[ Timos @ 15.08.2005. 16:28 ] @
Interesuje me da li je za ovako nesto potrebna dozvola kod nas? Kako se ona pribavlja? Koliki domet ovo moze da ima, u gradu i van grada?

link: http://kaufen.conrad.de/cv_mobil_4012.asp
[ marcony86 @ 15.08.2005. 17:51 ] @
Nisam bas upoznat sa CB regulativom, ali mislim da bi vise trebalo da brines oko uvoza samog uredjaja (tj. oko carine). Inace, ovakvi uredjaji rade na 26-27 MHz, ali ovaj konkretno ima malu snagu tako da domet verovatno nece biti nista posebno.
[ Marcony @ 15.08.2005. 18:16 ] @
Koliko se secam, bitno je da imas papire od stanice (za pocetak). Drugovi amateri ce ti reci da li je jos nesto potrebno.

Sto se tice dometa, ja sam davne `95. sa malom stanicom Intek (5W, 40 kanala) i sa Lemm antenom (prva sa leve strane na ovom linku)

http://joostshop.com/shop/images/samen%20lemmm%20antennes.gif

koja je stajala na krovu, ostvarivao vezu sa Rudnikom koji je oko 50 km udaljen od BG-a. Naravno, izmedju mene i Rudnika je cista linija.

[Ovu poruku je menjao Marcony dana 15.08.2005. u 19:17 GMT+1]
[ kumkat @ 05.11.2005. 20:07 ] @
Nevidim zasto bi bio problem naruciti ovakav uredjaj iz inostranstva. On kosta oko 50 e. neverujem da bi carina bila previsoka.

E sad ne znam kakav je zakon (ako postoji) za uvoz radio stavica. Da li treba da se dokazuje poreklo ili tako neka fora. Ma da ako se narucuje novo iz prodavnice ne vidim problem.

Pozdrav
[ HerQl @ 08.11.2005. 17:23 ] @
Citat:
kumkat: Nevidim zasto bi bio problem naruciti ovakav uredjaj iz inostranstva. On kosta oko 50 e. neverujem da bi carina bila previsoka.

E sad ne znam kakav je zakon (ako postoji) za uvoz radio stavica. Da li treba da se dokazuje poreklo ili tako neka fora. Ma da ako se narucuje novo iz prodavnice ne vidim problem.

Pozdrav


Srbija sta da ti kazem.Mislim da se carina neplaca za vrednosti manje od 100$ (sto dolara) ali ipak treba proveriti.e sad imas 2 opcije:
1)da se cimas i da jos doplatis 40-45% od cene uredjaja i imas papire!
2)da radis bez papira sto i radi 80% CB-aša,radioamatera...
[ shonex @ 09.11.2005. 10:04 ] @
Regularna procedura ti je da:

1. se uclanis u radio klub i placas im harac za "NISTA" od tada do kraja zivota (klasicna ucena da bi ti dozvole bile vazace, iako je to zapravo nadleznost minist. za saobracaj i veze), ili bar dok ti ne pukne film i zapalis iz te price
2. trazis preko istog papire za 'dozvolu za nabavku uredjaja', pa iste podnosis u ministarstvo za saobr. i veze
3. dobijes za par godina (ako imas srece !!) dozvolu za nabavku koja ti daje za pravo da uredjaj uvezes/kupis od preth. vlasnika. U protivnom ne verujem da ces carinu ubediti da si 'samo posao tetki lek da odneses, i da si muzicar'
4. uvezes stanicu
5. opet trcis u radio klub i trazis formulare za 'dozvolu za postavljanje/rad'
6. trcis u neki od ovlascenih servisa da uradis atest radio stanice, jer su nasi strucnjaci daleko verziraniji a ova drzava ne priznaje ateste iz Nemacke jer, sta Nemci uopste znaju o tehnici
7. ides u ministarstvo i predajes papire
8. cekas 2-10 godina
9. dobijas dozvolu koja 1. ili vise ne vazi (vaznost joj je 5 godina, a majmuni ti upisu datum kada si podneo papire) ili vazi jos par meseci
10. Muka ti je od svega, i teras sve u P...u M......u i ako ti je vec potrebno nesto za komunikaciju na kraca rastojanja (1-2 km) kupis one budjave tokce (cak ni po nasem zakonu ti za njih ne treba dozvola), kojih ima i po snabdevenijim supermarketima za 20-ak E po paru i zivis u ubedjenju da si z.....o sistem.


P.S. Varas se ako je ovo sto sam napisao karikiranje, prosao sam to izmedju kraja 80-ih i polovine 90-ih vise puta, za razne opsege od CB-ja do 2m, dok sam imao jos malo entuzijazma, a dok se na frekvencijama nije prosirio turbo-folk u najgorem mogucem obliku.


Ako i dalje imas zelje i volje, podji u nepoznato i uzivaj, a mozda je sve ovo neka davna proslost i ja nisam u toku.



Poz, Nenad
[ kumkat @ 09.11.2005. 10:48 ] @
Hvala svima na ogdovorima.

Citat:
shonex: Regularna procedura ti je da:

1. se uclanis ....... placas im harac za "NISTA" o..........dobijes za par godina......opet trcis ......ides u ministarstvo i predajes papire....cekas 2-10 godina.......Muka ti je od svega, i teras sve u P...u M.


Neznam zasto ali sam i imao predosecaj da je takva prica po sredi. Tako da i ako se odlucim za kupovinu poslusacu HerQl-ovu drugu opciju.

Citat:
HerQl: mas 2 opcije:
2)da radis bez papira sto i radi 80% CB-aša,radioamatera...


Hvala i pozdrav svima.
[ peca26000 @ 12.01.2009. 17:36 ] @
Ma samo pri pomisli da dajem neki odgovor na ovu temu puce SERVER pa to je toliko osetljiva tema da nemam reci koliko su opasne te frekvencije... ):
@shonex pravo kazes sve sto si napisao da nebi ja poceo da psujem jer je tema izgleda i danas problem ,tesko da je na pragu ulaz bice da je izlaz iz evrova.
Sve sam primitivizam i ucene nisu zaboravljene iz perioda 90-tih i zato ima da plate na bilo koji nacin ! Portudicu se da zagorcavam zivot onima na koje sam se opekao !
Fali vam malo mirodzije u temi kao sto je moj drug sa foruma Predrag Suporovic da vidite kako on znanje ima da vam prenese ,elem ja se nesto nisam njime obradovao al tek toliko da znate sta vas ceka kad spomenete nesto sto je uobicajno da se ne iznenadite...
Pozdrav svim normalnim ljudima dobre volje.

[ WIRELESS- @ 16.01.2009. 18:55 ] @
Marcony mislim da CB sa 5W i do 200km mogu.....
ja sa 0.5W na 462MHz dobacujem na 25km
[ yt1prm @ 16.01.2009. 22:02 ] @
462 i 465 i 467 je podeljen u dva opsega u frs i gmrs tj jedan je sa vecom snagom od 1w pa navise a drugi opseg je sa manjom snagom do 500mw tako da je moguce i preko 25km ja sam uspeo da na tom opsegu imam ostvarivu vezu od vrha besna kobila do vrka tupiznica ( vranje knjazevac) postavljajuci neke linkove na stubovima i medjusobno smo se dogovarali da bi uspeli link da nanisanimo! haj. e a sd ce poznavaoci zakona da krenu u prepisku kako je taj opseg uhf CB za zapad (ameriku) a ne za nase trziste. :) ali domet i sa 5w na CB 27mhz moguc je samo kad su otvaranja propagacije jer to su talasi sa preskocima tako da je moguce da radis sa francuzom a da se necujes sa komsijom koji je nekih 50 100 km od tebe pozdrav od 45et123 i do slusanja 73 ! 55 !
[ peca26000 @ 16.01.2009. 22:52 ] @
Kakve veze ima 462 sa CB zar to nije 27 i tu je velika razlika ! Pa i sa dozvolom za CB .
Ma imas pravo YT1PRM mada je problem na CB sa vec 3km i tesko ide isa tih 5W jer su propagacije i QRM nemoguce za lokal sve do kasno nocu ,kako kad.
Ja sam 2002 godine radio intezivno vezu sa CB gavra i to smo se culi ja u Pancevu on kamionom do Slovenije Kopar i to ide bolje nego BG u 12:00 fm-am -ssb sve radi i to raport 59.57
Prezident Linkoln stanica 26-30MHZ
[ WIRELESS- @ 17.01.2009. 01:09 ] @
Ne, moju stanice su 500mW, inace dok sa 500mW dobacio 25km to znaci da sa CBa - 5W vece od 200km
Ako frekfencija ima neki udel u domet to je vec drugo
[ beki89 @ 18.01.2009. 01:40 ] @
Sa CB stanicom leti kad su propagacije sa dobrom antenom mogu da se ostvare veze na jako veliku daljinu.Ja sam sa mojom stanicom od 5W i sa antenom 5/8 ostvario vezu Kumane-Vizbaden(zapadna Nemacka),a radio sam i sa Italijom.Toliko o mom iskustvu na CB-u.Inace cini mi se da jedino jos na 30.kanalu FM-a ima ljudi,uglavnom kamiondzija.
[ yt1prm @ 18.01.2009. 08:43 ] @
30c fm 27.305 su uglavnom nase kamiondzije po evropi a gastarbajteri si 51c 27.535 usb i sad ima jos mnogo toga dispeceri ruskih taxi nasi stacionar po srbiji su uglavnom na 9c 27.065am dok svi dx lovci su uglavnom na 27.555 usb, sstv je na 27.700usb telegravija i rtty i psk su uglavnom na 27.500usb pozdrav svim dobronamernim CB i HAM operaterima skinite program sa linka http://www.freeradionetwork.eu/sw/frnclientsetup2008012.exe ima dosta CB operatera i PMR a i HAM program je za rad preko racunara ili moze i stanica mi smo iz Pirota napravili server u meniju za pretrage potrazite FRN-SERBIJA.no-ip.org pa da se i cujemo 73!


[Ovu poruku je menjao yu1ny dana 18.01.2009. u 11:57 GMT+1]
[ WIRELESS- @ 18.01.2009. 10:10 ] @
beki89, dali kod FM modulacije je moguca propagacija ili to je moguce samo kod AM?
Dali frekfencija 27MHz je po dobra u odnosu 462MHz (koristeci istu snagu) za Ne-propagaciski veza?

yt1prm, kakva namena ima FRN program?

[Ovu poruku je menjao WIRELESS- dana 18.01.2009. u 11:39 GMT+1]
[ beki89 @ 18.01.2009. 12:10 ] @
-Naravno da je moguca propagacija i kod FM modulacije.Pa naveo sam moj slucaj.Ja sam na 30.kanalu FM-a odavde iz Kumana pricao sa covekom iz zapadne Nemacke i kad sam mu rekao da radim sa 5W on nije mogao da veruje.Posedovao sam neku TEAM stanicu sa 40 kanala FM-a.Znaci dobra antena i to mora da ide.Antena igra vecu ulogu od samog uredjaja.
-Pa ja koliko znam i koliko sam mogao da zakljucim sto niza frekvencija to veci domet,tj.bolje prostiranje talasa.
[ yt1prm @ 20.01.2009. 09:45 ] @
namena FRN je umrezavanje preko interneta postavljanje novih getevej cvorista i tome slicno voip protokol slicno echo linku
[ tasicss @ 07.02.2009. 22:08 ] @
Ovaj FRN je bas dobro, ja sinoc skinuo programcic, registrovao se i pricao sa nekim Nemcima bas je OK!!
Inace ko ima VHF radio stanicu mozemo da ce cujemo na R6!
[ WIRELESS- @ 11.02.2009. 15:26 ] @
yt1prm skidao sam FRN client, pa dali ima neki srpski, makedonski, bosanski ili hrvatski server?
[ yt1prm @ 11.02.2009. 17:35 ] @
Pozdrav na FRN ima frn-serbia.no-ip.org a na QSO SERBIJAexYU ja sam ih pokrenuo i serveri rade kad se ja logujem na net a nisam onlajn 24h tako da ih nekad nema jer nemam internet adsl ili neki drugi vec preko gprs jer sam trenutno u Budvi a kad se vratim u Pirot pred kraj meseca iz klubabice getevej stalno pokrenut i echolink
[ WIRELESS- @ 11.02.2009. 17:40 ] @
OK, program mi trazi i PORT. koj e port za vas server?
[ yt1prm @ 12.02.2009. 12:40 ] @
Ti kad budes video server na spisku i konektujes se automatski ce ti i port izaci inace port je 10026
[ igor757 @ 18.03.2009. 06:57 ] @
poz evo konkrettnog odgovora ja sam se lepo obratio RATELU iz istog razloga i mogu priznati da sam bio prijatno iznenadjen brzim odgovorom.
Tacnije doticni gospodin me je obavestio da ce kroz 1-2 meseca konacno stupiti na snagu
odluka po kojoj ce sve CB stanice do 4w snage biti potrebno samo evidentirati.!
Sto znaci da se i kod nas nesto pomera ostaje nam samo da cekamo.
73
[ yu1ny @ 18.03.2009. 07:36 ] @
Pa moraju da se prilagode toj Evropi...i tamo se CB samo evidentira, a i to nije 100% obavezno...

Problem je što su svi radio-opsezi "prebukirani", mnogo je korisnika na svakom deliću opsega frekvencija od KT, preko UKT do SHF frekvencija.
Zato se Televizija polako seli na digitalni prenos signala, koji zauzima neuporedivo manje RF spektra a omogućuje prenos velikog broja kanala.
[ tasicss @ 16.08.2009. 15:08 ] @
A na koji nacin se evidentira radio uredjaj. Dali ja konkretno smem da koristim radio stanicu u autu? Postavio sam pitanje RATEL-u vec 3 puta do sada oko koriscenja CB stanica i nisam dobio ama bas nikakav odgovor a na njihovom sajtu nema nista vezano za CB opseg, totalno nekoristan portal a za samu navigaciju potreban godisnji odmor. Pretraga na sajtu ne funkcionise, jedan uzas za tako veliku agenciju.
[ igor757 @ 17.08.2009. 06:48 ] @
Meni je odgovorio ako se dobro secam gos.Dragan Lukic
Naravno da mozes da je koristis u automobilu ja je takodje koristim u kamionu
Samo ti je moj savet da koristis antenu sa magnetom i to na sredini krova
Malo bi bilo nezgodno da busis krov skidas tabacirung zbog montaze itd a i tu su LOPOVI
zasto bi dao puno novca za anntenu da ti je neko mazne ovako magnet i resen problem.
73
[ tasicss @ 17.08.2009. 12:30 ] @
naravno sa magnetom, gde da busim krov, ne ispalti se! A sta se desava ako gospoda u plavom odelu spaze antenu ili stanicu, kako da se opravdam bez privodjenja jer su oni po sluzbenoj duznosti ne informisani i sve sto ima PTT taster smatraju prisluskivanjem.

BEST 73!
[ štampar @ 20.08.2009. 09:56 ] @
...i nećeš dokazati da nisi špijun,posle tvoja stanica stoji u sudu par godina a onda se prodaje na licitaciji.Više me iznenadio čovek iz RK (''ovlašćeno lice'') koji je slušo moj DX sa Gučeva pa me sreo(poznajemo se lično) i lepo mi objasnio da ako budem koristio CB i dalje moraće da obavesti organe (koji će mi oduzeti stanicu)...Nisam znao da moj tokac od 4W toliko smeta i radio-amaterima....Da mi objasni kako da legalizujem stanicu nije znao nego mi rekao da se obratim ministarstvu za saobraćaj i veze...ne mogu ja tokac nositi u BG da mi neko izda atest...svugde u svetu CB je civil-band-za običnu raju i netreba nikakva dozvola ni evidencija al ovde nije.Lakše je kako sam shvatio dobiti dozvolu za pištolj nego za CB....pa sam digo ruke od svega...šteta,voleo sam da se ''dovikujem'' s nekim meni sličnim ljudima-ugasili i oni....
[ peca26000 @ 20.08.2009. 14:58 ] @
Citat:
i lepo mi objasnio da ako budem koristio CB i dalje moraće da obavesti organe (koji će mi oduzeti stanicu)...

Eto mene je ovaj deo teksta podsetio na stare dane , znaci nista se nije promenilo ...
Bas i nije neki prijatelj , ako je mislio da obavesti ''organe'' sve sam primitivizam i nepostovanje drugoga jos i da te rebnu sa kaznom . (kakav je to prijatelj ... )
Sve su to prijatelju prodane duse , al samo odabrani rade takve stvari , ne vredi i ja sam tako nekad bio naivan , sad cu takve da ugrozavam po svim ukazanim prilikama i to sa zdravim razumom i bez grize savesti .
Danasnje vreme je mnogo surovo , takve gluposti su radili u vreme komunizma , ponovo se vraca to vreme , ali danas ima vise onih koji to presude u svoje ruke i na kraju covek opet plati kaznu ili drugi strada , pre je bilo oduzme ti i nikom nista ...
[ yu1ny @ 21.08.2009. 18:45 ] @
Slabo šta se menja u ovoj državi, većinom je samo kozmetika.
[ peca26000 @ 22.08.2009. 22:24 ] @
Mislim da se ipak nesto promenilo , sad pitanje dal je to na bolje ili ono lose , RATEL je preuzeo nekoliko odgovornosti , to moze da ima posledice kojima se oni ne bave ...
Problem sto se smanjuje broj amatera , interesovanje , kako nesto funkcionise , plan raspodele frekvencije , sve su to bitne cinjenice na koje se ne osvce korisnik , posle se pita zasto je to kod nas zabranjeno ? Zato sto nije dovoljno obrazovanje nekih ljudi i ne misle kakve posledice moze neko napraviti radio stanicom , koja ima sugavo poreklo pa cak tako i radi i pravi smetnje ...
Smetnje u vise smisla ! Pogotovo AM modulacija i usvojen zakon od ko zna kad , spram Nemaca koji rade na FM i sasvim su drugaciji problemi .
Ima dosta detalja zasto CB nije dobar ...
Za dozvolu , trebalo bi mnogo ispitivanja , cijem telefonu ne smeta AM modulacija . Za ovo se ne pita RATEL nego komsija lupa na vrata i posle kako ti bude ako nekog komsiju ne poznajes ...
[ radio pirat @ 01.09.2009. 22:14 ] @
Od Beograda pa na zapad u Srbiji se radi FM (Novi Sad kanal 30) a na jug AM kanal 9. Kamiondjije FM kanal 30.
Stvar navike , cini mi se. FM zaista MNOGO manje pravi smetnje i to je verovatno razlog zasto su prvo Nemci a
potom skoro sve zapadnoevropske zemlje za CB dozvolili samo 0.5W za AM i 4W za FM.
[ peca26000 @ 03.09.2009. 20:23 ] @
Dozvola da ili ne , za nepoznatog komsiju to nece da vazi , ali BATINE , PRETNJE , KIDANJE ANTENE , razne druge ucene idu u paketu sa odustajanjem za legalne tokove , nije njega briga sa koliko mW radis nego zeli da prestane to emitovanje , kad neko bude imao takav slucaj , pitace se a gde je zakon ? Cimanje po sokaku kako si durpan i koristis radio-tuzibabu ,
tesko ces da dokazes obicnom coveku , da nisi mozda i spijun .

Bas me briga za fm i am , bitno da mirno spavas i boli te uvo dal neko emituje ...
[ radio pirat @ 03.09.2009. 20:47 ] @
Moj komsija ima kera koji laje po celi dan i noc.Nemogu mu nista ali ne moze ni on meni za moju radiostanicu.Imam dozvolu za radioamatersku stanicu i njegove zalbe i tuzbe nisu me sprecile da se bavim mojim hobijem. Nemogu ni ja njemu nista za lajavog kera.
Znaci 1:1 zadjih 7 godina.
[ peca26000 @ 03.09.2009. 21:08 ] @
Nema veze , pojavice se vec neko drugi , naravno to nevazi za pojedinacne slucajeve , to je vrlo individualno .
Pozdrav
[ radio pirat @ 03.09.2009. 21:28 ] @
Procedura je sledeca:
Komsija prijavi lokalnoj miliciskoj stanici, dva pozornika dodju i ja dam na uvid dozvolu zajadno sa unapred spremnom fotokopiom , ponudim da pogledaju i seriske brojeve stanica , ponudim kafu koju redovno uctivo odbiju , naprave belesku i odu.
I nikom nista. Oni nisu nadlezni da vrse tehnicki pregled i merenje.Za tako nesto morao bi komsija da me tuzi sudu.
[ peca26000 @ 03.09.2009. 21:32 ] @
Mozda za nekoga glupo , ali sta sa kerom , kome da se zalis , jer ipak ometa normalan zivot u tvojoj okolini .
Takav slucaj oko stanice ne mora doci do policije ili nekog ovlascenog lica , ima ljudi koji propisuju nepisana pravila a to moze mnogo da boli !
Sudovi , plava svetla , rotacija , legitimacija , strucna lica , puj puj puj . Moze sve i bez toga ... Pa i bez mobilnog telefona .
Ali Beograd nije mala saksija .
Pozdrav



[Ovu poruku je menjao peca26000 dana 03.09.2009. u 23:33 GMT+1]
[ igor757 @ 11.09.2009. 10:05 ] @
naravno da smo mi uvek"VAN SVETA" prosao sam celu evropu uzduz i popreko i samo se kodnas svremena na vreme pojavi neki kvazi pametnjakovic da te ko slucajno priupita "jeli "MAJSTORE" imas ti dozvolu za to cudo?!"
Odgovorno tvrdim da mi i zemlje bivse nam JUGE imamo naj NEPISMENIJU policiju u europi
skoro su me zaustavili u Pancevu na semaforu gde se skrece za kovin nekih 22h
policajac me je energicno usmeravao da se zaustavim posred raskrsnice (vozim kamion 17.5metara) pri punoj liniji bez 3 cunja da obezbedi mesto itd van zakona
sto je meni izazvalo neverovatan smeh
pita "pametnjakovicic" sto se smejem na sta sam mu odgovorio sacekaj 3 minuta pa cu da ti kazem
nakon tri minuta sam ga obavestion da imam GPS i da je direktor podesio da kad se zaustavimo van parkinga 3 minuta satelit hvata fotografije (a posto doticni obozava policiju)
sti ce mu tuzba
zamolio sam ga da se okrene da upisem broj znacke nasta mi je on ubacio dokumente kroz prozor i ubrzano se udaljio od kamiona pokazujuci mi da nastavim dalje?!
[ tasicss @ 05.01.2011. 14:41 ] @
I do cega smo sada stigli, i dalje nema konkretnog odgovora posle godinu-ipo po pitanju dozvole za Citizen band, treba ili ne treba, Smorio sam se vise sa tom CB-jkom, bacicu je kad ne mogu normalno da je koristim u autu, kod kuce mi ne treba imam telefone, internet.
[ štampar @ 25.01.2011. 12:32 ] @
Moja vata prašinu već odavno....šteta...gledam po limundu-prodaju se fine stanice za male pare ali šta vredi ako nesmeš da je koristiš...ako je koristiš a nemaš ''dozvolu'' rizikuješ neke sankcije...
[ salinger76 @ 27.01.2011. 19:20 ] @
pozdra, štampar mzes slobodno da koristis cb. Razgovarao sam sa covekom iz RATEL-a jos uvek nije usvojen zakon. Moze da se koristi cb do daljnjeg bez dozvole .
sve informacije mozes da dobijes na ovaj broj 011/20-26-848 broj telefona RATEL-a
73
[ DusanSukovic @ 28.01.2011. 17:02 ] @
A da li jos drzi sastanak lokalna ekspozitura DB-a sastanak u vezi tvoje dozvole? Tako je bilo ccirca 1983..:)
[ štampar @ 25.03.2011. 21:48 ] @
Citat:
salinger76: pozdra, štampar mzes slobodno da koristis cb. Razgovarao sam sa covekom iz RATEL-a jos uvek nije usvojen zakon. Moze da se koristi cb do daljnjeg bez dozvole .
sve informacije mozes da dobijes na ovaj broj 011/20-26-848 broj telefona RATEL-a
73



Sad tek videh ovo,hvala za ovaj odgovor i broj telefona,to je već neka lepa vest a stanicu ću da uključim da se malo ''razradi''...73
[ Horvat I @ 26.03.2011. 13:01 ] @
Ni ja ovo ne primetih, stavljam antenu i palim 73
[ acabg @ 17.05.2011. 15:09 ] @
Jesu li usvojili zakon ili nisu ?

[ peca26000 @ 24.05.2011. 23:39 ] @
Moze li neko da ovo objasni jednostavnim recima, ovo sto je u tabeli, sta je i na koji nacin, dozvoljeno da se koristi?
Uslovi koriscenja 3,4,25,54,59,60?
Propis ERC,DEC,(98)11 ERC,REC, T/R20 09 ?

I sta znaci ova rec "Teresticki"?

[Ovu poruku je menjao peca26000 dana 25.05.2011. u 00:57 GMT+1]
[ MasterRW @ 25.05.2011. 00:11 ] @
Ako se ne varam u pomenutom PDF fajlu ispod tabela piše objašnjenje uslova i propisa.

Filip YU1TTN
[ peca26000 @ 25.05.2011. 00:48 ] @
Uslovi mozda?
Propisi ne pisu!
[ tasicss @ 25.05.2011. 01:15 ] @
Sto sada znaci da je 27mhz freq. slobodna za koriscenje od strane lica bez polozene klase?
[ Mili-CQ @ 25.05.2011. 01:59 ] @
To su dva dokumenta.

ERC = EUROPEAN RADIOCOMMUNICATIONS COMMITTEE

ERC DEC (98)11 <Ovo je odluka ERC-a iz novembra 1998
www.erodocdb.dk/Docs/doc98/Official/Pdf/Dec9811e.pdf

ERC REC T/R2009 < Ovo je preporuka ERC-a iz 2009
www.erodocdb.dk/docs/doc98/official/pdf/TR2009E.PDF

73 de YT2CQ
[ peca26000 @ 25.05.2011. 11:55 ] @
Odluka i preporuka od strane? u nasoj drzavi, gde i na koji nacin?

Da bi ove stvari razumeli obicni gradjani, morali bi svi da znaju i Engleski.
Ukratko, moze li to na Srpskom da se objasni sta treba od dokumenata za slobodno koriscenje!?
Pod slobonim koriscenjem moze da znaci svasta, za ne poznavanje pravnih smicalica kao ova na primer- engleski pa jos i nas usvojeni sistem podrzava? Zaista je mucno za onog ko ne zna, a pise u ratelu da posedovanje radio stanice je krivicno...
Nema tu slobode.
YT2CQ vidimo se na druzenju ako dolazite 73.
[ peca26000 @ 14.06.2011. 09:39 ] @
Dovoljno je vremena ostalo da neko odgovori.
Pitanje je i dalje otvoreno, sta je potrebno od dokumenata za koriscenje CB radio stanice?
Hvala
[ Predrag Supurovic @ 14.06.2011. 10:55 ] @
Sve odogovore imaš na sajtu RATEL-a (samo treba da se potrudiš da pročitaš) a ako ti treba još nešto obrati se RATEL-u. S obzirom kakava si osoba, nije ni čudo da niko neće da ti pmaže, a RATEL je obavezan da ti odgovori.
[ peca26000 @ 14.06.2011. 11:26 ] @
Eto moj Suporovicu nisam znao kakav sam, a fixni telefon nemam da bih pitao, neka sad vise nije ni bitno, icicu u zadnju sredu ponovo na druzenje tamo bar nema ptoblema.
[ MasterRW @ 14.06.2011. 12:06 ] @
Citat:
icicu u zadnju sredu ponovo na druzenje tamo bar nema ptoblema.

Verovatno neke kolege znaju. Pošto nemaš fiksni telefon, pozovi ih sa mobilnog :) A možeš i da im pošalješ mail putem kontakt forme - klikom ovde.
Vidimo se na druženju.


73,
Filip YU1TTN
[ RadioFan @ 25.10.2011. 18:38 ] @
ne mogu da se konektiram na frn-serbia.no-ip.org, radli li server ?
[ tasicss @ 29.02.2012. 02:20 ] @
Opet sam bezuspesno procesljao sajt ratela, opet po 3 put im saljem email sa istim pitanjem sta je sve potrebno od papira za legalno koriscenje CB radio stanice, ali neko koji tamo radi je malo prigluv za gradjanstvo, na svu zalost tu su kad trebaju da se uzmu pare i izdaju dozvole za komercijalno emitovnje, ovako su jako zauzeti da i posle godinu dana posalju odgovor, dali da ih spamujem svaki dan ja stvarno ne znam. Dali neko od vas ima konkretnu informaciju? Hvala.
[ darko 79 @ 19.08.2013. 15:01 ] @
Sto se tice dozvole za cb stanicu,potrebnan je dokaz o vlasnistvu odnosno ili racun gde je kupljena,ili carinska deklaracija,potvrda sa carine.
Potrebno je odneti stanicu na atest,ranije je to bilo kod palate pravde,Savez Radio Amatera Srbije,
Placa se iznos atesta,prilikom atesta stanica se blokira i ogranicava joj se domet da ne bi mogli razgovarati sa inostranstvom.smanjuje se na nekih 4 Wata.

Dozvola se dobija na 6 meseci i kasnije se placa kotizacija koja i nije mala.
Svakog trenutka moze Vas tuziti komsija i MuP dolazi na kucnu adresu po prijavi i oduzima radio stanicu uprkos dozvoli.
Vi se obracate savezu,Savez pise dopis MUP-u,i Vi dobijate tu stanicu nazad.
U vezi dozvole dobijaju se 3 dozvole,tako je bilo ranije,dozvola za koriscenje,dozvola da je izvrsen atest,i dozvola za rad to je ona crvena i ona je najvaznija bas za MUP.
Koliko ja znam policija je oduzimala uprkos tim dozvolama,,mada kada se radio amater obrati Savezu tada se dobija stanica nazad.

Samo se dobija dozvola za samo jedno podrucje da li za AM ili za FM,USB,LSB i ostali bandovi se blokiraju,tako da Vam ostaje samo nekih 40 kanala osnovnog podrucja.

[Ovu poruku je menjao darko 79 dana 19.08.2013. u 16:21 GMT+1]