[ lukes @ 27.08.2005. 09:28 ] @
Evo ovako... da bih iznajmljivao poslovni prostor kao pravno lice morao sam da registrujem neku firmu, medjutim muzicki studio nije bilo moguce registrovati kao delatnost pa sam registrovao agenciju za marketing (pausalni porez). Problem je sto nemam nikakav priliv novca na racun osim pozajmice koju jednom mesecno sam sebi uplacujem da bi platio kiriju i doprinose.
Zanima me hoce li mi neko nekada napraviti problem zbog postojanja firme sa "fantomskim" prihodima?
[ bojan_bozovic @ 27.08.2005. 09:37 ] @
To najbolje da vidis sa tvojim knjigovodjom.
[ broker @ 27.08.2005. 11:07 ] @
Citat:
lukes: Zanima me hoce li mi neko nekada napraviti problem zbog postojanja firme sa "fantomskim" prihodima?


Nece. Za pausalce ih uopste ne interesuje odakle su pare i na sta se trose, sve dok su sve obaveze redovno izmirene a ukupan godisnji prihod ne prelazi zadatu cifru (mislim da je oko 2 miliona dinara).
[ lukes @ 28.08.2005. 09:24 ] @
Knjigovodju nemam, ne znam za sta bi mi trebao kad u banku idem jednom mesecno da uplatim pozajmicu sam sebi i predam tri virmana: za kiriju, porez i socijalno.

Pricao sam sa jednim knjigovodjom u vezi ovoga, on kaze ne znam, sacekaj kraj godine. Pa sta onda moze da se desi! :)

I ja mislim da nece biti problema, ali bolje je 100% se uveriti u to pre nego sto se oni eventualno dese.
[ broker @ 28.08.2005. 11:29 ] @
Kao pausalac imas status fizickog lica, i uopste ne moras novac za doprinose da uplacujes na svoj racun nego mozes da uplatis i direktno postanskom uplatnicom na tekuce racune uprave javnih prihoda. Uopste nije bitno odakle ti pare, bitno je da uplatis.
[ pctel @ 28.08.2005. 23:15 ] @
Citat:
lukes: Zanima me hoce li mi neko nekada napraviti problem zbog postojanja firme sa "fantomskim" prihodima?

Ako radis po zakonu nece, ako nastavis da radis kao sto radis, onda hoce. Naime, pri svakoj pozajmici moras imati ugovor o pozajmici odakle se vidi ko kome za sta koliko i do kad pozajmljuje. To je dokument koji se cuva u knjigovodstvu do isteka zakonom predvidjenog vremena, koje je ako se dobro secam 10 godina.
Citat:
lukes: Pricao sam sa jednim knjigovodjom u vezi ovoga, on kaze ne znam, sacekaj kraj godine. Pa sta onda moze da se desi! :)

Pa mogao bi recimo da odes u zatvor zbog nepredavanja zavrsnog racuna, koji treba da ti uradi knjigovodja, to je jedan od razloga zasto firme placaju knjigovodstvene usluge. Jedno je gotovo sigurno, ako prvog januara pocnes da trazis knjigovodju, neces ga naci - svi su tada zatrpani poslom i rade danonocno da zavrse obaveze prema onima koji redovno donose dokumentaciju, ove druge ne konstatuju. Osim toga, ima jos mnogo sitnih zakonskih zackoljica na koje knjigovodje na vreme ukazuju a sam tesko mozes da ih pratis jer ovi nasi svakog meseca nesto izmene.
[ broker @ 29.08.2005. 00:59 ] @
Pausalci nemaju obavezu vodjenja knjiga osim knjige isdatih faktura, pa ni zavrsnog racuna.
[ obucina @ 29.08.2005. 11:25 ] @
Citat:
pctel: Ako radis po zakonu nece, ako nastavis da radis kao sto radis, onda hoce. Naime, pri svakoj pozajmici moras imati ugovor o pozajmici odakle se vidi ko kome za sta koliko i do kad pozajmljuje. To je dokument koji se cuva u knjigovodstvu do isteka zakonom predvidjenog vremena, koje je ako se dobro secam 10 godina.

Ovako nešto sam i ja hteo da ti kažem. Napravi ugovor po kome ti npr neko od roditelja ili članova rodbine pozajmljuje novac i nema da brineš.
[ rocki @ 29.08.2005. 18:42 ] @
Zasto se zamaras bespotrebno kad si pausalac. Njih uopste ne interesuje dali ti radis ili ne dok izmirujes redovno obaveze, pa zato si pausalac da ne bi vodio knjige. Kiriju plcaj na uplatnicu i nemoj da je kvitas od poreske obaveze i nema problema.
[ lukes @ 30.08.2005. 07:52 ] @
Citat:
obucina: Ovako nešto sam i ja hteo da ti kažem. Napravi ugovor po kome ti npr neko od roditelja ili članova rodbine pozajmljuje novac i nema da brineš.


Ovo mi deluje kao najrealnije resenje, tako cu i uraditi, hvala.

Citat:
rocki: Zasto se zamaras bespotrebno kad si pausalac. Njih uopste ne interesuje dali ti radis ili ne dok izmirujes redovno obaveze, pa zato si pausalac da ne bi vodio knjige. Kiriju plcaj na uplatnicu i nemoj da je kvitas od poreske obaveze i nema problema.


Firma od koje iznajmljujem poslovni prostor trazi da se plati iskljucivo sa racuna firme, uplatnica ne dolazi u obzir, inace sam mogao i kao fizicko lice tako da placam kiriju.
To je posebno pitanje koje mi nije jasno: Zasto neke firme insistiraju na tome da rade iskljucivo sa pravnim licima?
[ Davor Vlajkovic @ 30.08.2005. 08:58 ] @
Zar nije logično da pravno lice iznajmljuje poslovni prostor? :)

Inače, nepisano pravilo o poslovanju isključivo sa pravnim licima neki koriste radi zaštite od neozbiljnih klijenata (ovo naravno zavisi od prirode posla), a i radi koliko-toliko bolje pravne zaštite u zemlji u kojoj je pravosuđe još uvek ekstremno sporo i neefikasno.
[ broker @ 30.08.2005. 11:07 ] @
Citat:
lukes: Firma od koje iznajmljujem poslovni prostor trazi da se plati iskljucivo sa racuna firme, uplatnica ne dolazi u obzir, inace sam mogao i kao fizicko lice tako da placam kiriju.


Trebao si ti ipak prvo da konsultujes nekog knjigovodju. izgleda da racunovoldja te firme nije bas u toku, pa je insistirao da otvoris firmu jer je jemu tako najlakse.

Dovoljno je bilo da sklopite ugovor o najmu i da ti oni placaju na neki tekuci racun koji otvoris u banci. Za firmu je samo bitno da postoji odgovarajuci dokument na osnovu koga oni vrse placanje, a ugovor je sasvim validan dokument.
[ pctel @ 30.08.2005. 11:53 ] @
@broker
Svaka firma ima svoja pravila, to ne znaci da ne moze da se radi drugacije, niti da knjigovodja ne zna drugacije pa mu trebaju konsultacije. Jednostavno, za poslovni prostor uvek ima zainteresovanih firmi tako da izdavalac nema potrebe da odustaje od svojih uslova.
Druga stvar, rad sa fizickim licima je totalna propast jer njima stalno nesto nije jasno, ako nemaju pare ne mozes im nista, ako se dosele u prostor sa zenom i decom trebace barem 5 godina da se odatle zakonski isteraju... Sve u svemu, glupo je i da raspravljamo o tome, izdavalac svakako ima pravo da izabere kome ce prostor izdati a kome ne, to je njegova licna stvar i nema nikakvu obavezu da se tu nesto pravda navodeci razloge zasto je to tako.
[ broker @ 30.08.2005. 12:57 ] @
Eh, ja sam pogresno razumeo da je covek, da bi nekoj firmi iznajmljivao poslovni prostor, registrovao pausalnu agenciju.

[ simonzec @ 30.08.2005. 19:47 ] @
cekajte ljudi da razjasnimo nesto.covek je hteo da iznajmi poslovni prostor.firma koja iznajmljuje prostor iznajmljuje prostor samo pravnim licima,sto je njihovo pravo.da bi iznajmio prostor covek registruje firmu koja placa pausalni porez.sad koliko vidim frka mu je da ga pitaju o poreklu novca,jer je firma polu fantomska.objasnjenje:pausalci placaju odredjen porez,koji je odredjen poreskim zakonima,znaci ne vrsi se provera stanja uplata i isplata!!! drzavu zanima samo uplata te kvite koju je propisala i to je to.u ovom slucaju treba da postoji ugovor o zakupu izmedju dva pravna lica,jer ako nekog zainteresuje to da cisto pokaze.kakav crni knjigovodja,preseci i kontrole poslovanja.pa pogledajte koje se firme i vrste zanimanja vode pod pausalno placanje! u skoro svim tim poslovima je gotovo nemoguce a i ne trazi se izdavanje racuna.uzmite za primer stovariste gvozdja,pa ko tu moze da izadje na kraj? zato drzava jednostavno neke grane privrede jednostavno stavi pod pausalni porez i to je to.a kome on izdaje racune kad smo vec kod toga da bi morao da podnosi finansijski izvestaj poreskoj ili finansijskoj policiji????znaci on za svoj posao samo placa pausalni porez i doprinose i to je to......
[ lukes @ 31.08.2005. 09:56 ] @
Citat:
simonzec: cekajte ljudi da razjasnimo nesto.covek je hteo da iznajmi poslovni prostor.firma koja iznajmljuje prostor iznajmljuje prostor samo pravnim licima,sto je njihovo pravo.da bi iznajmio prostor covek registruje firmu koja placa pausalni porez.


Da, to je to, da ne bude zabune.

Citat:
broker: Trebao si ti ipak prvo da konsultujes nekog knjigovodju. izgleda da racunovoldja te firme nije bas u toku, pa je insistirao da otvoris firmu jer je jemu tako najlakse.


Zakupodavac je javno preduzece i njih ne mozes da nateras da se prilagode tvojim potrebama, imaju stroga pravila i to je to. Hoces - neces - ne moras.

U svakom slucaju, jasno mi je sada da je rad sa pravnim licima iskljucivo izbor firme, a nema direktog povoda u zakonu koji bi tako striktno diktirao. To mi je bilo nejasno.

[ pctel @ 31.08.2005. 16:47 ] @
Citat:
simonzec: pausalci placaju odredjen porez,koji je odredjen poreskim zakonima,znaci ne vrsi se provera stanja uplata i isplata!!!

Drzava mora imti nekakav uvid u poslovanje pausalaca. Kako bi inace poreznici znali koliki porez da im "razrezu" za sledecu godinu? Kako bi znali kada neko ne moze vise da bude pausalac? Zasto bi pausalci imali fiskalnu kasu ako ne zbog toga da drzava prati njihov promet?
[ simonzec @ 31.08.2005. 23:20 ] @
ok a sad mi kazi pausalca sa fiskalnom kasom????
[ Davor Vlajkovic @ 31.08.2005. 23:32 ] @
Moj frizer.

Ne odriče se država svog dela kolača tek tako. Kontrola prometa mora da postoji.
[ pctel @ 01.09.2005. 01:20 ] @
Citat:
simonzec: ok a sad mi kazi pausalca sa fiskalnom kasom????

Stvarno ne mogu da verujem da ti treba primer, ali evo - bilo koji servis elektroske opreme.
[ goranvuc @ 01.09.2005. 08:36 ] @
Citat:
simonzec: ok a sad mi kazi pausalca sa fiskalnom kasom????

Evo mene, radim samo sa pravnim licima, pausalac sam i morao sam da uzmem fiskalnu kasu.
[ lukes @ 01.09.2005. 09:43 ] @
Citat:
pctel: Drzava mora imti nekakav uvid u poslovanje pausalaca. Kako bi inace poreznici znali koliki porez da im "razrezu" za sledecu godinu? Kako bi znali kada neko ne moze vise da bude pausalac? Zasto bi pausalci imali fiskalnu kasu ako ne zbog toga da drzava prati njihov promet?


Za prvu godinu poslovanja sam upisujes ocekivanu zaradu i na osnovu toga ti "razrezu" porez. Takodje, porez zavisi od broja delatnosti za koje je agencija registrovana da moze da obavlja.
Zvuci mi logicno da za sledecu godinu pregledaju sta si radio protekle, da vide da li je potrebno da ti povise porez. Da li je to stvarno tako?

Citat:
simonzec: ok a sad mi kazi pausalca sa fiskalnom kasom????


Obzirom da je fiskalna kasa za pausalce uvedena tek ove godine, da li neko moze da navede primer pausalca koji posluje bez fiskalne kase (osim mene, rekoh da je agencija "fantomska" i postoji samo radi placanja kirije)?

Citat:
goranvuc: Evo mene, radim samo sa pravnim licima, pausalac sam i morao sam da uzmem fiskalnu kasu.

Cekaj, uradis nekom bazu podataka i neki "custom" software i kucas mu fiskalni racun za nesto sto moze da kosta od npr. 50 do 500 EUR? Kako?

[Ovu poruku je menjao lukes dana 01.09.2005. u 10:45 GMT+1]
[ Davor Vlajkovic @ 01.09.2005. 09:57 ] @
Imaš tri primera u porukama tik iznad tvoje.

Citat:
Cekaj, uradis nekom bazu podataka i neki "custom" software i kucas mu fiskalni racun za nesto sto moze da kosta od npr. 50 do 500 EUR? Kako?

Jedno od rešenja je i ovo:

Cena po času x broj časova (+ administrativni troškovi) = ukupna cena

[Ovu poruku je menjao Davor Vlajkovic dana 01.09.2005. u 11:02 GMT+1]
[ goranvuc @ 01.09.2005. 10:07 ] @
Citat:
lukes: Cekaj, uradis nekom bazu podataka i neki "custom" software i kucas mu fiskalni racun za nesto sto moze da kosta od npr. 50 do 500 EUR? Kako?

Imam cenovnik proizvoda i usluga (zar ne mislis da je to nesto sto bi trebalo da bude normalno u ovom poslu?) koji je unet u fiskalnu kasu i pravnim licima uz fakturu prilazem i fiskalni racun.
[ pctel @ 01.09.2005. 10:51 ] @
Citat:
goranvuc: ...pravnim licima uz fakturu prilazem i fiskalni racun.

Fiskalni isecak se izdaje samo pri gotovinskom placanju u sta se valjda racunaju i cekovi i kartice. Ako ti klijenti placaju preko racuna onda ne smes da izdajes fiskalni isecak. Onoliko koliko si izdao fiskalnih racuna, toliko moras da imas para u kasi, ni vise ni manje.
[ goranvuc @ 01.09.2005. 10:55 ] @
Po Zakonu o fiskalnim kasama moram za svaki promet da izdam fiskalni racun, bez obzira da li sam PDV obveznik ili ne, da li se placa gotovinski ili bezgotovinski, i da li je kupac fizicko ili pravno lice. Kasu sam morao da uzmem zato sto moja delatnost 72200 Izrada kompjuterskih program nije na listi delatnosti koje su oslobodjene od obaveze vodjenja prometa preko fiskalne kase.

Znaci, nema veze koliko imas para u kasi, jer kada izdajem racun evidentiram da je kupac platio bezgotovinski.

[Ovu poruku je menjao goranvuc dana 01.09.2005. u 11:57 GMT+1]
[ McKracken @ 01.09.2005. 15:19 ] @
Ovo je potpuno netacno, konsultuj se sa nekim malo upucenijim knjigovodjom :)

[ goranvuc @ 01.09.2005. 15:42 ] @
Konsultovao sam se ja i sa knjigovodjama i sa poreskom upravom, sa privrednom komorom... Ne bih hteo da se upustam u raspravu na temu ko je od nas u pravu - najvise bih voleo da si ti u pravu. Poenta nije u tome da li je tvoj ili moj knjigovodja u pravu, poreski inspektor koji mi je rekao da moram da nabavim kasu ili Svevisnji, vec je stvar u tome da svi mi koji se bavimo informacionim tehnologijama nismo ni na koji nacin udruzeni i nemamo strukovnu asocijaciju koja bi branila nase interese. Ako uzmemo za primer advokate (koji se slicno kao i mi bave prodajom intelektualnih usluga) - oni su se lepo izborili da njihovu delatnost stave na listu delatnosti koje su oslobodjene od obaveze uvodjenja fiskalnih kasa, onda ispada da smo sami sebi krivi sto nam se neke stvari desavaju.
[ McKracken @ 01.09.2005. 18:13 ] @
Fiskalna kasa iskljucivo sluzi da bi se obracunavali prometi u gotovini i to samo za neke delatnosti).

Inace, ja stalno govorim da ljudi ne umeju da se bore za svoja prava i vrlo lako i brzo prihvataju "obaveze" koje nemaju.
[ drbogi @ 01.09.2005. 19:18 ] @
Citat:
Fiskalna kasa iskljucivo sluzi da bi se obracunavali prometi u gotovini i to samo za neke delatnosti).



Poluistinito. Preko fiskalne kase se registruje promet roba u maloprodaji i promet usluga.

Slučaj A. Firma kupuje robu plaća preko ž.r. tj. t.r. Izdaješ fiskalni račun, promet evidentiraš kao ček bezgotovinski. Uz fiskalni račun prilažeš i papirni ili blok račun sa potrebnim podacima PDV, PIB Adresa itd.

Slučaj B. Firma kupuje robu ali plaća novcem, gotovinski. Daješ običan fiskalni račun, a na zahtev i papirni.Primer gorivo na JP pumpama. Potreban je papirni zbog odbitka prethodnog poreza, jer fiskalni isečak nije dovoljan.

To važi samo u maloprodajnim objektima, kod preduzeća koja su u sistemu PDV-a, jer račun koji si dobio od nekoga ko nije u PDV-u se ne može koristiti za odbitak prethodnog poreza.

U firmama koje su veleprodaje, nema obaveze izdavanja fiskalnih računa, ali nema i prodaje za keš novac, pa ste možda odatle izvukli pogrešnu analogiju.

E sada što advokati i popovi nemaju fiskalnu kasu, to je druga priča i govori dovoljno o ovoj državi.



[ McKracken @ 01.09.2005. 21:41 ] @
Slucaj A vazi samo ako kupujes robu u maloprodajnom objektu.

Ako nemas mogucnost placanja u kesu, onda fiskalni odsecak nije potreban.
[ pctel @ 01.09.2005. 23:18 ] @
Citat:
drbogi:E sada što advokati i popovi nemaju fiskalnu kasu, to je druga priča i govori dovoljno o ovoj državi.

Ne znam za advokate, ali nisam primetio da igde u svetu popovi imaju fiskalnu kasu, to je druga prica i govori dovoljno o drbogi-u :-)
Citat:
drbogi: Firma kupuje robu plaća preko ž.r. tj. t.r. Izdaješ fiskalni račun, promet evidentiraš kao ček bezgotovinski.

Slucaj A: Hiljadama puta sam kupio nesto preko t.r. i NIKAD nisam dobio fiskalni racun.
Slucaj B: Stotinama puta sam prodao nesto preko t.r. i nikad nisam izdao fiskalni racun.
Slucaj C: Mnogo puta sam kupio nesto za kes i nisam dobio fiskalni racun (npr. Metro).
[ drbogi @ 02.09.2005. 01:33 ] @
Citat:
Ne znam za advokate, ali nisam primetio da igde u svetu popovi imaju fiskalnu kasu, to je druga prica i govori dovoljno o drbogi-u :-)


Jel mađijanje usluga, jeste, jel plaćaš za nju- plaćaš, što ne bi mogao da podigneš pare sa t.r. posle danas tako modernog osveštavanja firme npr.
Platiš Amfilohiju da istera đavola, platiš u kešu, posle odeš u banku i podigneš pare, to ti ide na trošak, šta je tu čudno, možda to što nigde popovi ne baju po firmama, pa nemaš potrebu za olakšicom u ostatku sveta?
Ja razumem da si ti osetljiv jer smatraš da si religiozan, ali u pitanju je propis, ili pravilo, koje treba da važi i za advokate i za popove kada posluju sa firmama a naplaćuju u kešu.

Citat:
Hiljadama puta sam kupio nesto preko t.r. i NIKAD nisam dobio fiskalni racun.


Traži i dobićeš pod uslovom da kupuješ u M.P objektu,

Citat:
Stotinama puta sam prodao nesto preko t.r. i nikad nisam izdao fiskalni racun.

Ni ja u Veleprodaji, ali zato svaki put u maloprodaji.

Citat:
Mnogo puta sam kupio nesto za kes i nisam dobio fiskalni racun (npr. Metro).


Nisu te jurili da ti lupe pečat posle kupovine? Metro je posebna priča, veleprodaja za keš, uslovno rečeno, profi kupci i ostala sranja, spada u kategoriju popova i advokata u ovoj zemlji.
Mislim sama činjenica da PDV nije obavezan za sve, jasno govori o stvarnoj želji da se uvede red u finasije.. nije valjda da nedostaje procesorska snaga u PU.

Hajde ti otvori prodavnicu za profesionalne kupce, naplaćuj u kešu i nemoj da imaš kasu, pa mi javi kako si se proveo.
Sad što je Metro iznad Srbije kao države više govori o Srbiji nego o Metrou kao trgovini, slažeš se?


@McKracken

Citat:
Slucaj A vazi samo ako kupujes robu u maloprodajnom objektu.


Code:
Preko fiskalne kase se registruje promet roba u maloprodaji i promet usluga.

[ lukes @ 02.09.2005. 08:09 ] @
Citat:
goranvuc: Imam cenovnik proizvoda i usluga (zar ne mislis da je to nesto sto bi trebalo da bude normalno u ovom poslu?) koji je unet u fiskalnu kasu i pravnim licima uz fakturu prilazem i fiskalni racun.


Osim ako ne prodajes unapred definisane programske pakete. Ako programiras po zahtevu, placanje ne moze da bude uniformno, vec mi tada zvuci logicna varijanta sa broj sati x cena sata itd... sto je potpuno apsurdno. Poresko onda moze da ti kaze: naplatio si preko 168 radnih sati, jedini si zaposlen, znaci varas.
Osim ako nemas cenovnik u fazonu "for ($cena = 10; $cena <= 1000; $cena=$cena+10)" pa odvalis racun kako hoces.
...U svakom slucaju, glupo je sto se za ovakvu delatnost uopste trazi izdavanje fiskalnog racuna.
[ pctel @ 02.09.2005. 12:50 ] @
Citat:
drbogi: Jel mađijanje usluga, jeste, jel plaćaš za nju- plaćaš, što ne bi mogao da podigneš pare sa t.r. posle danas tako modernog osveštavanja firme npr.

Nije mi poznato da je igde na svetu ikada u istoriju placan porez na usluge svestenika, od pojave prvih religija pa do danas. Danas se vodi velika polemika oko toga da li svestenici treba da imaju ikakav cenovnik ili treba da sluze ljudima bez obzira da li imaju da plate ili ne, a da zive od dobrovoljnih priloga i hrane koju sami proizvedu na crkvenim imanjima. Iz nekih svojih razloga ja ne zelim da diskutujem o ovom pitanju nigde a narocito na ES-u pa bi bilo dobro da se drzimo teme i kazemo ako imamo jos nesto o pausalcima i pozajmici svojoj firmi.
[ drbogi @ 02.09.2005. 15:06 ] @
Ok zameni svestenika sa advokat, pa dolazis skoro na isto.

Sto se tice pozajmica, ne postoji pravilo, kao ni za bilo koju oblast, sve zavisi od veza, raspolozenja, pol. pripadnosti, i ostalih presudnih faktora.
Evo ti primer, devojku su najurili sa saltera kada je pokusala da dobije povracaj za GPRS modul za preduzece, jer salterusa nije obavestena da to moze i za preduzece, a ne samo za radnje.

Ali je jos uvek u funkciji pravilo da kada nestane para krenes da deres ljude sa 150.000 kazne za visak ili manjak u kasi od 200-300 dinara.

Treba nahraniti tolike kontrolore, ne znam koliko si upucen u povecanje broja zaposlenih u republickoj administraciji posle ozloglasenog S.M.-a. Tu nema tehnol. viska, jer to su sada biraci.

[ Davor Vlajkovic @ 02.09.2005. 15:17 ] @
Otišli ste previše offtopic. Držite se definisane teme ili otvarajte nove.