[ Pigoza @ 25.07.2005. 10:12 ] @
Moze li mi neko pojasniti, zasto na darlington tranzistorima ima ugradjena dioda obrnuta u nepropusnom smeru kolektor emiter-zasto sluzi ta dioda, stavlja se dioda i paralelno napajanju releja, isto nepropusno sa + na -,zatim stavlja se dioda na stabilizatorima napona MC7812..., i to na pozitivnom regulatoru napona isto paralelno izlazu -napropusno orijentisana + na-, e sad zasto me ovo zanima-pretpostavljam da ima neku zastitnu ulogu dioda, ja sam tako na ispravljacu za pojacivac u filterskom delu paraleno elektrolitima stavio dve diode reda 1N5004,naravno u nepropusnom smeru + prema -, e sad jesam li bilo sta pogresno uradio sa takvom prikljucenom diodu na elektrolitima-jesam li mozda neku zastittnu ulogu postigo-ili sam ugrozio rad elektrolita, i ima li svrhe stavljati diodu tako, recimo da sam predvideo i da stavim na stabilizatoru napona-MC7818+2N3055, pa na tranzistoru da stavim diodu sa minusa na emiter u propusnom smeru-odnosno sa emitera na minus u nepropusnom smeru, i sa emitera na kolektor u propusnom smeru-tranzistor2N3055 t.e. NPN, video sam da neki to rade, pa sam mislio da takve diode tako postavljene imaju neku zastitnu ulogu, jesam li u pravu, recite mi ima li bilo kakvog efekta ili je to glupost???
[ magnat @ 25.07.2005. 10:23 ] @
Samo ti to stavljaj i nema problema svi primeri koje si napisao su klasicni primeri zastite od inverznih napona, da neidem u detalje.
[ Pigoza @ 30.08.2005. 14:05 ] @
Hvala