[ filmil @ 21.08.2002. 18:20 ] @
Postovani prijatelji,

Voleo bih da mi pomognete ako mozete sa ovim. Resavajuci jedan problem iz radio tehnike naisao sam na integral koji ne umem da resim.

Za treba resiti:



i



Ako nekome pomaze, n je obicno mali broj, izmedju 0 i 2. Resenje treba dobiti u zatvorenom obliku, tako da otpada integracija clan po clan.

Hvala.

f

p.s. sad izvinite sto tucem mrtvog konja :) al sam teo da vidim kako to izgleda kad se lepo formatira...


[Ovu poruku je menjao filmil dana 08.10.2002. u 02:20 GMT]
[ StratOS @ 28.08.2002. 21:57 ] @
moze li integral u matematickom ili u slikovitom obliku ?

Thx
[ filmil @ 29.08.2002. 00:59 ] @

Ok.

U pitanju su integrali od 0 do 1 od funkcija (1-x^2)^n i x^2(1-x^2)^n.

U medjuvremenu sam saznao medjutim da ovi integrali ne mogu da se izraze preko elementarnih funkcija u opstem slucaju. Xm, bas me zanima kako ocekuju da im ovo resim na ispitu...

f
[ Milos^ @ 29.08.2002. 08:18 ] @
Da li su ti poznate gama i beta funkcije?
[ filmil @ 30.08.2002. 13:05 ] @

Probao sam i da razvijem po beta, ali nisam uspeo. Ali mi je svejedno, pošto mi je potreban samo rezultat integracije, tako da ako dobijem B(1.234) mogu samo da se uslikam, posto ovo nije zadatak sam za sebe već se rezultat prosto koristi u daljem računanju.

Ipak hvala na savetu.

f
[ shiggy @ 24.09.2002. 12:12 ] @
Citat:
filmil:

Ok.

U pitanju su integrali od 0 do 1 od funkcija (1-x^2)^n i x^2(1-x^2)^n.

U medjuvremenu sam saznao medjutim da ovi integrali ne mogu da se izraze preko elementarnih funkcija u opstem slucaju. Xm, bas me zanima kako ocekuju da im ovo resim na ispitu...


sad nemam olovku pri ruci ali idu trigonometriske smene pa dobijash neshto shto lichi na Betu (koja je skoro elementarna fija) chiji rezultat se priznaje isto kao i ln(1.234). ne znam sad ceo zadatak i AN II sam skinuo sa grbe pre 6 meseci ali mi se chin da nije preterano teshko, uglavnom se ti zadaci zavrshavaju silovanjem ali za silovanje nema vremena na ispitu to jeste problem. :))))
[ filmil @ 25.09.2002. 22:11 ] @

Eh, ti matematicari! (Bez uvrede, citaj dalje, objasnicu :)

Hvala na pomoci, tek kada si mi rekao da bi moglo da se 'betuje' krenuo sam da razmisljam na tu stranu.

Ostaje medjutim drugi problem, to je sto meni B(1.234) kao ni ln(1.234) ne znace nista ako mi je to
recimo napon polarizacije nekog tamo tranzistora, kao sto jeste u konkretnom slucaju, pa od te vrednosti
zavisi koji od mogucih rezima rada (potpuno razlicitih!) moze uzeti tranzistor... I tako, kom opanci
kom saksije. Sasvim validan rezultat postaje... hm, slabo upotrebljiv ali matematika naravno nije kriva za to.

f


[ djvaso @ 06.10.2002. 23:06 ] @
U knjizi "Integrali i redovi"(na ruskom) od Prudnikova,Brickova i Mariceva postoji rjesenje integrala
int[x^p*(a*x^r+b)^n]dx=suma(k od 0 do n)[kombinacija k-te klase od n elemenata]*[a^k*b^(n-k)*x^(p+k*r+1)]/(p+k*r+1)
U zdravlje,
Vaso
[ filmil @ 06.10.2002. 23:09 ] @

Zahvaljujem na trudu.

Problem je medjutim sto n moze biti i realan a ne samo ceo broj. Tada se formalno zapis resenja ne menja, upravo, ovo sto si napisao je ono
sto ostane od cele formule kada se n proglasi za ceo broj, ali ostaje prilican problem izracunavanja. N nad k, gde je n realan broj je beskonacna suma.

f