[ Aleksandar Marković @ 17.08.2005. 19:57 ] @
Grupa mladića iz Beograda, koji su malo stariji od 18 godina, ojadila je preko Interneta nekoliko građana Sjedinjenih Američkih Država za oko 100.000 dolara, kupujući kolekcionarske gitare, motore i druge tehničke stvari.

A u svojoj prevari iskoristili su renomiranu firmu „Escrow Europe“, poznatu po posredovanju u transakcijama uz naplatu procenta za svoje usluge. Momci su kopirali njihov sajt i umesto originala www.escroweurope.com postavili sajt www.escroweurope.net.

Istražni organi Srbije, međutim, pratili su njihov rad, pa je grupa „modernih“ lopova nedavno uhapšena i uskoro bi trebalo da bude optužena za Internet prevaru. Među njima, inače, nema nijednog studenta, a samo jedan od njih je odranije poznat policiji, ali po sitnom kriminalu koji nema veze s kompjuterima i visokom tehnologijom.

- Počeli su tako što su posredstvom Interneta stupali u kontakt sa američkim kolekcionarima i informisali se šta ko nudi na prodaju. Predstavljali su se kao zainteresovani kupci, nudeći da transakcija ide preko „Escrow Europe“. Kada bi potencijalni prodavac pokušavao da proveri njihovu ozbiljnost, umesto originalnog sajta „podizao“ je lažni na kojem su stajale informacije da je „kupac ozbiljan, da su radili s njim i da je već deponovao pare“. To je bio pozitivan znak Amerikancima da pošalju traženu robu, očekujući uskoro uplate kojih, naravno, nije bilo - kaže sagovornik iz beogradske Palate pravde.

Momci su, međutim, pali jer je jedan od njih istražnim organima već bio sumnjiv, zbog nekog „muvanja“ sa Internetom, pa je praćen njegov rad. Praćenjem njegovih poruka, klupko prevara počelo je da se odmotava, pa je u istragu uključen i američki FBI, kome su se žalili prevareni državljani SAD. Policija je ubrzo uhapsila sajberprevarante i oduzela „kupljene“ kolekcionarske gitare, od kojih svaka vredi po nekoliko hiljada dolara. Jedna od gitara za prave poznavaoce je dragulj jer na jednoj takvoj svira i Sting, poznati svetski muzičar.

Osim vrednih muzičkih instrumenata, oduzet je i motor „kavasaki“, koji je stigao avionom nemačke kompanije „Lufthanza“, a policija je presrela i DHL pošiljku u kojoj je bila kamera do koje su Internet prevaranti došli prevarivši jednu američku rediteljku.

Aleksandra Ž. Adžić
[ OffShore @ 17.08.2005. 20:21 ] @
zar ovo nije bajato?
[ misa J. @ 04.09.2005. 17:17 ] @
Novine su ovo prenele ko da su ovi nacionalni heroji...Nasi momci...

[Ovu poruku je menjao misa J. dana 04.09.2005. u 18:23 GMT+1]
[ Majstorov @ 09.09.2005. 11:46 ] @
Ja se znam sa sestrom jednog od "hakera", tacnije scamera.
Bio sam kod njih na gajbi :P

Napred nasi! Jebite im kevu tupavu, americku!
[ boccio @ 09.09.2005. 11:59 ] @
Da, i meni se cini da je ovo bajato... Inace cela priča ima prizvuk "boys will be boys"... Eto, pametni ovi naši, ljubi ih majka, ali malo nestašni, živahni :)

To sto su napravili prevaru od $100K, nikom nista... Nije tu cifra u pitanju, cak nije ni nesto spektakularno strasna kad su internet prevare u pitanju. Samo doliva ulje na vatru kad su online transakcije i Srbi u pitanju... A posle se pitamo zasto nismo na PayPal listi i zasto Skype za nas ne odobrava nista osim MoneeyBookers-a...

Tako je... Napred nasi! Jebite im kevu tupavu, americku! ;>>>

boze mili...

Nego... meni je nesto ovde sumnjivo...

Prvo, ako je EscrowEurope ozbiljna firma, tesko da bi ostavila .net domen slobodan... Po pravilu takve firme kupuju celu paletu TLD-ova, ukljucujuci i "typo" varijante. Tu mi nesto smrdi.

Drugo, http://www.escroweurope.net ima PR5 i prijavljen je u istu DMOZ kategoriju kao i http://www.escroweurope.com . E, sad, ovo za dmoz manje-vise, ali ako su momci na brzinu sklepali sajt (tj. deknuli i postavili), tesko da bi isli dotle, a i uspeli, da nabodu isti PR kao i original.

Osim toga, zar im ne bi oduzeli domen posle ovoga? Jedino ako to vec nisu uradili, i prebacili ga EE-u, pa ovi postavili mirror na njega. Ali to opet ne odgovara na pitanje oko PR-a...

Mozda tripujem, ali nesto meni ovde nije skroz jasno...
[ Majstorov @ 09.09.2005. 17:03 ] @
Nemas brate sta da tripujes.
Decka koji je to uradio su skenbali i odlezao je svoje u corci.
Kazem, bio sam kod njega, poznajem mu sestru.
On i ortak su radili scam i sjebali ih za $100K
Tako, da nema sta da ti bude sumnjivo. Mozes samo da budes ponosan na nase

P.S. I ja sam pravio sranja, pa zato dajem podrsku nasim mladim "hakerima".
/me je bio 4 na listi spamera :P
Zatvoren mi je sajt zbog spama... itd.

Napred Srbijo!
Jebacemo im kevu u virtualnom svetu, kad vec ne mozemo In real life
[ pierre @ 10.09.2005. 15:36 ] @
Citat:
Majstorov: Mozes samo da budes ponosan na nase ;)
P.S. I ja sam pravio sranja, pa zato dajem podrsku nasim mladim "hakerima".
/me je bio 4 na listi spamera :P
Zatvoren mi je sajt zbog spama... itd. ;)

i meni je bilo zatvoreno nekoliko sajtova zbog tvog spama
http://www.ehost.co.yu/vesti.php#32
[ OffShore @ 10.09.2005. 17:29 ] @
znam da je ovo bilo pre 2 godine, a evo i link
http://web.archive.org/web/200...6/http://www.escroweurope.net/

[ Ivan Dimkovic @ 10.09.2005. 18:53 ] @
Citat:

Napred Srbijo!
Jebacemo im kevu u virtualnom svetu, kad vec ne mozemo In real life


Da - jebaces kevu osiguravajucim drustvima koja ce politickim uticajima to naplatiti od Srbije desetostruko + sto ce nas svuda tretirati kao stoku i nece dozvoljavati normalnim ljudima da rade posten posao, recimo da koriste normalne payment i escrow usluge, kao i to da ce nas drzati kao zemlju "visokog rizika" kako za ulaganja tako i za bilo kakav posao sa nama, ukljucujuci i kupovinu preko interneta.

Isto kao sto Nemcima, Svajcarcima, Francuzima i sl nasi saneri i obijaci banaka "jebu kevu" pa normalnom svetu treba viza i za ulazak u Madjarsku.

Svaka cast, stvarno ima puno kako kazes "jebanja" - samo mislim da na kraju nisu "oni" koji su jebani ;-)

[Ovu poruku je menjao Ivan Dimkovic dana 10.09.2005. u 19:56 GMT+1]
[ reject @ 10.09.2005. 19:17 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:Isto kao sto Nemcima, Svajcarcima, Francuzima i sl nasi saneri i obijaci banaka "jebu kevu" pa normalnom svetu treba viza i za ulazak u Madjarsku.

Nece biti da je to zato - neg zbog drugijeh, gorih stvari, koje cinjesmo jedni drugima.

Sto se tice toga da ce neko to sve naplatiti drzavi - ima tu jedna stvar.
Mi moramo imati drzavu da bi se mogli brinuti o tome da li ce neko naplatiti
drzavi stetu. Kako drzava ne postoji, zbog cega bih se brinuo da li ce
platiti 100k ili nece?