[ Hephaestus @ 25.08.2005. 11:30 ] @
Interesuje me sta je sve potrebno da se osnuje Wireless ISP? Imam neke predstave ali mi nije sve jasno. Preciznije interesuje me:

1. Od koga se zakupljuje protok? Neki LINK i okvirne cene bi bile od velike koristi. Ja sam nesto gledao na Veratu, ali kao da sam video da moze da se zakupi max. 2Mb sto je malo. Ako moze malo klarifikacije na ovu temu.
2. Koliki bi trebao da bude "contention ratio" (valjda se tako zove) za jedan manji ISP na nivou Subotice od hiljadu-dve korisnika?
3. Da li neko zna gde bi mogao da nadjem neku up-to-date domacu statistiku/analizu trzista tipa - koliki procenat domacinstava ima kompjuter, koliki procenat ima pristup internetu, koja je tendencija rasta...?
4. Koji hardware je potreban za to i koji software (za Linux sis.)?
5. Koliko para moze sve to (uspostavljanje linka, kupovina harware-a) da kosta za recimo jedan link od 16 MB/s, dva-tri APa
6. Da li treba neka posebna dozvola za bavljenje tom delatnoscu?

Hvala unapred svima na odgovorima!
[ DusanSukovic @ 25.08.2005. 16:56 ] @
Citat:
Ja sam nesto gledao na Veratu, ali kao da sam video da moze da se zakupi max. 2Mb sto je malo.


Za pocetak odlicno. Osim ako nisi dobio na americkom lotu neke pare, jesi provjerio cjenovnik kod telekoma?

Hardware, AP (Alvarion ili Aironet), Antene (HyperlinkTech, Superpass), i stosta drugih sitnica. www.ebay.com

Software..tja..OpenBSD :)

Pozdrav















[Ovu poruku je menjao DusanSukovic dana 25.08.2005. u 18:03 GMT+1]
[ Hephaestus @ 25.08.2005. 17:34 ] @
da, imao sam prilike da prelistam telcov simpatican cenovnik :) sta da kazem nisu neke male pare samo za zice, ali, ako zaradjujem pare na ovome (a to je i poenta) onda se pocetna ulaganja mogu vratiti, zar ne? koliko sam ja racunao, nista vise para ne treba nego da se zapocne neki drugi biznis, zar ne? trebao bi mi malo precizniji odgovor (da mi trebaju api i antene znao sam i ja) to nije sve - interesuju me one "druge sitnice", od cega mi je najvaznije cene kod verata i da li ima neke alternative za to i taj contention ratio.

[Ovu poruku je menjao Hephaestus dana 25.08.2005. u 18:38 GMT+1]
[ DusanSukovic @ 25.08.2005. 17:48 ] @
Citat:
koliko sam ja racunao, nista vise para ne treba nego da se zapocne neki drugi biznis, zar ne?


Da, do tog zakljucka sam i ja dosao u trenucima lucidnosti :)


Za veze stvarno ne znam, kako i gdje..to je ziva mistika za mene licno.
Htio sam te samo upozoriti da koristis bolju opremu, i antene- nije sve ni u brzini veze, to je samo dio karike zvan WISP. Mada je veza definitivno najskuplja stavka.


Citat:
5. Koliko para moze sve to (uspostavljanje linka, kupovina harware-a) da kosta za recimo jedan link od 16 MB/s, dva-tri APa


Recimo 512 Kbit/sec za pocetak, AP po sektor anteni 120 stepeni, ako si u gradu.
Jesi provjerio konkurenciju u tom mjestu?

Mislim da je najbolji AP rugged version Cisca Aironet 350 www.ebay.com
Ako ti se dade mozes i sklepati svoj vlastiti AP uz pomoc Linux-a ili OpenBSD.
Sektorke Hyperlinktech 120 stepeni cijena po komadu 200 i kusur eura www.albicom.com

Oprema odokativno nesto vise od 1200 EUR (samo AP + Antene).


Opsti pristup selektivni peering sa partnerima merenje saobr.

512 kb/s 44.405,37 55.506,70 26.643,22 65.719,95

16 Mb/s 872.256,00 1.090.320,00 523.353,60


16 mbit sec..koliko je to eura mjesecno?












[Ovu poruku je menjao DusanSukovic dana 25.08.2005. u 19:07 GMT+1]
[ pctel @ 26.08.2005. 00:46 ] @
Citat:
Hephaestus: Ja sam nesto gledao na Veratu, ali kao da sam video da moze da se zakupi max. 2Mb sto je malo.

Sa http://vline.verat.net/srp/vline_info/211/870/ :
Citat:
Kvalitetna rešenja za poslovne korisnike
sa pristupnim brzinama do 155 Mbit/s

Kao sto vidis, Verat ce vrlo rado da ti da cak i 155 Mbit/s, ako pri tom moze visestruko da zaradi. Ono sto je problem, to je kriminalno definisanje razlicitih cena za privatne i poslovne korisnike:
Citat:
Cenovnik za privatne korisnike
512 Kbit/s 2 450 din.
plaćate otvaranje naloga u iznosu od 2 000 dinara

Cenovnik za poslovne korisnike
512 Kbit/s 20 313 din.
Instalaciona taksa iznosi 40 000 dinara.

Mislim da je ovakva cenovna politika cak protivzakonita a ocigledno je izrazito monopolisticka. Svuda u svetu su cene za poslovne korisnike nize nego za privatne za bilo koju robu ili uslugu, sto je i logicno jer su oni redovniji kupci i veci potrosaci. Jasno je da Verat nema monopol na trzistu, ali je nasao svoj deo trzista na kome drzi monopol i ne dozvoljava raznim misevima da ulaze u taj biznis. Kazes da si u Subotici, znaci, Madjarska je blizu, zasto bi onda punio dzepove nekakvom Veratu koji se ponasa potpuno nekorektno? Ne bi me cudilo da kad ti sve pare potrosis na pocetak posla oni otvore AP pored tvog i nude iste usluge po nizim cenama. Sigurno ce ti biti tesko da organizujes uvoz internet linka, ali ce ti kasnije biti daleko lakse da radis - prvo troskovi ce ti biti manji a drugo moci ces ti da prodajes link ljudima koji bi poceli biznis u drugim blizim gradovima i tu ostvaris dodatnu zaradu. Naravno, pretpostavljam da ces njima naplacivati manje nego krajnjim korisnicima, a ne kao Verat vise.
Na sta bi licilo kad bi moja firma objavila oglas sledece sadrzine:
kompjuter (taj i taj model):
Cena 500 EUR za privatne kupce
Cena 3.000 EUR za poslovne kupce
[ Joker @ 26.08.2005. 11:58 ] @
Ne znam kako mislis da zaradis para od wirelessa u subotici, znas i sam kakve su cene i koliko provajdera ima. Meni kao korisniku moras da ponudis jeftiniji net, bolju teh podrsku od drugih ( tipa meni radi, i aha ti koristis win) itd. Nema puno delova grada koji nisu pokriveni, a ti koji nisu verovatno iz nekog tehnickog razloga nisu. Mada to je moje razmisljanje kao korisnika sva 3 (ili4) wireless provajdera.
[ Hephaestus @ 27.08.2005. 14:54 ] @
Pa, posto vidim da si preko SuOnline-a, od njih sigurno da bi bio i jeftiniji i kvalitetniji. Njihova tehnicka podrska je sekretarica koja samo zna da kaze kod nas je sve u redu! A na sajtu je svaki drugi dan vest kako ne radi ovaj ili onaj AP. Osim kada je naravno vest o tome kako je besplatan vikend za dial-up sto znaci da kreteni koji kupuju sate uzivaju do mile volje a ja koji placam FLAT ne mogu da se povezem zbog guzve. A ponuda je smesna!

Reci mi molim te ko jos na ovom svetu nudi FLAT Wireless na 32k?!?! MOZDA bi mogao da igras Online NEKE igre, pod uslovom da nema gubitka paketa (sto ne bih znao jer ne koristim njihov wireless) ali sve ostalo je bolje preko modema - samo u SuOnline-u! Da ne pominjem da do nedavno flat paketi su postojali samo za privatna lica. Uvedose nedavno CAK 128k Flat - po neverovatno 'niskoj' ceni od 3,000 din!!!! SuOnline je za babe koje hoce da chatuju i malko surfuju, a pritom im je starost i senilnost popila mozak pa nasedaju na te fore. Ja planiram da ponudim JEDINI kvalitetan i BRZ broadband u SU. Budimo iskreni DSL je pusta fantazija i za NS, a kamoli SU, u kojoj je tek prosle godine pocelo da se radi na digitalizaciji tel. linija; a kablovski net, i ako je Subotica jedna od prvih gradova sa kablovskom i to na celoj teritoriji, SBB ovde ne posluje i cini mi se da ni nema nameru. Sto znaci da ako neko hoce pravi Broadband (da se razumemo govorim o MINIMUM 256k i to FLAT) moze samo da PROBA preko satelita, ali ne i da igra nesto zbog pinga, a taj set-up bas i nije jeftin jer zahteva sekundarnog ISPa za uplink. Tako da mislim da necu imati previse problema sa konkurencijom :)

Molim te, nabroj mi ta 4 providera. Nesto ne znam da ih ima bas toliko i da imaju imalo bolje cene od SuOnline-a. Tu je jos NordNet koji prati SuOnline u stopu sa cenama (samo hvala Bogu nemaju taj idiotski paket od 32k!), a mozda je jedini ISP koji je propaliji od PTTa (koji je otpoceo testiranje kablovskog i wireless neta ali naravno ne u Subotici, vec u rakovici i propalom BGu), EUnet koji nikad nece raditi nista iz cega i Telekom nece izvuci profit, pa ni Wireless i Tippnet sa identicnim cenama kao i nordnet, stim sto su uveli 256k FLAT po neverovatno niskoj ceni od 6300 din mesecno!

Ako se 6300 dinara mesecno za 256k uopste moze nazvati broadband ponudom, u svakom slucaju je DALEKO on NORMALNOG broadband neta, i imam osecaj da ce jos dugo ostati tako ako ovi *piiip* ISPovi ostanu na svome.
[ djricky @ 27.08.2005. 22:43 ] @
@pctel
a koji to provajder daje jeftiniju uslugu za poslovne, nego za privatne korisnike?¿? pazi, zivo me interesuje... jer po tebi svi ostali blagonaklono gledaju na firme, i daju im nize cene u odnosu na privatne korisnike... ili nisam u pravu?

cek da proverimo...

verat 512k - oko 24000din
ptt 512k - oko 22000din
telekom 512k - 45000 + zakup digitalnog voda 185000din !!!

itd... ostali uglavnom nemaju hrabrosti da postave cene :) (molim za demanti ako nisam u pravu, ja nisam mogao nigde da nadjem)

hmm... nesto tu ne stima... pctel, sta ti mislis?
[ DusanSukovic @ 28.08.2005. 06:16 ] @
Citat:
a koji to provajder daje jeftiniju uslugu za poslovne, nego za privatne korisnike?


I u danskoj ovdje deru firme, firmama je uvijek skuplji net, ako se ne varam.
Uz razliku od majcice srbije i telekoma sto ovdje privatnik moze da naruci i profesionalnu vezu. Jedino najveci provider uslovljava da imas telefonsku pretplatu kod njih sto je po meni glupo, jer drugi (Cybercity) funkcionise i bez tog heh.



[Ovu poruku je menjao DusanSukovic dana 28.08.2005. u 07:22 GMT+1]