[ Dragan Varagic @ 31.08.2005. 09:01 ] @
http://www.mps.sr.gov.yu/uploa...kona_o_visokom_obrazovanju.pdf


(valda će uskoro objaviti i usvojenu verziju. Mislim da je ova skoro identična usvojenoj verziji)
Komentari...

[Ovu poruku je menjao Dragan Varagic dana 31.08.2005. u 10:02 GMT+1]
[ Marcony @ 31.08.2005. 09:45 ] @
Mene zanima da li ce studenti visih skola, koji su se vec upisali (i pohadjaju nastavu) po novom programu koji traje tri godine, imati zvanje dipl. ing?


"Clan 90.

Student polaze ispit neposredno po okoncanju nastave iz tog predmeta.
...
Ukoliko student iz stava 5 (ovo iznad) ovog clana ne polozi ispit, ima pravo da ispit polaze jos jedanput u toku iste skolske godine."

To znaci da samo dva puta moze da se polaze ispit u toku jedne godine?!

[ kobrejabre @ 31.08.2005. 09:55 ] @
Citat:
To znaci da samo dva puta moze da se polaze ispit u toku jedne godine?!

Naravno da da. Koliko puta treba da se polaze? Ili si naucio ili nisi. Ako jesi - ides dalje. Ako nisi, ponavljas.
[ Dragan Varagic @ 31.08.2005. 10:14 ] @
Ceo štos je u tome da se studenti motivišu da polažu ispit tako što će obavezno biti prisutni na predavanjima, jer će na taj način položiti ispit i bez izlaska u nekom ispitnom roku (tj. u ispitnom roku se samo upiše ocena).

U članu 87. (Pravila studija):

"Student koji ne položi ispit iz obaveznog predmeta do početka naredne godine, upisuje isti predmet."

"Student koji ne položi ispit iz izbornog predmeta do početka naredne godine, upisuje isti ili drugi izborni predmet."

To je davno najavljeno, da se više ne pada godina nego predmet.

Ne znam da li ste shvatili, ali novi zakon stimuliše češći boravak i aktivnosti na fakultetima i visokim školama nego što je to bilo tokom srednje škole.

Naziv zvanja definiše se članom 95. i aktom obrazovne institucije, a ima i engleski naziv (kasnije napomenuto u Zakonu).
[ Free_Sex @ 31.08.2005. 11:38 ] @
Na brzinu sam pogledao taj predlog - ali nisam uspeo da pronadjem sta se desava sa onima koji vec odavno idu po tom predlogu zakona (recimo mi sa VETS-a :) )

Takodje ono sto nas dosta interesuje - kakav je stav VETS-a o tome - odnosno da li se nesto desava po pitanju "dodatnih" 2 godine koje su ranije bile pomenute tu i tamo.

I jos jedna stvar koju nisam uspeo da pronadjem - razlika izmedju strukovnih i akademskih studija. Mislim, pronasao sam sta su jedne, a sta druge - ali niko ne spominje da li moze posle osnovnih strukovnih da se nastavi sa akademskim ili obrnuto.
[ aleksandaraleksandar @ 31.08.2005. 16:43 ] @
ako vam godina ima 60 poena, i recimo da imate 5 predmeta sa prosecnih 12 poena (ects). kada obnavljate taj predmet, koji ste pali dva puta, placate
cena skolarina / 60 * 12 odnosno cenu predmeta koji obnavljate.
fer, jer neko padne zbog svih predmeta, neko padne zbog jednog.

za prolaz ispita potrebno je 50-51-55-60 (menjalo se pa nisam pratio a i nije isto kod svih predmeta) poena. to su procentualni poeni, krecu se od 0-100. sticanjem uslova (min poena za polaganje tog ispita) dobija se svih 12 ECTS poena.

sve diplome ce biti retroaktivno prepravljane.
to je odgovor svima sa visih skola. sta god da dobijete, mocicete da prepravite kao da ste upisali skolu 2006 i zavrsili 2009.

@free sex

malo su bezveze odradili sa tim nazivima, pa cu se ja prebaciti na nemacke nazive (stari predlog zakona).

znaci postoji teorijski smer 5 (nekad 4) godina. po zavrsetku zvanje je master (magistar), sledi doktorat i tako dalje...

drugi smer je privredni 3 godine. skoluju se 'polufabrikanti' kako rece jedan filozof koji radu u norveskoj . posle toga sledi +2 godine do mastera, ko zeli. posle toga kraj.

odnos u nemackoj je 10% : 90%, izmedju ova dva smera. treba ocekivati nesto ujednaceniji odnos, u pocetku. pre svega zbog borbe velikih oko prestiza.
kako cene skolarina budu nastavile da rastu (mislim na broj smanjenja budzetskih studenata; znam da su ionako vec visoke) i kako trogodisnje skole budu stvarale studente koji se brzo zaposljavaju (ne zato sto puno znaju vec zato sto su jos uvek mladi, brzo zavrsili, i imaju snage, za razliku od studiranja od 10 god, kada se nekima vec dete rodi) tada ce i ovaj odnos poceti da lici na odnos u zapadnim zemljama.

sve ovo primiti sa zadrskom, za razne humane nauke.
kod inzenjera, postoji jos podela na inzenjera i inzenjera struke.
citao sam sve moguce verzije zakona, malo mi se pomesalo, pa neka me neko ispravi ako sam negde pogresio.
[ zerocool_amx @ 31.08.2005. 17:12 ] @
Interesuje me samo da li su ovim zakonom obuhvaceni studenti koji vec studiraju ili se odnosi na naredne generacije studenata, odnosno studenti koji sad upisuju.
[ aleksandaraleksandar @ 31.08.2005. 19:56 ] @
zakon u svim segmentima, pokusava da ne pravi rezove, vec da "prevuce" sistem iz jednog stanja u drugo.
a ti godinu jos nisi upisao, to ce biti sredinom oktobra, tako? a do tada, bi ministrstvo sigurno trebalo da da tumacenja, ukoliko su neophodna (sto samo govori da zakon nije dovoljno precizan).
stvari su sada vise na nivou ispita, katedri i godina, a manje na nivou nastavnih planova i programa, fakulteta i univerziteta.
[ Marcony @ 31.08.2005. 20:04 ] @
Citat:
aleksandaraleksandar
sve diplome ce biti retroaktivno prepravljane.
to je odgovor svima sa visih skola. sta god da dobijete, mocicete da prepravite kao da ste upisali skolu 2006 i zavrsili 2009.


S obzirom da sam upisao sam visu PTT 2003, po novom planu i programu koji traje 3 godine ovo me najvise i zanima. Gde si video ovu info, voleo bih da procitam i da se i sam uverim u to.
[ aleksandaraleksandar @ 31.08.2005. 20:11 ] @
Citat:
Marcony:Gde si video ovu info, voleo bih da procitam i da se i sam uverim u to.


neki od poslednjih clanova zakona.
[ aleksandaraleksandar @ 31.08.2005. 20:17 ] @
Citat:
Član 127.
Lice koje je steklo, ili stekne odgovarajući akademski, stručni ili naučni naziv (u daljem tekstu: naziv) prema propisima koji su važili do stupanja na snagu ovog zakona, zadržava pravo na njegovo korišćenje u skladu sa propisima prema kojima ih je steklo.

Lice iz stava 1. ovog člana može tražiti od visokoškolske ustanove u kojoj je steklo naziv da mu u postupku i pod uslovima propisanim opštim aktom visokoškolske ustanove, a u skladu sa kriterijumima za usklađivanje stečenih naziva koje propisuje Konferencija univerziteta, odnosno Konferencija akademija strukovnih studija, utvrdi da ranije stečeni naziv odgovara nekom od naziva iz člana 95. ovog zakona.

Kada visokoškolska ustanova u postupku iz stava 2. ovog člana utvrdi odgovarajući naziv, izdaje novu diplomu u skladu sa ovim zakonom.

Diploma iz stava 3. ovog člana može se izdati samo ako se ranije izdata diploma oglasi nevažećom.

Ako je visokoškolska ustanova na kojoj je lice iz stava 2. ovog člana steklo naziv prestala da postoji, a nema pravnog sledbenika, Ministarstvo će odrediti visokoškolsku ustanovu koja će odlučivati o zahtevu.


[Ovu poruku je menjao aleksandaraleksandar dana 31.08.2005. u 21:24 GMT+1]
[ aleksandaraleksandar @ 31.08.2005. 20:23 ] @
Citat:
Član 95.
Lice koje završi osnovne akademske studije stiče stručni naziv sa naznakom zvanja prvoga stepena akademskih studija iz odgovarajuće oblasti.
Lice koje završi osnovne strukovne studije stiče stručni naziv sa naznakom zvanja prvoga stepena strukovnih studija iz odgovarajuće oblasti.
Lice koje završi specijalističke akademske studije stiče stručni
naziv specijalista sa naznakom zvanja drugog stepena akademskih studija iz odgovarajuće oblasti.
Lice koje završi specijalističke strukovne studije stiče stručni naziv specijalista sa naznakom zvanja drugog stepena strukovnih studija iz odgovarajuće oblasti.
Lice koje završi magistarske akademske studije drugog stepena stiče akademski naziv magistar, sa naznakom oblasti.
Lice koje završi doktorske, odnosno akademske studije trećeg stepena, stiče naučni naziv doktor nauka, odnosno doktor umetnosti, sa naznakom oblasti.
Listu zvanja iz odgovarajućih oblasti i skraćenice stručnih, akademskih i naučnih naziva utvrđuje Nacionalni savet, na predlog Konferencije univerziteta, odnosno Konferencije akademija strukovnih studija.
Skraćenica stručnog naziva se stavlja iza imena i prezimena, a skraćenica akademskog naziva se stavlja ispred imena i prezimena.
U međunarodnom prometu i u diplomi na engleskom jeziku, naziv koji je steklo lice iz stava 1. ovog člana je bachelor, naziv koji je steklo lice iz stava 2. ovog člana je bachelor (appl.), naziv koji je steklo lice iz stava 5. ovog člana je master, a naziv koji je steklo lice iz stava 6. ovog člana je Ph.D., odnosno odgovarajući naziv na jeziku na koji se diploma prevodi.
[ cicika @ 31.08.2005. 20:39 ] @
Sad, ako je neko razumeo ovaj nacrt, predlog šta li je već da pokuša da mi odgovori.

Dakle, ja sam na ETFu po starom programu koji je petogodišnji. Koliko sam shvatila, po Bolonjskoj konvenciji, diploma petogodišnjih studija je skoro pa masters degree tj. magistratura.

Da li će nama, posle tih petogodišnjih studija (ja konkretno završavam faks 2007.) izdati dipl. ing ili mr. ili će nam dozvoliti da sa par diferencijalnih ispita (manje nego što bi bilo na magistarskim studijama) dobijemo mr? Kapiram da ovo poslednje možda najviše zavisi od samog fakulteta.
[ aleksandaraleksandar @ 31.08.2005. 20:58 ] @
znam da znas i da ti je sve jasno, ali prosto ne mozes da verujes pa si pomislila "ajde ipak da pitam"

da, tako je. master.

ako mislis da si nesto dobila, nisi. svi ce biti master. konacno ce etf postati bachelor, glavom i bradom, jer se strucna usavrsavanja sve manje priznaju (iseljenje iz zemlje).

znaci ovde dobijas master, rastu sanse da ti se prizna (samo) bachelor. -- odnosi se na iseljenicka odeljenja pri stranim vladama.

od zemlje i univerziteta, gde bi potencijalno presla, zavisi kako ce da se ponasaju prema etf master diplomama. (verovatno ce saradanja, odnosno preubedjenja, imati bitnu ulogu.) -- odnosi se na usavrsavanje u drugim zemljama i potencijalnog poslodavca.

(primetio sam da se ove dve stvari cesto mesaju u raspravama oko odlaska)

[Ovu poruku je menjao aleksandaraleksandar dana 31.08.2005. u 22:01 GMT+1]
[ aleksandaraleksandar @ 31.08.2005. 22:10 ] @
RTS - 31.08.2005.

gost: ministar

pitanje: "studente zanima da li moci da nastave studiranje po novom zakonu..."
odgovor: "sva stecena prava se zadrzavaju, ali zakon naravno daje mogucnost, ...." i onda mu se gubi misao narednih minut-dva...

pitanje: "sta je sa diplomama privatnih fakulteta?"
odgovor: "apsolutno su jednaka. zakon je izjednacio sve fakultete i univerzitete, i drzavne i privatne ..." i ministar se opet gubi negde bez zareza narednih pola minuta...

osim ovoga, jos je napomenuo da postoje dva dodatna ispitna roka "septembar i oktobar" (da to je rekao); i to je bilo sve u celoj emisiji posveceno visokom obrazovanju. i naravno opet je pohvalio sebe kako je za 10 meseci napisao (citaj: prepisao) zakon.
[ Zikka @ 31.08.2005. 22:22 ] @
Koliko ja kapiram , bilo koji fakultet se vrednuje sa 180 ects-a. Nije vazno da li imam 20 ili 40 ispita to ukupno iznosi 180 ects-a. I nije vazno da li je to u cetri ili sest godina. Mene interesuje kako ce da se realizuje pretapanje cetvorogodisnje studije u trogodisnje pogotovo sto sam ja zavrsio prvu. Da li ce da se druga i treca nabudze ili cemo da teramo sve cetri ali ce da se pravimo da smo ok?
[ aleksandaraleksandar @ 31.08.2005. 22:50 ] @
Citat:
Zikka: Koliko ja kapiram , bilo koji fakultet se vrednuje sa 180 ects-a.


lose kapiras. jedna godina se vrednuje sa 60 poena.
za: to, to, to, to i to je potrebno nabaviti 180 poena.
za: medicinu, stomatologiju, ... je potrebno 240-360 poena.

Citat:
Nije vazno da li imam 20 ili 40 ispita to ukupno iznosi 180 ects-a. I nije vazno da li je to u cetri ili sest godina.


ispit ne moze da ima manje od 7 poena.
ispita po godini.

verovatno:
15 + 10 + 7 + 7 + 7 + 7 + 7 = 60 (=) 7 ispita
(gde je 15 poena ispit koji ce biti obavezan za polaganje nekog ispita na sledecoj godini.)

p.s: gde je ona tema za pisanje formula?

[Ovu poruku je menjao aleksandaraleksandar dana 01.09.2005. u 00:17 GMT+1]
[ Free_Sex @ 01.09.2005. 00:47 ] @
Citat:
ispit ne moze da ima manje od 7 poena.


Ko to kaze? :) Ja sam licno polozio minimum 2 ispita koji su nosili dosta manje od 7 poena (2 i 4) i solidan broj njih koji su nosili po 6 poena. Naravno, manje poena po ispitu, veci broj ispita ... Inace moja generacija je prva koja je krenula po tom sistemu - po predlogu zakona koji je valjda Gasa predlozio ...

Broj poena koji nosi odredjeni ispit (bolje reci predmet) zavisi od "angazovanja" - to sam bas video u zakonu :) A i normalno je da neki sproredni - ili mozda je bolje napisati "minor" predmet nosi mali broj poena ...

Nego da razjasnimo situaciju. Ako sam dobro skapirao

Strukovne (privredne - ha ha kakav naziv):

3 god - Bachelor
+ 2 god - Master

I nema vise? Da li moze da se recimo posle prvih 3 godine prebaci na akademske, mozda posle jos dodatne 2?

Akademske (teorijske):

3 ili 4 god - Bachelor
+ 2 ili 1 god - Master
xx Mr/Dr ...

[Ovu poruku je menjao Free_Sex dana 01.09.2005. u 01:51 GMT+1]
[ Mister Big Time @ 01.09.2005. 01:16 ] @
A jel to usvojeno kao finalno ili je i dalje predlog zakona? Ne pratim domace vesti
[ aleksandaraleksandar @ 01.09.2005. 02:03 ] @
Citat:
Free_Sex: Inace moja generacija je prva koja je krenula po tom sistemu - po predlogu zakona koji je valjda Gasa predlozio ...


znas sta je predlog zakona?
[ Dragan Varagic @ 01.09.2005. 12:46 ] @
Ovo je interesantan link da se uporede razli;ite verzije zakona - Gašina i Vuksanovićeva:
http://www.ns.ac.yu/stara/zakon/zakon.html

Inače, još nije objavljen USVOJEN tekst zakona, ali kako sam i na početku ove teme napomenuo, izmene su veoma male u odnosu na poslednju verziju predloga.
[ aleksandaraleksandar @ 01.09.2005. 16:37 ] @
@dragan

odlican link. bas da vidim gde je bilo tih MIN 7 poena. ili je to samo srbijanka nagovestavala

inace u HR, tokom redovnog roka, profesor odrzava 2 termina u roku ne kracem od 15 dana. to mislim da nedostaje.

takodje onaj gasin clan:
studentu koji se finansira iz budzeta je zabranjeno bilo sta naplatiti
studentu koji se sam finansira je zabranjeno bilo sta naplatiti.

znaci dva puta napisano, da ne bude zabune. to bas nisu morali da izbace.
[ Free_Sex @ 01.09.2005. 16:55 ] @
Da znam sta je predlog zakona (dobro ne znam tacno da definisem - ali samo ime je logicno).

Vidis fora je u tome sto su nas (po dozvoli ministarstva - nadam se - tako nam rekose) na VETS jos 2002 godine upisali po tom novom sistemu, na Gasin prelog zakona. Tacnije, nesto malo po upisu - veliki deo nas se prebacio na "ECTS rezim" kada nam je bilo ponudjeno.

Dakle sta je sa nama ? :)
[ aleksandaraleksandar @ 01.09.2005. 19:51 ] @
stari zakon nije zabranjivao da se studentima daju cvece i leptirici. ti brojevi, nemaju veze sa ects bodovima.

osim (a jeste bitno) sto su se i skola i studenti, sada navikli na te brojeve. sta je sa vama? pa nista. ti imas trenutno 0 ECTS bodova.

usvajanjem zakona, ti brojevi, ce od sada imati snagu ECTS bodova. ali sad treba bodovati predmete... idemo u off... bice sve ok, verovatno.
[ cicika @ 02.09.2005. 03:56 ] @
Aleksandre, hvala!
Morala sam da pitam, iako sam pretpostavljala, iz razloga što uopšte ne kapiram bilo kakva zakonska akta (ETFovac, šta li :)). U suštini svejedno mi je. Računala sam (i dalje računam) na obično dipl. ing zvanje i svakako planiram postdiplomske.
[ aleksandaraleksandar @ 02.09.2005. 20:37 ] @
EUROPA > European Commission > Education and Training

http://europa.eu.int/comm/education/index_en.html
[ mijatovic_86 @ 04.09.2005. 03:30 ] @
Samo jedno pitanje (inace opet ETF-ovac)

Ja sam sada zavrsio prvu godinu i treba da upisem drugu, pitanje: da li se zakon odnosi retroaktivno u smislu da li ja moram da predjem na taj novi rezim (a upisao sam po starom zakonu), konkretno mislim na to da izadjes i padnes dva puta i "Kraj Ko U Bioskop"
Mislim to stvarno nije u redu, ja na prvoj godini imam 14 ispita, pa ti vidi koja je verovatnoca da se desi gore navedeno
[ aleksandaraleksandar @ 04.09.2005. 03:44 ] @
pa kad si zavrsio prvu, za tebe nema zime

znaci sve pise lepo pise gore... i da li mora, i broj ispita.

ili si mislio da li ce da ti se poniste ispiti koje si polozio iz treceg puta? da, hoce.
[ mijatovic_86 @ 04.09.2005. 03:47 ] @
:) :) :)

Duhovito, mislio sam na sledece godine, jer jer je 2004 kada sam ja upisao promenjen statut faxa, ali se to nije odnosilo na starije studente
[ aleksandaraleksandar @ 04.09.2005. 03:52 ] @
sta se nije odnosilo na starije studente? taj novi statut koji je donet 2004?
[ Dragan Varagic @ 04.09.2005. 06:52 ] @
Hajde malo čitajte šta je napisano u Zakonu o akreditaciji Fakulteta/Visokih škola (taj deo se sigurno nije izmenio, jer nije diskutabilan). Lepo piše da fakulteti imaju DVE godine da se prilagode novom Zakonu, a Visoke škole GODINU dana. U Zakonu ne piše, ali sam negde čuo (verovatno će to biti i javno) da se zakon primenjuje tek od sledeće školske godine (2006/07) i to samo za one ustanove koje se u međuvremenu akredituju. I ovo je logično, jer je potrebno vreme za akreditaciju, i neće se u sred školske godine menjati pravila.

I ne postoji problem sa vremenom osnivanja Saveta koji obavlla akreditaciju, jer tu funkciju će u međuvremenu do njegovog osnivanja obavljati postojeća Agencija - sve lepo piše, samo treba ipak pročitati 60 i nešto strana.

[Ovu poruku je menjao Dragan Varagic dana 04.09.2005. u 07:53 GMT+1]
[ aleksandaraleksandar @ 04.09.2005. 16:08 ] @
zakon se primenjuje od trenutka koji je naznacen u zakonu. znaci od 8-og dana od objavljivanja. pretpostavljam da si hteo da kazes da ce clanovi zakona koji se odnose na ono sto je svima interesantno, biti aktivni tek od sledece skolske godine.
verovatno da. ali ja sam i dalje sumnjicav kada je u pitanju bilo kakva podzakonska regulativa. nije potrebno pomenuti razne agencije za telekomunikaciju... cak je i privatizacija trebalo da se zavrsi, a stiglo se do.... pola!?

misljenja sam, da ce sve sto zaradjuje na trzistu da podnese zahtev sto pre, uvede poene, dovede gostujuceg profesora iz slovacke, okaci izborne predmete koje vecina nece da bira, i trci na utakmicu.

ostali (glomazni) fakulteti ce se truditi da rastezu koliko mogu, dokle god imaju prihode kao sto su EDB, Telekom, CISCO A., SPC, Obraz, broj_studenata, i tako dalje ....

ko je kakav fakultet, verovatno ce videti studenti 01. oktobra.
apsolutno sam ubedjen da ministar o svim ovim pitanjima zna manje nego svi postovi ovde, sto se prema njegovom izrazu lica tokom emisije na rts-u moglo videti. ostaje mesec dana da zamenici i pomocnici ministra, sažvaću pitanja koja dolaze, daju tumacenje a, rekoh, ozbiljni ce vec 01.10. imati na oglasnoj tabli FAQ za studente.
[ Sneshka @ 06.09.2005. 14:42 ] @
Zna li neko šta se po novom Zakonu dešava sa Medicinskim fakultetom , ostaje li 6 godina ili se i tu nešto menja ??
[ MilosBGRD1969 @ 07.09.2005. 15:07 ] @
Sta je sa diplomom prvog srepena, moze li neko to da mi objasni?

Konkretno, po proslom zakonu nakon polozenih 50% ispita student je imao pravo na diplomu prvog stepena - tako je recimo bilo na Masinskom fakultetu po postojecem zakonu iz 2002 (na zalost, to sam tek sada saznao).

Ja imam polozeno znatno vise od 50% ispita, cistu prvu i drugu godinu na Masinskom fakultetu u Beogradu.

Da li sada, po novom zakonu, imam pravo na diplomu prvog stepena?

Milos
[ aleksandaraleksandar @ 07.09.2005. 15:25 ] @
Citat:
MilosBGRD1969: Konkretno, po proslom zakonu nakon polozenih 50% ispita student je imao pravo na diplomu prvog stepena - tako je recimo bilo na Masinskom fakultetu po postojecem zakonu iz 2002 (na zalost, to sam tek sada saznao).


e milose

pogledaj moju poruku http://www.elitesecurity.org/poruka/863333 ili clan 127. stav 1. i 2.

rekao si imao pravo.
jesi li stekao to pravo? nisi.
jesi li bio u procesu sticanja tog prava? nisi. (studirao si ipak fakultet u trajanju od 100% ispita.)

ta mogucnost je prestala da vazi donosenjem novog zakona.

sad je pitanje (stav 3. clan 127.) kako ce Konferencija i tvoj fakultet da odluce, sta i kako sa starim studentima (ako si prestao da studiras). ako bude postojala (zakonska) mogucnost da izdaju bachelor i da (puno) naplate razliku u (malom broju) ispitima, to ce se verovatno desiti.

ako si nastavio da studiras, strpi se jos mesec dana pa vidi stav tvog fakulteta, u svakom slucaju ces onda izaci kao master.

postoji jos jedna mogucnost. da ti se ne prizna celina, vec mnostvo delova. sto znaci, kada se sve ovo zavrsi (2007-ma cini mi se; ali i ranije), lepo se upises na nesto sto se nalazi na adresi 27. marta, i podneses zahtev za priznavanje ispita, polozis sta imas i uzmes bachelor. jos ako (budu pametni) od tvog fakulteta naprave vise fakulteta, ti si na konju. za neku drugu diplomu (bivsi izraz: smer) ti treba jako malo.
[ aleksandaraleksandar @ 07.09.2005. 15:31 ] @
toliko razlicitih muka, toliko razlicitih problema... nigde odgovora. niko se nije potrudio da paralelno za donosenjem zakona, obezbedi tumacenje (svim) studentima, i buducim studentima (drugi rok za upis jos traje).

valjda im je toliko stalo do napretka u visokom obrazovanju. kada sklanjaju 5 kioska sa cevapima, imaju vanrednu emisiju na "nacionalnoj" televiziji.

nadam se da ce studentske organizacije napraviti FAQ, sa malo teksta i puno grafikona.
[ joejoe @ 07.09.2005. 18:12 ] @
Samo nesto u vezi retroaktivnosti: tacno je da ce moci covek da trazi da mu se ponisti stara diploma i izda nova. Vazno je da je zakon neprecizan i da tablicu preslikavanja prave fakulteti, na kojima figurira masa magistara. Ako bi oni dozvolili da jedan dipl.ing. preko noci postane master i time se izjednaci u statusu sa njima oni bi jedini bili osteceni devalvacijom njihovog zvanja. U konkurenciji undergrad studenata i doktora nauka, samo bi njihov trud bio bacen, bar sto se titule tice.

Tako da sam veoma, veoma skeptican prema ideji da ce dipl.ing. iz '73, '98 ili '04. moci da podigne svoju masters titulu. Osim, posto je ovo Srbija, ako se ne digne kuka i motika. Ili to ne zatreba sinu nekog glavonje...
[ Slobodan Miskovic @ 07.09.2005. 18:39 ] @
Objavljen text zakona.

Kompletan text u atacmentu.
[ aleksandaraleksandar @ 07.09.2005. 19:27 ] @
Citat:
joejoe: Samo nesto u vezi retroaktivnosti: tacno je da ce moci covek da trazi da mu se ponisti stara diploma i izda nova. Vazno je da je zakon neprecizan i da tablicu preslikavanja prave fakulteti, na kojima figurira masa magistara.


hm, zakon nije neprecizan. takva je bolonjska deklaracija. samim skolama se daje za pravo sta ce od sebe da naprave.

Citat:
Ako bi oni dozvolili da jedan dipl.ing. preko noci postane master i time se izjednaci u statusu sa njima oni bi jedini bili osteceni devalvacijom njihovog zvanja. U konkurenciji undergrad studenata i doktora nauka, samo bi njihov trud bio bacen, bar sto se titule tice.


pa isto tako je neko '68 preko noci neko postao nesto. sada se ponistavanjem tog sistema, dolazi do kolateralnih steta; koji su ionako neminovne.

jos jedan komentar, sta ce toliko magistara na faksu? potpuno lepo i logicno je ono sto rade nemci: "mars u privredu, pa se dokazuj koliko znas i umes i pare ces da dobijes." oni se i jesu navadili pa bi svi zivi da ostanu na faksu.

Citat:
Tako da sam veoma, veoma skeptican prema ideji da ce dipl.ing. iz '73, '98 ili '04. moci da podigne svoju masters titulu. Osim, posto je ovo Srbija, ako se ne digne kuka i motika. Ili to ne zatreba sinu nekog glavonje...


i ja sam skeptican, ali brzinom. ako bude ovako, kako si rekao; samo je pitanje dana, kada ce ljudi provaliti, da ako ovde ide tesko, odsetaju do budimpeste i "verifikuju se". ma samo je bitno da je stvar konacno otkljucana zivot i novac ce sami da pronadji put pravljenju boljeg skolovanja, i nijedan magistar nema ni znanja ni energije da im stane na put. sigurno ce malo u pocetku da kukaju, "kako drzava nista ne radi", a ne kapiraju da su bas oni ti koji su placeni da nesto rade.
[ atinna @ 20.09.2005. 22:32 ] @
znaci taj zakon je definitivno usvojen ili jos nije?

i mene zanima da li se sada ponistava mogucnost prelaska sa vise skole (od 3 god) na fakultet?
[ Slobodan Miskovic @ 20.09.2005. 22:49 ] @
Usvojen je.

Citat:
da li se sada ponistava mogucnost prelaska sa vise skole (od 3 god) na fakultet?


Kako to mislis? Pojasni.
[ atinna @ 20.09.2005. 23:06 ] @
pa nacula sam da posle recimo druge god vise skole nema prelaska na fakultet (da se priznaju ispiti) i da se nastavi na fakultetu

nego kazu da se visa skola mora zavrsiti, znaci diplomirati, pa tek onda nastavljati studije dalje na srodnom fakultetu..

da li je to tacno?
[ aleksandaraleksandar @ 21.09.2005. 01:43 ] @
pa nece postojati vise skole

znaci sve ovo pocinje da lici na ministrstvo odbrane: "smanjili smo vojni rok (mislimo, samo sto nismo), verujte nam"

ako visoko-skolska ustanova, na koju zelis da predjes, raspise konkurs za upis studenata na trecu godinu, niko ti nece braniti da to i ucinis. prelazak, sam po sebi ni do sada nije bio moguc. kao ono, upises visu elektro-tehnicku, pa sledece godine predjes na etf. pa cemu onda upisni rokovi.
ali postavljati problem, i posmatrati ga iz ugla "nece biti moguce" je po mom misljenju malo....
lici da su: drzavni-fakulteti-malo-zbunjeni-pa-malo-unose-nemir-pricama-i-rekla-kazala-pasusima-u-studentski-zivot.
[ Dragan Varagic @ 21.09.2005. 07:45 ] @
Evo zakona:

http://www.aaen.edu.yu/mainpages/e_biblioteka/e_biblioteka1.html
Ovde imate broj Službenog glasnika:
http://www.ns.ac.yu/stara/zakon/zakon.html

Još o tome:
http://www.pogodak.co.yu/search.jsp?q=zakon+o+visokom+obrazovanju
[ bokacbl @ 26.09.2005. 16:16 ] @
Pitanje za Dragana Varagica koje ce vjerovatno interesovati sve sadasnje, prethodne i buduce studente VETS-a,

S obzirom da ste angazovani na smjeru Elektronsko poslovanje, da li imate neke informacije o tome kada ce skola biti akreditovana, kakve studije ce pruzati i da li ce studenti koji su diplomirali po nekim starijim planovima (2003/2004) moci da dobiju nove diplome (naravno uz polaganje neke razlike ispita ili čega već)...

Hvala

[ Stefano @ 11.10.2005. 13:15 ] @
interesuje me da li se negde u zakonu pominje da su predavanja i vezbe obavezni da su svi kolokvijumi i seminarski radovi obavezni i da je sve to uslov za izlazak na ispit
[ Nix @ 18.11.2005. 16:50 ] @
Mene samo interesuje da li ce Cisco Networking Academy (pocetni nivo) priznavati kao Visku skolu ?
Bilo je govora o tome.
[ Slobodan Miskovic @ 18.11.2005. 18:18 ] @
Citat:
interesuje me da li se negde u zakonu pominje da su predavanja i vezbe obavezni da su svi kolokvijumi i seminarski radovi obavezni i da je sve to uslov za izlazak na ispit


To nije regulisano zakonom jer je prepusteno svakoj visoko skolskoj ustanovi da kroz svoj statut regulise kako ce se rasporediti tih 60 poena koliko je potrebno da bi se zavrsila godina. naravno takav statut treba da odobri komisija.
[ TrickyTrix @ 29.11.2005. 16:55 ] @
Vidim da je predvidjena i specijalizacija za strukovne studije(vishe shkole):
Vrste i nivoi studija
Član 25.
Delatnost visokog obrazovanja ostvaruje se kroz akademske i strukovne studije na osnovu odobrenih, odnosno akreditovanih studijskih programa za sticanje visokog obrazovanja.
Na akademskim studijama izvodi se akademski studijski program, koji osposobljava studente za razvoj i primenu naučnih, stručnih i umetničkih dostignuća.
Na strukovnim studijama izvodi se strukovni studijski program, koji osposobljava studente za primenu znanja i veština potrebnih za uključivanje u radni proces.
Studije prvog stepena su:
1) osnovne akademske studije;
2) osnovne strukovne studije .
Studije drugog stepena su:
1) diplomske akademske studije - master;
2) specijalističke strukovne studije;
3) specijalističke akademske studije.
Studije trećeg stepena su doktorske akademske studije.

Obim studija
Član 29.
Svaki predmet iz studijskog programa iskazuje se brojem ESPB bodova, a obim studija izražava se zbirom ESPB bodova.
Zbir od 60 ESPB bodova odgovara prosečnom ukupnom angažovanju studenta u obimu 40-časovne radne nedelje tokom jedne školske godine.
Ukupno angažovanje studenta sastoji se od aktivne nastave (predavanja, vežbe, praktikumi, seminari i dr.), samostalnog rada, kolokvijuma, ispita, izrade završnih radova, dobrovoljnog rada u lokalnoj zajednici i drugih vidova angažovanja.
Dobrovoljni rad je rad studenta bez naknade, koji organizuje visokoškolska ustanova na projektima od značaja za lokalnu zajednicu koji se vrednuje u sistemu visokog obrazovanja.
Uslove, način organizovanja i vrednovanje dobrovoljnog rada uređuje visokoškolska ustanova svojim opštim aktom.
Ukupan broj časova aktivne nastave ne može biti manji od 600 časova u toku školske godine.
Osnovne akademske studije imaju od 180 do 240 ESPB bodova.
Osnovne strukovne studije imaju 180 ESPB bodova.
Specijalističke strukovne studije imaju najmanje 60 ESPB bodova.
Specijalističke akademske studije imaju najmanje 60 ESPB bodova kada su prethodno završene diplomske akademske studije.
Diplomske akademske studije imaju:
1) najmanje 60 ESPB bodova, kada je prethodno ostvaren obim osnovnih akademskih studija od 240 ESPB bodova;
2) najmanje 120 ESPB bodova kada je prethodno ostvaren obim osnovnih akademskih studija od 180 ESPB bodova.
Doktorske studije imaju:
1) najmanje 180 ESPB bodova, uz prethodno ostvareni obim studija od najmanje 300 ESPB bodova na osnovnim akademskim i diplomskim akademskim studijama.
Određeni akademski studijski programi mogu se organizovati integrisano u okviru osnovnih i diplomskih akademskih studija.
Akademski studijski programi iz medicinskih nauka mogu se organizovati integrisano u okviru osnovnih i diplomskih akademskih studija, sa ukupnim obimom od najviše 360 ESPB bodova.

==============================================
E sad da li je svaka visha shkola po zakonu obavezna da pruza specijalizaciju drugog stepena, tj da studentima pored standardne 3 godine ponudi josh jednu dodatnu godinu studija?
[ aleksandaraleksandar @ 29.11.2005. 17:30 ] @
mislis na one skole koje ne postoje?

nadji clan u kojem pise sta je potrebno da bi se dobila dozvola ministarstva, za postojanje ustanove i za odrzavanje nastave; pa ces videti sta je zakonski minimum.
[ TrickyTrix @ 30.11.2005. 00:46 ] @
Hteo si da kazesh da ako je shkola dobila akreditaciju ona automatski mora da ponudi i tu dodatnu godinu specijalistichkih studija? Ili si mislio na neshto drugo?
[ kimi73 @ 31.01.2006. 09:19 ] @

sve ovo mi je dosta zbunjujuće !!!

bas ove godine sam upisao sa više 3 godinu fakulteta (4 godine)

e sad me zanima,pošto su neke više škole sad uvele dodatnu 3 godinu i kažu da se
stiče diploma o visokom obrazovanje, da li da se prebacim kod njih
ili šta imam od toga da ostanem na fakultetu,da li će mi se uopšte
negde računati po novom 4 godina.

znači da li uopšte imam koristi od te 4 godine i gde se sad
po novom nalaze ljudi koji su do sad završili četvorogodišnji fakultet

pozdrav
[ aleksandaraleksandar @ 31.01.2006. 17:19 ] @
Citat:
kimi73: ili šta imam od toga da ostanem na fakultetu,da li će mi se uopšte
negde računati po novom 4 godina.


a sto si upisivao ako ne znas sta studiras?
pa isplatice ti se, ali (verovatno) ces (opet) morati da ides jos jednu godinu za neke MB varijante.

Citat:
znači da li uopšte imam koristi od te 4 godine i gde se sad
po novom nalaze ljudi koji su do sad završili četvorogodišnji fakultet


na birou.
kako koji. recimo znam neke koji imaju manje nego da su zavrsili visu. konkretno ono sto se desava na psihologiji ovih dana. oni ce cak morati da polazu jos ispita da bi bili BS, iako su studirali 4 god. hehe

inace sramota da 6 meseci ministarstvo i dalje nije izaslo sa jednim obicnim, glupim crtezom i grafickim predstavljanjem novog nacina studiranja. tuzno...
[ ilkebgd @ 15.02.2006. 17:07 ] @
Zna li neko kakvo ce se zvanje dobijati na srpskom nakon vise odnosno visoke skole- naravno po novom zakonu? U zakonu pise nakon osnovnih akademskih studija zvanje bachelor,a nakon osnovnih strukovnih bachelor(appl.) gde ovo "appl." verovatno znaci za primenjene nauke, za praksu ili tako nesto... Konkretno mene zanima da li ce to zvanje bachelor(appl.) na srpskom biti inzenjer ili diplomirani inzenjer?
[ 0x01 @ 15.02.2006. 17:18 ] @
Kako ja znam sama bachelor diploma je undergraduate i znaci inzenjer, tek sa Msc. ili magisterijumom se valjda diplomira i dobija zvanje diplomirani inzenjer. Inace, mislim da se to za sta ti pitas prevodi sa pogonski inzenjer ili tako nesto.

Mozda gresim, nisam siguran
[ aleksandaraleksandar @ 15.02.2006. 20:15 ] @
Citat:
ilkebgd:  dobijati na srpskom


Citat:
U zakonu pise nakon osnovnih akademskih studija zvanje bachelor


i ti sad pitas kako ce se zvati nesto, ciji je naziv vec odredjen zakonom?

---

bachelor’s degree - http://www.google.com/search?h...r%E2%80%99s+degree&defl=en

bachelor of science - http://www.google.com/search?h...achelor+of+science&defl=en

bachelor degree - http://www.google.com/search?h...ne:bachelor+degree&defl=en

BSc. IT - http://www.google.com/search?h...=&q=bsc+it&btnG=Search



[Ovu poruku je menjao aleksandaraleksandar dana 15.02.2006. u 21:23 GMT+1]
[ ilkebgd @ 16.02.2006. 10:40 ] @
Citat:
0x01: Kako ja znam sama bachelor diploma je undergraduate i znaci inzenjer, tek sa Msc. ili magisterijumom se valjda diplomira i dobija zvanje diplomirani inzenjer. Inace, mislim da se to za sta ti pitas prevodi sa pogonski inzenjer ili tako nesto.

Mozda gresim, nisam siguran


To appl. nikako ne moze da znaci pogonski inzenjer... Jer ce to zvanje dobijati svi koji zavrse osnovne strukovne studije, dakle posle bilo koje tehnicke visoke skole strukovnih studija (elektrotehnicke, masinske itd) A u mom slucaju na primer- prosto je nemoguce da posle VETS neko dobije zvanje npr. pogonski inzenjer elektrotehnike za racunarsku tehniku... onaj ko ti je to rekao je lupio glupost :) Ja koliko vidim na sajtovima stranih fakulteta to je skracenica od "applied science"-primenjen nauke... valjda...


Citat:
aleksandaraleksandar: i ti sad pitas kako ce se zvati nesto, ciji je naziv vec odredjen zakonom?

---

bachelor’s degree - http://www.google.com/search?h...=definer&q=define:bachelor’s+degree&defl=en

bachelor of science - http://www.google.com/search?h...achelor+of+science&defl=en

bachelor degree - http://www.google.com/search?h...ne:bachelor+degree&defl=en

BSc. IT - http://www.google.com/search?h...=&q=bsc+it&btnG=Search



[Ovu poruku je menjao aleksandaraleksandar dana 15.02.2006. u 21:23 GMT+1]


Aleksandre, ili se salis ili uopste nisi u toku, prema novom zakonu i bolonjskoj deklaraciji dobijace se diploma i dodatak diplomi (Diploma Supplement). Ovo je Srbija, a ne Engleska ili SAD tako da je nemoguce da strucna zvanja koja ce se koristiti u nasoj zemlji budu bachelor, master i Phd, vec odgovarajuca zvanja na srpskom! A u dodatku diplomi koji ce se izdavati na engleskom (i/ili na nekom drugom stranom jeziku u slucaju takvog zahteva diplomca) ce osim informacija o planu studija,polozenim ispitima,ocenama itd. naravno stajati i neko od gore pomenutih strucnih zvanja na engleskom koje je diplomac stekao!

P.S. nema potrebe za linkovima ka definicijama strucnih zvanja na engleskom, znam sta ona znace... :)

[ aleksandaraleksandar @ 16.02.2006. 19:59 ] @
znaci inzenjer je srpska rec? doktor, magistar, tehnolog, filolog? to su sve srpske reci koje se koriste umesto stranih jer je ovo Srbija? no, dobro.

poredio si od pocetka stvari koje nisu za poredjenje, pa si dosao do zakljucka sa kojim i sam da vidis da nesto nije u redu.

mali hint: pogledaj kako se zvanja zovu u susednoj hrvatskoj. sve sami linkovi koje sam okacio.

i stigosmo do odgovora:

Citat:
Stručni, akademski i naučni nazivi

Član 95.

Lice koje završi osnovne akademske studije stiče stručni naziv sa naznakom zvanja prvoga stepena akademskih studija iz odgovarajuće oblasti.

Lice koje završi osnovne strukovne studije stiče stručni naziv sa naznakom zvanja prvoga stepena strukovnih studija iz odgovarajuće oblasti.

Lice koje završi specijalističke akademske studije stiče stručni naziv specijalista sa naznakom zvanja drugog stepena akademskih studija iz odgovarajuće oblasti.

Lice koje završi specijalističke strukovne studije stiče stručni naziv specijalista sa naznakom zvanja drugog stepena strukovnih studija iz odgovarajuće oblasti.

Lice koje završi diplomske akademske studije stiče akademski naziv diplomirani, sa naznakom zvanja drugog stepena diplomskih akademskih studija iz odgovarajuće oblasti - master.

Lice koje završi doktorske, odnosno akademske studije trećeg stepena, stiče naučni naziv doktor nauka, odnosno doktor umetnosti, sa naznakom oblasti.

stav 7.
Listu zvanja iz odgovarajućih oblasti i skraćenice stručnih, akademskih i naučnih naziva utvrđuje Nacionalni savet, na predlog Konferencije univerziteta, odnosno Konferencije akademija strukovnih studija.

Skraćenica stručnog naziva se stavlja iza imena i prezimena, a skraćenica akademskog naziva se stavlja ispred imena i prezimena.

U međunarodnom prometu i u diplomi na engleskom jeziku, naziv koji je steklo lice iz stava 1. ovog člana je bachelor, naziv koji je steklo lice iz stava 2. ovog člana je bachelor (appl.), naziv koji je steklo lice iz stava 5. ovog člana je master, a naziv koji je steklo lice iz stava 6. ovog člana je Ph. D., odnosno odgovarajući naziv na jeziku na koji se diploma prevodi.


a onda:

Citat:
Lista zvanja

Član 115.

Lista zvanja iz člana 95. stav 7. ovog zakona utvrdiće se najkasnije u roku od godinu dana od dana stupanja na snagu ovog zakona.



citaj prethodne postove i videces da je svako pitanje zavrsilo vracanjem loptice u dvoriste ministarstva. ono sto postaje sporno, je sto prelazno stanje vec pocinje da traje duze od prihvatljivog.

i nemaju sta da smisle. ili ces biti inzenjer racunarske tehnike ili BSc. IT. ili BSc. StaGod
zato sam ti i dao linkove, da vidis da je sve kombinacija BS+nesto, a ne da bih proveravao tvoj engleski.
[ ilkebgd @ 16.02.2006. 20:56 ] @
Citat:
aleksandaraleksandar: znaci inzenjer je srpska rec? doktor, magistar, tehnolog, filolog? to su sve srpske reci koje se koriste umesto stranih jer je ovo Srbija? no, dobro.


Reci koje si naveo su definitivno reci srpskog jezika dok reci bachelor,master itd. definitivno nisu tako da to nije za poredjenje; a to sto su navedene reci pozajmljenice iz drugih jezika- germanizmi, anglicizmi isl. je sasvim druga stvar!


Citat:
aleksandaraleksandar:

poredio si od pocetka stvari koje nisu za poredjenje, pa si dosao do zakljucka sa kojim i sam da vidis da nesto nije u redu.

mali hint: pogledaj kako se zvanja zovu u susednoj hrvatskoj. sve sami linkovi koje sam okacio.



Ne vidim sta sam poredio a da nije za poredjenje, a zapravo i nisam iznosio nikakve zakljucke, ja sam samo rekao da zvanja na engleskom (bachelor, master...) sigurno nece biti koriscena u Srbiji vec zvanja na srpskom koja su njima ekvivalentna, a mene upravo i zanima koje zvanje na srpskom ce kojem engleskom odgovarati, odnosno kakvu ce ekvivalenciju nadlezni da naprave.

Ok, videcu kako se zovu zvanja u hrvatskoj,dobar predlog.

Citat:
aleksandaraleksandar:

citaj prethodne postove i videces da je svako pitanje zavrsilo vracanjem loptice u dvoriste ministarstva. ono sto postaje sporno, je sto prelazno stanje vec pocinje da traje duze od prihvatljivog.

i nemaju sta da smisle. ili ces biti inzenjer racunarske tehnike ili BSc. IT. ili BSc. StaGod
zato sam ti i dao linkove, da vidis da je sve kombinacija BS+nesto, a ne da bih proveravao tvoj engleski.



Svakako da prelazno stanje postaje duze od prihvatljivog, slazem se;sto se tice linkova ok, nisam znao na sta si mislio mada su mi i te kombinacije manje-vise poznate. Mene ne zanima koja ce se zvanja dobijati na engleskom, to uopste nije sporno, sporno je zvanje na srpskom!

Zakon sam temeljno procitao jos kad je usvojen mada mi je izgleda promakao onaj stav gde kazu da je master = diplomirani!

Zapravo mene najvise zbunjuje cinjenica da su na nekim fakultetima usvojeni novi nastavni planovi u skladu sa ovim zakonom (tako tvrde), a nakon osnovnih studija se dobija zvanje diplomiranog inzenjera a ne inzenjera! Na primer na saobracajnom faxu u BGD-u (odsek zeleznicki saobracaj) usvojen je novi plan u skladu sa ovim zakonom prema kome se nakon 4 godine studija dobija zvanje diplomirani inzenjer, a nakon pete godine magistar; takodje na novoosnovanom fakultetu za informacione tehnologije FIT koji je neki dan dobio dozvolu za rad takodje postoji plan studija uskladjen sa ovim zakonom gde se nakon osnovnih trogodisnjih studija dobija zvanje diplomirani inzenjer, a nakon 5 godina (jos 2) zvanje magistra; dalje na zrenjaninskom tehnickom fakultetu na smeru proizvodni menadzment (isto plan navodno u skladu sa ovim zakonom) nakon osnovnih trogodisnjih studija sledi zvanje diplomirani inzenjer... Dok je na ostalim fakultetima dipl.inz uglavnom nakon 5 godina (masinac,etf..)

Sto se tice FON-a tu uopste ne znam kakva je situacija... do sad se nakon 4 godine osnovnih studija dobijalo zvanje dipl.inz; znaci li da ce ubuduce biti samo inz???

BILO BI ODLICNO KAD BI NEKO MOGAO OVDE DA OBJASNI NAVEDENU SITUACIJU UKOLIKO JE TO UOPSTE MOGUCE! :)

U svakom slucaju rekao bih da je prelaskom sa sistema od 4 strucna zvanja (inz.,dipl. inz, magistar , doktor) na ovaj zapadni sistem od 3 zvanja (bachelor, master, Phd odnosno odgovarajuca na srpskom :) stvorena prilicno velika konfuzija...

[ aleksandaraleksandar @ 16.02.2006. 22:22 ] @
Citat:
ilkebgd: Reci koje si naveo su definitivno reci srpskog jezika dok reci bachelor,master itd. definitivno nisu tako da to nije za poredjenje; a to sto su navedene reci pozajmljenice iz drugih jezika- germanizmi, anglicizmi isl. je sasvim druga stvar!


i mislis da se pozajmljivanje rece vise nece desavati? to je to, a? pogledaj clan 25.

Citat:
Studije drugog stepena su:
1) diplomske akademske studije - master;
2) specijalističke strukovne studije;
3) specijalističke akademske studije.
Studije trećeg stepena su doktorske akademske studije.


znaci zakon vec predvidja koriscenje tog naziva master.

Citat:
Zapravo mene najvise zbunjuje cinjenica da su na nekim fakultetima usvojeni novi nastavni planovi u skladu sa ovim zakonom (tako tvrde), a nakon osnovnih studija se dobija zvanje diplomiranog inzenjera a ne inzenjera! Na primer na saobracajnom faxu


ne znam kako da ti pojasnim... osnovne studije MOGU da traju 3 (+2) ili 4 (+1) godine.
mozda nastavni planovi i jesu usvojeni, ali dozvola za rad prema tim planovima jos nije izdata.

Citat:
Dok je na ostalim fakultetima dipl.inz uglavnom nakon 5 godina (masinac,etf..)


http://www.mas.bg.ac.yu/obrazovanje/3plus2/index.htm
ima i za etf, ali meni je sada pukla veza ka netu, tako da ne mogu da pretrazujem.

Citat:
U svakom slucaju rekao bih da je prelaskom sa sistema od 4 strucna zvanja (inz.,dipl. inz, magistar , doktor) na ovaj zapadni sistem od 3 zvanja (bachelor, master, Phd odnosno odgovarajuca na srpskom stvorena prilicno velika konfuzija...


lepo ti ja rekoh, da poredis ono sto nije za poredjenje. konfuzija je sistem skolovanja koji je ovde postojao. jednistven u evropi. ono sto su neki dobili 60-ih godina (dipl ing, ing), sada ce opet neki drugi dobiti (onaj deo kada se studenti zale da "vise skole postaju kao i njihovi fakulteti").



[Ovu poruku je menjao aleksandaraleksandar dana 16.02.2006. u 23:22 GMT+1]
[ ilkebgd @ 16.02.2006. 23:41 ] @
E bas sam se od srca nasmejao citajuci tvoj zadnji post... :)

Jedno su reci naseg jezika koje vode poreklo od reci iz nekog stranog jezika, a drugo su strane reci (bachelor, master...)! Eto morao sam da napisem to nekim najprostijim, laickim recnikom da bismo se razumeli! I u skladu sa tim nikada kod nas nece biti u javnoj upotrebi zvanja na stranom jeziku (bachelor i master na primer) nego njima ekvivalentna zvanja na nasem jeziku, bilo da te reci vode poreklo iz nekog stranog ili ne! Ovo naravno vazi za bilo koju drzavu, ne samo za nasu! A to sto ce se u dodatku diplomi pisati zvanja na stanom jeziku to je sasvim nesto drugo! U zakonu zaista stoji"diplomske akademske studije-master" ali ne zato sto ce zvanje master biti u javnoj upotrebi u Srbiji nego prosto da bi bilo jasnije!

Drugo, ja znam da prema bolonjskoj deklaraciji postoje 2 modela:3+2 i 4+1, nema potrebe da mi opet govoris nesto sto znam, a nisi precizno ni napisao; to nisu osnovne studije- samo ono 3 odnosno 4 su osnovne :)

Slazem se da je moguca varijanta da dozvola na osnovu novih planova nije izdata.

takodje nema ni potrebe za linkovima ka stranicama na kojima se govori o novim planovima fakulteta koje sam nabrojao (pa ni masinskog) jer nisam prethodni post napisao bezveze nego upravo nakon procitanih tih stranica...

Nemas argumente za to da poredim nesto sto nije za poredjenje...

Tacno je da je dosadasnji sistem bio jedinstven u evropi, ali je doduse i bio slican nemackom. No sta je bilo bilo je, mene zabrinjava konfuzija koja izgleda nastaje prelaskom na novi sistem!

Ako se tek nakon studija 2. stepena- "diplomskih akademskih-master" bude dobijalo zvanje diplomirani, znaci da ce se nakon osnovnih studija dobijati zvanja poput pravnik, ekonomista, inzenjer, odnosno zvanja slicna dosadasnjim koja se dobijaju nakon visih skola a to je potpuno suprotno od onoga sto si ti napisao u zadnjem pasusu post-a. Zapravo, ako tako bude bice degradirane osnovne studije jer ce se sada nakon studija 2. stepena dobijati zvanje koje se nekad dobijalo nakon osnovnih! (npr. dipl.ing.) Ako se prelazi sa sistema sa 4 na sistem od 3 zvanja definitivno neko mora biti na neki nacin ostecen- u ovom slucaju to su danasnji i buduci studenti- oni koji ce tek diplomirati u odnosu na one koji su ranije diplomirali! Nisam siguran, ali mislim da u predlogu zakona nije postojala ta odredba da se zvanje diplomirani dobija nakon studija 2. stepena- akademskih diplomskih- ukoliko je tako onda je kasnije prihvacen neki amandman u skupstini kojim je to predlozeno! A upravo od te odredbe zavisi ko ce biti ostecen- oni koji vec imaju diplome ili oni koji ce tek diplomirati! Ocigledno su nasi "pametni" poslanici odlucili da ostete danasnje i buduce studente!

Ne vidim zasto bi se zalili studenti fakulteta kada ce se nakon vise/visoke skole dobijati zvanje bachelor (appl.) - odnosno odgovarajuce na srpskom po kome ce se jasno znati ko je zavrsio akademske a ko strukovne studije.




[ aleksandaraleksandar @ 17.02.2006. 03:48 ] @
Citat:
E bas sam se od srca nasmejao citajuci tvoj zadnji post... :)

Jedno su reci naseg jezika koje vode poreklo od reci iz nekog stranog jezika, a drugo su strane reci (bachelor, master...)! Eto morao sam da napisem to nekim najprostijim, laickim recnikom da bismo se razumeli! I u skladu sa tim nikada kod nas nece biti u javnoj upotrebi zvanja na stranom jeziku (bachelor i master na primer) nego njima ekvivalentna zvanja na nasem jeziku, bilo da te reci vode poreklo iz nekog stranog ili ne!


znaci rez inzenjer je dosla sa neba, i postala srpska? otkud ti ideja da tvrdis sta ce biti u upotrebi? kada sam ti bas dao primere reci koje su pocele da se koriste usrpskom jeziku.

Citat:
Ovo naravno vazi za bilo koju drzavu, ne samo za nasu! A to sto ce se u dodatku diplomi pisati zvanja na stanom jeziku to je sasvim nesto drugo!


i naravno nisi u pravu. rekao sam ti gde da pogledas, sto ti naravno nisi ucinio.

Citat:
U zakonu zaista stoji"diplomske akademske studije-master" ali ne zato sto ce zvanje master biti u javnoj upotrebi u Srbiji nego prosto da bi bilo jasnije!


ma ti znas zasto stoji. "da bi bilo jasnije" - izvini ali cista budalastina. zna se kako se objasnjavanju pojmovi u zakonu. nije to pismeni u srednjoj skoli pa da dopisujemo crtice i dajemo objasnjenja.

Citat:
Drugo, ja znam da prema bolonjskoj deklaraciji postoje 2 modela:3+2 i 4+1, nema potrebe da mi opet govoris nesto sto znam, a nisi precizno ni napisao; to nisu osnovne studije- samo ono 3 odnosno 4 su osnovne :)


zato sam i napisao +2 i +1 u zagradi. ako znas zasto si onda napisao da ti nije jasno kako postoje smerovi koji traju 3 odnosno 4 godine?

Citat:
takodje nema ni potrebe za linkovima ka stranicama na kojima se govori o novim planovima fakulteta koje sam nabrojao (pa ni masinskog) jer nisam prethodni post napisao bezveze nego upravo nakon procitanih tih stranica...

Nemas argumente za to da poredim nesto sto nije za poredjenje...


pa prvo tvrdis da studije na masincu traju 5 god, ja ti dam link da vidis da traju 3 godine, i ti nakon toga kazes da to vec znas!?

pa poredis dva razlicita sistema. dao sam ti odgovore, ali ti uporno insistiras na necemu sto ne postoji. kako neko moze da ti kaze kako ce se nesto zvati, kada sam ti lepo citirao clan zakona, u kojem pise da to jos nije odluceno? sta sad neko da radi? da gleda u pasulj dok ti nastavljas da postavljas pitanja?

Citat:
Tacno je da je dosadasnji sistem bio jedinstven u evropi, ali je doduse i bio slican nemackom. No sta je bilo bilo je, mene zabrinjava konfuzija koja izgleda nastaje prelaskom na novi sistem!


ja ti i rekoh da si zbunjen, ti mi neverujes.

Citat:
Ako se tek nakon studija 2. stepena- "diplomskih akademskih-master" bude dobijalo zvanje diplomirani, znaci da ce se nakon osnovnih studija dobijati zvanja poput pravnik, ekonomista, inzenjer, odnosno zvanja slicna dosadasnjim koja se dobijaju nakon visih skola a to je potpuno suprotno od onoga sto si ti napisao u zadnjem pasusu post-a.


neistina.

Citat:
Zapravo, ako tako bude bice degradirane osnovne studije jer ce se sada nakon studija 2. stepena dobijati zvanje koje se nekad dobijalo nakon osnovnih! (npr. dipl.ing.) Ako se prelazi sa sistema sa 4 na sistem od 3 zvanja definitivno neko mora biti na neki nacin ostecen- u ovom slucaju to su danasnji i buduci studenti- oni koji ce tek diplomirati u odnosu na one koji su ranije diplomirali!


upravo je ovaj deo najsporniji. nece biti degradirane osnovne studije. vec su dosadasnji studenti bili ni na nebu ni na zemlji. ucili 5 god, da bi im neko posle napisao da su BS. (nastavak skolovanja ili odlazak u ino) vec cuvena prica sa razlicitim vrednovanjem jedne te iste diplome (etf), pretrazi forum malo.

ne razumem kako ce danasnji i buduci studenti biti osteceni???
studirace 3 god i bice BS, sta je tu steta?

Citat:
Nisam siguran, ali mislim da u predlogu zakona nije postojala ta odredba da se zvanje diplomirani dobija nakon studija 2. stepena- akademskih diplomskih- ukoliko je tako onda je kasnije prihvacen neki amandman u skupstini kojim je to predlozeno!


znaci treci put: listazvanja jos ne postoji. nema nikakvih amandmana; neko te je slagao.

Citat:
A upravo od te odredbe zavisi ko ce biti ostecen- oni koji vec imaju diplome ili oni koji ce tek diplomirati! Ocigledno su nasi "pametni" poslanici odlucili da ostete danasnje i buduce studente!


ni jedni ni drugi. sto samo debelo pokazuje da nisi citao zakon. stari studenti ce sa dipl. ing, postati master. jesi to hteo da cujes sve vreme?

Citat:
Ne vidim zasto bi se zalili studenti fakulteta kada ce se nakon vise/visoke skole dobijati zvanje bachelor (appl.) - odnosno odgovarajuce na srpskom po kome ce se jasno znati ko je zavrsio akademske a ko strukovne studije.


ne vidim ni ja, ali se vec zale i kukaju kako su oni pametniji od kolega sa visih skola. nece niko da shvati da je zgrada jedno a status drugo. ali ne mogu vise da se vrtim u krug vec sam pisao o tome. nece biti nuzno da dosadasnji fakulteti skoluju samo BS a dosadasnje vise skole samo BS appl. udruzivanjem visih skola (zaboravio sam valjda 5 profila sa 3 smera) i dosadasnja visa skola ce skolovati studente za BS. kao sto ce jedan fakultet moci da ima 5 BS smerova i recimo 1 BS appl.

ali onda na scenu dolazi bodovanje skola, evaluacija, ocenjivanje, ponovno izdavanje dozvola i tako dalje.... duga prica...
[ ilkebgd @ 17.02.2006. 08:05 ] @
Sto se tice srpskih reci koje vode poreklo od stranih i reci na stranom jeziku, kao i da li ce zvanja bachelor, master itd. biti u zvanicnoj upotrebi kod nas vidim da se uopste ne razumemo tako da stvarno nemam volje da se dalje ubedjujem, iako ne mislim da gresim... Uostalom,hteli ne hteli videcemo kako ce biti...

Dalje ja sam sve linkove koje si ostavio otvorio i pogledao, dok se iz tvog posta vidi na vise mesta da uopste nisi pazljivo procitao sta sam do sad pisao... Na primer nikad nisam napisao da mi "nije jasno kako postoje smerovi koji traju 3 odnosno 4 godine" vec nesto drugo, dalje nisam nikad ni rekao da osnovne studije na masincu traju 5 godina nego da se zvanje diplomiranog inzenjera dobija nakon 5 godina... Tvoja ranija teza je bila da "poredim nesto sto nije za poredjenje", a sad kazes da "poredim 2 razlicita sistema";naravno da poredim 2 razlicita sistema- sistem koji je postojao prema starom zakonu i ovaj koji ce postojati prema novom, a oni naravno jesu za poredjenje. kada se donese novi zakon (bilo koji) zar nije uobicajeno porediti nova resenja koja on donosi sa onima koja su ranije vazila? Izvini ako se nakon "diplomskih akademskih-master" studija bude dobijalo zvanje diplomirani koje se do sad dobijalo nakon osnovnih koje bi drugo zvanje mogli da dobijaju oni koji zavrse osnovne studije pravnog, ekonomskog, ETF-a ako ne onako kako sam naveo? Dalje, opet se ne razumemo, nisam rekao da su osnovne studije po novom zakonu degradirane kad je u pitanju zvanje na engleskom kako si ti shvatio, nego kad je u pitanju zvanje na srpskom! prosto do sad je neko kada zavrsi osnovne studije (studije 1. stepena) pravnog, ekonomskog, tehnickog... bilo kog fakulteta dobijao zvanje diplomirani (pravnik, ekonomista inzenjer...), a od sad ce da bi stekao to zvanje morati da zavrsi i studije 1. stepena (osnovne) i studije 2. stepena ("akademske diplomske-master"). prema tome jasno je da ce na neki nacin biti osteceni oni koji ce tek diplomirati u odnosu na one koji su ranije diplomirali. Naravno bice osteceni studenti fakulteta cije osnovne studije su do sad trajale 4 godine (pravni, ekonomski, FON...) Zasto? pa prosto do sada su zavrsavali osnovne cetvorogodisnje studije i dobijali zvanje diplomirani, a od sad ce morati da zavrse studije i 1. i 2. stepena bilo da se fakultet odluci za sistem 3+2 ili 4+1 u svakom slucaju da bi dosli do zvanja "diplomirani" trebace im 5 godina umesto dosadasnjih 4 (jedna godina vise)! Inace i pre ovog posta sam jos jednom procitao zakon da slucajno nesto ne pogresim... :)


Znam da je zakonom ostavljen rok od godinu dana da se utvrdi lista zvanja, ali meni je bilo indikativno sto su razliciti fakulteti napravili nove planove za koje tvrde da su u skladu sa novim zakonom, ali prema jednima se nakon osnovnih studija dobija zvanje (uzecu opet na primer tehnicke ) inzenjer, a na drugima diplomirani inzenjer, pa sam se nadao da ce to neko moci da razjasni... osim toga od tog krajnjeg roka od godinu dana u kojem treba da se utvrdi lista zvanja vec je pola godine proslo, a posto su neki fakulteti utvrdili nove planove studija pomislio sam da je lista zvanja mozda vec utvrdjena, ali da ja ne uspevam da pronadjem tu informaciju...


I na kraju, bilo bi dobro da se jos neko ukljuci u novonastalu diskusiju, a ne samo nas dvojica da se ubedjujemo, jer je ocigledno da nikako da se razumemo ko je sta hteo da kaze... ukoliko opet napises sa kojim delovima mog posta se ne slazes i gde navodno gresim ja cu stvarno pokusati :) da na to ne odgovaram jer mi nije bio cilj da se ubedjujem, niti da moram da pisem ovako dugacke postove jer za to nemam ni volje ni vremena....

[ aleksandaraleksandar @ 17.02.2006. 17:00 ] @
Citat:
Sto se tice srpskih reci koje vode poreklo od stranih i reci na stranom jeziku, kao i da li ce zvanja bachelor, master itd. biti u zvanicnoj upotrebi kod nas vidim da se uopste ne razumemo tako da stvarno nemam volje da se dalje ubedjujem, iako ne mislim da gresim... Uostalom,hteli ne hteli videcemo kako ce biti...


tako je. slazem se. znaci i dalje nisi pogledao ono sto sam ti preporucio.
pitanje je sta ce biti sa "bečler" nazivom, ali "master" jednostavno ne lomi jezik.

Citat:
Dalje ja sam sve linkove koje si ostavio otvorio i pogledao, dok se iz tvog posta vidi na vise mesta da uopste nisi pazljivo procitao sta sam do sad pisao... Na primer nikad nisam napisao da mi "nije jasno kako postoje smerovi koji traju 3 odnosno 4 godine" vec nesto drugo, dalje nisam nikad ni rekao da osnovne studije na masincu traju 5 godina nego da se zvanje diplomiranog inzenjera dobija nakon 5 godina...


o tome se radi i tu se sve vre,e vrtimo u krug. to je ono sto ti pogresno poredis. ti si proglasio spostojece stanje kao konacno. i sada poredis dva inzenjera; starog sa vise skole i novog sa 3+ sistema. napisao sam ti da ti smerovi NEMAJU dozvolu za rad. takodje sam ti napisao da LISTA ZVANJA jos ne postoji.
ali ne vredi, opet ces napisati post u kojem tvrdis kako ti nije jasno isto to.

Citat:
Tvoja ranija teza je bila da "poredim nesto sto nije za poredjenje", a sad kazes da "poredim 2 razlicita sistema";naravno da poredim 2 razlicita sistema- sistem koji je postojao prema starom zakonu i ovaj koji ce postojati prema novom, a oni naravno jesu za poredjenje. kada se donese novi zakon (bilo koji) zar nije uobicajeno porediti nova resenja koja on donosi sa onima koja su ranije vazila?


tako je. i zato nemoj da poredis ono sto se desava u srbiji skolske 2005/2006.

Citat:
Izvini ako se nakon "diplomskih akademskih-master" studija bude dobijalo zvanje diplomirani koje se do sad dobijalo nakon osnovnih koje bi drugo zvanje mogli da dobijaju oni koji zavrse osnovne studije pravnog, ekonomskog, ETF-a ako ne onako kako sam naveo?


znaci neverovatno. kreces od svoje pretpostavke, da bi je kasnije proglasio kao argument. otkud ti uopste ideja da ce se zvati DIPL?

ali cak i da nakon zavrsenih osnovnih dobije zvanje ING, rekoh ti vec. to ce biti dva razlicita inzenjera. (napisao u prvom pasusu).

Citat:
Dalje, opet se ne razumemo, nisam rekao da su osnovne studije po novom zakonu degradirane kad je u pitanju zvanje na engleskom kako si ti shvatio, nego kad je u pitanju zvanje na srpskom! prosto do sad je neko kada zavrsi osnovne studije (studije 1. stepena) pravnog, ekonomskog, tehnickog... bilo kog fakulteta dobijao zvanje diplomirani (pravnik, ekonomista inzenjer...), a od sad ce da bi stekao to zvanje morati da zavrsi i studije 1. stepena (osnovne) i studije 2. stepena ("akademske diplomske-master").


odgovorio 2 puta samo u ovom postu. insistiras da jezickoj slicnosti. poredis ono sto nije za poredjenje.

Citat:
prema tome jasno je da ce na neki nacin biti osteceni oni koji ce tek diplomirati u odnosu na one koji su ranije diplomirali. Naravno bice osteceni studenti fakulteta cije osnovne studije su do sad trajale 4 godine (pravni, ekonomski, FON...) Zasto? pa prosto do sada su zavrsavali osnovne cetvorogodisnje studije i dobijali zvanje diplomirani, a od sad ce morati da zavrse studije i 1. i 2. stepena bilo da se fakultet odluci za sistem 3+2 ili 4+1 u svakom slucaju da bi dosli do zvanja "diplomirani" trebace im 5 godina umesto dosadasnjih 4 (jedna godina vise)! Inace i pre ovog posta sam jos jednom procitao zakon da slucajno nesto ne pogresim...


nastavljas da razradjujes nesto sto je u osnovi i dalje posledica tvog razmisljanja. ako je ovo retoricki momenat mogu se sloziti, i objasnio bih ga; ali ako je stav nema smisla vise.

Citat:
Znam da je zakonom ostavljen rok od godinu dana da se utvrdi lista zvanja, ali meni je bilo indikativno sto su razliciti fakulteti napravili nove planove za koje tvrde da su u skladu sa novim zakonom, ali prema jednima se nakon osnovnih studija dobija zvanje (uzecu opet na primer tehnicke ) inzenjer, a na drugima diplomirani inzenjer, pa sam se nadao da ce to neko moci da razjasni...


e tako te volim. "pa sam se nadao da ce neko MOCI..." ono sto znam, mada ne znam puno, je da ministarstv jos ima vilikih problema. pravljenjem svoj verzije zakona, koja nije u potpunosti prema bolonjskoj deklaraciji, napravili su odredjenje greske i sada ne znaju kako da se iz toga izvuku. ako imamo ministarstvo koje jos nije bjavilo listu zvanja, ako imamo ministarstvo koje nije u stanju da napravi A4 papir sa grafickom predstavom novom skolovanja, zasto bi onda bilo ko ocekivao da ce neko na IT forumu da se bavi necim, sto nije do kraja cak ni zakonski regulisano!?

a to sto je tebi bilo indikativno.... zamisli jos da pomenem da vise skole mogu da traju 3 god, po starom zakonu. kako to tek buni studente.

Citat:
osim toga od tog krajnjeg roka od godinu dana u kojem treba da se utvrdi lista zvanja vec je pola godine proslo, a posto su neki fakulteti utvrdili nove planove studija pomislio sam da je lista zvanja mozda vec utvrdjena, ali da ja ne uspevam da pronadjem tu informaciju...


ni ja imajuci u vidu da ministar daje izjave u vezi haskog tribunala, pitanje je kada ce ta lista da osvane. sasvim je primetno, da skole pokusavaju da imenovanjem odredjenih programa PRIVUKU studente.

Citat:
I na kraju, bilo bi dobro da se jos neko ukljuci u novonastalu diskusiju, a ne samo nas dvojica da se ubedjujemo, jer je ocigledno da nikako da se razumemo ko je sta hteo da kaze... ukoliko opet napises sa kojim delovima mog posta se ne slazes i gde navodno gresim ja cu stvarno pokusati da na to ne odgovaram jer mi nije bio cilj da se ubedjujem, niti da moram da pisem ovako dugacke postove jer za to nemam ni volje ni vremena....


ja ocekujem da se neko uklj u diskusiju vec dve godine.... jednostavno prelazno stanje pocinje da traje duze nego sto pravila pristojnosti dopustaju.
i da ne bude da nisam jasan; sve ovo nije moja tvrdnja da ce tako biti, vec ukazujem samo na posledice koje mogu nastati u skladu sa zakonom. uopste me ne bi cudilo da i samo ministarstvo postupi mimo zakona.

p.s. ipak pogledaj kako su neke komsije nazvale neke stvari.
[ ilkebgd @ 17.02.2006. 19:54 ] @
Ostajem pri onome da cu se truditi da ne doprinosim nastavku ubedjivanja :), samo cu na jednu jedinu stvar ukazati:

Citat:
ilkebgd:

Izvini ako se nakon "diplomskih akademskih-master" studija bude dobijalo zvanje diplomirani koje se do sad dobijalo nakon osnovnih koje bi drugo zvanje mogli da dobijaju oni koji zavrse osnovne studije pravnog, ekonomskog, ETF-a ako ne onako kako sam naveo?



znaci neverovatno. kreces od svoje pretpostavke, da bi je kasnije proglasio kao argument. otkud ti uopste ideja da ce se zvati DIPL?



Svakako nisam posao od "moje pretpostavke"- posao sam od clana 95. zakona (koji si cak i ti meni citirao u jednom od prethodnih postova); u jednom od njegovih stavova pise:"Lice koje završi diplomske akademske studije stiče akademski naziv diplomirani, sa naznakom zvanja drugog stepena diplomskih akademskih studija iz odgovarajuće oblasti - master." Eto od toga sam posao, a ne od bilo kakve svoje pretpostavke i odatle mi je ideja da ce se zvati DIPL!


Eto, morao sam na to da ukazem :). necu da odgovaram na ostale delove tvog posta, (sto ne znaci da mislim da gresim :) kako se ne bismo samo vrteli u krug, doduse u nekim stvarima se cak i slazemo :)

Inace mozda si u pravu da ti izvesni novi planovi uopste nemaju dozvole, ali meni je to prosto nezamislivo da tako ozbiljne institucije (bar bi trebalo da budu) kao sto su fakulteti npr. usvajaju nove planove i obecavaju zvanja da bi privukli studente,a za te planove nemaju cak ni dozvolu... Ali u nasoj zemlji je mnogo toga moguce :) Takodje sam cuo komentare nekih navodnih eksperata da je ministarstvo napravilo jedinstven zakon koji u nekim stvarima odstupa od bolonjske deklaracije, zakon sa odredjenim propustima... To je po svemu sudeci tacno iako mi je i u to tesko da poverujem kad se setim koliko se navodno radilo na tom zakonu, koliko doktora nauka, rektora , dekana fakulteta... je ucestvovalo u pisanju zakona, pa je posle bio kao podvrgnut javnoj raspravi pa raspravi u skupstini... sve u svemu BRUKA!


Moram da priznam da jedva cekam da konacno utvrde tu listu zvanja, neverovatno me zanima sta ce i kako da odluce i kako misle da sve to raspetljaju!

[ Ivan Dimkovic @ 18.02.2006. 13:24 ] @
Citat:
ilkebgd
Inace mozda si u pravu da ti izvesni novi planovi uopste nemaju dozvole, ali meni je to prosto nezamislivo da tako ozbiljne institucije (bar bi trebalo da budu) kao sto su fakulteti npr. usvajaju nove planove i obecavaju zvanja da bi privukli studente,a za te planove nemaju cak ni dozvolu... Ali u nasoj zemlji je mnogo toga moguce :)


I meni je nezamislivo... ali, na zalost, ne u Srbiji.

Vidis, davne 2000-te godine sam upisao jedan fakultet u Beogradu privucen vrlo atraktivnim planom i programom novog smera, izlepljenim na glavnom ulazu u fakultetsku zgradu, gde je sve bilo napisano kao da je usvojeno i da se sa tim programom pocinje od pocetka sledece godine. Kako je doticni plan bio istaknut na zvanicnim premisama u vlasnistvu tog fakulteta, bilo bi za ocekivati da su takve informacije javne i da se mogu tretirati kao pouzdane.

Na moja pitanja odgovornim licima o konkretnom smeru sam dobio informaciju da je stvar "skoro gotova, samo treba da se usvoji na vecu, ali to je gotovo izvesno" - needless to say, od usvajanja nije bilo nista (cak su neki ljudi iz tog veca govorili da je ceo taj plan besmislen i da nema sanse da podrze isti), ali eto - nije bio problem da se isti izlepi i da se koristi kao PR kako bi se nalovilo sto vise studenata i sledece godine (a kako sam cuo, doduse prekasno, da je ista stvar bila izvedena i godinu dana ranije)

Od te davne 2000 je proslo mnooogo vremena i izdesavalo se stosta po nekim mojim licnim merilima, ali cisto sumnjam da je u toj instituciji vreme proticalo istom brzinom kao kod mene - tako da me zaista ne bi cudilo da i danas isti fakulteti koriste iste taktike kako bi navatali sto vise studenata = i vise samofinansirajucih.

O ozbiljnosti bilo koje institucije pod okriljem Republike Srbije bih ipak zadrzao moj komentar - mislim da je jedno "bez komentara" deskriptivnije od svega sto bi se moglo napisati na tu temu.
[ soss @ 27.02.2006. 17:10 ] @
Pozdravljam vas i pozdravljam ovu diskusiju!

Takodje smatram da je ovo sramotno, potpuna neinformisanost, nigde ne mogu da nadjem ono sto me zanima.

Ali eto , for the sake of the argument, postavicu ovde pitanje.

Ljudi koji zavrse ovde 4voorogodisnje studije, diplomiraju, recimo postanu dipl. Ekonomisti. E sada, oni koji su hteli na specijalizaciju ovde, isli su na postdiplomske studije, i ako se ne varam dobili zvanje Magistar.

E sada, ako ja npr. hocu da posle mog diplomiranja, posle 4 god, da uradim specijalizaciju u INOSTRANSTVU, sta treba da trazim, kako se zove to sto se ovde zove 'postdiplomske'?

Da li je to Master of Science, ili obican Master program?

Zahvaljujem
[ despotbg @ 16.03.2006. 09:34 ] @
Je li na ETF-u usvojena bolonjska deklaracija?
[ Dragan Varagic @ 28.05.2006. 13:19 ] @
Sve više fakulteta je već donelo pravila o studiranju po novom Zakonu.

Pogledajte tekst na temu odnosa između Msc i MBA studija po novom Zakonu, obzirom da veoma ali broj zainteresovanih uopšte zna šta je MBA: http://draganvaragic.com/weblog/index.php?itemid=61
[ Buum @ 28.05.2006. 14:10 ] @
Citat:
Dragan Varagic: Pogledajte tekst na temu odnosa između Msc i MBA studija po novom Zakonu, obzirom da veoma ali broj zainteresovanih uopšte zna šta je MBA: http://draganvaragic.com/weblog/index.php?itemid=61

Sjajan i nadasve koristan tekst! Dosta mi je pomogao u odabiru budućih MBA studija.
[ aleksandaraleksandar @ 28.05.2006. 19:56 ] @
lep tekst.
evo proslo je 9 meseci od donosenja zakona, ministarstvo i dalje nije naslo za shodno da napravi grafikon, tabelu, u kojoj bi prikazao kretanje studenata kroz ceo proces. no dobro, ministar je rekao da se nece baviti "inflacijom intelektualaca".

zato cu probati da jos jednom opisem razliku koju je dragan pominjao. (nemacka terminologija).

teorijski smer, sluzi za prenos znanja kroz generacije (fundamentalna nauka), traje 4-5 god, nakon toga sledi Msc.
privredni smer, sluzi za rad, zaposljavanje, privredu; u masovnijem obliku, traje 3 god, nakon toga sledi MBA.

ovi prvi mogu da nastave doktorate, drugi ne.
ovaj odnos je "zakucan" (u nemackoj) na 10% : 90%. znaci forsira se privredni smer.
---

ono sto je primetno, je da su beogradski fakulteti poceli da se odlucju za programe 4+1, umesto 3+2. odnosno, ponasaju se kao "izuzetak" u bolonjskom procesu; ili po principu "nase skole su tako dobre da nemamo srca da skratimo studiranje na 3 (+2)".
ministarstvo ocigledno tolerise ovakvo ponasanje. iz ovoga ce da potekne neka nova definicija visokih skola. "trogodisnje" i "one prave". sto ce nazalost samo jos vise zakomplikovati celu stvar. zasto je tako? pa bivse vise skole, nemaju nista do konkurencije, i ocigledno je da se odlucuju za bolonjske integracije (skoro u punom obimu), dok fakulteti (drzavni) i dalje ne mogu ili nece da se menjaju i pokusavaju da ne upadnu u konkurentske procese, pa se trudi da "plivaju" na vrhu.

primer: dragan varagic koji daje FAQ o nekim spec studijama i dekan EKOF-a koji tvrdi "sve je to lepo, ali nije to to; zna se sta je skola".
ocigledno je da razlicito zaradjuju za zivot. pitanje je, da li ce i kada ministarstvo predloziti izmenu zakona, koja bi naterala fakultete na standardizaciju programa. prvenstveno da bi se korupcija na istim smanjila.
ali ako imamo u vidu kakva korupcija vlada samo sa studentskim domovima (da ne idemo dalje), onda je jasno zasto neko zeli da studiranje umesto 3 (realno 3) , traje 4 (relano 6-7) godina.
[ Dragan Varagic @ 28.05.2006. 22:31 ] @
U narednih 3-5 godina već će se videti razlika između visoko-školskih institucija i to upravo u odnosu na odaziv firmi gde se zapošljavaju kadrovi. Npr. nedavno sam čitao o jednoj velikoj građevinskoj firmi gde vlasnik mesečno prima oko 30 inženjera građevinarstva, a posle 3 meseca ostane na poslu njih 3-4. Radi se puno, startna plata je 25.000 din, ali... Ljudi neće da rade... Nerealno velika očekivanja, malo znanja, a po mućnosti ako može malo da se radi za puno para...

Dok se o ovim stvarima ne počne naširoko pričati na samim fakultetima, i kada studenti krenu da traže adekvatno znanje da bi mogli da se zaposle... Tada će se desiti da isti taj vlasnik građevinske firme u narednih nekoliko godina shvati da iz jednog broja institucija dobija kvalitetne radnike, a sa stalih tižu oni koji imaju samo zvanje i ništa više... Ovakvi događai će da imaju za posledicu da će se lepo videti ko daje kvalitetne kadrove, a ko pušta "vodu na svoju vodenicu", uzima pare za diplomu, i sl. Čuli ste već a neke banke u svojim oglasima ograničavaju konkurse za određene fakultete... To će se dešavati sve više u sve većem broju oblasti.

One institucije koje se pripreme za stanje na tržištu veoma će profitirati, a oni drugi... Videćemo...
[ Tisma @ 13.07.2006. 00:15 ] @
Da li po ovom zakonu student gubi status finansiranja iz budžeta, ako ne položi sve ispite u toku školske godine (ne očisti godinu), jer po zakonu treba da ostvari najmanje 60 ESPB bodova, a to je u stvari čista godina i kako misle ljudi iz ministarstva da će to da prođe na, konketno ETF-u?? Ne znam koji je trenutno procenat studenata na ETF-u koji očiste celu godinu? Prema ovome bi već trebalo da štekam pare za sledeću godinu, jer je gotovo nemoguće da sve ovo postignem
I šta znači ono iz Člana 87. (pravila studija) stav 7. (Student koji ne položi ispit iz obaveznog predmeta do početka naredne školske godine, upisuje isti predmet.)?
[ Niche @ 13.07.2006. 11:11 ] @
Koliko ja znam jos uvek nije implemenitiran taj zakon, u stvari se nista ne zna.

Neki fakulteti su i ove godine upisali po starom zakonu.
[ Tisma @ 13.07.2006. 16:21 ] @
Pa nas na upisu na ETF niko ništa nije pitao niti nam rekao po kom zakonu se upisujemo, a na medicini su svi potpisivali neki ugovor u kome se spominje neki novi zakon ali naravno niko to nije čitao.
[ Aleksandar Marković @ 21.09.2006. 09:33 ] @
Upis brucoša na fakultete i više škole u drugom upisnom roku završava se danas, a predavanja u akademskoj 2006/07. godini počinju u ponedeljak, 2. oktobra, predviđeno je kalendarom rada.

U prvom, julskom roku atraktivni fakulteti popunili su svoje kapacitete, pa je za one koji su dobili drugu šansu izbor sužen, odnosno od 56.000 slobodnih mesta, za septembar je ostalo oko 12.000 mesta za budžetske i samofinansirajuće brucoše, na svih šest državnih univerziteta u Srbiji.

Najviše nepodeljenih indeksa ostalo je na tehničkim, prirodno-matematičkim i poljoprivrednim fakultetima.

U toku je upis i na dva umetnička fakulteta beogradskog Univerziteta umetnosti, Fakultetu likovnih umetnosti (FLU) do 28. septembra i Fakultetu primenjenih umetnosti (FPU) do 26. septembra.

FLU će upisati 27 brucoša koji se finansiraju iz budžeta i 23 brucoša koji će sami plaćati školovanje, dok će FPU upisati 46 budžetskih i 83 samofinansirajuća studenta.

Nastava na gotovo svim fakultetima Univerziteta u Beogradu od oktobra se izvodi po reformisanim programima, usklađenim sa zahtevima Bolonjske deklaracije.

Tako će, na primer, nova generacija studenata Pravnog fakulteta učiti po programu koji je više nego do sada okrenut praktičnom radu i imaće značajan segment izbornosti, a na Filološkom fakultetu kreću novi studijski programi za studente prve i pete godine, rečeno je Tanjugu u dekanatima tih fakulteta.

Nekoliko univerziteta usvojilo je svoje statute, u toku je rad na donošenju najviših akata fakulteta, a od ove godine važe i nova pravila studiranja, pa će tako akademci moći da studiraju dva puta duže od vremena predviđenog za redovno studiranje.

tanjug
[ missy @ 21.11.2006. 18:33 ] @

U sredu 22. novembra odrzava se veliko obelezavanje desetogodisnjice od pocetka cuvenih studentskih protesta 1996/'97. godine:



16 h - tribina u Svecanoj sali Filozofskog fakulteta u Beogradu na kojoj ce govoriti clanovi organizacionog odbora protesta 1996/'97.


17.30 h - protestni koncert na platou ispred Filozofskog fakulteta, obracanje studenata i profesora


19.20 h - protestna setnja rutom Plato - Vasina - Kolarceva - Srpskih vladara - Kneza Milosa - Takovska - Svetogorska - Vasina - Plato


Obelezavanjem decenije studentskih protesta, gradjani ce imati prilike da se podsete kako su se studenti borili za pravdu u vreme kada je Srbiji bilo najteze. Danas opet studenti moraju sami da se izbore za sebe, jer se odnos ove drzave u posledljih deset godina prema njima ni najmanje nije izmenio!



PONESITE PISTALJKE, BUBNJEVE, ZVECKE, SHERPE I SVE STO PRAVI BUKU!!!



U SKC-u do 24. novebra traje izlozba fotografija sa studentskog protesta 1996/'97.


http://protest06. mojblog.co. yu/



OBAVESTI SVE KOJE ZNAS!!!
[ salear @ 05.02.2007. 22:19 ] @
moze li neko da mi pojasni to kada se polaze za master da li kada padnem na jednom ispitu nemogu da nastavim taj fakultet.Da li je to istina.hvala
[ irinna @ 10.02.2007. 23:37 ] @
Ja imam jedno pitanje. Mozda je vec odgovoreno na njega,ali nemam bas volje da citam sve redom,pa ako je neko voljan,a zna odgovor,neka mi odgovori.
Dakle,ja sam na 2. godini Ekonomskog fakulteta u Subotici,odsek Novi Sad. Ja sam prva generacija na mom fakultetu koju je "zakacila" Bolonja. Interesuje me sta je uslov za upis u 3. god.? Uslov za upis na 2. god. je bio da se ostvari min 37 bodova (mada ne znam gde nadjose tu cifru,jer kako god se iskombinujete sa ispitima,ne dobijete zbir 37,ali ajde). Upisala sam drugu god,s tim sto sam prenela 2 ispita (od 9) iz 1 god. Sada sam cula informaciju da je uslov za upis u 3. god ponovo tih 37 bodova i to mogu da se polazu bilo koji ispiti i ne mora da se ocisti 1. godina. S tim sto se u tom slucaju gubi status budzeta. Dakle receno nam je da je za budzet potrebno imati 60 bodova. Zanima me da li to vazi i za studente koji su vec na budzetu,ili sada svi koji zele budzet moraju skupiti 60 bodova? Dakle ljudi,sta je uslov za upis naredne godine i da li ja koja sam sada na budzetu,mogu upisati 3. god. sa odredjenim brojem bodova,manjim od 60.,a da ostanem na budzetu?
[ Dragan Varagic @ 22.03.2007. 09:06 ] @
U više navrata preko različitih medija je objavljena informacija da je jedna stvar prelazak na sledeću godinu studija (npr. vaših 37 bodova - nije problem da imate više), a sasvim druga stvar je da li ćete sledeću godinu platiti vi, ili će to ići iz budžeta. To znači da je Država uslovila pomoć studiranju samo onim studentima koji očiste prethodnu godinu (tj. sve prethodne godine, ako ih ima).

Inače, po novom Zakonu ne bi trebalo da se pada godina, nego se pada predmet(i) - pročitajte malo novi Zakon. Mislim da će se uskoro izglasati neki prelazni period za prilagođenje programa novom Zakonu (obimni programi su i dalje problem), ali mislim da bi bilo dobro da se ostane bezuslovno pri tome da studiranje sa budžetom znači čišćenje prethodnih godina. Postavlja se pitanje zašto bi država finasirala one koji neće redovno da studiraju i obavljaju sve svoje obaveze (polažu ispite).

Znači, studenti mogu da rade šta hoće, ali ako hoće da im to finasira država, onda moraju da čiste godinu za godinom.
[ Slobodan Miskovic @ 06.04.2007. 17:31 ] @
Od maja bez viših škola

6. april 2007. | 13:16 | Izvor: Beta

Beograd -- U Srbiji bi od maja umesto viših škola trebalo da postoje visoke škole strukovnih studija.

Predsednik Konferencije viših škola, direktor Više turističke škole u Beogradu Milan Skakun, kaže kako očekuje da će proces akreditacije viših škola biti završen do 15. maja, kako bi u junu mogao da počne upis studenata.

Skakun je objasnio da novi Zakonu o visokom obrazovanju predviđa postojanje visokih škola akademskih studija i visokih škola strukovnih studija. "Visoke škole akademskih studija mogu da traju tri plus dve godine ili četiri plus godinu dana, dok strukovne studije traju tri godine s mogućnošću specijalizacije od godinu dana", kaže Skakun.

Prema njegovim rečima, studenti visokih škola moći će da upišu fakultet ako postoji potpisan sporazum škole i fakulteta o saradnji ili ako je to predviđeno Statutom određenog fakulteta.

U Srbiji postoji 81 državna i privatna viša škola i sve su predale elaborate i zahteve za akreditaciju kako bi bio proveren kvalitet njihovih studijskih programa.

Pet viših škola u Srbiji podnelo je zahtev da se transformiše u fakultete, a isto toliko je tražilo akreditaciju kao akademije strukovnih studija.

Ostale škole tražile su da budu akreditovane kao visoke škole akademskih studija ili visoke škole strukovnih studija.

Škole koje ne budu "prošle" akreditaciju, neće moći da upišu studente u školskoj 2007/2008. i u tom slučaju ministar prosvete odrediće u kojoj će školi studenti moći da nastave školovanje.
[ darecdjo @ 28.06.2007. 21:33 ] @
Akreditacija programa specijalistickih studija


Kako napreduje ovaj proces i da li je u nekim skolama (visokim strukovnim i akademijama strukovnih studija) koje su dobile akreditaciju za programe osnovnih strukovnih studija, akreditovan i neki program specijalistickih studija.
Da li ce to mozda biti odvojen proces i, ako neko ima neku informaciju kada bi mogao poceti neka pise.


[Ovu poruku je menjao darecdjo dana 28.06.2007. u 22:45 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao darecdjo dana 29.06.2007. u 23:51 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao darecdjo dana 29.06.2007. u 23:51 GMT+1]
[ doowla @ 19.11.2007. 00:57 ] @
Pozdrav svima . Sad ili sam ja lud pa nemogu da pronadjem odgovor na moje pitanje ili ne znam sta a pitanje glasi : da li ce studenti visih skola koji su upisali studije po starom programu na 2 god. a u medjuvremenu uvedena i treca godina moci da zavrse po starom programu bez prelaska na trecu ? Hvala unapred.
[ Mr. Bond @ 17.02.2008. 01:54 ] @
E ljudi ja sam se apsolutno pogubio. Interesuje me da li sam ja kad upishem a nakon toga i zavrsim Visu Elektrotehnicku (sad je to Visoka skola Elektrotehnike i racunarstva strukovnih studija) imam zvanje bechelera? Gledao sam plan i program za odredjeni smer i pominju se ESPB poeni... Na sajtu ETF-a se pominju ECTS poeni - jel to jedno te isto ili ne? Koji nivo strucne spreme i zvanje imam kad zavrsim osnovne strukovne studije (3 godine na NRT smeru) na VETS, koje zvanje kad zavrsim osnovne akademske studije na ETFu (4 godine na RTI)? Da li su specijalisticke strukovne studije u istom rangu sa master studijama?

Molim vas pojasnite mi ovo jer sam se ja apsolutno pogubio (a treba da odlucim dal cu na ETF il na VETS). Unapred hvala :)
[ TrickyTrix @ 10.04.2009. 17:35 ] @
Tekst na sledećem linku se nalazi u "Dodatku diplome" koji je izradilo naše ministarstvo obrazovanja i svakako treba obratiti pažnju na sliku sistema visokog obrazovanja koju ću okačiti ovde,a nalazi se i na datom linku:
http://www.mps.sr.gov.yu/code/navigate.php?Id=111