[ dejan @ 25.08.2005. 15:30 ] @
Interesuje me kakva je razlika izmedju ove dve vrste hleba?

Da li je takav hleb po privatnim pekarama u redu, posto mi nekako deluje (po izgledu i ukusu) kao da ga samo boje?
[ Lalemajstormoler @ 25.08.2005. 19:06 ] @
Pa ovako mozda moj odgovor nece biti naj strucniji,ali u par crta da probam da objasnim.
Crni hleb se pravi od brasna tip 850 tojest crnog brasna i jako je zdrav i ukusan.
Integralni hleb se pravi od razenog ili od psenicnog brasna.
Raž je,posle pšenice,najvažnije hlebno žito.Raženo integralno brašno,koje je samleveno na kamenu iz celog zrna,koristi se proizodnju raženog hleba koji ima specificna dijetska i organolepticka svojstva,kao i za izradu mešanog hleba,peciva i kao dodatak pšenicnom i kukuruznom brašnu.Hleb od raženog integralnog brašna duže vreme zadržava svežinu i podesan je za ishranu dijabeticara jer sadrži manji procenat skroba.
Bilo je malo co Raž je,posle pšenice,najvažnije hlebno žito.Raženo integralno brašno,koje je samleveno na kamenu iz celog zrna,koristi se proizodnju raženog hleba koji ima specificna dijetska i organolepticka svojstva,kao i za izradu mešanog hleba,peciva i kao dodatak pšenicnom i kukuruznom brašnu.Hleb od raženog integralnog brašna duže vreme zadržava svežinu i podesan je za ishranu dijabeticara jer sadrži manji procenat skroba.
ps.Bilo je malo googlanja i copy-paste,ali sam se bar potrudio.
Poz......lale
[ simonzec @ 25.08.2005. 20:42 ] @
u vezi crnog hleba,one se ne pravi od brasna tip 850 nego 1100! e u tome je caka. naime polubeli se pravi od tog tipa 850.A najzanimljivije je sto brasna tipa 1100 nema !!!! u domacim mlinovima.DOKAZANO.E kako hleb je one lepe boje? Pa tako sto se u brasno stavlja odredjena kolicina kakao praha! To se naime doznalo u razgovoru sa jednim vlasnikom pekare koji je trazio doticno brasno svuda po Srbiji i nema ga!U jedinom mlinu koji je rekao doticno da ima to brasno su ponudili coveku da kupi po povoljnim uslovima.Ali kad je otvorio dzak u njemu je nasao naravno kakao..... Mislim da ceo feljton o takozvanom crnom brasnu ima u "Nezavisnoj Svetlosti", Kragujevackom nedeljniku.... Toliko o pekarama i njihovom vrucem lebu!!!
[ fanfon @ 25.08.2005. 22:21 ] @
Ja sam takodje cuo za tu foru sa kakaom i ne cudi me da se tako nesto radi, jer sve se radi za zaradu. Najbolji hleb sto sam jeo je razeni od srbobranske pekare. Mnogo dobar hleb!
[ kv66 @ 26.08.2005. 14:38 ] @
Svaka druga vrsta hleba je bolja(zdravija)od belog hleba,ali ovde se postavlja pitanje:sta se sve stavlja u te ostale vrste?Moram priznati da sam skeptican po pitanju sastojaka takvih hlebova proizvedenih od "nazovi pekara".Znate li da se hlebu i pecivu dodaje parafinsko ulje,koje samo po sebi nije skodljivo ali....
[ dejan @ 26.08.2005. 16:25 ] @
Hvala na odgovorima... znao sam da tu nisu cista posla :(
[ aleksandaraleksandar @ 26.08.2005. 16:38 ] @
Citat:
dejan: Hvala na odgovorima... znao sam da tu nisu cista posla


nadam se da sad neces jesti beli hleb.

salu na stranu. ta prica sa obojenim hlebom je lako proveriva.

Citat:
bobicbranislav2000:Raženo integralno brašno,koje je samleveno na kamenu iz celog zrna,koristi se proizodnju raženog hleba koji ima specificna dijetska i organolepticka svojstva,kao i za izradu mešanog hleba,peciva i kao dodatak pšenicnom i kukuruznom brašnu.Hleb od raženog integralnog brašna duže vreme zadržava svežinu i podesan je za ishranu dijabeticara jer sadrži manji procenat skroba.


tako je. znaci kada bi se hleb bojio, ljudima bi skakao secer kao lud. sto se ne desava.
u svakom slucaju, kupite veknu belog, crnog i integralnog hleba (to je sve ~100 dinara), stavite ih na isto mesto nekoliko dana. i pogledajte da li ce crni hleb vise da lici na beli ili na integralni. jednostavno.

hint: preporucuje se upotreba sto vise razlicitih proizvoda, odnosno mesati vrste hleba, prilikom svake naredne kupovine (da ne kazem svaki dan, posto znaju ne-beli hlebovi da traju malo duze), zbog razlicitosti zitarica.

btw, ako neko zna da se u hleb stavlja kakao, trzisna inspekcija bi bila rada da to pogleda malo...
[ secerko75 @ 27.08.2005. 06:34 ] @
to nista nije crni hleb ,vec ofarbani beli.u njih stavljaju aditive i secer.pravi crni hleb se pravi bez kvasca pa je tvrd kad ga uzmes u ruku.imas u c marketu onaj mali okrugli pancevacki makrobioticki hleb,ima ga i u svim boljim prodavnicama zdrave hrane,a najbolja varijanta je da se potrudis i sam ga napravis to ja radim.kupim razeno integralno brasno,dodam malo sojinog brasna,sirovih semenki suncokreta i malo oljustenog prosoa ,malo vode i morske soli i u rernu na malu temperaturu ,tako da ga vise susis nego peces ,pa cesda vidis sta je pravi crni hleb.sve privatne pekare muljaju sa tim hlebom ,ovo je srbija i svi gledaju da te prevare na svakom cosku a pogotovo privatnici!
[ Trajkovic @ 27.08.2005. 11:47 ] @
Citat:
fanfon: Ja sam takodje cuo za tu foru sa kakaom i ne cudi me da se tako nesto radi, jer sve se radi za zaradu.


Ne lupaj, samo razmisli kolika je cena kg kakaoa i cena kg brasna. Pa opet procitaj sta si napisao.

Dodas skupljem brasnu kakao (koji je najmanje 30 puta skuplji od brasna) da bi dobio jeftinije brasno! Smesno!

[Ovu poruku je menjao Trajkovic dana 27.08.2005. u 12:48 GMT+1]
[ fanfon @ 27.08.2005. 15:52 ] @
Ne lupaj ti. AKo sam cuo za tako nesto onda stojim iza toga. Kao sto se razni dodaci dodaju u drogu da bi dobio vise, tako se i ovo verovatno radi. I zasto mislis da dodaju cist kakao? Jesam li to negde pomenuo? Industrija aditiva je mnogo napredovala i sve je moguce...
[ Ivan Dimkovic @ 27.08.2005. 15:58 ] @
Zasto onda jednostavno ne bi stavili farbu :-)
[ fanfon @ 27.08.2005. 16:01 ] @
Pa niko nije rekao da je ne stavljaju. Najbolje da nadjemo nekog iz te branse i da ga pitamo sta tacno dodaju...
[ aleksandaraleksandar @ 27.08.2005. 16:18 ] @
Citat:
secerko75:pravi crni hleb se pravi bez kvasca pa je tvrd kad ga uzmes u ruku.imas u c marketu onaj mali okrugli pancevacki makrobioticki hleb,

...

kupim razeno integralno brasno,dodam malo sojinog brasna,sirovih semenki suncokreta i malo oljustenog prosoa ,malo vode i morske soli i u rernu na malu temperaturu ,tako da ga vise susis nego peces ,pa cesda vidis sta je pravi crni hleb.


to sto ti jedes je mnogo mocna stvar. samo to nije crni hleb.
[ Zore @ 31.05.2008. 15:56 ] @

Nije lepo nekome reci da lupa....

Prvo ne pravi se hleb od kakaoa vec se samo boji.

Razmer na jedan kilogram brasna stavi se 5-8g kakao praha.

Drugo, pekari lazno nazivaju (u Srbiji) polu beli hleb, crnim hlebom sainjenog od brasna tip 850.

Naravno politicari koji se domognu vlasti tolerisu ovakav vid prevare pod izgovorom "Daj narodu hleba i igara, pa mozes raditi sta hoces". Pored sve vecih otkrica da su saucesnici u opstem trovanju nacije belim brasnom.
Da politicari koji se docepaju vlasti samo su na recima da zele zdravu naciju, oni ustvari truju i unistavaju svojom needukovanoscu i prostije receno kupljenim diplomama.

Medjutim kada sabiraju znaju kad se preliva u njihove dzepove.

Neznam kako je kod drugih, ali u Nisu kad se uporede cene belog 500g i crnog (trebalo bi da bude polu beli ali je obojeni od 300g. Sa manjom poreskom osnovicom. Dolazi se do ekstra profita i mnogo vece zarade od prodaje belog hleba.
Pojednostavljeno veci profit donosi vekna od 300g obojenog belog brasna.

Ko neveruje..... Zvanicni sajt najveceg proizvodjaca u Niskoj regiji:
http://www.zitopek.co.yu/proizvodi.html

PS. U svim proizvodima je zastupljeno belo brasno od 87% do 97% ostalo su boje i adetivi.
Sestra mi je tehnolog u Zitopeku......
[ Zore @ 31.05.2008. 16:12 ] @
Nije moj tekst....Valja ga procitati.

http://www.poljopartner.co.yu/...b-i-prodaju-ga-kao-crni-4.html

http://www.danas.co.yu/20060323/terazije1.html

http://arhiva.glas-javnosti.co...3/05/28/srpski/T03052701.shtml

[Ovu poruku je menjao Zore dana 31.05.2008. u 17:24 GMT+1]
[ mulaz @ 31.05.2008. 16:58 ] @
jedno pitanje...

ono pravo crno brasno.. zar nije to samo mlevena psenica (cela)? I kako ne moze da se nadje to u srbiji, kad je belo brasno ista ta mlevena psenica samo bez ljuske? Zar je tako tesko naci mlinara koji ne 'ocisti' psenicu?
[ mihojla @ 21.01.2011. 12:37 ] @
A da li je "Žuti šećer prirodni" (tako piše na etiketi), stvarno prirodni? Kada sipam vodu u taj šećer, on ispušta tamnu boju. Na etiketi takođe piše i: Prirodni žuti šećer dobijen je kristalizacijom smeđeg sirupa.
[ boro62promaja @ 16.02.2016. 20:23 ] @
Hej ljudi, ako Bog da ja cu poceti da proizvodim integrlalno brasno od svih zitarica vec za otprilike mjesec dana !
Temu nisam novu otvarao nego se nadovezujem na ovu staru. Molim sve koji imaju sta da kazu pametno o integralnim brasnima, mljevenju, vodenicama (ja upravo renoviram jednu, evo okacicu slike), mlinskom kamenju, da se jave na temu i da zdravo diskutujemo i razmjenjujemo iskustva i znanje.
Srdacan pozdrav B...R...A...S...N...O BRASNO, BRASNO, BRASNO !!!!




[ boro62promaja @ 16.02.2016. 20:28 ] @
Brana na rijeci Ukrina (BiH, RS, Prnjavor - Štrpci):



[ boro62promaja @ 18.02.2016. 19:07 ] @
NIKO !!! ???
Pa ja sam izgleda jedini ???
[ goropad @ 18.02.2016. 19:52 ] @
Crni hleb, integralni, sve su to novotarije a u stvari to su stari hlebovi, taj hleb su jeli nasi dedovi, pa je onda izmisljeno belo brasno i postalo bum :) a sad neki pametni hoce opet da jedu taj crni hleb i integralni od zrnevlja, ne kazem da nije zdravo, ali taj hleba svakako treba da bude jeftiniji od belog, jer u taj hleba stavljaju svasta, umuckajuti neki buckuris i to nazovu crnim hlebom. Ja zivim na selu i znam kako se pravi taj hleb, al ajde, industrija jede malu decu, a sa decom i mi jedemo svasta. zato ako hoces kvalitetan starinski hleba, lepo se popni na planinu, pa malo cuvas ovce, malo pijes mleko ovcije i jedes koziji sir, i gajis kukuruz, jecam, zito, ovas, pa onda sve to uberes, pa lepo pomesas, kao jarmu sameljes krupno i onda jedes to. Kad bi tako jeo sto godina, verovatno bi ti opet dosadilo :)
[ boro62promaja @ 03.03.2016. 20:31 ] @
Kakva steta za ovako dobru temu !
[ Ulfsaar @ 04.03.2016. 04:22 ] @
@boro62promaja
Kako sprovodis tretman ciscenja zitarica od prasine, korovskog semenja, insekata? Cime, tj. kakvim napravama?
[ boro62promaja @ 05.03.2016. 20:28 ] @
Sito + vazdusna struja (odozdo prema gore sa izduvnim ventilatorom) + obavezno kondicioniranje zrnevlja sa toplom vodom u veoma malim kolicinama + susenje toplim vazduhom i konacno MLJEVENJE !
Tako ugrubo izgleda tehnologija pripreme zitarica za proizvodnju brasna.
[ branko tod @ 05.03.2016. 21:39 ] @
Citat:
boro62promaja:  MLJEVENJE !
.


Boro, slučajno nađoh temu. Primaš li jednog vodeničara koji
neće ništa da radi, osim da sedi ispred i pije pivu?
Lebac znam da pravim od nemlevenog proklijalog žita.
[ boro62promaja @ 05.03.2016. 21:43 ] @
Brankane, dobri elektronicari su svugdje dobrodosli pa i u nas skoromni mlin !
Recept za taj lebac obavezno okaci na ovu temu (nije valjda tajna ?!)
[ Ulfsaar @ 08.03.2016. 10:47 ] @
Citat:
boro62promaja:
Sito + vazdusna struja (odozdo prema gore sa izduvnim ventilatorom) + obavezno kondicioniranje zrnevlja sa toplom vodom u veoma malim kolicinama + susenje toplim vazduhom i konacno MLJEVENJE !
Tako ugrubo izgleda tehnologija pripreme zitarica za proizvodnju brasna.

Kolike su najpovoljnije velicine otvora na tim sitima? Meni bi zito trebalo takodje i za pravljenje slada, pa je pozeljno da ga oslobodim loma. Za to bih morao da imam vibracioni ili rotacioni selektor (koji bi svakako bio samo plus bilo kakva da je namena zita). Napisi slobodno o tome sta god ti je poznato, posebno dimenzije okaca, brzine rotiranja/oscilovanja, dubina i oblik utisnutih rupa...
Gledao sam na YT nesto o tome i za sad mi se cini da je izrada vibracionog selektora jednostavnija, ali ne znam parametre, a sve je vrlo sturo i samo sematski objasnjeno, a sa druge strane, ne bih bas da krenem od nule pa da moram da eksperimentisem...
(Treba napraviti neku vrstu tehnoloske wikipedije u kojoj bi se mogli naci detaljni podaci o tehnologiji izrade i koriscenim materijalima za svaki KONKRETAN proizvod koji coveku moze pasti saka).
Cemu sluzi kondicioniranje vodom?
[ boro62promaja @ 08.03.2016. 12:12 ] @
Drugar, velicina otvora zavisi iskljucivo od vrste zitarice koju preciscavas. To mora biti fabricko sito jer u protivnom nece biti zadovoljena osnovna namjena sita. To ima da se kupi (mada ne bas cesto) u skladistima koja se nalaze u blizini velikih industrijskih mlinova a sto se tice oscilovanja sita bice dovoljno 30-50 osc/sec.
[ branko tod @ 17.03.2016. 08:54 ] @
Leb od celo zrno

Uzeti 1/2 do 1 kg pšenice. Sipati je u veću cediljku ili sito da sloj zrna bude tanji.
Potopiti je u vodu da ogrezne. U vodi treba da bude 24 časa, ali menjati vodu na
osam sati. Voda treba da bude sobne temperature, znači sipati u flašu i tu vodu
koristiti. Posle toga prosuti vodu i zrna ostaju bez vode, ali se redovno prelivaju
i kvase vodom i to tako da se uvek dobro isperu. Posle dva tri dana formiraju se
klice do 5 mm, i tada treba dobro isprati pšenicu i ostaviti je da se prosuši na neku
krpu. Može i na sunce. Odavde nastupa najgori deo procesa koji traži puno proba!
Jako je važno osušiti ga dovoljno, a ne presušiti. Zatim ga samleti na mašinu za
meso. Ovo je sada osnova za lebac. Dodati soli po ukusu. Ako se voli kvasni hleb
onda dodati malo brašna i kvasac pa se dobija mekši hleb. Ja ga pravim tako i
pečem kao i običan hleb. Mogu se napraviti i tanke pogačice samo od mlevene
mase i onda ih osušizi u rerni kao integralne pločice. Mogu se dodati i i razne
semenke u hleb, a ja više volim da ih predhodno malo tucnem. Znači kreativnos
je obavezan deo posla, i računajte da prvh nekoliko lebova neće biti baš nešto.
Postoji varijanta da se tako prokljijala pšenica potpuno osuši i onda samelje u
integralno brašno pa da se od njega normalno pravi hleb. Nisam probao.

Bonapeti
[ boro62promaja @ 28.05.2016. 17:25 ] @
https://www.google.ba/url?sa=t...mp;sig2=uzG16hCKYlR3KYgfpi20Jw

Ljubitelji hljeba i grahorica obavezno da procitaju !
[ Drezden @ 24.01.2017. 16:54 ] @
Postoji teorija da hleb u ishrani treba sto cesce zameniti pirincem, istocnjaci zive po 100 godina zbog takve ishrane, jer pirinac nema neki sastojak koji ima psenica a koji ubrzava starenje...
[ branko tod @ 30.01.2017. 08:35 ] @
Bio sam u kontaktu sa firmom koja se isključivo bavi uvozom boja za hleb.
Za sve fine crne lebove