[ Corleone @ 11.07.2005. 19:29 ] @
Evo ovako:
momci drže jednu wireless provajder mrežu. Da ne bude zabune, to je klasična mreža koja ide preko switch-eva, bridge-va i ostalih antena na sve strane. U dogovoru sa njima smo hteli da postavimo jedan nazovi lokalni FTP samo za korisnike u mreži, znači da korisnici koji su u mreži mogu (bez interneta) da skidaju sa tog servera filmiće, programčiće, update-ove i kojekakva čudesa.
Onda su oni predložili da namestimo neki CASH Server (valjda postoji tako nešto) gde bi se keširali update-ovi i adrese na koje korisnici idu a zarad lakšeg surfanja.
Ima li šanse da se nešto tako konfiguriše?
Momci na svom serveru imaju instaliran samo Mikrotik, znači šta je potrebno na tom drugom kompu da se instalira da bi to sve štimalo?
Mora li Linux neki ili može i Windows?
Imaju i jedan komp viška, Pentium 4 na 3 Ghz i hard disk od 40 GB, s tim da bi nabavili još jedan od 120 GB.

Da ne bih gnjavio sa puuunooo pitanja, idemo redom, naravno, ako ste raspoloženi za malo "piskaranja".



Unapred hvala svima.
[ broker @ 12.07.2005. 13:01 ] @
Proxy ima ugradjen u sam MikroTik a on i ne moze biti na drugom mestu. Samo treba da dodaju hard disk a cache i ukljuce i podese proxy.

Za lokalni FTP namestite server (nebitno da li je pod linuxom il windowsima), spojte ga na loalnu mrezu i vozite.

[Ovu poruku je menjao broker dana 12.07.2005. u 14:01 GMT+1]
[ Corleone @ 12.07.2005. 16:14 ] @
E baš ti hvala... probaćemo.
Inače, može li se dodati još jedan hard disk koji bi služio kao FTP, ali na istom kompu gde je i Mikrotik?
[ broker @ 12.07.2005. 17:11 ] @
Mikrotik je namenjen da radi kao ruter i nema nikakve druge opcije. Star je vrlo jasna: ne treba ruter optereceivati poslovima koji nisu vezani za njega, jer ce ionako biti opterecen svojim poslom.
[ Corleone @ 12.07.2005. 18:18 ] @
Može li da se postavi win 2000 na jednoj particiji a na drugoj da budu filmovi, muzika itd..? Može li da se to sve iskonfiguriše u Mikrotik-u?
[ Milos Stojanovic @ 12.07.2005. 19:25 ] @
Nema potrebe bilo šta posebno konfigurisati na routeru da bi vi imali vaš file server. Kao što je Broker rekao, samo dodajte još jedan računar u mrežu, na njemu dignite potrebne servise (FTP recimo) i to je to.
[ Corleone @ 12.07.2005. 20:21 ] @
A da li treba neki OS na tom kompjuteru... mislim da li može da se instalira win 2000 ili neki XP?


[Ovu poruku je menjao Corleone dana 12.07.2005. u 21:22 GMT+1]
[ broker @ 12.07.2005. 21:49 ] @
A gde si video da racunar moze da se koristi bez operativnog sistema?

Mikrotik ima ugradjen OS i sve sto treba i kada se on stavi na racunar, taj racunar prestaje da bude racunar i postaje uredjaj - RUTER, koji ne moze da radi nista drugo nego da ima funkciju rutera.

A za server stavi OS koji ti odogovara po ceni, ceni setup-a i odrzavanja, mogucnostima i potrebama.

S obziromkoliko ne znas u vei svega toga, nadji nekoga ko zna i plati mu da ti to uradi.

[ Corleone @ 12.07.2005. 22:44 ] @
Ma ja sam mislio na onom drugom kompjuteru na kome nameravamo da postavimo FTP.. jel bolje da stavim win 2000 ili XP?
Skontao sam iz odgovora da Mikrotik već ima opciju da bude i proxy server.
Skinuo sam sa njihovog zvaničnog sajta neku demo verziju koja dozvoljava da se na nekom serveru isprobavaju mogućnosti.
[ broker @ 12.07.2005. 22:59 ] @
Za ftp ti je bolje da korsitis neki Unix... efikasnije je.
[ Corleone @ 13.07.2005. 16:54 ] @
Ja sve postavljam za vreme vikenda, pa se javljam sa daljim pitanjima.