[ pajaja @ 28.08.2005. 01:04 ] @
ovo je testirano na 6600, 7610, 6670 i uglavnom radi na svim telefonima sa v.7 sybmian-a, ali ne snosim nikakvu odgovornost za mogucu stetu :) ( nece nista da bude al da naglasim )
ovde mozete naci program za uklanjanje default fonta na telefonu,

[att_img]

1.
kada ga instalirate i pokrenete on ce ukloniti font i reci da restartujete telefon...
ne restartujte ga odmah


ne radi na 7610 sa verzijom firmware-a 4.0424.4,
radi provereno na :
6600 - v3.42.1, v4.09.1, v5.27.0
6630 - v2.39
7610 - v4.0437.4
6670 - v4.0437.4
N-gage v4.03 Nem-4



[Ovu poruku je menjao pajaja dana 28.08.2005. u 13:20 GMT+1]
[ pajaja @ 28.08.2005. 01:09 ] @
2.
kada ste obrisali font, instalirajte neki od ovih fontova...
(mozete imati samo jedan font u isto vreme na telefonu)

3.
restartujte telefon...



kad zelite da promenite font onda opet obrisete sa font remover-om i instalirate neki drugi...
default font mozete vratiti tako sto ce te ukloniti font i restartovati telefon bez instaliranja iceka posle uklanjanja fonta...

tahoma
modern
mssans
set3v3





ja sam sebi stavio tahomu ( meni najlepsi font ) :)
[att_img]



[Ovu poruku je menjao pajaja dana 28.08.2005. u 13:21 GMT+1]
[ vivicav @ 29.11.2005. 12:01 ] @
Radi li na 6630 V 4.03.18 ? I, da, svidja mi se tahoma :o).

[Ovu poruku je menjao vivicav dana 29.11.2005. u 13:01 GMT+1]
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 29.11.2005. 16:04 ] @
Probao sam gomilu fontova na P910 i samo je Tahoma bila zaista prihvatljiva. Ostale ne morate ni da probate :) Jedino, šteta što ima 350kb, pa još bold verzija isto toliko..700kb samo za slova :)
[ vivicav @ 30.11.2005. 20:44 ] @
Nisam bio lenj, probao sam i radi na 6630 V 4.03.18. Postavljena Tahoma, hvala pajaja!


Interesuje me jeli moguce FExplorerom ili slicnim programom kopirati font sa extenzijom .gdr direktno u C:\System\fonts i restartovati telefon. Znači, bez korišćenja Fontremover-a?

[Ovu poruku je menjao vivicav dana 30.11.2005. u 21:47 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao vivicav dana 01.12.2005. u 13:00 GMT+1]
[ dakipro @ 03.12.2005. 22:46 ] @
Moze FExplorerom. Instaliras ga tako sto napravis direktorijum "fonts" u C:\System\ i resetujes telefon (mora reset ).
Mozes i deinstalirati font FExplorerom (ili slicnim programom).
Postupak je malo drugaciji od 1. logicne ideje (otici u C:\System\fonts i obrisati font).
Ovo gore ne radi, jer je fajl "in use". Zato je potrebno renamovati direktorijum "fonts" u nesto drugacije, npr. "fontsa" (lokacija je C:\System\) i onda resetovati telefon.
Da ne bude da sam ja nesto izmisljao ovde http://www.elitesecurity.org/tema/34540/2#619708
evo i izvora cele ove mudrosti sa menjanjem fontova (bar mog izvora )

http://www.symbian-freak.com/tunning/fontquide/font.htm

[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 05.12.2005. 21:14 ] @
Mali fontovi.
[ vivicav @ 13.12.2005. 13:53 ] @
Jos fontova!

[Ovu poruku je menjao vivicav dana 13.12.2005. u 15:02 GMT+1]
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 03.01.2006. 14:42 ] @
http://www.elitesecurity.org/poruka/1000176

[ vivicav @ 04.01.2006. 13:09 ] @
Ima li ko ideju šta od fontova uvesti u easy GDR creator da bi se dobio .gdr font koji je urađen po CP1250 da bi telefon imao ispis naših karaktera? Bitno mi je kada tražim nešto po internetu, ili kadav treba uneti ključnu reč npr., u bazu službe 988 Telekoma... Kada se koriste originalni fontovi, onda je moguće čitati i naše karaktere. :o(
[ Bad Habbit @ 13.01.2006. 09:52 ] @
Moze li neko mozda da mi objasni cemu ovo sluzi, a uz to i ne radi?

[ dakipro @ 13.01.2006. 19:00 ] @


[ Bad Habbit @ 14.01.2006. 07:59 ] @
Nisi pogledao dobro sliku koju sam postavio. Pitao sam te za uokvirena polja cemu sluze. Niko to na onom tutorijalu koji sam procitao jos ranije, nije to objasnio.
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 14.01.2006. 12:18 ] @
A jel možeš da namestiš da ti se prikaže ćirilica na tim dugmićima..ili kineski? :)
[ dakipro @ 14.01.2006. 17:46 ] @
Citat:
Bad Habbit: Nisi pogledao dobro sliku koju sam postavio. Pitao sam te za uokvirena polja cemu sluze.


/me cuti i stidi se...

Izvini, stvarno nisam pogledao sliku.
P.S.Ne znam cemu sluze pomenute opcije...
Pozdrav
[ Bad Habbit @ 14.01.2006. 19:10 ] @
@-V-O-Y-A-G-E-R-

Citat:
A jel možeš da namestiš da ti se prikaže ćirilica na tim dugmićima..ili kineski?


S'obzirom da je sve na kineskom (tajlandskom), koji ne znam, moze da bude i na kineskoj cirilici, nista mi ne znaci.


@dakipro

Ma sve je ok. Ne moze covek to ni da primeti ako se ne udubi u problematiku. Ako saznas nesto, ili u medjuvremenu naucis kineski, javi.
[ Bad Habbit @ 29.03.2006. 18:08 ] @
Jos jedno pitanje. Da li neko zna koji je default font u telefonu? Preko programa koji iscitava instalirane fontove na telefonu, zakljucio sam da je izgleda u pitanju latin plain font. Hocu jednom starijem coveku, koji slabije vidi da povecam pojedine fontove, ali hteo bih da zadrzim fabricki font. Kada se koristi ovaj program mora se prvo ucitati font, a ja ne znam koji je to font, a font pod nazivom latin plain ne mogu da nadjem. Moze li neko da mi kaze kako se zove fabricki font i ako ga ima okaci ga ovde ili mi posalje na mail? Hvala unapred.
[ dakipro @ 29.03.2006. 22:44 ] @
pogledaj na Z:\system\fonts (kucam napamet), tu su sistemski fontovi, ali ne verujem da su u nekom prihvatljivom formatu za dalje manipulacije. ako napravis neki napredak, javi sta i kako, cisto neke smernice... Pozdrav
[ Bad Habbit @ 30.03.2006. 07:50 ] @
C:\system\fonts ne postoji po defaultu. Taj folder pravis kada hoces da postavis u njega GDR file, koji si napravio preko easy gdr manager-a, odnosno kada hoces da postavis svoje, promenjene fontove. Znaci ne moze se, bar ja ne znam kako, doci do fabrickog fonta u bilo kom formatu, cak i neupotrebljivom.

Ima jedan program

FontViewer - [download]



koji omogucava da iscitas sve, trenutno aktivne, odnosno instalirane programe na telefonu. Uz pomoc tog programa zakljucio sam da je taj default font LATIN PLAIN. Da li je to tacno ili ne, ne znam. Znam samo da sam pokusavao da ga pronadjem po netu i da nisam uspeo.
[ Bad Habbit @ 31.03.2006. 07:38 ] @
Ne mogu da verujem da pored svih mogucih stvari koje su ljudi uspeli da naprave sa symbian telefonima, niko ne zna jednu ovako prostu stvar, a to je koji je default font i kako doci do njega.

[Ovu poruku je menjao Bad Habbit dana 31.03.2006. u 08:40 GMT+1]
[ dakipro @ 31.03.2006. 23:14 ] @
Citat:
Bad Habbit: C:\system\fonts ne postoji po defaultu. Taj folder pravis kada hoces da postavis u njega GDR file, ....


Ma znam da ne postoji, zato sam i napisao Z:\system\fonts (ako si mislio na moju poruku)
Evo kod mene na 3660 sta ima u tom folderu (folder postoji po defaultu, znaci i kad odradim reset)
Upload je uz poruku..
[ pajaja @ 31.03.2006. 23:23 ] @
Zato sto je Z: rom telefona.
i da.. tu su default fontovi [Z:\system\fonts].
[ Bad Habbit @ 01.04.2006. 10:00 ] @
Vidite, skroz sam prevideo Z drive. Nisam ga ni uzimao u razmatranje zato sto je cela prica o promeni fontova bazirana na pravljenju i uklanjanju foldera na C:/system, tako da mi nije ni palo na pamet da gledam ROM. Da, u pravu ste, nasao sam ovaj default folder sa tri GDR fajla. Nisam bas siguran cemu sluze tri gdr file-a, posto kada se pravi gdr file uz pomoc easy gdr-a, pravi se samo jedan jedini. Po nazivima, koji pocinju fajlova rekao bih da je u pitanju neki gdr za browser i mozda calculator. Opet po toj logici, ovaj treci bi trebao da je taj koji se ustvari i pravi, odnosno postavlja umesto fabrickog, uz pomoc easy gdr-a.

Posto su ovi fontovi u ovom formatu GDR neupotrebljivi, imate li neku ideju kako bi se to moglo dalje iskoristiti, ili makar nekako uzeti default font iz tog GDR fabrickog fajla?
[ Iksi @ 08.04.2006. 18:53 ] @
ok... ljudi koji font da stavim i gde mogu da ga nadjem da bi mi se
prikazivala nasa slova. Imam srpski u telefonu ali se č ć ž i ostala nasa
slova ne vide uopste... help treba mi hitno.
[ Bad Habbit @ 08.04.2006. 20:31 ] @
Mislim da ti to nije bas pametna stvar. Nemam adekvatno objasnjenje, ali na prethodnom telefonu, a to je 6600, imao sam srpski jezik i mogao sam da kucam srpska slova u poruci. Kada sam poslao jednu poruku koja je u sebi sadrzala par nasih slova, dobio sam pitanje, da li zelim da posaljem recimo 10 poruka. Naravno nisam to prihvatio, a onda sam se setio da prebrojim nasa slova i shvatio da je on iz nekog razloga svako slovo sozivljavao kao posebnu sms poruku. U prevodu, za*ebi to. ;)

Ako bas hoces nasa slova u menijima i tako dalje, mada je meni to prilicno ruzno, mislim da ti je jedina sansa da nadjes neki od takozvanih budzenih fontova, poput nekih yu times i slicnih koji su se koristili dosta ranije kada windows jos nije imao podsku za sprski jezik, pa su ljudi crtali svoje fontove.
[ Bad Habbit @ 08.04.2006. 20:35 ] @
A mene i dalje interesuje, da li je nekako moguce koristiti default font, samo ga u pojedinim segmentima, recimo kod pisanja poruka, uvelicati?
[ calexx @ 08.04.2006. 21:41 ] @
Citat:
Bad Habbit: Kada sam poslao jednu poruku koja je u sebi sadrzala par nasih slova, dobio sam pitanje, da li zelim da posaljem recimo 10 poruka. Naravno nisam to prihvatio, a onda sam se setio da prebrojim nasa slova i shvatio da je on iz nekog razloga svako slovo sozivljavao kao posebnu sms poruku. U prevodu, za*ebi to. ;)
Ako bas hoces nasa slova u menijima i tako dalje, mada je meni to prilicno ruzno, mislim da ti je jedina sansa da nadjes neki od takozvanih budzenih fontova, poput nekih yu times i slicnih koji su se koristili dosta ranije kada windows jos nije imao podsku za sprski jezik, pa su ljudi crtali svoje fontove.
To se i meni dešavalo ali sam uvek prihvatao, ako poruka može da izgleda pismeno, neka ide. Sad sam probao i nemam pojma zašto ovog puta normalno ode kao jedna. Sinoć sam reinstalirao OS tj resetovao telefon a memorijsku karticu formatirao (pa opet vratio podatke koji su na njoj), možda sam uradio nešto što je rešilo situaciju.
Zašto ružno izgleda ako su meniji, imena i ostalo napisani pismeno? Ipak, ako uopšte može da nađe takve fontove, rešiće prikazivanje na svom telefonu a ne i u porukama koje šalje. Tek onda će da budu ružne kad nekome stignu.
Malo OT, Windows nije imao podršku za naša slova valjda do verzije 3.1CE što znači da od 1992. godine ima dobro rešena naša slova pa ne vidim razloga da se ne koristi sistemsko rešenje a ne one nepismene budževine ... u 98% slučajeva. Kao i da se ne upotrebljavaju naša slova, što vidim da i dalje radi većina.
[ Iksi @ 08.04.2006. 21:45 ] @
hmm to ce ici malo teze ali mozes da probas mobie magnifier
www.mobilespeak.com
ili talks koji sada u novoj verziji ima mogucnost uvecavanja
www.talx.de
[ Iksi @ 08.04.2006. 21:46 ] @
da upravo mi to treba nasa slova u enijima ako neko ima link za neke od tih
fontova please...
[ calexx @ 08.04.2006. 23:06 ] @
Kada sam kupio telefon nije radio BT i rekli su mi da će update firmwera da reši problem. Jeste rešio a usput sam dobio srpski meni (što ne koristim) i srpski jezik pisanja koji mi daje naša slova u imenima fajlova, porukama i svim programima koji to dozvoljavaju. Ako postavim srpski za menije, svuda ima naših slova ali se slabo snalazim sa nazivima pa sam ostavio engleski. Ako znaš gde su, mogu da ti ih pošaljem.
U pitanju je stara Nokia 3650, nekoliko godina radi bez greške.
[ mile hacker @ 09.04.2006. 14:21 ] @
A zna li neko gde se mogu skinuti Hrvatski fontovi. MIslim da Iksi nama
trebaju baš Hrvatski fontovi.
[ Iksi @ 09.04.2006. 16:57 ] @
daa upravo tako jedino i iskljucivo crvatski
[ jaha017 @ 05.05.2006. 11:23 ] @
Pokušaj naći informacije na mobisovoj stranici
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 05.05.2006. 17:24 ] @
Ne budi naivan. Tamo će naći takvu informaciju kad bude pored one kako krekovati program i gde najjeftinije flashovati telefon :)
[ radanovic Rade @ 22.10.2007. 23:48 ] @
Da li neko zna kako povecati fontove na nokiji E 50
bila je vec slicna tema ali ne mogu da otvorim sajt koji je postavljen kao moguc odgovor
[ Catch 22 @ 23.10.2007. 03:04 ] @
Postoje dva načina:

1. Programom FontMagnifier, koji nije besplatan, a koji se instalira u telefon i onda pomoću njega biraš veličinu fonta...

2. Pošto E50 (tj. Symbian 9.1 Series60 3rd Edition) koristi TTF fontove, onda možeš malo da malo "hakuješ" telefon u smislu zamene sistemskih fontova nekim drugim...
Za ovo moraš da imaš intsaliran (u telefonu) neki File Manager, kojim ćeš moći da pronađeš skrivene sistemske foldere.
Originalni fontovi se nalaze u folderu "Z:/resource/Fonts"

Ideja je da ih zameniš nekim drugim True Type fontovima, uz obavezan prethodni backup originalnih (prekopiraj ceo folder negde na memorijsku karticu ili prebaci na PC).
Pre nego što zamemiš fontove moraš ih preimenovati, tako da nose iste nazive kao i originalni. (Ovaj poslednji "DIGI" predstavlja LCD font za prikaz samo cifara 0-9, pa ga možeš i ignorisati prilikom zamene)
Posle operacije zamene restartuj telefon (ugasi / upali) i imaćeš nove fontove.
Ako ti se ne dopadaju vrati stare (originalne) iz backup foldera gde si ih sačuvao...

2-a. (Za ovaj način nisam siguran da li funkcioniše)
Jednostavno napravi folder na memorijskoj kartici "E:/resource/fonts"
Stavi svoje nove (preimenovane) fontove u taj folder i restartuj telefon, nakon čega ćeš navodno imati te nove fontove.
Ako želiš nazad originalne fontove onda samo stavi mem. karticu u card reader i obriši sa nje taj folder. Vrati karticu nazad i restartuj telefon.


PS
Razmisli malo o tome da li postoji dobar razlog zbog kojeg je Nokia stavila baš ovako "sitan" font, koji uzgred budi rečeno, na većini drugih telefona ne bi uopšte bio ni čitljiv... Meni je u početku bilo neobično, pa sam mislio da promenim, ali sam posle odustao i navikao se, pa sam potpuno zadovoljan