[ StMilan @ 26.08.2002. 00:34 ] @
Mislio sam da ovo bude odgovor na topic Dzava ali bolje ovako.
Prvo:
Upoređivati Swing i AWT je kao upoređivanje Qt biblioteka i Xlib poziva ili MFCa i Win32 APIja. "Swing is built on top of the AWT."

I za Linux i za Win svet bih predložio da pogledate Eclipse (http://www.eclipse.org)
open source IDE za sve, a i ni za šta posebno (to im je slogan). Uglavnom imaju sjajnu podršku za Javu, doduše ne još i za J2EE ali biće valjda. Sistem se bazira na plug-in-ovima, pa je tako i Java IDE plug-in i sve ostalo.
Eclipse je pisan u Javi, ali radi vrlo brzo jer ne koristi Swing/AWT već svoju biblioteku SWT (standard widget toolkit) koja je pisana tako da maksimalno koristi native podršku određene platforme. Primer: ako na sistemu postoji toolbar kao komponenta (npr Windows) SWT će samo da pozove određenu native metodu, ako ne iscrtaće je primitivnijim komandama. To naravno dovodi do toga da se određeni delovi SWT koda nisu portabilni i da se moraju pisati za svaku platformu posebno, ali s druge strane i Java virtuelna mašina se piše za svaku platformu posebno.
SWT GUI je zbog toga brži i ima približno isti izgled kao i ostali neJava programi na nekoj platformi. Ne možete da kažete ovaj program je pisan u Javi kao što je slučaj sa Swingom.
Eclipse je naravno pisan pomoću SWT-a i vrlo je lep. SWT je deo Eclipse projekta i takođe je open-source. Za sada postoje verzije za Windows, Motif, GTK+, i još neke sisteme. Znači i Eclipse postoji za njih. Zapravo jedina neportabilna stvar kod Eclipsa je SWT. Pošto je sve open-source puno ljudi piše plug-in-ove.
Rational XDE je na primer nadogradnja Eclipse. Eclipse bazu je razvio IBM da bi je zatim dao da je kao open-source razvija kanadska kompanija OTI koju je kasnije (čini mi se) kupio IBM.
Uglavnom preporučujem svim ljudima koje zanima Java da probaju Eclipse. Ima sjajan debugger i još neke stvari.

[ StMilan @ 26.08.2002. 00:47 ] @
Pošto sam novi član sada sam video da je jedan od moderatora negde pomenu Eclipse, tako da se izvinjavam ako sam pričao priču koju svi znaju.
Ali hteo bih da dodam da sam primetio da dosta ljudi ne shvata sličnosti i razlike između AWT i Swinga.
Neko je negde pitao, a ja ću da odgovorim da je (ispravite me ako grešim) jedini način da se u STANDARDNOJ Javi 2 crta po ekranu bez poziva native funkcija pomoću AWT-a (a AWT naravno poziva native funkcije)

[ Jovan Marjanovic @ 26.08.2002. 09:21 ] @
Moram da kazem da se ne slazem sa opisom Eclipse-a.
Softver jeste dobar, mada smatram da je jos uvek u ranoj fazi, i meni licno fali par stvari koje se mogu naci u Forte-u. Trenutno silom prilika koristim Together za rad u Javi, posto moram da crtam razne UML dijagrame, ali za cist razvoj u Javi mi je jos uvek Forte najbolji.
[ StMilan @ 26.08.2002. 14:43 ] @
Slažem se da je Eclipse još uvek nov. U stvari nije toliko problem u samoj osnovnoj platformi već u nedostatku plug-in-ova. Ima ih sve više ali još uvek nisu u nekim profi verzijama.
Forte nisam probao. U čemu se razlikuje od JBuildera?
Pošto se još početnički koristim javom, ne pravim nikakve J2EE aplikacije i slično, Eclipse mi završava stvar. Pošto nemam neki jak računar (samo 128MB) Eclipse mi brže radi nego recimo JBuilder.