[ virtualx @ 29.08.2005. 23:43 ] @
| sa solarnom lampom su mi dosle dvije AA nicd baterije 1,2V
ali na njima nepise koliko su mAh
e kako mogu odrediti to?
jel normalno da prilikom punjenja vucu 680mA?
i griju se nenormalno prilikom punjenja.
punio sam ih sa discmanom koji ima punjac u sebi.
na adapteru od discmana pise 450mA a baterije prilikom punjenja vucu 680mA
i uz to se previse griju,a griju se i diode u discmanu.
|
[ Aleksandar Đokić @ 30.08.2005. 00:49 ] @
punjac "puni" dok se ne izjednaci napon na punjacu i na baterijama. bitno je da je punjac "moze vise da tera" od baterije koje punis, dakle zakljucak da ti je slab/los punjac
[ guja011 @ 30.08.2005. 06:23 ] @
nije baš tako. prazna baterija teži da vuče veliku struju i da je taj punjač sposoban da daje 2 ampera, vukle bi one i toliko. predpostavka je da im kapacitet nije veći od 2000mAh , naravno ima ih i sa većim kapacitetom ali ove u jeftinim uređajima retko da imaju veći kapacitet. drugo, valjda nemaš potrebu za brzim punjenjem da bi ih gazio sa strujom koja znatno premašuje 1/10 kapaciteta?
[ virtualx @ 30.08.2005. 10:43 ] @
pravicu onaj punjac sa max cipom.
nema druge
niste mi odgovorili na glavno pitanje.
kako da odredim koliki je kapacitet baterije u mAh?
a na njoj nepise.
[ pbenka @ 30.08.2005. 15:26 ] @
Sigurno nećeš pogrešiti (oštetiti baterije) kada ih puniš manjom strujom od maksimalno dozvoljene. Ako na njima ima oznaka da li su NiCd ili NiMH, onda možeš uzeti za NiCd da su negde od 500 do 700 mAh, dok su ove NiMH 1200, 1500 i većeg kapaciteta. Hmm, puni ih strujom od recimo 50 mA (neki običan, ne brzi punjač za NiCd baterije) dva tri dana, ne bi trebalo ništa da im bude od prepunjavanja takvom strujom. Onda spoj neki potrošač koji opet troši nekih 50-100mA pa meri za koje vreme će se isprazniti baterija na neki 1.2 - 1.1 V. Struja puta vreme ti daju kapacitet (Ah).
Sad sam pročitao tvoj post ponovo. Znači za NiCd ti je negde maksimalno 700 mAh, ako baterije nisu predviđene za brzo punjenje, onda se pune sa 0.1 od kapaciteta, znači nekih 50 do 70 mA 14 sati. Verovatno je u tvom diskmenu brzi punjač i gura veću struju, a nekako mi se čini da te baterije nisu za brzo punjenje.
[Ovu poruku je menjao pbenka dana 30.08.2005. u 16:29 GMT+1]
[ virtualx @ 30.08.2005. 16:36 ] @
odlucio sam praviti onaj punjac sa max cipom.
nasao sam na www.elektronika.rs.ba projetak taj pa cu praviti i nije komplikovano.
cip imam jer sam ga narucio kao uzorak dzabe.
samo ima neka proracunavanja komponenti.
trebam znati kapacitet u mAh da bi odredio pravilan otpornik.
i moram znati koliko se vremena pune.
tamo je naveden primjer za 3 sata punjenja.
meni se to cini prekratko .
[ mdj300B @ 30.08.2005. 18:32 ] @
Budući da se radi o AA Ni-Cd baterijama kapacitet im je od 500mAh do najviše 750mAh.
Što se tiče punjenja ove baterije se smiju puniti i brzinam 5xC tako da za 15min imaš pune baterije.
A isto tako Ni-Cd baterije za razliku od ostalih imaju dosta mali unutarnji otpor pa se nemoj začuditi struji ovih tvojih reda 3 do 4Ampere!
Neznam najlakši način da izmjeriš kapacitet je da ih dobro napuniš i onda prazniš preko nekog odpora ili sijalice uz mjerenje jakosti struje.
Ili staviš otpor od 1ohm tako da ti potrošnja bude reda 1 amper i čekaš dok napon padne na 1V po ćeliji, kad dođe do 1V baterija je prazna. Na jednom amperu isprazniće ti se za pola sata opet ovisi o kapacitetu. A i bitno je koliko si je puta do sada napunio i ispraznio jer im se kapacitet u prvih 10tak punjenja malko povećava do određene granice.
Kažeš da su se baterije grijale pri punjenju, obično se počmu grijati kada se napune i onda ih još puniš a to je pri naponu od 1,41V po ćeliji, iznad toga je štetno po bateriju.
Taj tvoj punjač jel se on gasi kad se napune baterije ili ga moraš sam ugasit? Nikakva šteta se neće desiti ako vucu 680mA ali se ne smiju pregrijati i prepuniti (iznad 1,41V)!
E htio sam ako možeš da mi učiniš jednu uslugu? Budući da si razklopio lampu, a koju si to nabavio, možeš li testirati solarnu pločicu ( kolikih je dimenzija)?
Znaš što mi je palo na pamet da napravim solarni sistem sa ogledalima. Ideja se zasniva na činjenici da što je jača svjetlo koja pada na solarnu ćeliju onda i ćelija daje više struje, ma znaš i sam.
E ja sam mislio postaviti nekoliko ogledala (svaki iste veličine kao i ploča) koja bi usmjeravala sunčevu svjetlost na panel i tako pojačavala jakost svjetla na panel za nekoliko puta. Ima i problema a to su u takvom slučaju pojačano toplinsko grijanje panela što bi morao riješiti hlađenjem vodom ali otompotom. Zanima me konkretno, paz sad, dali bi se linearno pojačala snaga panela pri linearnom pojačanju jakosti svjetlosti?
Znači pojačam svjetlost duplo snaga panela ode duplo ili za neki omjer. Zanima me dali bi došlo do određenog zasićenja pri nekoliko puta jačem svjetlu.
Npr. po meni realan primjer, kupim panel 12V 50W i obasjam ga sa 2X jačom svjetlošću dobijem 80W pa 4X dobijem 100W itd.
Unutarnji otpor panela bi ovdje isto bio dosta važan.
E dali bi ti ovo uspio napraviti s svojom solarnom lampom i izmjeriti znači direkt na njenim stezaljkama ovu moju zamisao budući da ja nemam solarnih ćelija eto, bio bih ti zahvalan.
Poz.
[ virtualx @ 30.08.2005. 21:39 ] @
dimenzije panela od lampe su oko 7x7cm
i pokusao sam te dvije solarne ploce povezati na vokmen i neradi ok.
znaci paralelno sam spojio te dvije solarne ploce i spojio vokmen na njih
pri jakom suncu krene play ali sporo.
a disman nece ni da krene na te solarne ploce.
ja sam isto razmisljao o fokusiranju svijetlosti na celije ali nisam.
sta ja znam mozda mi mogu igoriti solarni paneli.
i paneli su plave boje i lice kao neki kristali.
e da su jos dva ovaka panela mozda bi radio discman i vokmen na njih.
ali na 2 komada nece.
pokusao sam ih i serijski spajati ali nece onda pogotovo.
[ mdj300B @ 31.08.2005. 00:36 ] @
VirtualX ja ne znam zašto ti je toliko važno da ti discman ili wolkman radi DIREKT preko solarnih panela. Naime skoro svi sustavi s solarnim panelima rade na principu akumulacije energije u akumulatore ili nekom drugom vrstom akumulacije nemora biti hemijskog tipa.
Za direkt ti bi trebao dosta veći panel
Možeš jednostovano staviti te punjive baterije u disk ili kaz i na baterije priključi taj panel preko tog regulatora punjenja u svjetiljki i imaš pogon na Sunce.
Moram ti kazat jedan dobar primjer kako provjeriti kapacitet baterije. Kod pražnjenja bitno je i koliko dugo je prazniš, nije isto ako je isprazniš za 1/2 sata i za 10 sati . Kod brzog pražnjenja će ti baterije trajati kraće i pokazat će se kaoda imaju manji kapacitet ( to ti je zbog zagrijavanja baterije pri brzom pražnjenju).
Da se vratimo na primjer, e uzmeš obični kućni digitalni sat, znaš one na jednu AA bateriju ma takvi su svi. E, fora kod ovih satova ti je da "stanu" kada napon baterije padne tačno na 1,05V a eto slučajno taj napon ima Ni-Cd baterija kad se izprazni.
Upravo taj trik ćemo iskoristiti da utvrdiš kapacitet baterije.
Prvo dobro napuniš bateriju, najbolje sporim punjenjem i onda je staviš da napaja digitalni sat. Sat staviš recimo da ti pokazuje 12h
i onda paralelno bateriji privežeš otpornik od 10ohma i ostaviš to tako preko dana. Kada sat stane recimo u 18h znači poslije 6 sati pražnjenja, množiš ovo vrijeme 6x faktor 120=720mAh.
A jesil znao da solarnim panelima mjere i struju kratkog spoja. Koja fora kad sam ja ovo čuo mislio sam nekakva neslana šala, pa moraju pregorjeti ako ih kratko spojiš, mislim si ja, ali ipak nije tako. Ili fora "nesmješ panel ostaviti na suncu bez opterećenja da ne crkne", opet
dezinformacija. Ako je tako možeš li ti izmjeriti tu streju kratkog spoja na svojim panelima , nešto sam računao, tamno plavi polikristalni silicij, iskoristivost 10tak% površina tvog panela 0,005m2 to bi bilo negdje oko 100mA na 3V. Ili najbolje izmjeri koliko najviše daju watta na podnevnom Suncu, baš me interesira.
P.S Ako je proizvod iz Kine postoji vjerovatnost da su ti baterije manjeg kapaciteta čak i od 500mAh.
Morat ću si i ja kupit tak nekakvu lampu da malo eksperimentišem da te ne gnjavim.
Poz.
[ virtualx @ 31.08.2005. 22:31 ] @
e nemam taj digitalni sam o kojem pricas.
imam onaj sat od kineza isto ide jedna aa baterija u njega i sa kazaljkom je.
kako da izmjerim koliko wata daje solarni panel?
[ mdj300B @ 31.08.2005. 23:21 ] @
Citat: virtualx:
imam onaj sat od kineza isto ide jedna AA baterija u njega i sa kazaljkom je.
Pa na taj i mislim, on stane na 1,05V!!!
Pa jesil gledao koliko vuče miliampera taj walkman kada ga priključiš na solarni panel.
Ili kada si rasklopio svetiljku ja bi prvo pogledao kojom strujom se pune te baterije kada je Sunce u podne.
Ili uzmeš nekoliko otpornika različitih vrednosti recimo probaj prvo s 27 Ohma na 3V ili 22, 33 itd., spojiš ih u seriju s panelom dok ne dobiješ strujaXnapon= najveća vrijednost, ma znaš valjda lagano je! Eto ja predpostavljam najviše 0,3W na podnevnom Suncu!
Poz.
[ vladd @ 01.09.2005. 00:28 ] @
Vrlo je skupa oprema koja "testira" baterije i tacno odredjuje kapacitet. Ali to ne bi trebalo da ti bude "presudno", kod tih baterija, za konstrukciju punjaca. Naime, ako vec pravis punjac, on nije valjda samo za te dve baterije. Znaci, pronadji baterije tih gabarita, poznatog proizvodjaca, kojeg bi eventualno pazario kada ti doticne otkazu poslusnost. Tako ces saznati za koji kapacitet da projektujes punjac. U svakom slucaju, neces pogresiti i ako "dozvolis" da 50mA puni baterije 10h.
Proverom napona baterije, posle punjenja (1,26 do 1,28V) mozes "dodati" jos par sati za punjenje ili ostaviti kako jeste. NiCd se pune 14h sa strujom oko 10% kapaciteta, standardno. Kod brzih punjaca, neophodno je meriti temperaturu baterije, a i punjac impulsno radi (puni je 100% u jednom ciklusu, a u sledecem je prazni 10 do 30%). To je iz razloga da se u elektrolitu ravnomerno pravi sloj napunjenog dela, bez spiceva (koji jednog trenutka kratkospoje + i - NiCd baterije), odnosno, odrzava se "memory" efekat na zadovoljavajucem nivou.
Ali to je konstrukcija pri kojoj se mora imati jako puno tehnoloskih detalja o bateriji.
Poz.
[Ovu poruku je menjao vladd dana 01.09.2005. u 01:30 GMT+1]
[ virtualx @ 01.09.2005. 11:50 ] @
evo punio sam jednu bateriju preko solarnog panela od lampe u kojoj je dosla .
i iduci dan sam je probao i napon je bio oko 1,4V
stavio sam na nju otpornik 10 oma koji je vukao oko 102mA
i nakon pola sata sam opet dosao da vidim i napon je bio 0,2V na otporniku.
kad sam sklonio otpornik i onda izmjerio napon baterije bilo je oko 1,04V
e sad uzeo sam drugu takvu bateriju i sad je punim na adapter .
punim je na 1,4V kad je prikljucena.
a kad nema baterije napon adaptera je preko 3V
kad prikljucimbateriju spane na 1,55V
da li se smije baterija od 1,2V puniti na 1,55V
ja sam za svaki slucaj stavio serijski otpornik 10 oma i smanjio taj napon na 1,4V
kad se napuni onda cu opet povezati otpornik 10 oma pa vidit koliko ce raditi do 1,05V
znaci moze onaj kineski plasticni sat za testiranje.
znaci spojim taj sat na bateriju i otpornik 10 oma isto spojim.
koliko sat i otpornik treba da vuku iz baterije?
koliko sam skuzio :
ako je praznjenje trajalo 6 sati onda kapacitet racunam ovako:
6sati x 102mA = kapacitet u mAh
ovo 102 sam skuzio da je vrijednost koju otpornik vuce iz baterije.
e sad ne znam ako spojim jos sat koliko ce vuci?
samo hocu da budem siguran da je ova vrijednost koja se mnozi sa vremenom praznjenja vrijednost struje koju vuce potrosac iz baterije?
eh da sad kad punim bateriju na novi adapter baterija vuce oko 102mA kad se puni sa 1,4V
a kad sklonim serijski otpornik vuce dosta vise preko 200mA kad se puni na 1,55V
[Ovu poruku je menjao virtualx dana 01.09.2005. u 12:52 GMT+1]
[ vladd @ 01.09.2005. 15:44 ] @
Pa ti si bas uporan u razvijanju tehnologije stapa i kanapa. Kao prvo, otpornik je da pretpostavimo konstantan. Ne menja otpornost pri grejanju, mada za te struje, ako promeni i par procenata nije strasno.
Kako mislis da ti baterija daje konstantnu struju, a napon joj pada, pa i kapacitet, pa kada se isprazni, iako ima 1V NE MOZE (pa jos odvojeno) da "isporuci" 100mA nego joj napon padne do nivoa kada cedi dusu iz sebe.
A ti bi da 100mA pomnozis sa 6 sati pa milina. Ne znam sta pokusavas, i zasto, ocigledno nema veze sa konstrukcijom, valjda nekome nesto dokazujes...
NiCd se pune konstantnom strujom, nikakvih 1,55V i slicne gluposti, a trafo da ti radi u rezimu maksimalne struje sekundara.
Napon na izvoru konstantne struje moze da bude i 30V.
Problem je praznjenje konstantnom strujom, za merenje, a pri tome i sama baterija je samo u sredini ciklusa praznjenja da kazemo linearna. Na pocetku i na kraju ciklusa praznjenja je vise eksponencijalna.
[ mdj300B @ 01.09.2005. 16:21 ] @
Hm, biće da su ove tvoje baterije namjenjene samo za sporo punjenje a čudi me i tako mali kapacitet. Ako si je praznio s strujom 102mA i za pola sata je bila prazna biće da je ovo ektra mali kapacitet. Ali probaj ti nju napuniti i izprazniti nekoliko puta dok baterije ne uđu u punu formu pa će se i kapacitet povećati.
Fora sa satom ti služi da nemoraš stalno čučit kod baterije dok se prazni i mjerit svaki čas napon već ovako staviš u sat i izgubiš se.
Energija koju će sat trošiti za vrijeme pražnjenja je zanemariva reda 0,002mA tako da nema utjecaja na tačnost mjerenja.
Ti si uzeo faktor 102 a ja sam predpostavio faktor 120, mislim da će se i tvoj faktor povećati dok baterije uđu u formu pa će se onda i struja pražnjenja na 10 ohma povećati s 102mA prema gore. Uglavnom velika greška u mjerenju neće biti ako staviš neku srednju vrijednost izmjeđu 102 i 120. Najposlije greška u kapacitetu će biti + -10% što i nije tako strašno ako očekuješ da ti mjerena vrijednost kapaciteta baterije bude 500mAh a ono se pokaže 150mAh! U biti i sam znaš o čemu govorim, na početku kada je baterija puna otpornik će vući struju 120-125mA a kada se baterija isprazni na 1V pasti će i struja pražnjenja na 100mA. Zato kažem uzmi neku srednju vrijednost pražnjenja X vrijeme = kapacitet, ma znaš i sam već.
Svakako ti preporučujem sporo punjenje ovih baterija znači s otpornikom na taj adapter.
Ako ti je otpornik zbilja 10 ohma onda to znači da ti je napon pri pražnjenju pao ispod 1,1V što znači da ti je baterija slabog kapaciteta ali ne brzajmo s zaključkom, prvo izvrši nekoliko ciklus punjenje-pražnjenje pa ćemo vidjeti.
P.S Ne reče mi ništa o panelu i snagi, jesil mjerio struju punjenja baterija pomoću panela, i što je pokazalo, imal barem 100mA na 2,8V ?
[ virtualx @ 01.09.2005. 22:49 ] @
he nije bilo sunca ovih dana pa nisam nista radio sa solarnom plocom.
e ovako da malo pojednostavim stvar.
jos nisam napravio pomenuti punjac sa max cipom
e danas sam oko podne stavio tu bateriju 1,2V da se puni preko ove seme:

e sad ne znam jeli ovo predstavlja na neki nacin punjac ili je to samo za indikaciju punjenja?
kako cu znati kad se baterija napunila na osnovu ovog sklopa?
valjda kad se ledica ugasi baterija je puna?
jeli tako?
evo puni se vec 10-ak sati i ledica jos svijetli.
baterija vuce oko 37mA a napon je 1,5V
Rshunt sam stavio 2 oma a ovaj Rcurrent sam izbacio.
i koristio sam neki drugi pnp tranzistor.
bez ovoga sklopa ,kad stavim da se ista baterija puni vuce preko 100mA
[Ovu poruku je menjao virtualx dana 01.09.2005. u 23:51 GMT+1]
[ mdj300B @ 02.09.2005. 00:33 ] @
Žao mi je Virtualx ali ove baterije su ti sigurno Kinske proizvodnje, čim na njima ne piše koliko imaju kapacitet to je sumljivo a i da piše sigurno bi to bila prenapuhana vrijednost četir pet puta veća od stvarne. Po svemu sudeći s velikom sigurnošću mogu reći da te baterije imaju najviše 100mAh, znači 5 do 7 puta manje od standarda.
Naime napon uz tu struju od 37mA poslije 10 sati bi trebao biti za standard bateriju AA 500mAh oko1,28V a kod tebe je već odavno puna!
Eto javi kako je ispalo poslije punjenja i naknadnog pražnjenja pa da vidimo tačne rezultate do tada ti želim puno Sunca tamo u Bihaću, i valjda ćeš nešto izhemijat. A moram i ja kupit tu lampu naprosto sam fasciniran tom solarnom tehnikom a ako bude para možda i kakav ozbiljniji panel, tko zna :)
Nedavno sam na tržnici Arizona našao dosta jeftine punjive baterije sve AA serije 2 marke komad i na nekim je pisalo dosta čudnih kapaciteta npr. Ni-Cd AA 1200mAh ili Ni-Mh 3600mAh i slične besmislice. I uzmem ti ja 2 komada s "700mAh", mislim si valjda će ove
bit realnijeg kapaciteta. Prvo što me je iznenadilo je bila njihova lakoća (bile su lagane kao perce) što me još više dovelo u sumlju. Ali kupim ja njih čisto iz radoznalosti da vidim kako će to šljakat. Kod kuće sam ih dobro napunio i krenuo da testiram kapacitet.
Na kraju se izpostavilo da te baterije u stvari nemaju ni približno 700mAh već samo 90mAh. Katastrofa baterije.
E sada te molim da usporediš tu jednu svoju bateriju s onim AA Duracel baterijama ako ih negde imaš al mislim da i sam znaš odprilike koliko su teške onako kad ih uzmeš u ruku. E, original baterije bi trebale imati približno istu težinu kao i ove alkalne duracel.
Poz.
[ virtualx @ 02.09.2005. 13:43 ] @
evo i danas sam nastavio puniti bateriju a led dioda se jos nije ugasila.
odlucio sam uzeti normalne nicd baterije da imam i da sam siguran.
koje preporucate koju marku.
znam samo da u jednoj trgovini imaju varta nicd baterije 750mAh
ne znam jer nisam ni trazio dalje.
pokusacu naci nimh baterije jer su veceg kapaciteta mada sumnjam da cu ih naci.
e sad koliki maksimalni kapacitet mogu imati nicd a koliko nimh baterije da nebi naisao na te laznjake kao i ti.
e nasao sam sve dijelove da pravim punjac sa max713 cipom,ali nemam odgovarajuci tranzistor.
treba 2n6109 ali ga nemam.
mogu li posluziti 2n6490 ili 2n6400 umjesto 2n6109?
ako moze da odmah idem praviti taj punjac.
[Ovu poruku je menjao virtualx dana 02.09.2005. u 14:46 GMT+1]
[ Proko @ 02.09.2005. 14:45 ] @
2N6400 ti je tiristor, može 2N6109,BD244A,BD544A,BD798,BD808
[ mdj300B @ 02.09.2005. 15:34 ] @
Svakako ti preporučujem NiMh baterije zbog njihovog duplo većeg kapaciteta u odnosu na Ni-Cd baterije.
Za AA seriju Ni-Cd vidio sam najviše 750mAh a Ni-MH imam jednu original od 2000mAh izvršio sam mjerenje na njoj i pri prvom punjenje-pražnjenje izmjerenja vrijednost je bila 1850mAh što je dost dobro tak da znaš što možeš očekivat, platio sam je 5KM a mislim da preko 2400mAh se ne proizvode i sve što ide iznad ovoga s velikom vjerovatnošću možeš zaključiti da je lažnjak.
Obrati pozornos na težinu ova moja od 2000mAh stvarno je poteška.
Ma znaš i sam nećeš otić na pijacu i kupovat ovakve baterije već u neku bolje opremljenu radnju s ugledom.
P.S Kakvo je vrijeme, kod mene umjereno oblačno s Sunčanim razdobljima!
Poz.

[ virtualx @ 02.09.2005. 21:02 ] @
evo ispraznio sam ovu krs nicd bateriju od lampe.
i sad zakljucio sam da je kapacitet oko 430mAh
kad sam spojio otpornik i sat vuklo je 113,5mA
poslije 5 minuta vuklo je 108mA
nakon 15 minuta vuklo je 105mA
nakon sat vremena vuklo je 100mA
nakon 2-3 sata vuklo je oko 90mA
e sad nasao sam srednju vrijednost od tih 5 mjerenih pa je valjda to najvjerovatnija vrijednost.
znaci sve sam sabrao i podjelio sa 5 i dobio 103,2mA da je prosjecno vuklo.
a sat je stao nakon 4,2 sata rada.
znaci 103,2mA x 4,2h=433,44mAh kapacitet.
evo stavio sam ponovo tu istu bateriju opet puniti ,i punicu je dok se ona dioda sa seme ne ugasi.
e mogu li punjenje kontrolisati pomocu mili ampermetra?
znaci serijski da baterijom spojim ampermetar da vidim koliko baterija vuce struje.
kad prestane vuci struju znaci da je puna jel tako?
i kako se zove taj Mh elemenat(rijecima)
e sad vezano za solarni panel.
danas je malo bilo sunca ali kroz oblake ,ali sam ipak mjerio nesto.
dakle struja kratkog spoja solarnog panela je bila oko 50mA.
ali sunce je bilo slabo jer je bilo oblaka.
a napon je preko 3V
[ mdj300B @ 02.09.2005. 21:44 ] @
E ovo ti je dobro, znači 500mAh, a nije mi samo jasno kako ti je u prvom mjerenju kada si je napunio s panelom na 1,4V i onda praznio trebalo je samo 1/2 sata da se izprazni. Sigurno si mjerio dok je panel bio još priključen?
Dobro je ipak su baterije OK.
Poz.
[ mdj300B @ 02.09.2005. 21:46 ] @
Citat: virtualx: kako se zove taj Mh elemenat(rijecima)
Kaže se "nikl metalhidrid"
[Ovu poruku je menjao mdj300B dana 02.09.2005. u 22:48 GMT+1]
[ mdj300B @ 03.09.2005. 00:38 ] @
A imal ta solarna svjetiljka kakav regulator punjenja te dvije baterije, trebala bi da ima. Možda da preko njega puniš baterije preko onog napajanja mislim da si reko za discman jel. Onaj sklop s indikator led diodom služi samo za indikaciju ali ne i za automatsko punjenje baterije. Tj. nema kontrolne elektronike koja bi isključila napajanje kada se baterije napune. Znači, ako se ledica i ugasi to ne znači da se baterije neće i dalje puniti, naprotiv. A može se desiti i ova situacija baterije se pune do vjeka a ledica se ne gasi, što se upravo događa kod tebe. Po meni ledica se neće ugasiti ako je napon napajanja u praznom hodu dosta veći za recimo 50% od vršnog napona baterije kada je napunjena naravno. Jer će struja i dalje teći kada se baterija napuni.
[ virtualx @ 03.09.2005. 22:14 ] @
dakle kapacitet baterije je oko 450mAh
sad sam povezao serijski 2 takve baterije i sad ih punim pa da vidim koliko ce discman raditi na njih.
nastimao sam da vucu oko 120mA
znaci li to da bi za nesto manje od 4 sata trebale biti pune?
znaci preko one formule za Ifast
Ifast je 120mA a kapacitet 450mAh
znaci vrijeme= 450mAh/120mA
dakle za oko 4 sata bi trebalo biti puno.
e sad kako se racuna za dvije baterije serijski povezane.
isto ili?
[ mdj300B @ 04.09.2005. 01:16 ] @
Sve je isto kao i za jednu s tim što sada imaš duplo veći napon ( a kada su pune 2X1,41).
Znači može isto 120mA x 4 ali ima jedna fora, nevezano za tvoje pitanje, baterije ne akumuliraju svu energiju koja im se dovede znači kao 120mA x4=480mAh. Npr. obično na ovakvim baterijama standard je punjenje s strujom 1/10 C znači 50mA ali ne 10sati već piše 14h (konkretno to piše i na mojoj 500mAh).
Tako ako je tvoja 450mAh možeš je puniti i malo dulje na 120mA recimo 5sati, neće biti previše. Ove Ni-Cd baterije možeš puniti sporim punjenjem reda 1/10C bez bojazni da ih oštetiš i poslije vremena kada su one pune jer im ovako mala struja ne povećava kritično temperatu. Važno je zapamtiti da bateriji nikada nevalja dozvoliti da se previše zagrije prilikom punjenja jer to sigurno smanjuje kapacitet i rok trajanja a može i posve riknut. Znači čim dođe do 40 °C treba prekinuti punjenje ( na opip ovo ti izgleda kao osoba s dosta visokom temperaturom).
Kod paralelnog vezivanja znaš i sam, možeš promatrati sada ove dvije baterije kao jednu od 900mAh 1,2V.
Što se tiče mjerenja struje pri pražnjenju i punjenju, ma samo mjeri bez brige al pazi da ti ne ode onaj osigurač na unimeru u mjernom opsegu do 200mA jer ove baterije kad ih kratko spojiš (ovo nemoj radit (piše na svakoj bateriji)) daju struju reda 6-7ampera i više (ovako mi je jednom izgorela cjela žica s kojom su bile povezane isto 500mAh, sve se užarilo).
Mislim da će ti discman radit ba 20h.
I još vjerovatno ti ono napajanje neće dat 120mA s dvije serijski spojene i otpornikom. Sad ćeš morat vjerovatno skinit i otpornik u seriji da ti se struja poveća.
Poz.
[ inobradovic @ 19.04.2012. 08:16 ] @
stara tema novo pitanje,
baterija 3,6v 40ma treba da je napunim imam punjac 3,6v (+-o,3v) ali je 100ma koliko otprilike vremenski da punim bateriju ?
[ elektro_brane @ 19.04.2012. 08:26 ] @
Koji je kapacitet baterije napisao si 40ma jel si mislio 400mah?
[ inobradovic @ 19.04.2012. 08:43 ] @
lepo sam napisao 40
[ ZAS011 @ 19.04.2012. 08:47 ] @
Koje je hemije ta baterija?
[ inobradovic @ 19.04.2012. 09:31 ] @
NiCd ili NiMH nije mi sad pri ruci da vidim
[ elektro_brane @ 19.04.2012. 09:41 ] @
meni se cini da si napisao Ma a ne Mah to sam pitao, to je bas mali kapacitet a ta struja od 100ma prevelika za taj kapacitet nju treba da punis sa 4 Ma 12 sati
[ inobradovic @ 19.04.2012. 10:17 ] @
nemam takav punjac punicu sa ovim sto imam samo sta mislite koliko dugo ?
[ if_they_move_kill them @ 19.04.2012. 13:18 ] @
Code: http://www.greenbatteries.com/batterycalc.html
Uneti dve vrednosti za kalkulaciju.
Copyright (C) 2001-2025 by www.elitesecurity.org. All rights reserved.
|