[ starisloven @ 11.08.2005. 18:41 ] @
Pozdrav svim forumašima. Koristim Adobe audition 1.5, i nikako mi ne ide da sa njegovim Noise reduction skinem šum sa audio snimka. Uvijek mi se pojavi neki eho. Čuje se kao da si u nekoj praznoj prostoriji. Može li mi neko napisati šta i kako da uradim?
[ starisloven @ 17.08.2005. 23:18 ] @
Ima li ko da zna?
[ ton_majstor @ 18.08.2005. 10:20 ] @
Daj mi parametre koje koristiš, možda mogu da ti pomognem.

Pozdrav!
[ zoxyst @ 19.08.2005. 08:54 ] @
Preciznije receno zvuk je kao da dopire iz metalne kante? Zajedno sa sumom skidas suvise veliki frekventni spektar u kome se nalaze i korisne frekvencije. Probaj da prilikom capture-a uzmes sto manji vremenski interval u kome se nalazi samo sum koji skidas, i igrajse malo sa izlaznom jacinom dok ne dobijes zadovoljavajuce rezultate

Pozdrav
[ ton_majstor @ 19.08.2005. 11:54 ] @
Jako teško ide skidanje šuma, ako se "footprint", tj. otisak uzima iz sredine pesme, ili nekog dela sa puno KORISNIH frekvencija. Otisak se uzima sa početka pesme, PRE korisnog signala, dok je samo šum izražen i usamljen. Ako to ne postoji ili nije moguće, onda se koristi drugi algoritam... uostalom:

http://www.elitesecurity.org/poruka/611696

Inače, Steinberg Wavelab ima lep denoiser, ako te baš zanima...

Pozdrav!
[ starisloven @ 29.08.2005. 22:29 ] @
Sa kojom izlaznom jačinom trebam da se igram. Kada otvorim file, selektujem mali interval šuma, otvorim noise reduction, uradim chapter profile, e, onda šta trebam podesiti?
[ zoxyst @ 31.08.2005. 21:16 ] @
Kod Sonic Foundry Noise reduction-a se podesava Reduce noise by: , pa se pomera klizac dok se ne dobije korektan odnos sum-koristan signal. Takodje moze da se selektuje ceo grafik suma, da se polako podize, odnosno spusta. Ako imas neki drugi plugin, sistem je slican. Posto uradis noise reduction, ton mozes blago popraviti uz pomoc ekvilajzera.
Pozdrav
[ starisloven @ 31.08.2005. 22:56 ] @
Ja sam pitao za Adobe audition.
[ deks007 @ 02.09.2005. 21:32 ] @
Najkrace: Tesko je u par recenica objasniti sva podesenja . Moja preporuka ti je da kupis knjigu Cool Edit Pro ( 600 din ) i za pocetak ces imati sva podesenja a ti posle vezbaj . Dok se ne snades za knjigu podesi : FFT size 4096 , noise level 77,
Snapshots profile 300 , reduce 40 , Precision 8 , sledece je 1, pa 0 . Probaj ali ce te knjiga odvesti do konacnog rezultata . Inace Addobe je kupio Cool pa ti zato preporucujem ovu knjigu .
[ Pendula@Nemanja @ 06.10.2005. 02:51 ] @
nemoj da kupujes nikave knjige.

pazi u principu skidanje shuma je na bazi uklanjanja odredjenih freqfrencija, e sad zavisi na kojim freq. se taj shum nalazi. postoje programi koji su set-up ovani da skidaju shum samo odredjene freq. jer se obicno tamo javlja, a ako je u pitanju shum na nekoj drugoj freq. onda ti i nema puno pomoci. u principu najbolji plug in za skidanje shuma (a i popravljanje zvuka) je waves - restoration bundle. btw ako nemozes da nadjes isti, pusti mi pvt msg. dacu ti access na moj ftp, da skines to.
inace posto radi kao plug in, moras ga pokrenuti preko nekog programa, npr: wave lab ili sound forge, cak i u kombinaciji sa njihovim plug in-ovima svashta mozes da dobijes.
u principu zapamti sve je u freq. i shum da totalno skines to je nemoguce, a da ne oshtetish neshto. cak sta vishe svi mi se borimo sa shumom, zato i sluzi produkcija, da bude shto cistiji sound. (izmedju ostalog)

pozdrav.

N.