[ t3chX @ 25.08.2002. 01:33 ] @
Provedoh prethodnih sat vremena na ovom podforumu i ne mogu da verujem sta sam sve procitao ... Inace relativni sam pocetnik u JAVI (odnosno transferujem se lagano sa C++ i ne nalazim na bilo kakve poteskoce s tim sto olaksavajucim nalazim cinjenicu da su pointeri i memorijske alokacije duboko "sakrivene" u javi) pa bih zamolio ako bi neko bio voljan da mi objasni razlike izmedju AWTa i Swing-a (sa awtom sam radio proteklih dana dok swing jos nisam upoznao), odnosno kakve su razlike u dizajnu/look-u. Drugo sto bih zelio znati je sto je moguce vise o javinom front-endu za home korisnike (desktop aplikacije) i da li su te razlike toliko drasticne (neko u poredjenju sa C/++ govori i o 15-20 puta u korist cpp-a). OK procitao sam sve o Javinoj nameni za server-side aplikacije i multiprocesing ali ipak me zanima sta jedan desktop app. programer moze izvuci iz nje (nebitno da li se radi o Win ili *nix platformi).
Sto se tice okruzenja, nalazim da je JCreator (za Win) daleko najbolje resenje dok za *nix preporucujem Vim.
I da, da ne zaboravim ... ponovo ponavljam pocetnik sam u Java svetu ali posto se bavim vec duzi period programiranjem i koliko sam shvatio iz proisteklih diskusija ovde, zamolio bih doticnog gospodina da se ne prosipa svojim neargumentovanim izjavama ("java ne valja za baze" -> 10min posle -> "java je super za baze" - iz ovoga se treba ocekivati i "sta su to baze ?").

Unapred zahvalan,
[ kobrejabre @ 25.08.2002. 10:26 ] @
Sto se AWT-a tice, mozes slobodno da ga zaobidjes, jer je to nedonosce iz prve verzije jave koje je stvoreno na brzaka, pa je samim tim puno propusta. Swing je "zamena" za awt i trebalo bi njega koristiti jer je mnogo fleksibilniji i raznovrsniji.
Sto se tice pomenutog gospodina... tip je stvarno pacijent...
[ Dragi Tata @ 26.08.2002. 00:56 ] @
Razlika između AWT-a i Swing-a je ukratko sledeća: AWT za prikaz grafike maksimalno koristi native funkcije operativnog sistema (Win32 API pod Windows-om, odnosno Motif pod Unix-ima), dok Swing koristi AWT za crtanje najosnovnijih stvari (npr pravougaonih prozora) a sve ostalo je odrađeno u Javi. Ova razlika u implementaciji vodi do sledećih razlika u "ponašanju":

1. AWT je brži jer se oslanja na native funkcije, koje su po pravilu pisane u C-u i vrlo brze, za razliku od Swing-a koji gro crtanja obavlja u (sporoj) Javi.

2. Java programi koji koriste AWT drugačije izgledaju pod raznim OS-ovima, a programi koji koriste Swing izgledaju isto.

Naravno, razlika je i u arhitekturi ovih biblioteka i tu je Swing mnogo bolji (kolaju glasine da je AWT odrađen za 14 dana, mada ne znam koliko je to tačno).

O poređenju Jave i C++a ne bih ovom prilikom, jer se svaka rasprava na tu temu završi svađom. Možeš recimo da pročitaš interesantan članak o poređenju Qt biblioteke (C++) i AWT/Swing -a (Java)

http://linux.sarang.net/ftp/mi.../pdf/qt-vs-java-whitepaper.pdf

Inače, potpuno se slažem sa tvojim izborom okruženja (JCreator i vim).
[ t3chX @ 26.08.2002. 01:22 ] @
DragiTata hvala puno na ovom URL-u ... sta da kazem nego da preporucim svima isti koji su u istoj dilemi kao i ja.
[ kobrejabre @ 26.08.2002. 09:24 ] @
Citat:
Dragi Tata:
Razlika između AWT-a i Swing-a je ukratko sledeća: AWT za prikaz grafike maksimalno koristi native funkcije operativnog sistema (Win32 API pod Windows-om, odnosno Motif pod Unix-ima), dok Swing koristi AWT za crtanje najosnovnijih stvari (npr pravougaonih prozora) a sve ostalo je odrađeno u Javi. Ova razlika u implementaciji vodi do sledećih razlika u "ponašanju":

1. AWT je brži jer se oslanja na native funkcije, koje su po pravilu pisane u C-u i vrlo brze, za razliku od Swing-a koji gro crtanja obavlja u (sporoj) Javi.


Za ovo pod 1 nisam bas najsigurniji jer nisam radio sa awt, ali:

Citat:

2. Java programi koji koriste AWT drugačije izgledaju pod raznim OS-ovima, a programi koji koriste Swing izgledaju isto.


Swing biblioteka IMA vise izgleda, znaci ima default "Metal" look koji je isti na svim OS, ali ima i OS specifican "look and feel", Motif, windows, neki korisnicki definisan...

Citat:

Naravno, razlika je i u arhitekturi ovih biblioteka i tu je Swing mnogo bolji (kolaju glasine da je AWT odrađen za 14 dana, mada ne znam koliko je to tačno).


Bruce Eckel tvrdi da je za mesec dana, a sto je brzo, to je i kuso.

Inace, u svoj dokumentaciji za Javu se preporucuje koriscenje Swinga, dok je awt tu samo zbog kompatibilnosti sa Javom 1.

procitao sam ono poredjenje qt i Swinga, samo bih voleo da znam koliko je star taj tekst. Niko ne spori da je c++ brzi od Jave ali oni u tekstu ga bas preterase. Sto bi se reklo, svaki cigan svoga konja hvali.