[ novakno1 @ 14.07.2005. 20:05 ] @
pitanje za iskusnije administratore....
u mrezi je 4 masine... i sve su povremeno u mrezi, a povremeno samostalne
svaka masina ima wix xp sp2, i cetiri usera... kako quota menadment odredjuje sta kom useru pripada i kako to moze da se menja... recimo da hocu da postavim odredjene foldere nekom korisniku.. useru (jedna mahina, jedan disk) i kako da kada je on logovan moze samo da snima i brise na odredjenim lokacijama.

napomena: posmatrajuci quota par dana, nije uracuna to ni ono sto se nalazi u ....documents and settings\user\my documents..... recimo user1 tj. njegov folder u d&s tezi 11 Gb, a quota javlja da je svega tezak 13.x Mb dok je admin tezak 15 Gb, a u my doc ima oko 1Gb... st on to posmatra nisam uspeo da provalim

ako sam bio jasan, hvala na svakoj pomoci i razjasnjenji QUOTA
[ plavigor @ 15.07.2005. 13:12 ] @
Quota sabira sve fajlove na osnovu vlasnistva, bez obzira gde se oni nalazili na particiji na kojoj je omogucena Quota. Kada omogucis Quotu, sistem ce vrlo brzo napraviti trenutno stanje i mozes da vidis da li je neko probio limit. Limiti se mogu menjati samo po korisnicima, nikako po grupama.
Tvoj problem je verovatno u tome sto User1 nije vlasnik svih 11GB, vec zaista samo 13MB. Isto vazi za sve korisnike. Pogledaj ko je vlasnik svih tih fajlova. Mislim da Quota ne sabira fajlove ako je vlasnig grupa Administrators, vec samo ako je vlasnik konkretan korisnik. Ako je to tacno, onda moras da preotmes vlasnistvo nad odredjenim fajlovima koje zelis da uracunas u Quotu.
Za buducu organizaciju najbolje bi bilo da svakom korisniku dodelis jedan folder sa read/write dozvolama i da odmah za vlasnika tog foldera proglasis tog korisnik. Medjutim, problemi mogu nastati ako korisnici mogu pisati i po tudjim folderima. Proveri ko ce biti vlasnik fajla ako se sacuva u tudjem folderu.
Inace sam misljenja da na 4 korisnika nije potrebno omogucivati Quotu, sem ako imas jak razlog.
Pozdrav.
[ novakno1 @ 15.07.2005. 19:20 ] @
imam potrebu, jer se ostli ponasaju bahato sa prostorom... a ja jedini nesto znam...
napravio sam tu amatersku mrezicu.. i sad hocu samo da ogranicim sta je cije... kako mogu da ogranicim korisnika da moze da snima samo u jedan folder dokumenta, kako da promenim vlasnistvo na velikom broju fajlova odjednom, kako da zabranim brisanje dokumenata jednog korisnika od strane drugog !!! ?

hvala
[ plavigor @ 16.07.2005. 12:23 ] @
Da li jedan racunar moze imati ulogu File servera ili korisnici moraju da cuvaju dokumente na bilo kom racunaru?
Kako bilo, na File serveru ili na svakom racunaru napravi cetiri foldera, jedan za svakog korisnika sa intuitivnim imenima (radnici se menjaju, a racunari ostaju). Napravi da je svaki folder vlasnistvo drugog korisnika i samo on ima potpunu kontrolu nad tim folderom. Tvoja je stvar da li ce i drugi korisnici moci koristiti tudje foldere i kakva ce prava nad njima imati. Prava nad mreznim resursima se odredjuju na karticama Sharing i Security. U okviru tih kartica mozes tacno odrediti za svakog korisnika kakva prava ima nad tim folderom. To se radi brisanjem i dodavanjem odredjenih korisnika i/ili grupa. To nije bas tako jednostavno i zahteva odredjeno znanje. Za pocetak, na kartici Sharing u okviru Permissions neka ostane grupa Everyone, ali sa dozvolama Read i Change, a na kartici Security ukloni grupe Users i Creator Owner, a dodaj korisnika kog zelis sa zeljenim nivoom pristupa. Grupu Administrators ostavi, jer pretpostavljam da ti pripadas toj grupi, a ostali ne. To je onako ukratko kao neka smernica, jer ja ne znam kakve su potrebe na vasoj mrezi.
Vlasnistvo vecem broju fajlova ces dodeliti tako sto ces dodeliti vlasnistvo nad roditeljskim folderom uz cekiranje opcije "Replace owner on...".

[Ovu poruku je menjao plavigor dana 16.07.2005. u 13:25 GMT+1]