[ smrz @ 29.08.2005. 21:46 ] @
Kada sam se zaposlio potpisao sam neki ugovor u kome stoji da ne smem da napustim posao narednih godinu dana, ili treba da platim neku grdnu paru. Da li je ovako nešto pravosnažno, ili nije u skladu sa zakonom?
[ pctel @ 29.08.2005. 22:44 ] @
Pa mislim da je zakonito, fudbaleri to stalno rade. Ako neka firma hoce da te otkupi neka plati tu silnu lovu
[ Marko_L @ 29.08.2005. 22:47 ] @
Nisam pravnik i neka me neko ispravi ako grešim, ali mislim da je svaki ugovor koji je potpisan od strane učesnika u ugovoru i koji je overen, pravosnažan, a da nije u skladu sa zakonom, verovatno ne bi ni bio overen.
[ Alter Ego @ 30.08.2005. 00:37 ] @
Slažem se, ne vidim zašto to ne bi moglo da stoji u ugovoru. Postoji nešto slično što se zove klauzula o konkurenciji, kojom se u ugovoru precizira rok u kome zaposleni posle prestanka radnog odnosa ne sme da se zaposli u firmi koja se bavi istom ili sličnom delatnošću kao i prethodna.
[ kurt.hectic @ 31.08.2005. 00:51 ] @
Zabrana rada u konkurentskoj firmi je neustavna u Srbiji jer krsi clan 35 Ustava Republike Srbije: "Svako ima pravo na rad. Jamci se sloboda rada, slobodan izbor zanimanja i zaposlenja i ucesce u upravljanju. Svakome je, pod jednakim uslovima, dostupno radno mesto i funkcija.
Zaposlenima moze prestati radni odnos protiv njihove volje pod uslovima i na nacin utvrdjen zakonomi kolektivnim ugovorom. Zabranjen je prinudni rad."
[ McKracken @ 31.08.2005. 01:00 ] @
Jel mozes ovo da protumacis? Koliko vidim pominje se kolektivni ugovor, a u slucaju da firma ima poslovne tajne, zabrana rada u konkurentskoj firmi je nesto sto je potpuno koraktno i pise u kolektivnom ugovoru.

@MArko_L: Overa ugovora ne podrazumeva proveru zakonitosti stavki u njemu. To sto se on overava u sudu je samo recidiv starog (neefikasnog) sistema. Kada se izglasa zakon o notarima, ugovori ce moci da se overe i kod bilo kog akreditovanog notara (sa jedinim ciljem da se potvrdi da je ugovor zaista potpisan a ne falsifikovan)

[Ovu poruku je menjao McKracken dana 31.08.2005. u 02:07 GMT+1]
[ kurt.hectic @ 31.08.2005. 01:11 ] @
"Jamci se sloboda rada, slobodan izbor zanimanja i zaposlenja." Ovo ne sme da zavisi od vrste ugovora.
U suprotnom, i "Zabranjen je prinudni rad" bi moglo da se uslovljava ugovorom.
[ McKracken @ 31.08.2005. 02:11 ] @
"Jamci se sloboda rada, slobodan izbor zanimanja i zaposlenja."

Na osnovu tvog tumacenja, ja bih mogao da biram da radim kao hirurg i niko ne bi smeo to da mi zabrani?

"Svakome je, pod jednakim uslovima, dostupno radno mesto i funkcija".

Uslove definise kolektivni ugovor. Ako prihvatis kao uslov da neces raditi u konkurentskoj firmi, to niije zabrana od strane tvog poslodavca, vec nesto sto si prihvatio u zamenu za odgovarajucu kompenzaciju.

E sad, problem je u tumacenju, kao i uvek ;)


[Ovu poruku je menjao McKracken dana 31.08.2005. u 03:20 GMT+1]
[ Alter Ego @ 31.08.2005. 18:06 ] @
Ustav je suviše uošten da bi mogao da pokrije sve moguće slučajeve koji se javljaju u praksi. Zato se pri usvajanju zakona Ustavni sud izjašnjava o ustavnosti istih. A po saveznom Zakonu o preduzećima predviđena je klauzula o konkurenciji (čl. 92) "koja obuhvata ograničenja za pojedine kategorije kadrova da ne mogu imati isto svojstvo, niti biti zaposleni, niti konkurisati u bilo kom drugom preduzeću, odn. pravnom licu iste ili slične delatnosti a koja bi mogla biti konkurent." Doduše, ovaj zakon obuhvata samo neke kategorije kao što su članovi orgačkih, komanditnih, i društava sa ogr. odgovornošću, akcionare, članove uprave itd. a uključivao je i zabrane nakon prestanka svojstava i to u trajanju do dve godine! Takođe nije detaljnije propisivao režime zaštite već je to prepuštano samim preduzećima. Ne znam da li je ovaj zakon ukinut u međuvremenu (ni ja nisam pravnik).

Individualni ugovori o radu sasvim legitimno mogu da uvode ograničenja vezana za aktivnosti zaposlenih, vremenska i teritorijalna ograničenja kao i sankcije. Predviđena je i kompenzacija za štetu koju radnik trpi usled ove klauzule.

Pomenuti Zakon o preduzećima predviđa mere u slučaju kršenja konkurentske klauzule, između ostalog i naknadu štete.
[ kobrejabre @ 31.08.2005. 22:21 ] @
Izgleda da ces morati da odradis taj ugovor do kraja...

Ako ti je BAS stalo da napustis sadasnju firmu, zasto ne pribegnes standardnom resenju - nateraj ih da te otpuste, naravno na fin nacin ;)

[Ovu poruku je menjao kobrejabre dana 31.08.2005. u 23:22 GMT+1]