[ stefan123 @ 08.07.2005. 08:31 ] @
Kako da napravim sobnu antenu na 75 Ohma.
[ Pigoza @ 09.07.2005. 14:41 ] @
Prvo sobna antena? Uglavnom ih prave sa pojacivacima, jer su unutra i slabije dopiru talasi do njih-mozes i sam da pravis ali mislim da je bolje i ne mnogo skuplje da kupis gotovu i to imas na sajtu www.elementa.co.yu imaju i katalog a mozes i da ih nazoves i ekspres posiljkom ti stize a nisu skupi, a bolja varijanta ti je DUEL iz Krusevca tel/037/419-100 i 037/419-101, mislim da imaju i svoj sajt ti probaj mislim da je www.duel.co.yu ili nadji tu firmu preko krstarice ili google,, ne kazem da ne moze da se napravi solidna antena i rucne izrade, ali mislim da treba dosta iskustva a jos da to lepo izgleda, jos u sobi? mislim da je bolje resenje kupovina, jedino ako si bas zapeo da sam pravis, inace mnogi proizvodjaci mini linija kao fm antenu koriste parce obicne zice(ne licnaste) 2-3 metra, i to solidno radi, jer ti mozes da napravis dipol, e sad posto ces antenu verovatno prikljuciti preko koaksijalca mora da se pravi neka vrsta prenosnika-balon trafoa da bi se impendase antene i kabla prilagodile, pa pojacivac itd....Verovatno ti radio amateri mogu dosta vise pomoci, jos ako volis da eksperimentises, ali provereno je provereno, sad kako hoces.Drugo ako zelis bolji prijem, trazi antenu FM ali za spoljnu montazu, jos ako ima pojacivac super.
[ pbenka @ 11.07.2005. 14:11 ] @
Najjednostavnija sobna dipol antena za slušanje FM radio difuznog programa je da uzmeš dva parčeta žice od 75 cm. Jednu žicu spoj na srednji provodnik koaksijalnog kabla a drugu na oplet. Na drugi kraj svake žice stavi neki konopac ili ribarski konac i razvuci ih tako da oba parčeta žice budu približno u jednoj liniji. E sad, spajanje koaksijalca bi teoretski trebalo preko nekog baluna, ali za slušanje FM-a će i ovo da ti radi.