[ Dragi Tata @ 22.08.2002. 02:44 ] @
Koristio sam opciju "Pretraga", ali na moje iznenađenje nisam našao da je neko postavio ovo jednostavno a bitno pitanje:

Zna li neko dobar editor koji

1. Podržava Unicode (a po mogućstvu i druge encoding šeme)
2. Ima verziju i za Unix i za Windows (makar i sa cygwin-om).

Najviše bih voleo neku verziju vim-a, s obzirom da ga donekle poznajem.
[ velibor @ 22.08.2002. 10:15 ] @
Pogledaj Crisp editor, cini mi se da on podrzava Unicode. U verziji 7 postoje "native" GUI i konzolne verzije za Linux i Win32 platformu, a u verziji 8 dodata je i Cygwin verzija. Nije besplatan, ali mogu da se skinu demo verzije pa da vidis da li ti odgovara.

Link: http://www.vital.com
[ Jovan Marjanovic @ 22.08.2002. 11:29 ] @
Dodatak za Crisp - Ako si DOS/Windows programer, sigurno si radio sa Brief-om. Crisp je Brief on drugs sto bi rekli moji prijatelji, i zaista je odlican editor. Potpuno podrzava Brief regexp, brief makro-e i sl.
I naravno, unicode :)
[ Dragi Tata @ 22.08.2002. 16:57 ] @
Hvala na linku. Jesam radio sa Brief-om pre sto godina, mada me nije baš oduševio, ali svejedno to je ipak dobar editor. Nego, jeste li sigurni da ima podršku za Unicode? Na sajtu to nisam mogao da nađem.
[ Jovan Marjanovic @ 26.08.2002. 09:13 ] @
DO NOT BLASPHEME!
Brief je uvek bio i bice najbolji editor :))
(shvatite ovo kao salu pa da ne pocinjemo flame war na temu koji je bolji editor i ko ima duzi ...)
[ random @ 26.08.2002. 19:29 ] @
Drži se topica — Unicode editor za X11/Unix. Pitanje je baš dobro. Ja bih voleo ako neko ko je namestio gvim da piše i čita UTF-8 može da napiše uputstvo? Igrao sam se malo, ali se nisam baš najbolje snašao :o}.
[ Dejan Lozanovic @ 26.08.2002. 21:17 ] @
Eh ljudi zaboravili ste emacs, koji koliko vidim vec ima podrusku za unicode, sada kako se namesta iskreno da vam kazem nemam pojma. Mandrake Team to vec ima namesteno uz default instalaciju.Naravoucenije Emacs moze :)
[ random @ 26.08.2002. 23:08 ] @
Emacs navodno podržava UTF-8, kao i Vim, ali nemoj samo govoriti "čuo sam da može da radi", jer to nije produktivno. Objasni mi kako da ga namestim da radi.
[ Dragi Tata @ 26.08.2002. 23:27 ] @
Verovatno ubaciš malo lisp koda u .emacs ili kako mu se već zove config fajl.

Šalu na stranu, ja bih radije vim ili neki drugi "mali" editor. Emacs je skoro operativni sistem.
[ random @ 07.09.2002. 21:34 ] @
Instalirao sam danas GNOME 2.0.1 i probao editor gedit2. Podržava Unicode UTF-8 "out-of-the-box", i čini mi se da ću odsad korististi kombinaciju UltraEdit na win32, gedit2 na *nixu.

Evo i kako izgleda:

[ Aleksa @ 29.09.2002. 00:11 ] @
Citat:
Dragi Tata:
1. Podržava Unicode (a po mogućstvu i druge encoding šeme)
2. Ima verziju i za Unix i za Windows (makar i sa cygwin-om).

Najviše bih voleo neku verziju vim-a, s obzirom da ga donekle poznajem.


ViM podržava Unicode, radi super, i ima ga svuda :). Kratko uputstvo sledi:

U .vimrc (ili _VIMRC pod Win) ubaci sledeće linije.

set nocompatible "ova linija verovatno već stoji tamo...
set encoding=utf8

Ako ne želiš da se editor uvek ponaša kao Unicode, ovo :set encoding... može da se ukuca u editor po potrebi. Treba samo voditi računa o tome da editor (gvim --- koliko znam Unicode radi samo u grafičkoj verziji) koristi Unicode fontove. Kod mene u _VIMRC (win) stoji:

set guifont=Lucida_Console:h11

Pod UNIX-om nisam probao, ali ako ima fontova trebalo bi da radi.

Sad, za kucanje teksta (naših slova, latinica i ćirilica), u vim-u još zvanično ne postoji podrška za naš jezik, ali biće od sledeće verzije. U međuvremenu potrebne keymap datoteke se mogu preuzeti sa http://www.cs.cmu.edu/~aleksa/personal/vim_stranica.html gde se nalazi i kratko uputstvo kako sve to poterati da radi. Keymap omogućava da se koristi naša tastatura (ili bilo koja druga) i bez instalirane podrške za naš jezik. ViM koristim iz terminala preko putty-a na UNIX (Solaris) mašini i naša slovca super rade zahvaljujući keymapu...

Sličice Unicode editora (ViM na UNIX terminalu, gVim...) u akciji se mogu naći na http://uliks.sf.net/nase_pismo/slike a kako podesiti gViM da čita i piše ćirilicu/latinicu, uputstvo u sličicama je na http://uliks.sf.net/nase_pismo/slike/vim (proći ceo ,,kurs'' --- ne preskači slike ;)).

Ako ti se iz nekog razloga ne sviđa ViM preporučujem UniRed, odličan je, ali ne znam da li postoji linuks verzija. Ali ViM je bolji ;). Ako bude bilo problema sa podešavanjem javi se na mejl.

Pozdrav,
-Aleksa.