[ nexus @ 20.08.2002. 02:27 ] @
jel iko pokusao da kupi nesto preko neta sa ovom karticom
posto vidim da se hvale na sve strane kao jedino njihova placa preko interneta
interesuje me dali je neko probao da kupi nesto i kako je prosao posto meni kartica treba samo zbog kupovine preko neta i nizasta drugo

&peace
Nexus /stardiver
[ broker @ 20.08.2002. 15:25 ] @
Pazi samo, ima raznih VISA kartica... obicno ist abanka ima u ponudi razne. Ta koju reklamira Continental bi trebala da radi na netu. Koliko znam to je za sada najpovoljnija ponuda za karticu. Ja bih je vec uzeo, ali posto nemaju poslovnicu u Uzicu administracija je mnogo komplikovana. Srecom ne gori mi pod nogama posto imam inostranu.
[ Vukan Karadžić @ 20.08.2002. 19:14 ] @
broker, Kako uzeti stranu kreditnu karticu?
[ broker @ 22.08.2002. 16:52 ] @
Koliko znam to je vrlo tesko izvodljivo. Ja sam senesto razpitivo i rekli su mi da stranac ne moze da dobije CC...
[ Ivan Dimkovic @ 22.08.2002. 17:21 ] @
Za "kreditnu" (ne debitnu) karticu ti treba kreditna linija, i credit decision od strane banke. U vecini slucajeva ovo znaci da moras imati neku platu (stalni priiliv prihoda), a ovo opet u vecini slucajeva znaci da moras i raditi negde preko :)

Za debitnu karticu koja ide uz checking account ne traze toliko, tako da to mozda mozes dobiti kao YU drzavljanin.
[ Dragan Varagic @ 24.08.2002. 10:01 ] @
Citat:
nexus:
jel iko pokusao da kupi nesto preko neta sa ovom karticom?


Možda znate da vodim kampanju za Visa karticu Continental banke na Internetu. Imam informacija o tome kako ide kupovina u inostranstvu preko ove kartice, a znam i nekoliko ljudi koji su više puta kupili nešto preko Interneta s ovom karticom.

Interesanto je da se medju stvarima koje se najviše kupuju preko Interneta nalazi - anti-virusni softver

Nadam se da ce nekoliko ljudi koje sam zamolio, ispričati javno svoja iskustva s ovom karticom. Inace, pregledajte česta pitanja za sve detalje kako da otvorite krticu.

Ja konkretno još nisam uzeo karticu zbog toga što moram da pravno rešavam ovih dana zvaničan radni odnos, a to je bitno jer se to traži od vlasnika debitne kartice (ovo nije kreditna kartica).
[ nexus @ 18.09.2002. 00:35 ] @
hvala na informaciji dragane
meni viza treba prvenstveno za kupovinu hardwera koji je ovde preskup a i za placanja usluga tipa web hosting i tako to tako pa me interesuje da li sve kod placanja prolazi ok i dali ima nekakvih problema tj da traze nesto specijalno posto smo YU
i za ove sto su placali nesto preko neta nek navedu gde su placali na kojim sajtovima

hvala
pozdrav
Nexus /stardiver
[ torbica @ 06.10.2002. 11:38 ] @
@Varagic
Jel ovi iz marketinga Cont banke znaju da postoji es? Naime dobijaju dzabe reklamu, ovu diskusiju a ne upotrebljavaju je.... daj cimni ih da dodju i s ljudima udju u diskusiju...pa fale i studije slucaja i sam nacin kako se odvija transakcija....
[ srki @ 06.10.2002. 15:29 ] @
Ima jedno pitanje. Ako neko provali u neki sajt i mazne vam kreditnu i trosi lovu sa nje da li vam banka vraca lovu? Recimo kod americkih viza lova vam se vraca i onda ste sigurni kada narucujete preko neta. Postoji vise nacina da vam maznu broj kreditne. Moze neko da vam mazne sa nekog sajta a moze neko i da je izgenerise iz druge kartice koja je iz iste serije. Tako se drugaru desilo ali su onda ukinuli celu seriju jer je neki lik redom generisao kartice i sve ih isprobavao i sve ih istrosio.
[ ventura @ 06.10.2002. 16:06 ] @
Americke banke vracaju pare, al malo sutra..

Jedino MasterCard ima kao neki program za anti fraud, mada i tu imas neke limite, tipa refundiraju ti do $60, a posle ti placas... ili vec sta ti ja znam...
[ Ivan Dimkovic @ 06.10.2002. 16:39 ] @
Ovde (DE) bogami vracaju, samo treba da popunis dosadnu papirologiju :)


Ventura - svaka autorizacija kreditne kartice bez potpisa ili ukucanog PIN broja moze biti opozvana. Kada placas nesto fizicki (ne preko neta) ti dajes signature na papiru da dajes autorizaciju merchantu da ti debituje toliko i toliko love sa kredita. Takodje, u ATM masini kucas PIN koji je varijanta "elektronskog potpisa". Zbog toga i pise na poledjini kartica "not valid unless signed" - Tvoj potpis ili PIN broj su tvoja pismena autorizacija da se naplati racun. Toga na internetu nema, osim ako se ne kuca CVV(2) broj, a i tada to ne mora da bude tvoja greska.

Sa potpisanom autorizacijom je pretpostavljam malo teze dobiti pare nazad, jer moras da dokazes da to nisi bio ti (teze) ili bio prisiljen (jos teze)

Sa Internet orderima je najlakse, jer je visa uvela "zero liability" program.

Ovo vazi za US i zemlje gde postoji "fair credit card billing act" - kako je u Jugoslaviji, ne znam - ali cinjenica je da je YU imala dosta kreditnih kartica do 1991 - tako da verovatno postoji formirano i razradjeno zakonodavstvo. No, mozda je bolje da neko ko radi u Kontinental Banci kaze kakva su pravila kod njih.



[ srki @ 06.10.2002. 23:31 ] @
Pogledao sam na sajtu continental banke i video da ti apsolutno nikakvu bezbednost ne garantuju prilikom narucivanja robe preko interneta. Znaci ako vam neko ukrade broj moze slobodno da ga koristi i banka ni nece da ga juri vec ce od vas da uzme pare a vi posle morate da prijavljujete policiji i pitanje je da li ce nesto uraditi. Bezveze.

U Americi si apsolutno siguran i nista ne placas ako ti neko ukrade broj.
http://www.usa.visa.com/person...nal/secure_with_visa/index.jsp
[ Ivan Dimkovic @ 07.10.2002. 07:27 ] @
To ce se verovatno videti posle nekoliko takvih slucajeva (ako ih bude, uopste) - u svakom slucaju u USA gradjanina stiti zakon o poslovanju karticama - u YU je taj zakon jos iz vreme Ante Markovica, kada Interenet i online placanje nisu bili komercijalni.

[ Dragan Varagic @ 07.10.2002. 14:49 ] @
Citat:
torbica:
...daj cimni ih da dodju i s ljudima udju u diskusiju...


Nadležni iz Continental banke znaju za ovu konkretnu diskusiju praktično od momenta kada je pokrenuta. Obzirom da je u sektoru makretinga i PR-a ove banke veoma mali broj ljudi, rade se pripreme za puštanje nove verzije sajta, uvodiće još neke novosti vezane za Internet uskoro, itd. Rečeno mi je da će čim budu u prilici, odgovoriti na pitanja. Izvinjavam se u njihovo ime (znam kako je jer i meni treba dugo vremena dok se ne čujemo i ne vidimo zbog njihovih obaveza).
[ torbica @ 08.10.2002. 02:35 ] @
@Varagic
Dragane i ja i ti znamo, to "nema vremena" je prazna prica. Ko god da rdi marketing i PR tamo treba da stavi prst na celo i da razmisli sta mu valja ciniti. Licno me najvise razbesni "nema vremena". To je krajnje neprofesionalno. Kad sam ih zvao da dodju na 7 dan ES leta, nisu se udostijili ni odgovara, hvala necemo ili hvala hocemo. Mislim Drgane da im mozes naplatiti i koji cas o opstoj kulturi i poslovnom bontonu i PR-u.
[ ventura @ 08.10.2002. 10:17 ] @
Torbice. Da im se isplati da se angazuju oko ES-a, veruj mi da bi se angazovali.

Ti ocekujes da se oni pojavljuju na nekim okupljanjima gde se skuplja cca. 20 ljudi, i na forumima gde 95% ljudi cak i ne cita ovu temu, i da se zajebavaju svaki dan da pisu odgovore itd itd, a zasto, da bi dobili 5 klijenata, koji pritom nece imati vise od par stotina eur na racunu, mozda cak i sveukupno...

Smesno je sto tako razmisljas...
[ Goran Rakić @ 08.10.2002. 10:52 ] @
mislim da nisi u pravu. neka je i 5 ljudi, pisanje odgovora zahteva maksimalno 10min. Znači 2 minuta utrošenog vremena za jednom klijenta.
[ Ivan Dimkovic @ 08.10.2002. 11:33 ] @
Citat:
ventura:
Ti ocekujes da se oni pojavljuju na nekim okupljanjima gde se skuplja cca. 20 ljudi, i na forumima gde 95% ljudi cak i ne cita ovu temu, i da se zajebavaju svaki dan da pisu odgovore itd itd, a zasto, da bi dobili 5 klijenata, koji pritom nece imati vise od par stotina eur na racunu, mozda cak i sveukupno...


Hmm... pa ne znam bas, ljudi koji prate ES su u najmanju ruku buduci IT strucnjaci (programeri, IT manageri, ...), a dosta njih vec ima radni staz - a ti poslovi ce biti medju najbolje placenim poslovima u YU, pa se samim tim mogu nazvati vrlo dobrom buducom klijentelom.

Ja ne znam sta drugo ocekivati nego par stotina EUR kad je prosecna plata 100 EUR - od necega se mora poceti. Koliko znam prosecna plata IT strucnjaka u YU je od 300 do 500 EUR (prosecna, ne min/max) sto je sasvim OK za neki pocetak poslovanja sa karticama. Ti ljudi ce medju prvima imati plate vece od 1000 eur pa ce banke imati inkrementalni rast prihoda od ljudi. IT community ce i prvi koristiti online transakcije, jer su (logicno) najvise kompjuterski pismeni od svih u YU :)

A i ljudima iz Kontinental banke koji rade na public relations svakako nije problem da odvoje 5-10 minuta vremena dnevno za online korespodenciju.

[ torbica @ 09.10.2002. 08:02 ] @
@ventura
Ti si bese bio u Americi? Covek plastika je ovde u povoju, korisnika ima jako malo. Pa razmisljaj malo, sta mislis da li bi ovde bilo samo 400 pregleda da ima neka korisna informacija? Mislis da im se ne bi isplatila akcija da izdaju recimo sa nekim rabatom svim ES-ovcima koji su zainteresovani debitne plastike. Oces u opkladu da ES ima vise clanova nego oni kartica u ovom momentu? An koliko ima vlasnika firmi i IT managera ovde?
Ovde ljudi znaju cemu sluzi plastika!
[ radovic @ 09.10.2002. 08:21 ] @
Mislim da je covek upravu, 95 % ljidi sa Es-a ce sigurno nabaviti ili barem planiraju da nabave neku visa karticu. Zaista nista im ne bi falilo da svrate berem jednom nedeljno :)

ja inace idem ovih dana da uzmem bas kod njih viza karitcu.
[ ventura @ 09.10.2002. 10:12 ] @
@Torbica

400 pregleda za skoro 2 meseca, iliti 50 dana, sto mu dodje 8 ljudi dnevno baci pogled na ovu diskusiju... Za 500dem stave bilbord na sred terazija i vidi ga 80,000 ljudi dnevno...

ES ima 4000 registrovanih clanova... Ajde da kazemo da je u najboljem slucaju 200-300 od toga aktivno, koliko ih zivi u YU. pa onda od toga koliki procenat ima preko 18 godina. Pa koliki procenat ima samostalne prihode. Pa koliki procenat ima samostalne prihode tipa par stotina eura ili vece. Pa koliki procenat vec nema tu istu karticu sa povoljnijim uslovima negde u inostranstvu.

I na kraju krajeva dolazimo do cifre od 10-20 potencijalnih klijenata.

Ja se slazem da se ovde skupljaju buduci IT strucnjaci, i da ovde imaju potencijalne klijente koji znaju za sta sluzi plastika. Ali iskreno, oni da bi sudelovali u ovim diskusijama ili da odgovaraju na e-mailove treab im da kazemo sat-dva dnevno. Da bi dosli na ES leto, nemou tek tako da se pojave, vec to mora biti organizovana promocija.


Cela moja poenta je da je ES previse mali za njihovu ciljnu grupu, i da ima gomila drugih nacina mimo ES-a da oni dodju do te ciljne grupe.
[ Gojko Vujovic @ 09.10.2002. 18:33 ] @
Molim da se ne iznose neistine i loše procene da je 200-300 ljudi aktivno na es-u, na forumu Vesti sam iznosio već tačne cifre koliko je ljudi posetilo ES na primer u poslednjih mesec dana, i slično. I to samo računajući registrovane članove!

A ventura razmišlja kao i 90% raznih direktora i menadžera domaćih firmi koji još nisu uvideli prednosti reklamiranja na internetu i domaćim sajtovima generalno.

Proći će još dosta vremena dok se stvori svest o tome, nažalost.

A računice koje sprovodiš i brojke koje navodiš su heh.. no comment.
[ ventura @ 09.10.2002. 20:49 ] @
Gojko, ja ti pricam o clanovima koji svakodnevno, ili eventualno u par dana dolaze na forum i aktivno sudeluju na diskusijama...

[ torbica @ 10.10.2002. 02:01 ] @
@ventura
steta sto nisi citao rezultate clickova kampanje cont banke na netu sto je varagic izneo, es je bio drugi po broju!
mada ja mislim da i ovaj put samo zelis da das kontru :)
[ ShojkE @ 10.10.2002. 03:45 ] @
ventura grdno se varas...
Continental je prva firma (banka) koja je pokrenula ozbiljnu internet kampanju u nasoj zemlji i shodno tome oni su sasvim svesni uloge ES-a u celoj prici...
[ Ivan Dimkovic @ 10.10.2002. 07:06 ] @
Citat:
ventura:
Torbice. Da im se isplati da se angazuju oko ES-a, veruj mi da bi se angazovali.


Pa nisu se svi rodili sa znanjem o svim zbivanjima u svetu, pa da unapred znaju za ES. Trebalo bi da im neko skrene paznju, u svakom slucaju.

Mislim, sta u svetu rade da bi te privukli da koristis njihovu visu... od stavljanja tvoje slike na karticu, do nekih jos nepotrebnijih gluposti :)

Nego, Radovicu... ajde malo poslovnih dogovora pa da imamo "Verat VISA" karticu sa popustom na Internet vreme :) (kad moze svaka robna kuca u belom svetu, sto ne bi mogao i Verat.NET)
[ Dragan Varagic @ 10.10.2002. 12:29 ] @
Evo, i ovde prenosim ono što sam napisao na E-marketing forumu o rezultatima kampanje za Continental banku:

Citat:
Zato ću ovom prilikom da objavim spisak sajtova koji su se pokazali veoma dobri u prethodna tri meseca kampanje za Continental banku (redosled nije bitan):

Ptt.yu
Elitesecurity.org
Pretrazivac.com
Infostud.com (za vreme upisa na studije)
Oglasi.org.yu (tj. skup sajtova - Odgovoran Tasa)
Glas-javnosti.co.yu
Sportskacentrala.com (najbolji odnos cena/kvalitet - bar za vreme svetskog prvenstva u košarci)


Nadležni u Continental banci znaju za ove efekte, tj. znaju za ES. Uskoro će se uključiti u diskusiju i čovek zadužen za bezgotovinsko plaćanje u Continental banci.
[ srki @ 10.10.2002. 18:17 ] @
Meni bi bila frka da je imam jer bih se plasio da neko slucajno ne izgenerise bas moju karticu i onda sam puko! Jer vec znam likove koji hoce da uzmu visu da bi izgenerisali druge vise pa da placaju svasta na internetu :-(((
Jedan drugar je napravio skriptu pomocu koje izgenerise kartice i onda ostavi komp da mu proverava na nekom sajtu i tako nadje sve validne kartice koje se mogu izgenerisati iz te jedne.
[ Ivan Dimkovic @ 10.10.2002. 19:26 ] @
To je najgluplja stvar koju bi mogli da urade - banka je u YU, osiguravajuca kompanija je u YU i cardholder je u YU - policija bi im sigurno usla u trag a time bi zapecatili sudbinu.
[ srki @ 10.10.2002. 20:02 ] @
Ma znaju to oni. Te kartice bi koristili da otvaraju sajtove, skidaju software sa interneta za koji treba da se plati da se downloaduje i slicno. A i mogu sa drugima da razmenjuju kartice pa onda tako daju yu kartice za neke iz druge drzave pa krenu i da narucuju.
Stvarno je glupo sto neko moze preko interneta da vam skine pare sa racuna koristeci samo vas broj kartice, bez vaseg potpisa.
Nego posto pricamo o debitnoj kartici a ne kreditnoj da li u nekoj stranoj banci moze da se izvadi debitna visa ali tako da tu ipak imate neku sigurnost od neovlascenog koriscenja? Ne vidim razlog zasto ne bi strana banka prihvatila. Drugo je da je u pitanju kreditna kartica.

E da, pomenuo si osiguravajucu kompaniju. Da li to postoji? Koja bi bila njena svrha kada ti banka ne osigurava nista i posto je u pitanju debitna kartica pa banka ne moze da bude na gubitku. Jedino ako osigurava korisnika kartice?!?
[ Ivan Dimkovic @ 10.10.2002. 20:24 ] @
Ne znam, ne zivim u YU tako da nisam uopste siguran kako VISA kartice funkcionisu - obicno postoji vise slojeva osiguranja, osigurani su i banka, i merchant i vlasnik kartice - obicno, po nekom pravilu, banka ima neprikosnovneno pravo da na korisnikov zahtev uradi "chargeback" i da od merchanta zatrazi povracaj novca - u tom slucaju merchant preko osiguravajuce kompanije moze da dobije neke pare za odstetu.

[ ventura @ 10.10.2002. 20:36 ] @
Merchant je nazalost taj na cija ledja pada chargeback..

Ja sam imao 2 chargeback-a do sad, neki kinezi iz colorada su mi napravili dva ordera, i chargeback vlasnika kartice je skinut sa mog racuna... Znaci ja sam tu pukao, a ne osiguravajuca kompanija...
[ Continental @ 10.10.2002. 21:03 ] @
Pa da se ukljucim...
Radim u Continental banci i JA sam radio karticom na internetu - kupovao sam preko nemackog Conrada neke komponente i preko mp3player.com-a jedan discman. Radi perfektno!!! - ako smem da hvalim svoju karticu.
[ Continental @ 10.10.2002. 21:10 ] @
Citat:
srki:
Pogledao sam na sajtu continental banke i video da ti apsolutno nikakvu bezbednost ne garantuju prilikom narucivanja robe preko interneta. Znaci ako vam neko ukrade broj moze slobodno da ga koristi i banka ni nece da ga juri vec ce od vas da uzme pare a vi posle morate da prijavljujete policiji i pitanje je da li ce nesto uraditi. Bezveze.

U Americi si apsolutno siguran i nista ne placas ako ti neko ukrade broj.
http://www.usa.visa.com/person...nal/secure_with_visa/index.jsp


Pa nece biti da ti garantuju sigurnost. To sve u zakonu lepo zvuci, ali u praksi malo teze, cak i sa njihovim zakonima. Naravno da ne garantujemo takvu vrstu sigurnosti. Sta mi garantuje da nisi sam kupovao i nakon toga mi prijavio kradju broja ili zloupotrebu? Znaci, za sigurnost podataka si sam odgovoran, ali uz malo internet-carding bon-tona si vise nego siguran. Posto mi je fraud hobi, mogu da ti garantujem da velik procenat zloupotrebe napravi sam korisnik (ovde mislim samo na internet). To ti ovde niko nece osigurati, sve dok zakon ne pokrije tu oblast, tako da srednjoskolac moze da zaglavi robiju zbog hakovanja. Do duse, brojni su mehanizmi zastite, ali to je duza prica ...
[ Continental @ 10.10.2002. 21:14 ] @
Ja konkretno još nisam uzeo karticu zbog toga što moram da pravno rešavam ovih dana zvaničan radni odnos, a to je bitno jer se to traži od vlasnika debitne kartice (ovo nije kreditna kartica).[/quote]

Pa dobro Dragane! O izdavanju kartice odlucuje Komisija, a nigde nema uslova da je klijent zaposlen! Kartice su dobili i poneki studenti, za to se banka stiti sredstvima obezbedjenja, tu su menice, ziranti ... stvar je maste bankara. Ocekujem popunjen Zahtev! Bas se trudimo da budemo liberalni - u granicama zdravog razuma, tako da nije pod "must" overa firme.
[ Continental @ 10.10.2002. 21:16 ] @
Jel ovi iz marketinga Cont banke znaju da postoji es? ....

Marketing? - cak-sta-vise, imate me - Sluzba za bankarske kartice.
Citam pitanja ...
[ Continental @ 10.10.2002. 21:22 ] @
Ovo vazi za US i zemlje gde postoji "fair credit card billing act" - kako je u Jugoslaviji, ne znam - ali cinjenica je da je YU imala dosta kreditnih kartica do 1991 - tako da verovatno postoji formirano i razradjeno zakonodavstvo. No, mozda je bolje da neko ko radi u Kontinental Banci kaze kakva su pravila kod njih.
[/quote]


U Jugoslaviji zakonodavstvo ne pokriva internet fraud. Ukoliko je u pitanju transakcija gde postoji potpis, PIN ili je ukucan CVV2, sansa za reklamaciju postoji, a u suprotnom nema dokaza da korisnik nije napravio transakciju sam. Sa donosenjem zakona i to ce se srediti. Postoje mere borbe protiv fraud-a i one se primenjuju. S druge strane, nasi ljudi su isuvise mastoviti da bi im bilo kakva "rupa" promakla i to bi bila katastrofa.
[ Continental @ 10.10.2002. 21:25 ] @
Citat:

Nadležni iz Continental banke znaju za ovu konkretnu diskusiju praktično od momenta kada je pokrenuta. Obzirom da je u sektoru makretinga i PR-a ove banke veoma mali broj ljudi, rade se pripreme za puštanje nove verzije sajta, uvodiće još neke novosti vezane za Internet uskoro, itd. Rečeno mi je da će čim budu u prilici, odgovoriti na pitanja. Izvinjavam se u njihovo ime (znam kako je jer i meni treba dugo vremena dok se ne čujemo i ne vidimo zbog njihovih obaveza).


Trenutno imamo jako puno obaveza oko kartica i noc je jedino vreme kada (bar ja) mogu da se ukljucim. Tek danas mi je skrenuta paznja na ovaj forum. Izvinjavam se zbog neaktivnosti.
[ Continental @ 10.10.2002. 21:28 ] @
Citat:
ventura:
Torbice. Da im se isplati da se angazuju oko ES-a, veruj mi da bi se angazovali.


Zaista nemamo vremena. Internet kampanja nam se isplati itekako. Kada klijent daje Zahtev za izdavanje kartice, popunjava i upitnik tipa "Zasto ste se opredelili za Cont...." i dosta odgovora glasi "Internet"
[ Continental @ 10.10.2002. 21:33 ] @
Citat:
srki:
E da, pomenuo si osiguravajucu kompaniju. Da li to postoji? Koja bi bila njena svrha kada ti banka ne osigurava nista i posto je u pitanju debitna kartica pa banka ne moze da bude na gubitku. Jedino ako osigurava korisnika kartice?!?


Kod Classic kartice nema osiguravajuce kompanije - odakle vam to?
[ Dragoslav Krunić @ 10.10.2002. 21:37 ] @
Citat:
Continental:
Ja konkretno još nisam uzeo karticu zbog toga što moram da pravno rešavam ovih dana zvaničan radni odnos, a to je bitno jer se to traži od vlasnika debitne kartice (ovo nije kreditna kartica).


Pa dobro Dragane! O izdavanju kartice odlucuje Komisija, a nigde nema uslova da je klijent zaposlen! Kartice su dobili i poneki studenti, za to se banka stiti sredstvima obezbedjenja, tu su menice, ziranti ... stvar je maste bankara. Ocekujem popunjen Zahtev! Bas se trudimo da budemo liberalni - u granicama zdravog razuma, tako da nije pod "must" overa firme.[/quote]

Interesuje me po čemu se određuje da li će neko biti odbijen ili ne? Ja sam student i želim da uzmem tu karticu Continental banke pa bih želeo da znam da li su mi potrebni žiranti i sl ili samo mogu da se pojavim, popunim upitnik i nakon 15 dana dobijem karticu.
[ Continental @ 10.10.2002. 21:38 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:
Ne znam, ne zivim u YU tako da nisam uopste siguran kako VISA kartice funkcionisu - obicno postoji vise slojeva osiguranja, osigurani su i banka, i merchant i vlasnik kartice - obicno, po nekom pravilu, banka ima neprikosnovneno pravo da na korisnikov zahtev uradi "chargeback" i da od merchanta zatrazi povracaj novca - u tom slucaju merchant preko osiguravajuce kompanije moze da dobije neke pare za odstetu.



To je istina. Zahtev za Chargeback je napolju ozbiljna pretnja trgovcu. Zbog nekoliko takvih zahteva, VISA internet-trgovcu prikaci flag "Suspicious merchant". Svaka banka ima opciju da prihvati takve trgovce - sajtove ili ne, ali to je onda odluka za sve takve. Continental banka se opredelila za odbijanje takvih transakcija. To su uglavno porno sajtovi, on-line kockarnice, ali pojavilo se i nekoliko sajtova za prodaju softvera, DialPad ... Dragan Varagic na www.pretraga.co.yu ima dobre savete za on-line kupovinu. To je kulture on-line kupovine. Ko misli da je tome dorastao, moze da se upusti u kupovinu.
[ Continental @ 10.10.2002. 21:43 ] @
Citat:

Interesuje me po čemu se određuje da li će neko biti odbijen ili ne? Ja sam student i želim da uzmem tu karticu Continental banke pa bih želeo da znam da li su mi potrebni žiranti i sl ili samo mogu da se pojavim, popunim upitnik i nakon 15 dana dobijem karticu.


Na odluku u tom slucaju utice bonitet ziranata koji ti potpisu menicu i obrazac za zirante koji ces dobiti u Banci - Golsvortijeva, ako si u Beogradu. Druga, bolja varijanta je da budes dodatna kartica nekome od roditelja, ali i prva pali. Zaposleni ce imati prednost kada uskoro budemo pretvarali deo debitnih kartica u "charge" kartice - neka vrsta odlozenog placanja. No, debitna zadovoljava sve potrebe. Ako koristis karticu samo za internet, security resenje je drzanje novca na jednom racunu i povremeno prebacivanje na namenski racun VISA kartice po potrebi, posto internet transakcij mora da se autorizuje, a autorizacija zavisi od stanja na racunu ...
[ srki @ 10.10.2002. 21:46 ] @
Citat:
Continental:
Pa da se ukljucim...
Radim u Continental banci i JA sam radio karticom na internetu - kupovao sam preko nemackog Conrada neke komponente i preko mp3player.com-a jedan discman. Radi perfektno!!! - ako smem da hvalim svoju karticu.


Sve dok jednog dana neko ne bude iskoristio bas tvoju karticu iz liste izgenerisanih kartica. Toga se je plasim i tu mi nikakav internet-carding bon-ton nece pomoci! A ako sam budem narucivao stvari to mozete da otkrijete tako da ne vidim zasto ne bi banka garantovala sigurnost korisniku?
Ovako ce neko posle par meseci, pola godine ili posle godinu dana iskoristiti bas moju karticu jer je broj dobio tako sto je izgenerisao iz neke druge kartice.

[Ovu poruku je menjao srki dana 10.10.2002. u 23:51 GMT]
[ Continental @ 10.10.2002. 21:50 ] @
... i taj koji je generisao je ostavio svoj IP, itd.
VISA trosi puno novca na razbijanje lopovluka kartica. Ako ti se tako nesto desi, onda cemo da radimo chargeback, pa ces od trgovca da dobijes lovu nazad, dobices novu karticu.
Da bi se generisan broj iskoristio, potrebno je da se uklopi dosta detalja, da sad ne pravim skolu za kriminalce ...
[ Ivan Dimkovic @ 10.10.2002. 21:51 ] @
Citat:
Continental:
Posto mi je fraud hobi, mogu da ti garantujem da velik procenat zloupotrebe napravi sam korisnik (ovde mislim samo na internet).


:) Hehe.. sta ovo treba da znaci? Radnik Cont-a priznaje da se bavi fraudom :) cccc :)

To zamena za topli obrok? :)
[ Dragoslav Krunić @ 10.10.2002. 21:59 ] @
Citat:
Continental:
Citat:

Interesuje me po čemu se određuje da li će neko biti odbijen ili ne? Ja sam student i želim da uzmem tu karticu Continental banke pa bih želeo da znam da li su mi potrebni žiranti i sl ili samo mogu da se pojavim, popunim upitnik i nakon 15 dana dobijem karticu.


Na odluku u tom slucaju utice bonitet ziranata koji ti potpisu menicu i obrazac za zirante koji ces dobiti u Banci - Golsvortijeva, ako si u Beogradu.


Da, jesam u Beogradu, ali me interesuje šta znači termin "bonitet"?
[ srki @ 10.10.2002. 21:59 ] @
Citat:
Continental:
... i taj koji je generisao je ostavio svoj IP, itd.

ma ovde ti dosta njih imaju analogne linije i koriste tudje naloge pa nemas nista od toga. rekao sam da imam ortake koji su generisali kartice i hoce i vase da izgenerisu.
Citat:

Da bi se generisan broj iskoristio, potrebno je da se uklopi dosta detalja, da sad ne pravim skolu za kriminalce ...

Naravno, ali ti ostavis racunar da ti na nekom sajtu proverava kartice iz liste igenerisanih. Ja imam skriptu napravljenu u elzi. To je pravio drugar koji se tim bavi. Tako da nadje sve kartice sa kojih moze da skida pare pa da ih menja sa nekim za neke strane ili da otvara sajtove, downloaduje nesto i slicno...
Posto znam kakvi smo siguran sam da ce da se nadje neka budala da koristi te kartice i kad tad ce naleteti na moju.
[ Dragoslav Krunić @ 10.10.2002. 22:04 ] @
I još jedna stvar - šta je sve još osim žiranata potrebno u trenutku predavanja zahteva za tu debitnu karticu?

Pozdrav
[ ventura @ 10.10.2002. 22:11 ] @
Citat:
Continental:
Da bi se generisan broj iskoristio, potrebno je da se uklopi dosta detalja, da sad ne pravim skolu za kriminalce ...


Nije tacno. U POS (Point Of Sale) ukucas SAMO broj i exp. date, ako je kartica validna (sama kartica, i naravno da moze ad pokrije zadatu sumu), kartica prolazi.

Do samih trgovaca je koje ce oni informacije traziti od kupca, ali moje iskustvo govori da velika vecina trgovaca na manjim sajtovima upste ne radi query za proveru licnih podataka, a pogotovo CVV2, iz prostog razloga sto im skripta samo proveri dali je korisnik uneo sve, i mnogo je jednostavnije samo forwardovati broj i exp. date processing gateway-u... jer tako imas mnogo manje komplikacija sa returning statusima...
[ Gojko Vujovic @ 10.10.2002. 23:21 ] @
Ventura to sto mu je fraud hobi je samo plus, dakle informisan je i o tom aspektu i moze pomoci korisnicima da se bolje zastite.
[ xbox @ 10.10.2002. 23:50 ] @
Ja stvarno ne vidim oko cega se vi lozite...CB nije nista revolucionarno. A cini mi se da se vecina od vas sa tom VISA karticom folira. Kome je stvarno trebala za proteklih godina je otisao u Madjarsku i otvorio u bilo kojoj (a najsigurnije) u Rajfajzen banci.

Pitanje nije dali cu ja da imam karticu da pucam pare napolje...

Ono sta ja zelim je da mi neko omoguci od tih "vrlih" banaka da ja naplacujem on-line iz celog sveta...

Zato CB ako zeli stvarno da uradi nesto da enormno poveca broj korisnika i proto love preko svojih racuna treba da otvori portal za ciscenje kartica.
[ Continental @ 10.10.2002. 23:54 ] @
Citat:
ventura:
Citat:
Continental:
Da bi se generisan broj iskoristio, potrebno je da se uklopi dosta detalja, da sad ne pravim skolu za kriminalce ...


Nije tacno. U POS (Point Of Sale) ukucas SAMO broj i exp. date, ako je kartica validna (sama kartica, i naravno da moze ad pokrije zadatu sumu), kartica prolazi.

Do samih trgovaca je koje ce oni informacije traziti od kupca, ali moje iskustvo govori da velika vecina trgovaca na manjim sajtovima upste ne radi query za proveru licnih podataka, a pogotovo CVV2, iz prostog razloga sto im skripta samo proveri dali je korisnik uneo sve, i mnogo je jednostavnije samo forwardovati broj i exp. date processing gateway-u... jer tako imas mnogo manje komplikacija sa returning statusima...


Delimično si u pravu: CVV2 provera je za dosta trgovaca skupa, ali tu mu pada odbrana kada dobije chargeback i posle par takvih dobija "suspicious merhant" flag. Provera ličnih podataka, tj.Adress Verification Servica radi samo u USA. I dalje moraas da potrefis exp.date i validan broj, a kombiinacija je bezbroj, sve i da generises iz postojeceg broja kartice.
[ Continental @ 10.10.2002. 23:59 ] @
Citat:
xbox:
Ja stvarno ne vidim oko cega se vi lozite...CB nije nista revolucionarno. A cini mi se da se vecina od vas sa tom VISA karticom folira. Kome je stvarno trebala za proteklih godina je otisao u Madjarsku i otvorio u bilo kojoj (a najsigurnije) u Rajfajzen banci.

Pitanje nije dali cu ja da imam karticu da pucam pare napolje...

Ono sta ja zelim je da mi neko omoguci od tih "vrlih" banaka da ja naplacujem on-line iz celog sveta...

Zato CB ako zeli stvarno da uradi nesto da enormno poveca broj korisnika i proto love preko svojih racuna treba da otvori portal za ciscenje kartica.


Vidi se da nikada nisi "otisao u Madjarsku i otvorio u bilo kojoj (a najsigurnije) u Rajfajzen banci" - probaj. I dalje imas domacu Rajfajzen, ali nisam siguran da ces na internet sa njom. Na kraju krajeva, ko se boji hack-a, neka uzme Electron - nema interneta i siguran je. Opet ponavljam statistike: Vecina zloupotreba kartica nije vezana za internet. Sume su isuvise male da bineko riikovao robiju. To sto mislite da je slucajno pogodjen broj kartice nesto veliko - greska. I ako vam neko uzme pare, postoji reklamacijski postupak, gde transakciju prouce iskusniji ljudi od nas - cinjenica je da nam fali iskustvo.
[ Continental @ 11.10.2002. 00:03 ] @
Citat:
xbox:
Zato CB ako zeli stvarno da uradi nesto da enormno poveca broj korisnika i proto love preko svojih racuna treba da otvori portal za ciscenje kartica.

Continental banka verovatno nece ulaziti u posao sa internet-trgovcima, tj.nece niko dok se ne donese zakon - dobar zakon koji ce regulisati sve aspekte ovog posla. Polako ljudi, tek smo krenuli izdavanje (ovde mislim na sve banke), neki su krenuli i sa fizickim trgovcima ... razvijamo se, samo malo vremena.
[ xbox @ 11.10.2002. 00:20 ] @
Dragi moj CONTINENTAL, da si ti meni ziv i zdrav, ja placam netom vec skoro dve godine za polog od 2000DM, slobodan nakon 15 dana od dana uplate (tacnije pri preuzimanju kartice), u Rajfajzenu u Segedinu, a pare na karticu punim odavde obicnom deviznom doznakom na racun...

A sto se tice razvoja i [email protected] da se vise radi o neznanju i nespremnosti nasih banaka do to obavljaju...
[ srki @ 11.10.2002. 00:31 ] @
Citat:
Gojko Vujovic:
Ventura to sto mu je fraud hobi je samo plus, dakle informisan je i o tom aspektu i moze pomoci korisnicima da se bolje zastite.


U potpunosti se slazem sa ovim!
BTW Je l' zna neko neku stranu banku (najbolje u Madjarskoj ali moze i u Grckoj) gde mogu da izvadim debitnu karticu ali da mi garantuju povracaj novca ako neko drugi iskoristi moju karticu bez mog potpisa? Znaci ako mi neko preko interneta skine pare da mogu da dobijem novac nazad.

I pitanje za Continental:
Zasto samo kod americkih viza postoji provera adrese i zip koda? Da to postoji kod evropskih vise se ne bih plasio da ce neko da izgenerise karticu i onda bih je sigurno uzeo.


Inace ostali da li ste znali da kada se proverava adresa na kartici u stvari se samo proverava broj a za ime ulice mozete da upisete sta god hocete. To je verovatno uvedeno zato sto neko stavi broj ispred a neko iza ulice a neko stavi i jos nesto pa je onda ovako lakse za proveravanje. Ali zato se proverava i ZIP pa je mnogo teze pogoditi sve te podatke.
Jedan drugar je tako izgenerisao americke kartice ali nije mogao zato da naruci nista sa americkih sajtova ali je mogao sa azijskih i australijskih i te kartice je koristio u internet kazinima i tako su mu stizali cekovi.

[ Dragan Varagic @ 11.10.2002. 07:57 ] @
Citat:
Continental:
O izdavanju kartice odlucuje Komisija, a nigde nema uslova da je klijent zaposlen! Kartice su dobili i poneki studenti, za to se banka stiti sredstvima obezbedjenja, tu su menice, ziranti ... stvar je maste bankara. Ocekujem popunjen Zahtev! Bas se trudimo da budemo liberalni - u granicama zdravog razuma, tako da nije pod "must" overa firme.


To je u redu, ali konkretno zelim da ispunim sve obaveze (ako sam već promoter ove kartice na Internetu), i ne bih garancije sa strane.
[ Goran Rakić @ 11.10.2002. 16:47 ] @
Potpuno se slažem sa tobom i smatram da ovo uopšte nije reklama za CB, čak i ozbiljna antireklama po kojoj sam ja posavetovao roditelje da sačekaju sa uzimanjem kartice.

Ovo je nešto što svakako treba obrisati, jer je to javno hvalisanje o počinjenim krivičnim delima, zloupotrebi položaja i ostalog. Gojko, mislim da ne bi bio srećan da MUP zatraži server log-ove.
[ Ivan Dimkovic @ 11.10.2002. 16:59 ] @
Covek je rekao "da mu je fraud hobi" - sto bi prevedeno na cist BSH bilo "da su mu prevare hobi"

Ova recenica samo moze da implicira neprofesionalnost a ne priznavanje nekog krivicnog dela poimenice.

U svakom slucaju recenica vise prilici nekom adolescentu a ne zaposlenom u finansijskoj instituciji.

A moguce je da je i zabuna, mozda je covek mislio da mu je hobi suzbijanje prevara - mada za to postoje jasna jezicka pravila da se naglasi.


[ Ivan Dimkovic @ 11.10.2002. 17:02 ] @
Citat:
ventura:
Nije tacno. U POS (Point Of Sale) ukucas SAMO broj i exp. date, ako je kartica validna (sama kartica, i naravno da moze ad pokrije zadatu sumu), kartica prolazi.


Da, ja sam svojim usima slusao kako covek diktira broj kreditne i exp. date preko telefona - mislim.. takvu nesmotrenost stvarno ne bih mogao da sebi dozvolim.

[ Continental @ 11.10.2002. 19:45 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:
Covek je rekao "da mu je fraud hobi" - sto bi prevedeno na cist BSH bilo "da su mu prevare hobi"

Ova recenica samo moze da implicira neprofesionalnost a ne priznavanje nekog krivicnog dela poimenice.

U svakom slucaju recenica vise prilici nekom adolescentu a ne zaposlenom u finansijskoj instituciji.

A moguce je da je i zabuna, mozda je covek mislio da mu je hobi suzbijanje prevara - mada za to postoje jasna jezicka pravila da se naglasi.



Za neuke, svaka banka ima Fraud department, ide se na seminar iz Fraud-a (pri cemu nije u pitanju skola za kriminalce). Mislio sam da ce svi da ukapiraju, tj. da nemoram da pisem pune nazive, no, nema veze. Pocinjem da zalim sto sam se ukljucio u beskrajno ispiranje necega sto je u prilicnoj meri poznato.
Da li tako bukvalno prevodis sve termine, racunarske ...
Ovaj recnik koristim u razgovoru sa kolegama koji su upuceni u posao. Moja je greska sto nisam proucio publiku.
Na kraju, kome se ne svidja, neka ne uzima karticu Cont.banke i resio je svoj problem. Ima toliko banaka, zato postoji trziste, da imas izbor.
[ Continental @ 11.10.2002. 19:46 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:
Citat:
ventura:
Nije tacno. U POS (Point Of Sale) ukucas SAMO broj i exp. date, ako je kartica validna (sama kartica, i naravno da moze ad pokrije zadatu sumu), kartica prolazi.


Da, ja sam svojim usima slusao kako covek diktira broj kreditne i exp. date preko telefona - mislim.. takvu nesmotrenost stvarno ne bih mogao da sebi dozvolim.


To se zove Phone order i nije nesmotrenost, vec jedan od vidova koriscenja platnih kartica.
[ Ivan Dimkovic @ 11.10.2002. 20:16 ] @
Znam da je to "phone order" ali je to danas najnepreporucljiviji nacin kupovine u svakom slucaju.
[ Continental @ 11.10.2002. 22:56 ] @
Citat:
I pitanje za Continental:
Zasto samo kod americkih viza postoji provera adrese i zip koda? Da to postoji kod evropskih vise se ne bih plasio da ce neko da izgenerise karticu i onda bih je sigurno uzeo.

Bio bih najsrecniji kada bi to radilo i u evropi, ali Amerika je jedinstvena po informacionom sistemu, jednostavnosti promene dokumenata ... na kraju, oni donose najvise novca i VISA International diktira dalja pravila. Ko ne postuje ova pravila (mislim na banke), samo lupaju po dzepu. Mozda jednom. Bice mnogo sigurnije kada cip kartice postanu standard, ali za nas je to futuristika.
[ torbica @ 13.10.2002. 12:28 ] @
@Continental
a propo frauda, zato smo i insistirali da dodje neko od Vas na forum da bi razjasnili termine, uslove i ostalo. Na ovom forumu ljudi su kriticni i direktni ali sa malo strpljenja, cenim da ce Continental banka dobiti jos pozitivnih poena.
Sto se tice ciscenja, Pedja je lepo reakao, mislim da nije do zakona nego nijedna banka nece da plati licencu za ciscenje preko neta, cakni ako se ogranici samo na YU, sto je steta jel samim tim ni POS-ovi ne mogu da rade on-line. Vise bi voleo da preporucis rukovodstvu da budete prvi
& i drago mi je da ste se pojavili na forumu
[ Calavera @ 27.11.2002. 22:54 ] @
Malo sam zakasnio sa ukljucivanjem tako da necu odgovarati na pitanja/komentare postavljene iznad mog posta jer ih ima dosta, evo samo utisci:
Imam cc kontinental banke neko vreme, (nisam mnogo potrosio do sada ).
Zakup domena je radio brzo i bez greske (godaddy.com registrar).
Ipak, neuspela transakcija je bila placanje hostinga na http://www.isprime.com/ (nema ni govora o tome da su fraud i sl), kao i alternativni pokusaj na datahosters.com. Zvao sam CB (moguce da sam pricao i sa "Continentalom", i upravo je u pitanju bilo gore navedeno "suspicious merchant". Sada cu morati da saljem pare preko wire-transfera, sto je prilicno bezveze jer gubim novac (ne znam koliko to tacno kosta ali verujem da je oko 30$), izgubicu vreme jer mi sada 7 domena vec podesenih na dns servere novog hostinga stoje a sajtovi su down, a karticu sam i uzeo upravo zbog hostinga i eventualno nekih programa.
Ne znam da li je moguce, ali bi bilo dobro da to ide po odobrenju (npr ako mi pri prvom pokusaju prijavi declined, nazovem banku i zamolim da odobre naplatu za sledeci pokusaj). Zaista se ne razumem oko nacina rada svega toga (ni za vreme bombardovanja se nisam bavio cardingom kao neki ), ali mislim da nema razloga da transakcije ciji su procesori https://www.epochsystems.com ili paysystems itd budu ponistene zbog sumnjivog "flaga"..
Koliko sam bio odusevljen uzimanjem kartice i zakupom tih domena (lakocom itd), toliko sam se sad razocarao oko nemogucnosti uplate na (najvazniju) stavku.
Btw, osoblje banke sa kojim sam pricao telefonom jeste bilo ljubazno i spremno da objasni, na to nemam apsolutno nikakvih zamerki.
[ ArthurDent @ 28.11.2002. 01:15 ] @
Citat:
Continental:

Delimično si u pravu: CVV2 provera je za dosta trgovaca skupa, ali tu mu pada odbrana kada dobije chargeback i posle par takvih dobija "suspicious merhant" flag. Provera ličnih podataka, tj.Adress Verification Servica radi samo u USA.


Prosto je neverovatno da neko ko radi u banci moze da izvali nesto slicno...
Ja imam DinersClub International karticu skoro dve godine i MasterCard (Delta banke) od momenta kad su poceli da izdaju kartice (skoro sest meseci) i vise nego jednom sam se uverio za obe kartice da radi AVS (Address Verification Service)... Posto se "vodim" ili "koristim" dve adrese nisam bio siguran na kojoj se adresi vodi Master, pa sam odbijan zbog pogresne, nakon unosa tacne kartica je, naravno, prolazila. Slicne stvari mi se redovno desavaju i sa Diners karticom gde cesto u brzini otkucam pogresno slovo grada Savac umesto Sabac, i svaki put mi kartica bude odbijena...

Sto se tice "prolaznosti" kartica, Diners prolazi na svakom mestu koje prima tu karticu; Master naravno ima mnogo veci spektar mogucnosti za koriscenje preko Net-a, i rekao bih procentualno da je prolaznost oko 95%... Oni koji me znaju, znaju da trosim prilicno na servere domene i slicno preko Net-a tako da ovaj procenat koji sam vam dao uzmite da je potpuno siguran...
Bio sam odbijan jedino na dva mala shop-a (digitalna oprema) koja su locirana u USA, za sve ostalo Master radi perfektno! Pocevsi od svih velikih naplatnih firmi (Paysystems, i slicne) do velikih shop-ova sa sopstvenim merchan account-ima (e.g. Barns and Noble)...

Dakle mozda AVS provera radi samo u USA za Visa kartice, ali za ostale kartice radi bez obzira gde je korisnik lociran...


CVV2 provera je potpuno besplatna ako trgovac koristi 3rd part billing, i ccv2 provera je sastavni deo secure formulara svakog veceg 3rd part procesora. U slucaju trgovca sa sopstvenim merchan account-om, ccv2 provera uz AVS je sastavni deo paketa kad otvarate account u svim vodecim bankama u USA, ili ako vas mrzi da se sami bakcete sa naplatom i svim sto uz to ide (secure server...), ponovo mozete da angazujete neku od firmi koje uz mali procenat (od 1.5 do 3.5%) vrse sve naplate direktno na vas merchant account...

Ukratko, nema razloga da strah od fraud-a bude razlog za odustajanje od kartice, prosto zato sto maximalna steta koju mozete da pretrpite je $50, sve ostalo pokriva banka, htela ona to da prizna ili ne, zato sto su takvi "opsti uslovi poslovanja" Visa and Master-a... Dakle, sve nase banke su se obavezale na to kad su sklapale ugovore sa stranim partnerima... Takodje cc fraud je danas zanemarljiv (izvan USA), ne zato sto vise nema pokusaja za njim, vec zato sto sada sve drzave imaju mnogo striktnije propise, pa cak i one koje ih nemaju (poput nase) na to su se obavezale nekim internim aktima Interpola (prepostavljam da ste culi za hapsenja onih klinaca koji su u bgd-u narucivali viagru i neke slicen gluposti sa "laznim" karticama)...


peace...

[ Continental @ 28.12.2004. 21:41 ] @
Dragane, samo jedna ispravka, za debitnu karticu nije uslov da čovek bude zaposlen, čak je pre godinu dana izmenjen i formular zahteva koji sada nema mesto predviđeno za overu poslodavca.
[ hecky @ 02.01.2005. 22:27 ] @
Da li mozete navesti tacne uslove za dobijanje VISA Classic debite kartice?
[ vladimirt @ 02.04.2006. 08:25 ] @
Pruzeto sa sajta:

Visa Classic kartica Continental banke je platna kartica sa međunarodnim važenjem. Continental banka pripada odabranoj grupi banaka koje su članice organizacije Visa International i koje su izdale oko 1,2 milijarde ovih kartica.

Ako postanete korisnik Visa kartice, moći ćete da je upotrebljavate na više od 25 miliona prodajnih mesta u zemlji i u svetu. Visa je najpoznatija marka kartica i prava ulaznica za svet bezgotovinskog plaćanja.

ŠTA JE VISA CLASIC DEBITNA KARTICA?

Visa Classic debitna kartica Continental banke je debitna platna kartica sa međunarodnim važenjem. Ako postanete korisnik Visa kartice Continental banke, moći ćete da je upotrebljavate na brojnim prodajnim mestima u zemlji i u svetu. Visa je najpoznatija marka kartica i prava ulaznica za svet bezgotovinskog plaćanja.

ČEMU SLUŽI VISA CLASSIC DEBITNA KARTICA?

Ova Visa kartica ima sledeće funkcije:
• Plaćanje roba i usluga na prodajnim mestima, u zemlji i u inostranstvu, koja su opremljena elektronskim POS terminalima ili mehaničkim imprinterima.
• Plaćanje roba i usluga putem interneta, kataloške i telefonske prodaje i sl.
• Podizanje lokalne valute na Visa bankomatima, u zemlji i inostranstvu, kao i na šalterima banaka.

KOJE VRSTE VISA CLASSIC DEBITNA KARTICA
MOGU DA DOBIJEM?

U Continental banci možete da dobijete sledeće vrste Visa Classic debitnih kartica:

* Kartica sa deviznim i dinarskim računom, sa rokom važenja od 1 ili 2 godine
* Kartica sa deviznim računom, sa rokom važenja od 1 ili 2 godine

KAKO MOGU DA KORISTIM SVOJA SREDSTVA
VISA CLASSIC KARTICOM?

U zemlji možete svojom karticom da koristite sredstva sa dinarskog tekućeg računa, a u inostranstvu sredstva koja su na deviznom računu. Ako ste odabrali karticu samo sa deviznim računom, Vaša kartica može se koristiti samo u inostranstvu.

U oba slučaja, iznos sredstava na Vašim računima predstavlja okvir za plaćanje roba i usluga. Molimo vas da blagovremenom uplatom na odgovarajuće račune obezbedite mogućnost obavljanja plaćanja.

Prilikom dobijanja Visa Classic kartice, u obavezi ste da uplatite inicijalni iznos deviznih sredstava (minimalno 200 EUR). Pomenuti devizni iznos može da se koristi odmah po izdavanju kartice, a neophodno je da devizni račun uvek ima pozitivan saldo.

Korišćenje sredstava putem ove debitne Visa kartice je moguće u okviru stanja na Vašem deviznom i dinarskom računu. Svaka kartica ima ograničenje dnevnog iznosa podizanja gotovine na šalterima ili bankomatima drugih banaka. Napominjemo da Vaša devizna i dinarska sredstava možete da koristite i na druge načine, u zavisnosti od Vaših želja i potreba.

KAKO DA DOBIJEM VISA CLASSIC KARTICU?

Jednostavno! U Vašoj ekspozituri zatražite Zahtev za izdavanje Visa Classic kartice. Uz njega ćete dobiti Opšta pravila za Visa Classic karticu koja Vam precizno objašnjavaju Vaša prava i obaveze. Popunjen Zahtev predajte šalterskom službeniku. Nakon toga ćemo Vas obavestiti kada da preuzmete Vašu Visa Classic karticu.

Zahtev za izdavanje PDF

DA LI POSTOJI OBAVEZA PLAĆANJA TROŠKOVA IZDAVANJA KARTICE?

Prilikom podnošenja zahteva za izdavanje Visa Classic debitne kartice plaćate troškove u zavisnosti od roka važenja Vaše kartice. U ove troškove uključeni su i redovni mesečni izvodi gde su precizno naznačene transakcije koje ste realizovali Vašom karticom.

DA LI MOGU DA IMAM DODATNE KARTICE?

Uz osnovnu karticu moguće je imati dodatne kartice za lica koja Vi ovlastite. Napominjemo da je korisnik osnovne kartice odgovoran za korišćenje svih kartica koje su vezane za njegove račune.

DA LI SU NEOPHODNI ODREĐENI INSTRUMENTI
OBEZBEĐENJA?

Ne, kod izdavanja Visa Classic kartice Continental banka ne zahteva nikakva sredstva obezbeđenja.

VISA CLASSIC KARTICA I INTERNET

Karticu možete nesmetano da koristite i na internetu. Problem kod interneta je samo sigurnost, a to je isključiva Vaša odgovornost. Ono što možemo da vam preporučimo je da koristite samo secure sajtove (prepoznaćete ih po zatvorenom katancu u donjem desnom uglu prozora browsera kao i korišćenjem CVV2). CVV2 je broj koji je uveden i odštampan na poledjini kartice i svaki ozbiljan sajt prilikom unosa traži i taj podatak. Taj podatak uverava internet prodavca da imate navedenu karticu i fizički u rukama. Ako izgubite karticu, banka je u mogućnosti da je blokira i nijedna transakcija koja podleže proveri ne može da bude ostvarena.

DA LI KORIŠĆENJE KARTICE RIZIČNO?

Odmah potpišite vašu karticu i pažljivo je čuvajte. PIN ne saopštavajte nikome i nemojte ga držati zajedno sa karticom. Bilo bi poželjno da se transakcija obavlja pred Vama, a pre potpisivanja računa obavezno proverite iznos transakcije. Ako karticu koristite za plaćanja gde nema fizičke upotrebe kartice, budite posebno oprezni. Radi Vaše sigurnosti bilo bi dobro da ne naručujete robu i usluge od nepoznatih isporučilaca. Kod tih transakcija nemojte nikada unositi ili saopštavati svoj PIN.

KAKO DA DOBIJEM VIŠE INFORMACIJA O VISA CLASSIC
KARTICI?

Pozovite našu Službu za podršku klijentima na broj telefona: 021/452-144 ili Službu za bankarske kartice na brojeve telefona: 021/614-050 (direktan), 021/615-500 (centrala), pišite nam na e-mail adresu [email protected] ili zatražite u Banci Zahtev za izdavanje Visa Classic debitne kartice.

[Ovu poruku je menjao vladimirt dana 02.04.2006. u 09:26 GMT+1]
[ vladimirt @ 02.04.2006. 08:28 ] @
A ovo je još interesantnije, odnosi se na kreditnu Visu:


ŠTA JE VISA CREDO KARTICA?

Visa Credo kartica Continental banke - NLB Group je revolving kreditna platna kartica sa međunarodnim važenjem.

Ako postanete korisnik Visa Credo kartice Continental banke - NLB Group, moći ćete da je upotrebljavate na brojnim prodajnim mestima u zemlji i u svetu. Visa je najpoznatija marka kartica i prava ulaznica za svet bezgotovinskog plaćanja.

ČEMU SLUŽI VISA CREDO KARTICA?

Ova Visa kartica ima sledeće funkcije:

*
Plaćanje roba i usluga na prodajnim mestima, u zemlji i inostranstvu, koja su opremljena POS terminalima ili mehaničkim imprinterima.
*
Plaćanje roba i usluga putem interneta, kataloške i telefonske prodaje i sl.
*
Podizanje lokalne valute na Visa bankomatima, u zemlji i inostranstvu, kao i na šalterima banaka.


KAKO MOGU DA KORISTIM RASPOLOŽIVA SREDSTVA VISA CREDO KARTICOM?

Osnov za korišćenje u zemlji i inostranstvu predstavlja vaš dinarski kreditni limit. U tom okviru možete da obavljate plaćanja za robe i usluge, kao i podizanje gotovine u skladu sa posebnim pravilima. Kreditni limit birate sami prilikom podnošenja zahteva za izdavanje Visa Credo kartice.

KAKO DA DOBIJEM VISA CREDO KARTICU?

Jednostavno! U Vašoj ekspozituri zatražite Zahtev za izdavanje VISA Credo kartice. Uz njega ćete dobiti Opšta pravila za VISA Credo karticu koja Vam precizno objašnjavaju Vaša prava i obaveze. Popunjen Zahtev predajte šalterskom službeniku. Nakon toga ćemo Vas obavestiti kada da preuzmete Vašu VISA Credo karticu.

Zahtev za izdavanje PDF

KAKO IZMIRUJEM SVOJ DUG PO VISA CREDO KARTICI?

Po isteku meseca, na kućnu adresu dobijate redovan mesečni izvod sa specifikacijom troškova i naznačenim ukupnim zaduženjem. Sva zaduženja, bez obzira na zemlju nastanka dospevaju u dinarima. U izveštaju su navedena sva mesta gde ste koristili karticu, kao i minimalni iznos ( 10% duga po izveštaju ) koji morate da platite da biste mogli da nastavite da koristite karticu, kao i datum do kojeg morate da uplatite taj iznos ( 15.u mesecu ).

Sami odlučujete da li ćete platiti samo taj minimalni iznos, nešto više od toga ili želite da izmirite svoj dug u potpunosti. U zavisnosti od te odluke biće obračunata kamata koja će biti prikazana u specifikaciji koju dobijate narednog meseca. Mesečna kamata od 1,85% se računa na neplaćeni deo Vašeg duga.

Dug po kreditnoj kartici možete da platite uplatom na šalteru banke, plaćanjem iz bilo koje druge banke ili korišćenjem trajnog naloga za prenos sa tekuće računa koji posedujete u Continental banci - NLB Group. Ukoliko isti nemate, usmerite redovne prilive na tekući račun uz koji ćete dobiti i basplatnu Visa Electron debitnu karticu sa međunarodnim važenjem.

DA LI POSTOJI OBAVEZA PLAĆANJA TROŠKOVA IZDAVANJA KARTICE?

Prilikom podnošenja zahteva za izdavanje Visa Credo kartice plaćate troškove izrade. U ove troškove uključeni su i redovni mesečni izveštaji na osnovu kojih imate uvid u obavljene transakcije i realizujete plaćanje vaše obaveze.

Redovni troškovi izrade kartice: 1.700 dinara

Troškovi izrade sa popustom : Do kraja godine cena osnovne kartice biće 850 dinara, a cena dodanih po 250 dinara.

Poseban popust: Za korisnike Visa Classic debitne kartice troškovi izrade osnovne kartice su samo 300 dinara

DA LI MOGU DA IMAM DODATNE KARTICE?

Uz osnovnu karticu moguće je imati do dve dodatne kartice za lica koja Vi ovlastite. Napominjemo da je korisnik osnovne kartice odgovoran za korišćenje svih kartica koje su vezane za njegove račune.

ŠTA ĆE SE DESITI AKO NE PLATIM DUG PO IZVODU NA VREME?

Ukoliko ne izmirite najmanje minimalni iznos za uplatu, kartica će biti blokirana, biće obračunata zatezna kamata umesto kreditne i naplatiće se prateći troškovi. Takođe, svako kašnjenje će biti uzeto u obzir prilikom obnavljanja važnosti kartice ili povećanja limita.

DA LI BANKA MOŽE DA POKRIVA MOJ DUG PO VISA CREDO KARTICI PRENOSOM SREDSTAVA SA MOG TEKUĆEG RAČUNA?

Continental banka - NLB Group korisnicima Visa Credo kartice nudi besplatan trajni nalog koji će umesto Vas pokriti minimalni iznos za uplatu po Visa Credo kartici sa Vašeg teućeg računa. Trajni nalog će se aktivirati samo ukoliko Vi prethodno niste to učinili sami i ukoliko na tekućem računu postoji dovoljno sredstava za ovu aktivnost.

KAKO BANKA KALKULIŠE KREDITNU KAMATU?

Kreditna kamata se obračunava na neplaćeni dug po izvodu Visa Credo kartice. Kamata se obračunava tek nako roka za uplatu, kada se zna koji deo duga po izvodu ste uplatili. Kreditna kamate se obračunava na razliku duga po izvodu i uplaćenih sredstava.

ŠTA ČINI MINIMALNI IZNOS ZA UPLATU PO IZVODU VISA CREDO KARTICE?

Minimalni iznos za uplatu čini 10% zbira iznosa transakcija načinjenih u poslednjem obračunskom periodu, duga iz prethodnog perioda i kamate sabrano sa punim iznosom provizija za podizanje gotovine i upita stanja na bankomatima.

Min.iznos za uplatu=(10*(transakcije+dug iz preth. perioda + kamata) / 100) + naknade

DA LI SU NEOPHODNI ODREĐENI INSTRUMENTI OBEZBEĐENJA?

Ukoliko su Vam redovni mesečni prihodi usmereni na tekući račun u Continental banci - NLB Group, traženi limit ne prelazi jednu i po prosecnu platu i u poslednjih šest meseci niste bili u nedozvoljenom prekoračenju, karticu dobijate bez depozita, uz prilaganje solo menice.

Ukoliko Vam je potreban limit veći od jedne i po prosecne plate, ne primate platu preko Continental banke - NLB Group ili imate obračunatu zateznu kamatu u poslednja tri meseca, popunićete obrazac za kreditno bodovanje, na osnovu kojeg ste u obavezi ste da položite odgovarajući devizni depozit kao instrument obezbeđenja za ovaj bankarski proizvod. Ovaj depozit se izražava kao zaokruženi procenat Euro protivvrednosti traženog limita. Procenat zavisi od rezultata kreditnog bodovanja tj. Vaše kreditne sposobnosti.

DA LI KORIŠĆENJE KARTICE RIZIČNO?

Odmah potpišite Vašu Visa Credo karticu i pažljivo je čuvajte. PIN ne saopštavajte nikome i nemojte ga držati zajedno sa karticom. Bilo bi poželjno da se transakcija obavlja pred vama, a pre potpisivanja računa obavezno proverite iznos transakcije. Ako karticu koristite za plaćanja gde nema fizičke upotrebe kartice, budite posebno oprezni. Radi vaše sigurnosti bilo bi dobro da ne naručujete robu i usluge od nepoznatih isporučilaca. Kod tih transakcija nemojte nikada unositi ili saopštavati svoj PIN.

KAKO DA DOBIJEM VIŠE INFORMACIJA O VISA CREDO KARTICI?

Pozovite našu Službu za bankarske kartice na brojeve telefona: 021/614-050 (direktan), 021/615-500 (centrala), pišite nam na e-mail adresu [email protected] ili zatražite u Banci pristupnicu i ostale formulare za izdavanje Visa Credo kartice.

PREDNOSTI NAŠEG PROIZVODA: Veoma povoljna kreditna kamata od 1,85%, niža od kamate za prekoračenje po tekućem računu i kreditni limit po Vašem izboru .
[ bokili @ 02.04.2006. 20:00 ] @
Jel koristi neko Visa Business karticu bilo koje banke sa mogucnoscu da placa servise preko interneta u ime firme?
[ srdjanm3 @ 12.06.2006. 08:15 ] @
Citat:
vladimirt: Pruzeto sa sajta:
Prilikom dobijanja Visa Classic kartice, u obavezi ste da uplatite inicijalni iznos deviznih sredstava (minimalno 200 EUR). Pomenuti devizni iznos može da se koristi odmah po izdavanju kartice, a neophodno je da devizni račun uvek ima pozitivan saldo.



1.Zanima me da li je ovo greska MINIMALNO 200 EUR? Posto mi je drugar rekao da u raiffeisen banci ima isto kao debitan kartica i da je pocetna uplata 20 EUR.

2. Da li neko moze konkretno da kaze (posto se ne razumem bas u te stvari) da li te kartice dozvoljavaju minus i koliki?

3. Vezano za drugo pitanje, da li postoji neka kartica za placanje netom kao PRE PAID varijanta, znaci da uplatim odredjenu sumu novca kad mi treba i kad mi treba da platim, ali da nema minusa, jer u slucaju da neko nabavi broj kartice ne moze da mi udje u minus i zaduzi me do bola.

Hvala u napred.
[ buska @ 24.06.2006. 19:21 ] @
Uzmi lepo vizu internet vojvodjanske banke,uplatiš 20 eura koje možeš i da potrošiš,u minus nemožeš što znači trošiš samo onoliko koliko imaš na njoj.A pored toga po potrebi možeš i da je otključavaš i zaključavaš po potrebi.Ja sam lično zadovoljan!
[ srdjanm3 @ 26.06.2006. 07:02 ] @
Hvala puno na predlogu. Tako mi je nesto i trebalo, da ne moze u minus, s obzirom da sam pocetnik u placanju preko neta pa da cisto nesto ne zeznem.

[ insurance @ 09.06.2007. 11:21 ] @
Evo vam jedan link http://www.visacard.bloger.hr/ sa objašnjenjem kako se može izvaditi Visa elektron kartica u BiH. Čak nije potrebno biti zaposlen.