[ Yoma @ 15.08.2005. 23:53 ] @
Koja je razlika izmedju DVD-r i DVD+r ??? Odnosno, sta znace te specifikacije + i -???
[ KarakorukaJapan @ 16.08.2005. 01:51 ] @
Razlika i nije neka... bar koliko ja znam.
Evo naprimer neki DVD pisači podržavaju samo DVD+R (moj notebook, naprimer) i ne mogu snimati na DVD-R diskovima. Neki pisači podržavaju samo DVD-R...
Neki uređaji (DVD playeri) ne čitaju DVD+R, a čitaju DVD-R.

DVD-R je u ovoj zemlji popularniji od DVD+R
[ kojovici @ 16.08.2005. 15:44 ] @
Sto se kvaliteta slike tice izmedju - i + diskova, nema nikakve razlike, ali razlicitosti se pojavljuju iskljucivo kada su u pitanju linijski dvd rekorderi, jednostavno - i + imaju razlicite opcije pri snimanju, na primer na -RW formatu moze da se snima u dva moda, to su VR mod i klasican video mod. VR mod ima tu prednost tako sto se snimljeni materijal na -RW disku moze editovati kao da je snimljen na hard disku, na primer uklanjanje reklama izmedju filma dok na klasicnom video modu to nije slucaj, kao sto nije slucaj i na +R i +RW diskovima, jedina mana VR moda je to sto se disk ne moze kopirati jer dvd rezac na PC-u ne prikazuje nikakve fajlove ali pusta sliku bez problema, ali + diskovi imaju prednost (prvenstveno mislim na +RW diskove posto na njih moze da se snima tv program vise puta dok na +R ili -R diskove to moze samo jedanput), a prednost je na primer kada snimas vise sekvenci na disku (dva filma, tri razlicite epizode iste serije), svaka se razvrstava u posebnu kockicu u meniju koji napravi rekorder, i ako recimo ima 8 kockica, onda mozes obrisati trecu, ali onda postoji opasnost da obrises cetvrtu kockicu ako je snimanje duze od duzine trece kockice, dok na -RW disku je to neizvodljivo jer ako ima recimo 4 kockice on ce pri novom snimanju nastaviti sa kreiranjem pete kockice dok je neizvodljivo presnimavanje preko recimo druge ili trece kockice. +R i +RW diskovi su novija tehologija, ima ih manje nego -R i -RW diskova u nasoj zemji i nesto su skuplji, zato su zbog nesto nize cene -R i -RW diskovi dosta trazeniji, ali ako ti rekorder ili dvd citac na kompjuteru cita sve te navedene formate onda je potpuno svejedno koje diskove ces kupiti.
[ Yoma @ 16.08.2005. 16:07 ] @
Pa, moze se reci da sam razumela...hvala puno!!!
[ smartliving @ 13.05.2010. 07:25 ] @
-R i +R diskovi su isti u smislu materijala i izrade, Razlika je u kodu koji je prilikom proizvodnje utisnut na disk i po kome rezac prepozna koji
je medij u pitanju. +R standard je noviji i time napredniji pa cak i tolerantniji standard prema kvalitetu medija. Opet, on je
manje kompatibilan jer se kasnije krenulo s masovnom proizvodnjom. I sad je interesantno sto se +R moze snimiti kao DVD-ROM
i da vas snimljen +R/RW disc postigne vecu kompatibilnost od -R tj. da se ponasa kao fabricki replikovan medij. U novije vreme
problem kompatibilnosti je iscezao, i mali broj uredjaja ima problema sa -R ili +R medijama , veci problem je kvalitet i sto
je vecina DVD-R ili DVD+R medija na nasem trzistu izuzetno niskog kvaliteta, pa ce mnoga zvucna imena prevariti kupca.
Medije se proizvode na raznim mestima, po tudjim tehnologijama i stedi se na kvalitetu.