[ sir-x @ 08.07.2005. 02:35 ] @
Zdravo svima pisem vam jer imam jedan veliki problem, pre neko vreme ukljucio sam ADSL, modem DLink 360T uklucen na LAN karticu, i sve je bilo OK, ali kad sam hteo da povezem moj kom. na vec postojeca Ethernet mreza od 6 kompa, javio se problem, naime ADSL je setiran na Lan, i kad sam prebacio ADSL kablic na Switch, nisam uspeo da se konektujem - javio mi neki "opening port 863 ili tako nesto failed" pa zato molim vas recite mi kako da resim ovaj problem, dali je moguce ADSLmodem+Switch=LAN sa Internet Conection Sharing u Windows , dali moze sve to da se resi sa nekim softwerskim roterom kao WinRoute,IPCop(preporucite mi neki), ili moram da uzmem Hardverski Ruter - (preporucite mi koji) .
Unapred vam Hvala!!!!
[ tdjokic @ 08.07.2005. 09:12 ] @
Nisam neki strucnjak za ovo, ali imam modem DSL-300T, pa malo imam pojma. Moj modem je za obicnu liniju, tvoj za ISDN. Inace, oba su obicni modemi, pa kako ja shvatam oni ne mogu nista da urade za mrezu. Ako bi zadrzao samo taj modem, onda bi njega mogao da prikljucis na glavni kompjuter, a iz tog glavnog da pravis mrezu na druge (u glavnom kompjuteru jos jedna mrezna kartica). http://www.adslguide.org.uk/guide/connections.asp ovde imas neke primerer povezivanja, ali to je primer za 300T, ne znam da li vazi i za 360T. Valjda ce se javiti jos neko iskusniji da ti pomogne.
[ Milan Andjelkovic @ 10.07.2005. 01:21 ] @
Ako sam dobro pohvatao, situacija je upravo onakva kako je tdjokic opisao. Modemi 300T i 360T bi trebalo da su identični po mogućnostima i opcijama, samo što je jedan za POTS a drugi za ISDN liniju. Tomislave, da li taj DLink može da uspostavlja konekciju sa provajderom ili radi samo kao bridge?

Ukoliko može da radi kao ruter (a ne samo kao bridge), što mi deluje verovatnije (nemam trenutno mogućnosti da proverim), onda može kombinacija adsl modem - switch - računari. Ako pritom ima i DHCP, onda je konfiguracija još jednostavnija.

U suprotnom ide organizacija koju je takodje Tomislav opisao: adsl modem - (PC) ruter - switch - ostali računari.

[Ovu poruku je menjao Milan Andjelkovic dana 10.07.2005. u 02:22 GMT+1]
[ tdjokic @ 10.07.2005. 02:03 ] @
Citat:
Milan Andjelkovic: Tomislave, da li taj DLink može da uspostavlja konekciju sa provajderom ili radi samo kao bridge?
Ovo pitanje ne razumem u potpunosti, a sada nemam mogucnosti da pristupim setupu modema i proverim. Modem me povezuje sa provajderom jedino ako je podesen kao bridge. Sta to u konkretnom slucaju znaci, ne znam. Uglavnom, to je jedina stvar koja me povezuje sa provajderom. Imam samo taj jednostavni modem i mreznu karticu.

Dalje - mrezna kartica NE SME da ima ukljucen DHCP, niti IP adresu. U tom slucaju, konekcija ne radi. Inace, ja koristim Linux, ako to ima neke veze. Kartica ima samo hardversku adresu, ovako:

eth0 Link encap:Ethernet HWaddr 00:50:8D:66:BA:EE
UP BROADCAST RUNNING MULTICAST MTU:1500 Metric:1
RX packets:781 errors:0 dropped:0 overruns:0 frame:0
TX packets:769 errors:0 dropped:0 overruns:0 carrier:0
collisions:0 txqueuelen:1000
RX bytes:581705 (568.0 KiB) TX bytes:94599 (92.3 KiB)
Interrupt:11 Base address:0x8000

Konekciju ostvarujem pomocu PPPoE programa, i to u radu izgleda ovako:

ppp0 Link encap:Point-to-Point Protocol
inet addr:62.108.117.247 P-t-P:217.26.64.4 Mask:255.255.255.255
UP POINTOPOINT RUNNING NOARP MULTICAST MTU:1400 Metric:1
RX packets:644 errors:0 dropped:0 overruns:0 frame:0
TX packets:630 errors:0 dropped:0 overruns:0 carrier:0
collisions:0 txqueuelen:3
RX bytes:555951 (542.9 KiB) TX bytes:76125 (74.3 KiB)

Zasto ne mogu da pristupim setup-u modema - zato sto u tu svrhu kartica MORA da bude podesena sa DHCP i onda funkcionise lokalna veza izmedju modema i mrezne kartice. Ako bih to uradio u ovom momentu, onda bi mi se prekinula ADSL veza sa provajderom, pa cu to uraditi malo kasnije i javiti.
[ tdjokic @ 10.07.2005. 02:56 ] @
Dakle ovako - rastelovao sam sve, setupovao mreznu kao DHCP i usao u setup modema. Medju opcijama za podesavanje konekcije ima sledece opcije:

- PPPoE
- PPPoA
- Static
- Bridge

To bi bilo to. Od pocetka sam od provajdera dobio uputstvo da podesim kao Bridge, ono za mreznu karticu da mora biti bez DHCP sam kasnije nekako otkrio i to radi i ja nista ne diram. Nema specijalne opcije gde bi izricito pisalo ruter a ni ove druge opcije nisam nesto narocito ispitivao, tako da ne znam nista vise. Ovaj modem na izlazu ima samo jedan prikljucak - za jednu Ethernet karticu i to je sve. Ovde http://www.adslguide.org.uk/ha...iews/2004/q4/dlink-dsl300t.asp ima detaljan opis mog modema, mada je to za UK trziste pa nisam siguran da li je sve isto, pogotovu sto sam procitao ovo:

It is worth noting that the D-Link DSL-300T is available in various guises around the world, so there will be some guides for it that show it being used as a simple one port NAT router. The firmware that is used in the UK market is purely for an Ethernet modem, and that is how we will review it.

Ja sam sklon da verujem da imam ovu varijantu "purely for an Ethernet modem" jer se kod mene rec ruter nigde ne pojavljuje.
[ Milan Andjelkovic @ 10.07.2005. 03:13 ] @
Hmm, sad više ni ja nisam siguran. Deluje mi malo neverovatno da ubace opciju da modem uspostavlja konekciju (to bi bile ostale opcije, pored one bridge) a da uredjaj ne moze da rutira. Ovo jeste valjda najslabija serija Dlinkovih adsl modema, ali opet...

Ostaje onda samo da se testira u praksi, prema uputstvima koja smo dali Tomislav i ja. Dakle, modem u odgovarajući mod (koji nije bridge), dhcp server na modemu uključen, dhcp klijent na računarima uključen i svi propratni parametri podešeni (prvenstveno na modemu).
[ tdjokic @ 10.07.2005. 06:21 ] @
Evo sta jos pise u onom prikazu na UK sajtu:

Using the D-Link DSL-300T with a router

Configuring the DSL-300T to use with an Ethernet router such as the Linksys WRT-54G is very simple. Simply connect the Ethernet port of the modem to the Internet port of the router, and ensure that the router is configured to get its Internet IP address via DHCP.

Po svemu sudeci, ovaj modem je samo modem, nista vise.

Ja sam nesto malo eksperimentisao, stavio sam umesto bridge pppoE i nista se nije promenilo, i dalje mi rade i kartica i ppp0 isto kao sto sam vec prikazao.