[ sEaGhOsT @ 13.08.2002. 17:14 ] @
Imam jedan problem sa MySQL bazu u Suse 8.0 kada u konzoli otkucam

mysql start javi mi da me moze da se konektuje na localhost i da nesto niej ok sa fajlom koji se nalazi u

/var/lib/mysql/mysql.sock

sta da radim?
[ Gojko Vujovic @ 13.08.2002. 19:26 ] @
Najverovatnije ti nije pravilno pokrenut mysql server.

Moraš ga pokrenuti i konfigurisati tako da sluša na unix socketu na lokaciji /var/lib/mysql/mysql.sock

Za način pokretanja servera pogledaj mysql dokumentaciju na www.mysql.com/doc/
[ Riste Pejov @ 14.08.2002. 02:36 ] @
Prvo pokusaj

telnet localhost 3306

tako ces znati dali uopste server prima TCP konekcije ... ako je to ok .. onda mozes samo kliente prekonfigurisati da koriste TCP/IP a ne unix sockete.
[ Dejan Topalovic @ 14.08.2002. 04:10 ] @
Citat:
sEaGhOsT:
Imam jedan problem sa MySQL bazu u Suse 8.0 kada u konzoli otkucam

mysql start javi mi da me moze da se konektuje na localhost i da nesto niej ok sa fajlom koji se nalazi u

/var/lib/mysql/mysql.sock

sta da radim?


Hmmm ocito nisi pokrenuo/instalirao mysql server kako treba.
Pokusaj:
Code:
[b]/putanja/do/mysql/mysqld start[/b]
ili pronadji gdje ti se nalazi safe_mysqld pa probaj s njim:
[b]safe_mysqld start[/b]

Ako ti javi gresku, napisi ju opet ovamo, da vidimo o chemu se radi. Ako javi da je server pokrenut, provjeri u listi procesa da li ga prikazuje:
Code:
[b]ps -ef | grep mysql
mysql      766   735  0 Aug01 ?        00:00:01 /usr/mysql/bin/mysqld --defaults...
mysql      768   766  0 Aug01 ?        00:00:02 /usr/mysql/bin/mysqld --defaults...
mysql      769   768  0 Aug01 ?        00:00:26 /usr/mysql/bin/mysqld --defaults...
[/b]

Pokusaj se spojiti onda sa:
Code:
[b]mysqladmin -u root password tvojasifra[/b]
i onda se spoji na server:
[b]mysql -u root -p mysql[/b]

[ sEaGhOsT @ 14.08.2002. 09:28 ] @
Kad otkucam telnet localhost javlja mi

Trying ::1...
telnet:connect to address ::1: Connection refused
Trying 127.0.0.1
Connected to localhost
Escape character is '^]'.
0
3.23.48-Max -logNmu } iUnf , Connection closed by foreign host
[ sEaGhOsT @ 14.08.2002. 09:34 ] @
Citat:
StRiPy:
Citat:
sEaGhOsT:
Imam jedan problem sa MySQL bazu u Suse 8.0 kada u konzoli otkucam

mysql start javi mi da me moze da se konektuje na localhost i da nesto niej ok sa fajlom koji se nalazi u

/var/lib/mysql/mysql.sock

sta da radim?


Hmmm ocito nisi pokrenuo/instalirao mysql server kako treba.
Pokusaj:
Code:
[b]/putanja/do/mysql/mysqld start[/b]
ili pronadji gdje ti se nalazi safe_mysqld pa probaj s njim:
[b]safe_mysqld start[/b]

Ako ti javi gresku, napisi ju opet ovamo, da vidimo o chemu se radi. Ako javi da je server pokrenut, provjeri u listi procesa da li ga prikazuje:
Code:
[b]ps -ef | grep mysql
mysql      766   735  0 Aug01 ?        00:00:01 /usr/mysql/bin/mysqld --defaults...
mysql      768   766  0 Aug01 ?        00:00:02 /usr/mysql/bin/mysqld --defaults...
mysql      769   768  0 Aug01 ?        00:00:26 /usr/mysql/bin/mysqld --defaults...
[/b]

Pokusaj se spojiti onda sa:
Code:
[b]mysqladmin -u root password tvojasifra[/b]
i onda se spoji na server:
[b]mysql -u root -p mysql[/b]




a sto se tice ovoga mysql baza radi kad prktenem safe_mysqld ali necu ovako hocu da radi kad prokrenem mysqld...

kad otkucam ono za listu procesa sve je ok ali to je najverovatnije za safe_mysqld

meni trba da radi komanda mysqld ali nece



[ Aleksandar Vidakovic @ 14.08.2002. 11:36 ] @
Citat:
sEaGhOsT
meni trba da radi komanda mysqld ali nece


Nije mysqld komanda, već je to daemon (bar pod linux-om, pod NT-om je to servis, a pod 95/98 je nešto bez veze), kome moraš reći gde se nalaze baze, koji port da osluškuje, da li da loguje sve aktivnosti, i tome slično. Ne ide to tek tako. Ako te interesuju opcije pronađi safe_mysqld, jer je to skript koji poziva mysqld sa tim opcijama. Ali safe_mysqld radi još nešto. Naime, ako se dogodi prekid ili nešto loše zbog bug-a u samo daemon-u, tada safe_mysqld startuje nov mysqld, ustvari to verovatno ide na nivou kernel-a, ali sam ovako nešto pročitao u mysql dokumentaciji. Takođe imaš opcije u safe_mysqld skriptu koje obezbeđuju da se pri svakom startovanju mysqld-a poprave i provere tabele.

Naravno to isto možeš i ako ukucaš iz komandne linije, ali zašto bi to radio kada su to ljudi iz MySQL-a već uradili?. Da li ćeš ti da otkucaš ili ćeš da pozoveš skript koji će to da otkuca, to je potpuno svejedno.