[ jorganwd @ 30.08.2005. 01:04 ] @
Dosao sam u jednu nedoumicu...
Helem, da ne filozofiram mnogo. Upisao sam ETF u podgorici, ocistio prvi semestar i prebacio se u sarajevo gdje me naravno nisu primili na pola godine nego da nastavim u septembru koji nastupa za par dana.
U medjuvremenu ove pola godine sam upisao Cisco CCNA, uvijek su me interesovale mreze, naravno pored multimedije ali su mreze nekako izazovne, tako da sam to izabrao. U multimediji se i nisam bas nasao, tu treba neki sanjar, koji ima mnogo maste i inspiracije a meni dok napravim dizajn za sajt kako ce da izgleda treba mnogo vremena, cak i glavnu boju da odaberem mi treba po nekoliko sati. Dobro mi je islo ali ipak su mreze - mreze!
Sad da predjem na stvar. Jedno jasno pitanje: Da li da nastavim ETF ili da jurim sertifikate?
Oboje je skupo, ETF ce me kostati 1300 eura po godini (jer sam strani drzavljanin, mada je i u pg ETF sa odsjekom za racunare nema budzeta, otprilike ista cijena), a CCNA ce me na kraju ispasti oko 1100 eura.
Svi mi znamo da na ETF-u necu nista nauciti, moci cu nauciti dosta matematike, odatle svaka bagra izlazi, da ih pitas u cemu je razlika izmedju Win98 i win2000 nece znati odgovor pa ni kako HDD da stavis na slave. Znaci puno nepotrebnih stvari, a i program za strucne predmete je star ko grcka! Ne juri mi se zvanje inzinjera.

p.s. ne znam ni zasto vas ovo pitam, meni su se dvije stvari pomutile pa ako moze neko da mi razbistri mozak? Recite mi, da nastavim fax ili da jurim sertifikate? Naravno, ne ostajem u Yugi, hocu da radim u inostranstvu.
[ cicika @ 30.08.2005. 01:39 ] @
A nije ti pao na pamet beogradski ETF? Reformisani sistem je mnogo zgodan za to što bi ti hteo. Ja bih u suštini CCNA i ETF paralelno....
[ Dejan Topalovic @ 30.08.2005. 08:07 ] @
@cicika: mozda se covjek morao preseliti bas u Sarajevo?

@jorganwd: Ako zelis da se SPECIJALIZUJES na podrucju mreza, onda ti preporucujem da ganjas sertifikate i da dosta SAM vjezbas. Najvaznije je da te to podrucje zanima i da imas volju...
Fakultet ima svojih mana i prednosti, ali ne bih sad da otvaramo diskusiju o tome.
[ Ivan Dimkovic @ 30.08.2005. 08:22 ] @
Citat:

p.s. ne znam ni zasto vas ovo pitam, meni su se dvije stvari pomutile pa ako moze neko da mi razbistri mozak? Recite mi, da nastavim fax ili da jurim sertifikate? Naravno, ne ostajem u Yugi, hocu da radim u inostranstvu.


Zavisi od toga sta hoces da radis u inostranstvu - u principu electrical engineering ti daje mogucnost da radis razne poslove - od dizajna hardvera, softvera, inzenjerskog odrzavanja raznih sistema (elektro-energetska postrojenja, telekomunikacione mreze, i sl... )

Mrezni sertifikati ti daju mogucnost da radis na projektovanju, implementaciji i odrzavanju racunarskih i odredjenih telekomunikacionih mreza (mada sve vise i vise telekomunikacionih mreza danas postaju zapravo paketne i racunarske). CCNA je samo pocetak, i moras napredovati u iskustvu i vremenom uzeti CCNP/CCDP i eventualno CCIE ako zelis da budes vise konkurentan.

Sto se tice paljenja u inostranstvo - sa fakultetom imas siri izbor poslova koje mozes da radis (kao sto se vidi) - doduse sa sertifikatima tipa Cisco i par godina radnog iskustva negde gde se stvarno radi (tipa NOC nekog veceg ISP-a ili ucesce na implementaciji vecih mreza) si vise fokusiran na tacno odredjen segment industrije i imas vise prakticnog znanja u toj oblasti.

Plate su - kako gde, otprlike su uporedive ako si izuzetan - ako si prosecan, zavisi od regiona i potreba industrije za profilom koga ti posedujes.
[ ~stojko~ @ 30.08.2005. 12:55 ] @
Jorgane za dobar odgovor trebalo bi bolje znati sto ti zelis u zivotu, a to vjerujem da i ne znas (kao uostalom ni mnogi drugi - mozda ni ja :)
Uza sve sto drugi rekose jos treba dodati da ce ti fakultet dati i neka korisna znanja. Certifikati ti daju znanja s kojima ces prije znati sto uciniti i i brze osjetiti efekt (money, money) dok za neke tamo zakone elektrotehnike il' cega vec trebat ce ti godine da ih shvatis cak i ako ti budu trebali u poslu.
U oba slucaja bit ces fah idijot ;)
Ak zavrsis faks tada ce u okolnim selima s postovanjem pricati on je inzenjer. A ak zavrsis CCNA tad ce reci isto s postovanjem da si zavrsio velike skole samo ce im manje biti jasno. S time da im ni u pogledu inzenjera nije jasno, al' taj im je pojam puno poznatiji.
Stogod zavrsio, trebat ce ti snalazljivosti tim prije sto mislis ici van.
Osobno isao bih prije na fakultet jer je to teze, a teze stvari je lakse uraditi sa 20 nego li s 30, 40, a i daje ti vecu sirinu i dubinu (nacin razmisljanja, znanja o svemu i svacemu raznih profesora-vrlo vazno ... itd) potrebnu za dugotrajno usavrsavanje ...
[ red devil @ 05.09.2005. 11:05 ] @
Citat:
Reformisani sistem je mnogo zgodan za to što bi ti hteo. Ja bih u suštini CCNA i ETF paralelno....

Sta je reformisano na Beogradskom ETF-u ? CCNA sertifikat vazi 3 godine, nakon toga moras polagati ispit za resertifikaciju a tesko da se ETF moze zavrsiti u tom periodu tako da mislim da je glupo trositi novac na dobijanje sertifikata ukoliko ne planiras da se zaposlis... ili je ETF restruktuiran po ugledu na americki sistem koji ti ostavlja dovoljno vremena da studiras i radis paralelno mada opet ne neki full-time job? Sumnjam...

[Ovu poruku je menjao red devil dana 05.09.2005. u 12:06 GMT+1]
[ Quantum @ 12.09.2005. 09:02 ] @
Citat:
jorganwd:
Svi mi znamo da na ETF-u necu nista nauciti, moci cu nauciti dosta matematike, odatle svaka bagra izlazi, da ih pitas u cemu je razlika izmedju Win98 i win2000 nece znati odgovor pa ni kako HDD da stavis na slave. Znaci puno nepotrebnih stvari, a i program za strucne predmete je star ko grcka! Ne juri mi se zvanje inzinjera.


Mogao bi se neko naci i uvrijedjen ovdje.
Nadje se te bagre sa fakulteta koja zna malo vise Windowsu nego sto bi mogao i zamisliti. Na CCNA ces sigurno nauciti vishe o Cisco ruterima, kablovima, itd. nego na faksu. Ako budes imao srece jos ces to znanje i moci iskoristiti u praksi. Ali cilj fakulteta i nije da te nauci kako da konfigurishesh Cisco ruter. Ako shvatis sta je cilj fakulteta skontaces da je kurs - kurs, a fakultet ipak nesto drugo.
[ jorganwd @ 12.09.2005. 23:06 ] @
Citat:
Quantum: Mogao bi se neko naci i uvrijedjen ovdje.
Nadje se te bagre sa fakulteta koja zna malo vise Windowsu nego sto bi mogao i zamisliti. Na CCNA ces sigurno nauciti vishe o Cisco ruterima, kablovima, itd. nego na faksu. Ako budes imao srece jos ces to znanje i moci iskoristiti u praksi. Ali cilj fakulteta i nije da te nauci kako da konfigurishesh Cisco ruter. Ako shvatis sta je cilj fakulteta skontaces da je kurs - kurs, a fakultet ipak nesto drugo.


da nisu naucili to nesto vise o windowsu na fakultetu kroz predmete? ma daj... Isao sam ja na fax, nego se prebacujem, a napravio sam pauzu pola godine, pa mi se nesto i ne gubi vrijeme previse. Imam jos nedelju dana fore, ma vidjecemo, kako Bog bude htio ;)
[ filo @ 12.09.2005. 23:16 ] @
ne znam kako je u sarajevu
ali npr. ovde u Bgd te na vecini zvanicnih konkursa za posao nece ni pogledati ako nemas zavrsen etf, pmf ili fon.
a sertifikati mu dodju kao neki + uz sve sto imas
znaci: ako mozes, upisi i zavrsi etf, a uz studiranje ces moci da zavrsis i cisco i ms i sta te jos vec zanima od sertifikata.
e sad
druga je stvar ako ti mislis ili znas da ces se odma zaposliti, preko veze, i to jos u inostranstvu i imati platu od par hiljada €....

[Ovu poruku je menjao filo dana 13.09.2005. u 00:21 GMT+1]
[ Quantum @ 13.09.2005. 10:13 ] @
Citat:
jorganwd: da nisu naucili to nesto vise o windowsu na fakultetu kroz predmete?

Jesu naravno. Ali ako mislis da li su nas ucili - klikni na start pa na programs pa na accessories pa na hyperterminal pa ukucaj ovo pa ukucaj ono - e to nisu. To se uci na kursu.


Citat:
filo: ne znam kako je u sarajevu


Ma sve je to isto.