim ovaj forum bez obzira ne trenutni bilans postova) pocinju zestoko da smaraju.
Sada pljujes firefox a u jednoj temi (potrazicu je) si definitivno promenio misljenje (na pocetku si ga hvalio a kasnije napljuvao). Mislm stvarno...
[ degojs @ 16.07.2005. 19:58 ] @
Ma piši žalbu na "Predlozi i pitanja" i slično. Evo Ivan je tu, javi se njemu za to oko vređanja :))) Možeš i drugom adminu - Marku :)

Što se tiče moje promene mišljenja oko Firefox: prvo, nisam ja tele pa da ne vidim da je za FF izašlo 5 verzija za manje od godinu dana. Naravno da će moje mišljenje onda i da se promeni. Šta, da ne treba možda da bude isto? Možda kod takvih kao što si ti.

Mada: tada sam lepo napisao da je FF sigurniji samo zbog toga što nije meta napada kao IE, a nikako zato što ima manje bagova. Sad vidimo da to i jeste tačno.

However, već sam napisao - nemam uopšte loše mišljenje o FF, više ove teme postavim zbog ljudi koji vole da laprdaju bajke o "super-sigurnom browseru". Postavljanje ovakvih tema, nekako i jeste baš za ovaj forum.

A to da si odvalio ovo gore za IE, jesi. I ima da ti to natrljam na nos kad god bude prilika :)

Citat:
A ti kao bivsi super moderator ovog foruma (ugledna osoba jeli?) nebi smeo to sebi da dozvoljavas.


Pa da je bilo kako sam ja želeo, ovakvog tona u raspravama ovde ne bi bilo. Jednostavno, nadjačali su me (svojom glupošću) u nekoj raspravi među modovima i sad - to je to.

Uostalom, Advocacy baš i nije mesto za male devojčice i osetljivije osobe :)



[Ovu poruku je menjao degojs dana 16.07.2005. u 21:33 GMT+1]
[ Sundance @ 16.07.2005. 20:35 ] @
Ja stvarno nikako da shvatim ove firefox zealote. Ali stvarno. Čak i kad gledaju vlastitim očima u nepobitne činjenice, oni ih ne žele prihvatiti nego se izvlače na račun nekih "dobro poznatih" "argumenata", worst-case scenarija, nekih glupih dogmi u svojim glavama napumpanim gomilom gluposti.

Dakle što imamo. Tipičnog recimo ljinux/ff zealota koji doživi seksualno uzbuđenje svakog prvog utorka u mjesecu:

prošli mjesec

ovaj mjesecc

te pustim nabrajanjem advajzorija pokušava širiti FUD kako je ljinux/ff daleko nesigurniji od recimo win/IE.

Mislim kakav bullshit!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

I onda dođe naš nesposobni wannabe-moderator i zaključa teme tek tako, jerbo su kao svi koji raspravljaju o sigurnosnim propustima u open-source programima, citiram, "glupi", "idioti", koji "forsiraju dječji flame".

I onda pentira sa:

Citat:
Ako vam nesto smeta, zalite se administratoru.


Mislim kakav bezobrazluk!!!!

A ove teme što ih je mkdsl postao nisu tako "glupe" i "flame"? Ccc....

Nego da se mi vratimo na našu dobru staru temu. Firesux security.

Dakle kao što i svi dobro znate, u FF se svaki mjesec pronađe gomila remotely exploitable sigurnosnih propusta, za koje se u roku max 24h na "dobro poznatim" mjestima pojave exploiti. Recimo za ovu duzinu FF ranjivosti otprije par dana:

http://www.frsirt.com/exploits/20050705.55k7-snake.c.php
http://www.frsirt.com/exploits/20050712.mfsa2005-55exploit.php
http://www.frsirt.com/exploits/20050712.mfsa2005-49exploit.php
http://www.frsirt.com/exploits/20050712.mfsa2005-47exploit.php

A patchevi? :)

Ma kakav patch bwe, nova verzija!!!! :>

Dakle imamo situaciju da ovaj wannabe-browser dan-danas, 16.7.2005 u 21. stoljeću nema nešto što se zove auto-update patch-eva.

Tj. sve ide ručno (skidanje i instalacija nove verzije), a patchevi su veličine nove verzije. Čitavih 5MB, za razliku od IE-a gdje su patchevi par stotina KB.

Nadalje nedostatak tog "naprednog" mehanizma dovodi do toga da su krajnji korisnici vremenski duže izloženi poznatim sigurnosnim propustima, koji se moraju zataškavati kako ne bi procurili u javnost, zbog smiješno malog perioda exploatacije.

Najzabavnija stvar je ustvari u tome, što, iako je nova verzija izašla, većina ljudi to neće napraviti da ne bi sjebala sve naštimane extenzije :-)

Ček, FF još nema auto-checking potencijalno razbijenih extenzija? :-) Naravno da ne :>

Nadalje, popularan mit koji ljinux wannabe-admini propagiraju jest i onaj o "brzom" krpljenju bugova. E sad ta definicija "brzog" je vrlo zanimljiv pojam, pošto je

1) limitirana brzinom izlaska novih FF buildova svakih par mjeseci

2) npr. uzmimo ovo:
http://www.mozilla.org/project...n-vulnerabilities.html#Firefox

Pogledajmo najrecentniju ranjivost tamo, MFSA-2005-56. Nažalost, detalji su sakriveni sve do datuma 20. Jula. (još jedna demistifikacija otvorenost -> sigurnost, my arse). Ali! Možemo vidjeti Bugzilla report brojeve. Prvi, 294795 mi ne da da ga vidim :) Drugi, 294795 implicira da spomenuti bug datira barem od 19. Maja!!!!!! Dakle prije gotovo 2 mjeseca....

Dovoljno "brzo" ?

Sl. situacija je i sa drugim open-source projektima...

Za ljinux/OSS zealote, ova je tema (baš kao i one zaključane) najbolji pokazatelj dvostrukih standarda. Ukoliko se radi o IE/win bugu, srat će po MS-u koliko god mogu. Ukoliko se radi o OSS sw bugu, oooooh, no big deal.

Jedan lamer lupeta što više bugova nađu da je kao sw sigurniji, drugi lupeta da i kad ga nađu, da ga brzo zakrpe, a treći da nije ni problem skinuti svako malo novu verziju FF-a pošto su ionako "u Bosni spore dial-up veze",...i onda se čude što je market share tako nizak, ccc....

Ja sam spreman tvrditi da je 99% MS-ovog i ostalog komercijanlog sw-a kvalitetnije u smislu sigurnosti koda u odnosu na open-source projekte. linux vs win kernel, apache vs. IIS, mysql vs MS SQL, PHP vs ASP.NET, you name it, kako god okreneš open-source projekti imaju 2-10 puta više bugova..

Ali valjda je neka zadovoljština mala zelena ikonica u gornjem desnom kutu nakon što mišem pređeš preko nje, ona kaže "Update(s) available", stvarno fin eufemizam za kritične remotely exploitable sigurnosne propuste....
[ CroInspector @ 16.07.2005. 21:48 ] @
Sundance: Nemoj se cuditi sto svaki novi browser na trzistu proglase - apsolutno najboljim. Ne mogu prokuziti mozak ljudi koji govore da je firefox, ali i ostali nov software bolji od onoga na kojemu se godinama otkrivaju sigurnosne rupe. IE trenutacno imanje apsolutno manje rupa od firefox-a, a vrijeme ce to i dokazati. Nitko nije osporio kvalitetu firefox browsera po pitanjima koji se ne ticu sigurnosti. Iako mu tu Opera puse za vratom. U internet exploreru je u ovih deset godina postojanja otkriveno na stotine propusta te je on dosao do tocke kada je velika vecina njih otkrivena i nema se vise puno sto otkrivati. Naravno, da IE postane open-source bilo bi zasigurno otkriveno jos mnogo njih, ali ovako vise NE! Firefox je tu nesto vise od pola godine te ce sad korisnici firefoxa strepiti, kao sto su proslih godina strepili korisnici internet explorera - sjecate se toga (svaki dan nova rupa).
[ degojs @ 16.07.2005. 22:15 ] @
Citat:
Evo ja sam juce prvi put radio windows update ove godine i trebalo mi je sat vremena na kilavom dial upu. Mogao sam za to vreme skinuti svih 5 verzija Firefoxa. :)


Koliko ih je samo za IE?

Proveri sam ovde:
http://v4.windowsupdate.microsoft.com/catalog/en/default.asp

Odaberi prvi link ("Find updates for Microsoft Windows operating systems"), a onda odaberi koji sistem imaš npr. "Windows XP SP2", a u Advanced opcijama podesi koje kategorije zakrpe/dodatnih alata želiš da ti izlista, za koji period i slično.

Koliko ih ima samo za IE?


[Ovu poruku je menjao degojs dana 16.07.2005. u 23:38 GMT+1]
[ BluesRocker @ 17.07.2005. 07:55 ] @
Ma samo sam mu dao primer da sam za sat vremena uradio kompletan update windowsa, i to prvi ove godine. Update internet explorera bi bio mnoooogo kraci, ne znam da li bih stigao da skinem makar najnoviji firefox 1.05.
[ custominstall @ 17.07.2005. 11:58 ] @
Browser speed comparisons

Hardware: 800 MHz Intel Pentium 3, 256 MB RAM

( page modified: 30. mart 2005 )


[Ovu poruku je menjao custominstall dana 17.07.2005. u 13:48 GMT+1]
[ silber @ 17.07.2005. 15:56 ] @
@degojs Nema razloga da mi trljas nos. Saberi firefox za windows platformu i IE za za sve windows sisteme. Hmz... Cini mi se da je malo veci? :)
Btw: Ja ovo ne shvatam kao svadju vec kao diskusuju (premda se one cesto zavrsavaju bez uspeha za razliku od dijaloga).

@Sundance Mislim da je jako glupo da se spustamo na nivo "firesux, windblows" etc. jer samim tim smanjujemo kvalitet ovog foruma. Sto se tice tvojih postova odavno ih zaobilazim jer su ogromni i nesadrzajni (najblaze receno).

[Ovu poruku je menjao silber dana 17.07.2005. u 17:38 GMT+1]
[ BluesRocker @ 17.07.2005. 16:10 ] @
Citat:
A zasto ne stavis firefox i lepo ekstenziju view in ie?

Je l je ti koristis na linuxu? :)
I sta uradi, otvori mi ie. To mogu i sam. ;) Netscape je to resio na mnogo lepsi nacin.
[ silber @ 17.07.2005. 16:40 ] @
Ne, ne koristim to u linuxu, kao sto rekoh ja ne praktikujem e-banking.
Ne zelim da shvatis ovo kao nametanje browsera, koristi sta ti se svidja. Meni se najvise svidja opera, i ne kazem da nema mana. Jednostavno ne postoji savrsen software, ostalo je stvar slobodnog izbora. Mislim da je to zakljucak ove teme.
[ Palma @ 17.07.2005. 16:52 ] @

A zašto vi Linux-ovci svako malo pominjete reč "sloboda"?

[ Sundance @ 17.07.2005. 18:58 ] @
Citat:
Palma: A zašto vi Linux-ovci svako malo pominjete reč "sloboda"?


Zato jer je to jedini razlog koji ostane da koristiš linux, jednom kad eliminiraš faktore kao što su

• kvaliteta
• sigurnost
• performanse
• cijena
• održavanje
• usability
• komercijalna iskoristivost
...

Citat:
silber:Sto se tice tvojih postova odavno ih zaobilazim jer su ogromni i nesadrzajni (najblaze receno).


Čitaj kao: Pošto nemam što pametno reći na ono što je čika Sundance rekao, sad ću ovako sa visine popljuvati i praviti se da se ništa nije ni dogodilo.

Ja sam ponudio statistiku, referentne linkove i činjenice, a ti pustu demagogiju baziranu na lažima i FUD-u. Sadržaj mog prethodnog posta na ovoj temi je sadržajno poprilično velik, a ti ovakvim komentarima samo potvrđuješ njegovu točnost.

FF ima više bugova nego IE, lošiji patch management, višemjesečni period krpanja i katastrofalnu integraciju extenzija, a vi to nažalost ne možete prihvatiti, iako vam dokazi stoje pod nosom.

Firesux.

[ degojs @ 17.07.2005. 19:17 ] @
Citat:
Saberi firefox za windows platformu i IE za za sve windows sisteme.


Šta imam ja da sabiram IE za sve platforme? Imam jedan Windows na svom kompjuteru i ćao.

Tamo gde postoji više sistema, tamo sigurno nije dial-up veza sa internetom, tako da nije ni bitno. Da neće možda firma da ima dialup?

Pali bre.. imate 5 verzija za manje od godinu dana, a na sva zvona ste zvonili kako je to super-siguran browser.
[ KOLE89 @ 17.07.2005. 21:40 ] @
Citat:
degojs: Pali bre.. imate 5 verzija za manje od godinu dana, a na sva zvona ste zvonili kako je to super-siguran browser.

Evo, da te malo obradujem: verzija 1.0.6 će izaći uskoro zbog problema sa pojedinim extenzijama u 1.0.5 verziji (a verovatno će biti i neki bugfix ).
[ degojs @ 17.07.2005. 22:59 ] @
Odlična stvar za sve one koji laprdaju kako je bolje neki postojeći softver napisati ponovo, "od nule". Mislim, evo, vidimo kako je bolje..
[ silber @ 17.07.2005. 23:26 ] @
Ja uopste nisam izlaprdao da pisu od nule, vec popravljaju postojeci source kod. Kako je taj kod veoma lak (nekoliko MB), nema razloga za pecevima itd, vec skines novu verziju.
[ degojs @ 17.07.2005. 23:27 ] @
Pa što onda uvode krpljenje u verziji 1.1?
[ pantic68 @ 18.07.2005. 09:16 ] @
Koristi li neko od vas Operu? Mislim koristi li bar 30% mogucnosti?
Bez obzira na to sto poneki site pravi probleme (ni ostali bw nisu imuni na priucene webmastere) program je klasu iznad ostalih, ff je stvarno igracka i koristim ga za otvaranje html po default-u da se ne podize opera sa 20 otvorenih tabova iz prosle sesije, netscape kao da se vise brine o prikazivanju reklama nego o sadrzaju a ie pa... sve je vec receno.
[ KOLE89 @ 18.07.2005. 09:48 ] @
Citat:
degojs: Pa što onda uvode krpljenje u verziji 1.1?

Prvenstveno za korisnike nightly build-ova (da bi i oni na dial-upu svaki dan imali svežu verziju), a tek posle toga za obične korisnike (za verzije 1.1.1, 1.1.2...).
[ degojs @ 18.07.2005. 22:27 ] @
Znači, ipak - uvode real-time krepljenje. Sad, da li je u verziji 1.1.0 ili 1.1.1, mislim da je manje bitno.
[ KOLE89 @ 18.07.2005. 22:40 ] @
Pogrešno si me razumeo. Hteo sam da kažem da je krpljenje najvažnije za nightly build testere jer svaki dan izlazi nova verzija FireFoxa, a običnim korisnicima neće biti toliko važno jer zvanične verzije izlaze jednom u (lupam) dva meseca.
[ LonghornXP @ 19.07.2005. 17:14 ] @
PhaseOut 5.4 nije loš probajte www.phaseout.net

[ bobzilla @ 19.07.2005. 21:57 ] @
Citat:
A zašto vi Linux-ovci svako malo pominjete reč "sloboda"?


A tebe boli uvo za slobodu... Prodao si se Palmo... I to za sitne pare.
[ bobzilla @ 19.07.2005. 21:58 ] @
Najbolji browser je Links... Ne podrzava ni activex, ni javascript (odnosno samo bazicno), ni javu... Mislim, uzivancija.
[ byM4k5 @ 21.07.2005. 01:52 ] @
Ma najbolje pozoves druga da ti cita HTML kod stranice. :) Joj bice cupavo kada naidje na Flash animaciju... :)
[ almir_me @ 22.07.2005. 13:05 ] @
Pazi nesto, ja nisam dao nikakvo strucno misljenje i ocjenu i nije mi bio cilj da ja pokazujem koliko znam i koliko sam upucen u neku materiju. Ja sam samo iznio cinjenice koje kazu da jedan obicni browser ima par sitnih (ali meni prijeko potrebnih) mogucnosti i opcija koje popularni (citaj: mocni, napredni) browseri nemaju ili su one malo zavucene (sakrivene). Ja sam svjestan da je Opera hiljadu puta bolja od Advanced Browsera ali ga koristim radi njegove jednostavnosti i vec navedenih "sitnica". Takoder dijelim misljenje sa Deda_Mraz-om da je Opera malo više pretrpana nekim nebitnim funkcijama i "dugmicima". Kao sto vidite ja sam jedan od korisnika koji preferira funkcionalan i lijep interface.
Sta me briga kakav je motor, za njega nek se brinu automehanicari, meni je bitno komforno sjediste, ugodan upravljac i funkcionalna instrumental tabla. Zracni jastuci su dobro dosli, a bez kasetofona se ne moze :)). Nadam se da ste skontali.

Mozda cu ja promijeniti misljenje kad nabavim sve najnovije verzije popularnih browsera, a pogotovo Operu :)
[ mrkidivx @ 25.07.2005. 14:00 ] @
Proteklih par nedelja bacio sam se malo na eksperimentisanje sa raznim internet browserima.Već klasični IE mi je dosadio zbog prilično sporog učitavanja web stranica kao i zato što kad već jednom otvori stranicu i ako hoću da je snimim on ponovo skida tu stranicu sa weba da bi je snimio iako je ona već učitana.Dosadno i sporo.Zato se reših da isprobam druge.

Prvi je bio mozilin firefox.U suštini to nije loš browser uprkos tome što mi se čini da nove verzije izbacuju preko noći.Ja lično nisam tip koji će viseti po sajtovima proizvođača softvera i stalno pratiti da li je izašla neka zakrpa ili update.Firefox osetno brže učitava stranice od IE-a.Nervira me to što se klikom na srednji taster (točkić) otvaraju linkovi na stranici kao i u bookmarku.Voleo bih kada bi se to moglo skroz isključiti.Interesantno je i to da mi firefox ružnije prikazuje elitesecutity od ostalih browsera.Polja aktuelne teme, izaberite forum i lista poslednjih poruka su nekako čudno i neprirodno zbijena u firefoxu.

Na red je zatim došla i opera.Po običaju odmah sam pogasio šminku i krenuo u njeno eksploatisanje.U startu me oduševila njena brzina učitavanja web sadržaja.Broj opcija za razna podešavanja je solidan.Bezbednosna podešavanja su takođe solidna.Međutim kad sam hteo da snimim web stranicu sa opcijom save as html file with images-opera je celi sadržaj stranice snimila u jedan folder!?

Kakva zbrka! Dosta često snimam sadržaje sa interneta i možete zamisliti kako bi to izgledalo da se svi ti fajlovi međusobno izmešaju u jednom folderu.Developeri opere mora da su neki sadisti kad nisu bolje organizovali snimanje web stranica.Možda kao primer može da im posluži IE.

Takođe sam primetio da je dotičnima otvaranje linkova klikom na srednji taster (točkić) bilo u bookmarku bilo na link na stranici postalo fetiš.Dobro možda ima ljudi koji to vole-ja ne.Pa mogli su bar da ugrade opciju da se to isključi i da se srednji taster ponaša kao kod IE-a.Istini za volju ovo i postoji ali nepotpuno, naime moguće je isključiti da srednji klik ne otvara link na nekoj stranici ali to ne važi i za bookmark.Kad god kliknem na neki link u bookmarku točkićem on se i dalje otvara.Zašto opcija middle click options-do not open link ne utiče i na bookmark to samo autori znaju.

Zbog svega ovoga (a najviše zbog načina snimanja stranica) opera je i pored mnogih dobrih osobina na moju žalost otpala.

Htedoh da probam i netscape, ali me nervira to što se instalira preko nekog download instalera.Kako sam na takvu vrstu instalacija alergičan (isuviše me podseća na razne instalere sa porno i sličnih sajtova) to je netscape odmah dobio šut kartu.

Isprobavao sam još nekoliko manje ili više poznatih browsera (uključujući i više "ljuski" za IE) ali nijedan nije bio vredan pažnje.

Interesantno je i to da jedino IE snima strane sa punim nazivom, ostali ili koriste skraćene nazive ili samo debilno snimaju sa imenom index.htm.Zašto je to tako ne znam.

Na kraju koristim i IE i firefox.Izgleda da se čovek ne može odlučiti za samo jedan browser.

Bar do pojave IE7.
[ byM4k5 @ 28.07.2005. 01:17 ] @
Citat:
mrkidivx: Ja lično nisam tip koji će viseti po sajtovima proizvođača softvera i stalno pratiti da li je izašla neka zakrpa ili update.


Ne moras, imas onu malu strelicu kada se pojavi update.

Citat:
mrkidivx: Htedoh da probam i netscape, ali me nervira to što se instalira preko nekog download instalera.


http://ftp.netscape.com/pub/netscape8/english/8.0/windows/win32/

Ona od 13 MB bi trebala biti Full, a imas i XPI folder za update...
[ mrkidivx @ 28.07.2005. 08:24 ] @
Hvala za netscape link, nadam se samo da je to kompletna instalacija i da skidanje neće biti uzalud.
[ byM4k5 @ 28.07.2005. 23:20 ] @
Javi kad skines!
[ mrkidivx @ 29.07.2005. 12:37 ] @
Skinuo sam juče, treba ti samo full verzija i funkcioniše.