[ Free_Sex @ 29.07.2005. 18:42 ] @
Trebao bih da idem na odmor. A polovan laptop sam kupio naravno bez operativnog sistema. I instalirao sam - koristim - verovatno isti onaj XP koji koristi pola Srbije i ko zna ko sve jos :)

Ne znam da li bi pravili neki problem oko toga?

Inace idem u Hrvatsku (preko Bosne). A koliko se volimo i sami znate pa mi zbog toga nije sve jedno ...

Mada koliko sam procitao ovde > http://www.elitesecurity.org/poruka/837380 <

"kucno koriscenje piratske kopije windowsa ili nekog drugog softvera nije krivicno delo ni po nasim a ni po vecini stranih zakona pa ne moze za posledicu imati bilo kakvu aktivnost policije..."

Tako da ne bi trebalo da bude problema - mada laptop nije bas kucno koriscenje ...
[ Shadowed @ 29.07.2005. 19:54 ] @
http://www.elitesecurity.org/o/pravilnik/korisnici/

clan 11.

Koriscenje je nelegalno u kuci, na ulici, Mesecu, Marsu i svugde ostalo.
[ Free_Sex @ 29.07.2005. 19:58 ] @
Ma znam ja da je to nelegalno gde god da se nalazis.

Pitanje je da li carinici proveravaju takve stvari?

A i u temi na koju sam linkovao je receno da milicija po pitanju fizickih lica ne radi nista jer je potrebno da me proizvodjac tuzi ...
[ Ivan Dimkovic @ 29.07.2005. 20:10 ] @
Citat:

Pitanje je da li carinici proveravaju takve stvari?


Bio sam u dosta zemalja i mnogo puta prosao kojekakve granice, carine i sl... i niko mi u zivotu nije postavljano ni najmanje pitanje u vezi laptopa (osim u Srbiji dok nije postojala EU "crvena" i "zelena" linija, a i ta pitanja su bila vezana konkretno za vlasnisvo i da li se roba uvozi privremeno ili stalno)

U svakom slucaju, tamo i gde su gledali par puta sta ima u torbi (Nemacka, USA) laptop nisu ni konstatovali vec ih je ocigledno zanimalo da nema kojim slucajem nesto drugo ;-)

Jedini ljudi koje tvoj laptop moze da zanima su ljudi na X-ray protiv-diverzionoj kontroli na aerodromima - oni ti mogu traziti da ga izvadis i, eventualno upalis (da vide da je laptop, a ne neka tempirana bomba) - i, u najgorem slucaju (ne dopada im se tvoja faca, nije im dan ili imaju neku normu da ispune) da ides u neku protiv-teroristicku sobu da ga namazu necim i provere da nema neki eksploziv na njemu (doziveh to 2 puta ;-)

U principu - sta se na njemu od softvera nalazi, to apsolutno nikog ne zanima, niti iko ima ovlascenja da to proverava. To su tvoje licne informacije.

I kako bi carina uopste proveravala da li je sistem legalan? Zvali bi online Microsoft i ditkrali Product-Number? :)

E, sad - ako si kupio nov laptop, sve je OK... ako si kupio neki polovan laptop koji je eventualno kraden postoji neka mikro mogucnost da je recimo, uz taj laptop, ubijen i njegov vlasnik koji je sasvim slucajno poslanik u, recimo, parlamentu Norveske :-)) Onda mozes da imas problem... mada je sansa da se ovo desi skoro 0, zar ne :)

Citat:

Tako da ne bi trebalo da bude problema - mada laptop nije bas kucno koriscenje ...


Nego sta je? :) Ili je firmin, ili tvoj licni... treceg nema.

Uzgred - koriscenje ilegalno dobijenog softvera je ilegalno samo po sebi - taj koji je napisao da je koriscenje piraterije u kuci legalno se negde debelo zeznuo. Krivotvorenje serijskog broja je u EU, USA, Japanu ozbiljan prestup zaobilazenja zastite. Srbija mozda nema tu klauzulu - ali sigurno to nije legalno samo po sebi.

Kucne korisnike niko ne juri iz mali milion razloga, a prvenstveno zato sto nema smisla - dokazivanje je tesko (mora postojati sumnja, i svedok - inace policija nema osnov da pleni imovinu i dokazuje da je softver ilegalan), cela stvar sa sve tuzbom je obicno visestruko skuplja od softvera o kojem se radi, a u vecini slucajeva je i kontra produktivno.


[Ovu poruku je menjao Ivan Dimkovic dana 29.07.2005. u 21:26 GMT+1]
[ pctel @ 30.07.2005. 01:45 ] @
Sami carinici ne ulaze u pitanja legalnosti softvera, to radi policija. Znaci, svaki policajac na ulici moze da te zaustavi i zatrazi proveru legalnosti softvera na laptopu. Medjutim, kao sto si sigurno primetio, to se veoma retko desava.
[ superbaka @ 30.07.2005. 11:28 ] @
mom bivsem sefu su proveravali legalnost XP i Office-a na jednoj evropskoj granici (aerodromu), a ne secam se koja bila u pitanju...
[ van t hoff @ 30.07.2005. 12:15 ] @
Mislim da ne mozes imati problema, ja nikada nisam imao.

Istina kolegi sam prije koji mjesec instalitao Slack umjesto XPa, isao je u Singapur da radi, a organizacija sa kojom je isao mu je preporucila da obezbjedi legalan sw na racunaru ...

[Ovu poruku je menjao van t hoff dana 30.07.2005. u 13:15 GMT+1]
[ kobrejabre @ 30.07.2005. 13:13 ] @
Da li neko zna da li je vec instaliranu legalnu kopiju windowsa (dobijenu uz laptop, na kome je i nalepnica) dozvoljeno pregaziti piratskom verzijom (u pitanju je brisanje nemackog xp pro i instaliranje engleske verzije)?
[ Mister Big Time @ 12.08.2005. 18:02 ] @
Ma sipaj i vozi Ili stavi neki linux kao temp OS pa kad predjes granu nabaci o5 Windowse