[ Pirossi @ 12.07.2005. 19:52 ] @
Preksinoć sam skinuo RMCA Pro i proveo čitavu noć ludo se zabavljajući, improvizujući i skidajući akorde. Iako autor tvrdi da je demo verzija potpuno besplatna (uz ograničenje sa stilovima), na par minuta izleće poruka o kupovini pune verzije.

E sad pitam iskusnije članove foruma za programe slične namene. Neki emulator aranžera ili tako nešto. Sa, naravno, predefinisanim stilovima.

Inače mi je potrebno za čistu zabavu i povremene muzičke izlete... kad god nema nekoga u blizini :)

Planiram u skorijoj budućnosti kupovinu neke polovne portabl klavijature. Koju mi preporučujete iz Yamahine PSR serije? Samo da nije preskupa, ipak je ovo samo hobi.

Poz
[ Frojd @ 14.07.2005. 10:37 ] @
probaj sa psr 1000 -vise se ne prodaje ali mozes da nadjes polovnu(i ja bas razmisljam o kupovini iste) i traze mi 500 evra ali ne znam da li je cena realna. inace raspitao sam se i ta je valjda kostala oko 1100 e, a imas i psr1100 koji kosta 1000e, ali su po mom misljenju korg aranzeri bolji.
kada sam citao o softverskom aranzeru, nisam verovao, ali se i meni desilo nocas kada sam se vratio od zurke, ponesen muzikom da cele noci "aranziram".
poz
[ Pirossi @ 15.07.2005. 09:16 ] @
Heh... 1000eur mi je ipak previše. Radije bih taj novac potrošio na kupovinu laptopa.

~300-400 euroa (što bi reko Mile) još i nekako.
[ jablan @ 15.07.2005. 09:24 ] @
Ako ne misliš da sviraš bez kompjutera, što ne bi kupio MIDI master klavijaturu, njih imaš do 250€?
[ Frojd @ 15.07.2005. 09:29 ] @
kako to mislis da ne svira bez kompjutera? da li treba onda na zurku da nosim i kompjuter? i koja je razlika izmejdu tih MIDI klavijatura i aranzera?
[ jablan @ 15.07.2005. 09:45 ] @
MIDI master klavijatura je kao muzička "tastatura" za komp. Nema svoje boje, ritmove itd, već se koristi uz neki drugi izvor zvuka (softverski sintisajzer, razni sintisajzerski moduli itd).
[ ton_majstor @ 15.07.2005. 10:18 ] @
Evo ti jedne MIDI-master klavijature, ustvari dve, ali ona donja se ne računa... nije LAKO prenosiva!





[Ovu poruku je menjao ton_majstor dana 15.07.2005. u 11:21 GMT+1]
[ ton_majstor @ 15.07.2005. 10:28 ] @
A ovako izgleda jedan početnicki aranžer. Mi smo tu vrstu instrumenata nekada (1986-1995) zvali klavijatura sa pratnjama, aranžer, One-Man-Band... itd. Onda je đavo odneo šalu i danas je često njihov zvuk i finalni rezultat ravan studijskom snimku...



Pozdrav!
[ Ni ten ichi ryu @ 15.07.2005. 17:57 ] @


evo jedna od $90.
[ vindic8or @ 16.07.2005. 02:36 ] @
evo ovo iznad sto je Ni Ten Ichi Ryu postovao ti je najbolje za pocetak.
od softvera nabavi neki od poznatih MIDI sekvencera + audio recordera, i to je to.

ja bih toplo preporucio da preskocis aranziranje skroz na nekoj klavijaturi-sekvenceru.
[ Frojd @ 16.07.2005. 08:52 ] @
Koji su poznati MIDI sekvenceri i audio recorderi i da li je to samo za kucnu upotrebu ili mogu i na nekoj zurci da sviram sa tim? zasto da preskoci aranziranje skroz na nekoj klavijaturi-sekvenceru?
i ja kao i on imam u planu da kupim neki aranzer, mozda midi klavijaturu...pa nam pomozite u izboru!!

mod edit -> Brisan nepotreban citat

[Ovu poruku je menjao ton_majstor dana 16.07.2005. u 10:22 GMT+1]
[ Pirossi @ 16.07.2005. 17:04 ] @
Problem je što nisam muzički obrazovan i ne razlikujem notni zapis C akorda od C7... a tek Csus4 (dobro, karikiram ali to je otprilike to). Međutim, imam sluha i "osetim" razliku između akorda. Dakle, više mi odgovaraju aranžerske klavijature zato što je samo potrebno izabrati stil i... cepaš :) Cubase i ostali softveri su mi malko zamršeni.

BTW na Netu sam našao neki tutor za akorde rađen u Java Scriptu: odabereš akord a on ti na klavijaturi pokaže kako akord izgleda - genijalno.

Hvala svima na savetima. Razmisliću i o master klavijaturi. Samo što to više nije portabl... Sem ako nabavim laptop.
[ Frojd @ 16.07.2005. 17:13 ] @
ja sam zavrsio muzicku skolu ali ne znam na sta se misli kada se kaze Csus4? da nije to kvartsekstakord?
[ Pirossi @ 17.07.2005. 02:44 ] @
Citat:
Frojd: ja sam zavrsio muzicku skolu ali ne znam na sta se misli kada se kaze Csus4? da nije to kvartsekstakord?

Csus4 = C+F+G
Csus2 = C+D+G

Proveri ovde.
[ Kirk Hammet @ 17.07.2005. 13:07 ] @
Evo ja nemam ni dan muzichke shkole pa znam shta je sus4!!!
Ustvari ja imam visoku HM Guitar shkolu:)
Sus4 grade prima,kvarta i kvinta.
[ Frojd @ 17.07.2005. 15:52 ] @
u 90% slucajeva se taj akord uopste i ne koristi jer bezveze zvuci
[ Pirossi @ 17.07.2005. 16:10 ] @
Citat:
Frojd: u 90% slucajeva se taj akord uopste i ne koristi jer bezveze zvuci

E ovo si baš lupio. Pa uzmi bilo koji akord van konteksta et voilá - zvuči bez veze.

Probaj "All by myself" refren:

[A]All by my
[C#m]self Don't wanna be
[Em]All [F#sus]by [F#]my [Bm]self
Any[Dm]more

Mene je baš taj prelaz sa F#sus na F# oduševio.
[ MACTEPx @ 18.07.2005. 08:45 ] @
izvinjavam se jer nisam razmisljao dok sam pisao poruku, ali kasnije sam
uvideo da i ja koristim sus4 mada kao sto sam naveo samo u 10% kompozicija
sto ne znaci da je takvo stanje u globalu
[ ton_majstor @ 18.07.2005. 08:56 ] @
Super ste, majstori... a sada se SVI vratite na SOFTVERSKE MIDI aranžere!
[ vindic8or @ 18.07.2005. 22:00 ] @
sus je skraceno od sustained, broj koji sledi oznacava koji stupanj u lestvici je sustained.
ako je 4 u C-dur skali je to F. ako je 2 onda je u C-dur D. nije neka nauka.


poznati softverski MIDI sekvenceri su Cubase SX/Nuendo, Logic, Cakewalk Sonar, Motu Digital Performer, Pro Tools LE/TDM, etc...

za pocetak pogledaj Reason i FL Studio.

bolje je raditi sekvenciranje na kompjuteru, nego na aranzer klavijaturi, iz razloga:

1) jeftinije je
2) jednostavnije je
3) imas mnogo vise opcija i mogucnosti
4) preglednije je
5) mozes i da mixujes i zavrsis ceo posao na compu
6) lista nije gotova, ali ti je valjda jasno koliko je logicnije danas to raditi na compu