[ Bonaparta @ 25.07.2005. 14:03 ] @
Sproveo sam u delo sve savete koje sam nasao za podesavanje fontova na linux-u, i rezultati su dobri (SuSE 9.3, kde). U Firefox-u sam takodje prekopirao Windows XP font-settings-e (Times, Arial, Courier) ali na zalost fontovi u korisnickom interfejsu firefox-a su i dalje slabi. Slova su "masna" i izgledaju nezgrapno. Sta bi mogao da bude problem i kako da ga resim ??? Kako se podesava font korisnickog interfejsa u firefox-u ?

hvala !
[ tdjokic @ 25.07.2005. 14:28 ] @
Ja znam nesto, ali je pitanje da li ti trazis to. Sta podrazumevas pod "korisnicki interfejs"? Ako je to meni na vrhu, ono File, Edit, View, ... onda mislimo na isto. To se moze menjati na dva nacina:

- Edit / Preferences / Fonts&Colors / Display resolution pa tamo eksperimentisi...

- otvoris Konkeror kao File manager Super User Mode, odes u /home/[tvoje korisnicko ime], ukljucis da se vide Hidden files i trazis .gtkrc-2.0 i u njemu menjas velicinu i oblik fonta
[ Nije bitno @ 11.12.2008. 17:01 ] @
Vidim da se na 150 mjesta pominje ova problematika ali ja nisam uspio/mogao da sredim situaciju uz sve ove savjete.

ttf fontove sam negdje vec skinuo i samo ih iskopirao tamo gdje su bili prethodni i naravno svi rade.
Rezuluciju (koju ne mogu mijenjati u firefoxu,bar da ja znam) sam ostavio na 78 dpi.Vidjeh da savjetujete 96 ali na 96 imam slova kao iz novinskih naslova,to mi ipak ne valja.
U firefoxu (3.0) edit/preferences/fonts sam sredio sve sto se moglo srediti ali...
Na nekim sajtovima je dosta normalno (imam font koji zelim ali su masni) a na nekim ne vec se pojavljuje potpuno drugi font,koji ja nisam stavio i skoro da je necitljiv.Naravno,odcekirao sam ono da koristi sajt fontove,dakle koristi one koje mu ja kazem.

Milioni tutorijala,savjeta,objasnjenja,ali ili ne umijem da ih izvedem ili ne daju (ili daju jos gore) rezultate.
Sta sad...? :-)
[ nemysis @ 12.12.2008. 00:54 ] @
@Nije bitno

Kao prvo nick ti nije baš prikladan. Ako nije bitno, onda te ni ne interesuje! :o)

A drugo odgovaraš na temu koja je stara 3 godine.

Dakle namesti u podešavanjima Firefox-a da koristiš pismo Verdana 16 za sve.

Veličinu podesi kako ti odgovara.

Minimalna veličina Verdana 10.

Koristi UTF 8, da bi video sva slova svih jezika.


Ovo podešavaš ako imaš KDE u

Kontrolni centar / Izgled i teme / Fontovi

Stavi obavezno 96 dpi i "koristi omekšavanje"

Podesi omekšavanje:

Izuzmi omekšavanje od 8 - 10 dpi
RGB
Stil pogađanja --> srednji

Sve potvrdi.
[ Nije bitno @ 14.12.2008. 17:25 ] @
Kao prvo,nick je slucajan...u stvari,nista nije slucajno (ja sam pripadnik te teorije),za sve postoji razlog...a moj je da se nisam mogao sjetiti nijednog pametnijeg nicka :)
Kao drugo,guglao sam po forumu i nasao 150 varijacija na ovu temu a ova mi se ucinjela najprikladnija pa udjoh i napisah u njoj,nisam obratio paznju od kad je tema.Izvinjavam se.
Znam i da vam je ove teme preko glave,svaki pocetnik udari prvo na ovo,ocigledno :)

Problem je bio krajnje neobican.Prije skidanja ms fontova nije mi bio cekiran kvadratic "da koristi moje fontove" u firefoxu.Misleci da je to problem,ja fino cekiram i dosta sajtova "poslusa" i koristi fontove koje ja kazem.Osim ovih 40ak procenata.Onda kad sam skinuo ms fontove,nije mi ni padalo na pamet da probam da ponovo pustim da koriste sajtovi svoje.Onda slucajno to probam i eto ga.Gotov problem!
Minimalnu velicinu sam postavio na 13,10 je premalo.

Sad je uglavnom sve solidno.

Nemysis,problem sa 96 dpi je to sto su slova ogromna i totalno je ruzno i neupotrebljivo.Onda moram da smanjujem font na 8 pa mi dodje isto...ostavio sam na 78 dpi...
A "omeksavanje" nisam nasao!
Hvala u svakom slucaju ;)
[ DeathStar @ 14.12.2008. 21:54 ] @
Problem sa tih "150" famoznih "rešenja" otklanjanja "muljavosti, nečitkosti, jasnoće, oštrine, širine i visine" fonta, se i dalje nažalost razlikuje od distribucije do distribucije zbog velikih varijacija u Xorg serverima i Unix font rendering-a koji se prikazuju nazad krajnjem korisniku, tj tebi (u ovom slučaju)...

Moja preporuka je da izabereš nešto najpribližnije tvom ukusu i tvom vidu i zanemariš raznorazne tutoriale i guide, jer u većini slučajeva oni ti uopšte neće pomoći.

Pozdrav!