[ Lalemajstormoler @ 21.08.2005. 13:50 ] @
Kako proveriti koja je zica masa ili minus na zvucniku?
Evo mucim se vec pola sata tragajuci za ranijim odgovorima na ES u ali mi ne polazi za rukom pa reko ajde da pitam vas.Da mi kazete ili uputite na neku prethodnu temu koja je povezana sa mojim problemom.
Poz......lale
[ zeroeleven @ 24.08.2005. 13:07 ] @
Stvar je elementarna dragi moj Votsone :o) sto bi rekao Serlok Holms.

Na kratko se spoji baterija (1,5v) i pazljivo prati pokret membrane : ukoliko je polaritet ispravan membrana krece unapred, a ukoliko se pogresi krece unazad. Da pojasnim : ukoliko se + pol baterije stavi na + od zvucnika membrana ce krenuti "od" zvucnika
[ broker @ 24.08.2005. 19:47 ] @
U principu, nije ni bitno koji je vod + a koji - sve dok na svim zvucnicima povezujes na isti nacin.
[ Lalemajstormoler @ 25.08.2005. 18:19 ] @
To je naj gore sto imam sest zvucnika,a svi su visoko,tako da ne znam kad membrana ide napolje,a kad se uvlaci(fora sa baterijom)Ovo visoko , mislim bas su visoko smesteni u lokalu tako da ne mogu bas tako lako da ih skidam dole,u tome je problem.
Inace i za ovo vam Hvala
[ ton_majstor @ 25.08.2005. 20:21 ] @
Oprez!

Sa tom baterijom od 1.5 V mozes ladno da spalis zvucnike! Kratak niskonaponski impuls je donekle ok, ali sta sa malim zvucnicima, koji su iza metalne maske ili se njohov pomeraj ne vidi (visokotonci)!

Prvo, KAKO to da se ne zna sta je sta? Koji ti je to set zvucnika? Posto je 5.1, ako sam dobro shvatio, ne preostaje ti NISTA drugo nego da jedan po jedan otvoris i zaviris unutra. Nadaje se da su Kinezi negde to napisali...

Dalje, nije bas tacno da je SVEJEDNO sta je plus a sta minus u situaciji kada ne znas da li ti je samo makar jedan zvucnik "u fazi"!

Nekada, kada mi se to desavalo u studiju... proveravali smo faze/polaritete tako sto smo slusali zvucnike. Onaj koji je u ispravnom polaritetu je obavezno nesto glasniji i ima vise dubokih tonova! Ako je idealna MONO situacija, nece se cuti nikakav zvuk iz oba zvucnika, jer jedan drugog potiru fazno... hehehe...

Neka ti je Bog u pomoci!

[ Lalemajstormoler @ 26.08.2005. 13:30 ] @
ton_majstor

Vidi druže nisu to 5,1 to su 6 razlicitih zvucnika 2 su JBL a ona 4 kom su pravljena i stoje nam u kaficu,malo su visoko podignuti tako da ne mogu da ih oslušnem zbog toga sam trazio savet kako da provalim koje je minus a koje je plus.
Baš neka mi je bog u pomoći,ipak ću ih skidati i probati sa baterijom nadam sa da neće biti problema jer su to veliki zvučnici od po 100 wati.
Hvala ti na odgovoru.
[ broker @ 26.08.2005. 15:25 ] @
mozes da probas sa nekim signal generatorom (izvor jednolicnog tona). Ukljucis samo dva zvucnika i probas kako se cuju a onda promenis polaritet samo na jednom od njih. Onaj slucaj koji daje jaci ton je ispravan. Jedan od zvucnika sada uzmi kao referentni i sve ostale poredi sa njim na isti nacin, i belezi polaritet.
[ milanche @ 26.08.2005. 16:28 ] @
Citat:
Sa tom baterijom od 1.5 V mozes ladno da spalis zvucnike!


To moze da se desi jedino sa malim piezo zvucnicima snage ispod 1W. Ogromna gomila
drugih zvucnika je dizajnirana da moze da podnese daleko vece napone. Uzmite papir
i olovku u ruke, pa izracunajte na osnovu maxPower zvucnika i nominalne impedanse
koliki maxVoltage bi trebalo da izdrzi. Videcete da ta vrednost visestruko premasuje
1.5 V.

Citat:
Dalje, nije bas tacno da je SVEJEDNO sta je plus a sta minus u situaciji kada ne znas da li ti je samo makar jedan zvucnik "u fazi"!


Faza igra bitnu ulogu na nizim frekvencijama, ispod 1kHz. Za vecinu prostorija, zbog
refleksija i absorpcije, faza postaje slucajna velicina, tako da uterivanje svih zvucnika
da rade u fazi moze da bude bespredmetno.

Citat:
Ako je idealna MONO situacija, nece se cuti nikakav zvuk iz oba zvucnika, jer jedan drugog potiru fazno... hehehe...


Ovo je moguce samo za low range, i eventualno samo sa test tonom. Svi slozeniji
signali mogu eventualno da imaju poremecenu stereo sliku zbog pogresnog grupisanja
faza, sto za studio jeste velika stvar, ali za kafic verovatno nije, tako da ja na mestu
branislavbobic-a ne bih mnogo ocajavao.
[ zoran @ 27.08.2005. 02:10 ] @
Nemoj ih skidati , popni se na stolicu pa vidi , samo uzmi jaču stolicu nemoj da se slomi.
[ zeroeleven @ 30.08.2005. 08:40 ] @
Malo teorije i mnogo (netacne) prakse...

Svakako da ne bi preporucio nesto u sta nisam siguran. Dakle sa baterijom se ne moze napraviti steta ni na cemu vecem od slusalica, a u pitanju je pre svega kratak impuls a ne "slusanje" baterije preko zvucnika.
Sto se kontra faze tice sa aspekta muzike u kaficu, gde zvucnici stoje visoko iznad glava i samo sluze za prijatniju atmosferu, mislim da niko nece primetiti razliku. Ako pricamo o audiofilskom slusanju muzike, stvar sa kontra fazom je NEDOPUSTIVA na SVIM frekvencijama.
[ puki-85 @ 30.04.2015. 19:58 ] @
Pozzz svima,imam jedn problem kod spajanje zvučnika na pojačalo kada spojim zvučnike po pravilu +,- dobijem ružan i nepotpun zvuk kada okrenem polaritete jednom zvučnika sve radi super hmmm? inače radi se o technics SU-8055K pojačalu i zvučnicima novim ali lošije kvalitete opisane karakteristike nom. power 200w rms,power max 500w,sensitivity 93 db 50hz-20khz hvala :)