[ cousteau @ 30.07.2005. 12:07 ] @
Pozdrav svima!

Kao što piše u naslovu, problem je restartovanje računara.U poslednja dva dana,računar mi se neprestano isključuje.Kao kad bih ga resetovao pomoću tastera

reset na kućištu, samo što se posle toga ništa ne dešava, nema podizanja sistema i na monitoru nema slike, tj. signala.
Mislio sam da je problem softverske prirode, a onda mi se par puta restartovao dok je dizao Windows i jednom ili dva puta dok sam bio u BIOS-u.Znači, najverovatnije je hardver u pitanju.


Moja konfiguracija:

Duron 750 Mhz
Gigabyte 7ZX-H
256 Mb SD-Ram @ 133 Mhz
20 Gb Quantum Fireball AS20.5
NVIDIA GeForce 2 MX400 64 Mb
AC'97 Audio on board
Lucent 56K

Mislim da temperatura nije u pitanju, pošto se rušio i dok je bio hladan, a i posle 2-3 sata rada, znači kad se već pošteno ugrejao.

Sad, da li neko zna šta ovde predstavlja problem? Da li je memorija u pitanju, kontakt na ploči, grafička...?
Svaka pomoć dobrodošla...
[ JOJO847 @ 30.07.2005. 15:03 ] @
hah......ovako napamet, može biti sve što si pobrojao i da još dodamo napajanje pa imamo 70% racunala kao moguceg krivca.
Ja iskreno sumnjam na pregrijavanje. Posto je to malo stariji "momak" lijepo ti ocisti ventilatore, pregledaj pastu izmedju hladnjaka i CPU-a, i ventilator na grafici (takodjer vidi kako lezi hladnjak na grafickoj kartici).

[ cousteau @ 30.07.2005. 21:53 ] @
Sve što si pomenuo sam napravio još juče i nije pomoglo.I dalje ''puca''.
Ja mislim da je neki kontakt u pitanju, zato što restartovanje nije stalno nego slučajno, ne restartuje se konstantno već kad mu dođe...

Jel neko prepoznaje simptome, da znam gde da tražim problem? ...pošto ja stvarno nemam pojma šta je u pitanju.
[ Emil Ranc @ 31.07.2005. 03:03 ] @
Meni najviše miriše na napajanje; za početak, proveri voltaže u BIOSu, ili ako tamo nema čitača senzora, probaj uspomoć Sandre, Aide ili Everesta.

Takođe, ako si u mogućnosti, isprobaj neku drugu memoriju i grafičku da bi video kako se to odražava na ponašanje kompjutera.
[ cousteau @ 01.08.2005. 21:25 ] @
@Emilio Ranchez

Proverio sam napone u Sandri, sve izgleda normalno.A što se tiče grafičke i memorije, to će ići malo teže, skoro nikako.
Juče sam računar skroz rastavio, očistio svaku trunku prašine iz njega, čak i napajanje.Ventilatori su svi u redu, sve radi normalno a problem je i dalje tu.Danas sam ga jedva uključio, konstantno se ruši.Bojim se da mi hard ne ''crkne'' od tolikog restartovanja...

Zbog čega bi memorija mogla da bude problem, šta može da se pokvari na njoj da bi se komp stalno gasio?
[ Emil Ranc @ 02.08.2005. 02:54 ] @
Neka mi niko ne zameri ako se nestručno izrazim. Elem, memorijski modul može biti neispravan tako što su određene adrese na njemu oštećene, tj. računar prilikom pristupa istima može da se zakuca ili resetuje.

Što se testiranja ispravnosti memorije tiče, imaš alatke tipa "goldmem" koji testira memoriju. No, po mojim iskustvima, i iskustvima drugih, čini mi se da čak i ako RAM-modul prođe test, nije sigurno da je ispravan.

Ali, ko što rekoh, meni više liči na neispravno napajanje. Bez obzira na to što ono daje dobre voltaže, moguće da je nešto drugo vrisnulo te dolazi do kratkog gubljenja kontakta pa tako i spontanog reseta računara.

Strah za hard ti je opravdan, štaviše, ni ostale komponente ne vole spontani reset. Negde na forumu sam pročitao da čak i "normalni" power-on i shut-down predstavljaju svojevrsni šok(ić) za komponente.

Problem je što nemaš nekoga s kim bi mogao da isproveravaš određene komponente, te bi možda bilo najbolje da odneseš računar u neki servis.