[ SlavishaT @ 01.09.2005. 19:29 ] @
| Zamolio bi poznavaoce FEA da mi pojasne neke stvari ako su radi pomoci:
Na mjestu navoja kuke sam postavio ukljestenje. Da li treba postaviti neku drugu (u Catia postoji dodavanje navojnih veza) vezu i koliko je moguce da sam dobio pogresne vrijednosti napona na mjestu veze ako je gustina mreze valjana? Naravno, bitnije je pitanje koliko pogresan izbor veze (ako je ovaj pogresan) utice na vrijednosti navoja u kriticnim presjecima kuke? Ako bi dodao Slider ili Pivot vezu mislim da bi slucaj bio staticki neodredjen, nisam to ni pokusavao.
Da li je neko raspolozen da mi objasni u par rijeci kako se vrsi FEA analiza sklopa, vjerovatno treba propisivati medjusobne veze izmedju dijelova.
Do sada sam se malo zezao sa pojedinacnim dijelovima, ali to nije ozbiljno, jer ne poznajem princip FEA analiza. Ako neko moze u nekoliko rijeci da kaze sta je bitno za dobijanje valjanih rezultata naponskih stanja i deformacija.
Hvala
|
[ tex777 @ 02.09.2005. 08:41 ] @
Tesko ces postavljanjem ukljestenja dobiti prave rezultate. Pretpostavljam da znas da se navojna veza pri iole vecem opterecenju ponasa nelinearno, tj, usled elasticnosti materijala opterecenje pojedinih navoja nije isto (da se izrazim ne-bas-strucno, "nose" samo prva 2-3 navoja).
[Ovu poruku je menjao tex777 dana 02.09.2005. u 09:42 GMT+1]
[ Alt-F4 @ 11.09.2005. 08:44 ] @
Složio bih se sa Tex777-om. Mislim da je u pitanju nelinerana kontaktna analiza.A cisto sumnjam da je Catia namenjena za kontaktnu analizu.Koliko se sećam.Pisalo je da je Catia linear solver.
Ja sam već odustao od FEA u CAITA-ji zato što nisam uspeo da shvatim načine ograničavanja veze, rigid partove, virtual partove i td.Za prostije modele moglo je da se radi bez problema ali iole komplikovanija analiza zahtevala je upotrebu ovih ograničenja.
Ja sam pre jedno 2 meseca nabavio Algor i čini mi se da bi on bio pravo rešenje za kontaktne analize, a sigurno i Ansys.Uključujići tu i CosmosWorks. A odlični su i za analizu sklopova, statičkih i dinamičkiog karaktera.
Možda bi ova tvoja analia mogla da bude neki 'grubi' prikaz stanja, ali čisto sumnjam da pravo stanje napona baš onako kao što je na slici.
Za sklop bi trebalo uraditi i traverzu sa navrtkom kao i navoj na vratu kuke.
Mogu da predpostavim koliko će elemenata trebati i koliko bi vremena trebalo za analizu.Onda između kontaktnih delova treba izabrati elemente tipa kontaktni površina ili gap.Možda za brži proračun pojednostaviti model, tj. podeliti na pola pa postaviti simetrične uslove.
Ovo je moje neko prvo viđenje.
Pozdrav
[ SlavishaT @ 25.09.2005. 03:41 ] @
Ugrabio sam malo vremena da napisem novi post. Prije svega hvala vam na pomoci.
Obojica ste ste dali dobre odgovore, a ja sam postavio glupo pitanje, jer ne mogu se dobiti ispravne vrijednosti napona na mjestu veze ako se ne izmodeluje navoj. I kada bi ga izmodelovao bilo bi to dzabno pacenje racunara jer u slucaju ovako proste navojne veze stvar se moze i rucno proracunati.
Ono sto me je vise zanimalo, a niste mi odgovorili, jesu naponi u dva kriticna presjeka kuke. Zanima me da li se ukljestenjem moze zamjeniti navojna veza, te tako dobiti valjane vrijednosti napona (izuzimajuci navoj jer tu je stanje o kom ste pricali). Ukljestenje oduzima tijelu sve stepene slobode kretanja, a tako se ponasa i navojni spoj (do odredjene vrijednosti glavnog vektora aktivnih sila, to jest dok se njegov moment za osu vijka ne izjednaci sa momentom trenja koji se postize pritezanjem i tada nastaje proklizavanje stegnutih ploca. U ovom slucaju nece doci do odvrtanja ili zavrtanja kuke pod uticajem opterecenja jer ono djeluje paralelno osi navoja).
[ Alt-F4 @ 11.10.2005. 13:14 ] @
Mislim da je najbolje da uradis jedan prost primer za savijanje krivih stapova, klasnicni primer iz literature Otpornosti materijala, tamo imas teoretske rezultate za tvoje karakteristicne preseke, cini mi se?Tako da, ako rezultati puno ne odstupaju, do jedno 10%, onda mozes primeniti tu vrstu uklestenja koju ti pominjes posto su ti relevatni samo rezultati u karakteristcnim presecima.U suprotnom...Mozda i gresim,a li ja bih tako provo probao.
Tacnija alternativa.
Ako zelis tacnije rezultate na navojima, morao bi i njih da izmodeliras i napravis sitniju podelu na mestima kontakta, tada bi u krajnjem slucaju mogla da se koristi i linearna analiza, probaj da analiziras polovinu modela za smanjenje procesorskog vremena.
Ukratko od mene, ovo mi je prvo "palo na pamet".
Pozdrav
[ SlavishaT @ 04.12.2005. 05:38 ] @
Trenutno radim sa Inventor 9 Professional. U njemu je moguce vrsiti FEA analizu ali samo pojedinacnih dijelova. Od veza postoji samo Fixed Constraint za koju sam pitao da li moze da siimulira uticaj navojnog spoja dijela.
Da li je neko od vas radio FEA analize sa ovim programom i kakvi su vam komentari.
Ja sam racunski provjeravao rezultate savijanja konzole od stapova i standardnih profila. Rezultati su u redu, ali bilo bi zanimljivo odraditi analizu nekog slozenijeg dijela i uporediti rezultate sa poznatim rezultatima iz nekog drugog programa. Ako je neko zainteresovan neka mi se javi, pa da odradimo uporedni test.
[ srdjan milic @ 02.02.2006. 12:02 ] @
pratim vasu raspravu od pocetka...
resio sam da se ukljucim samo pomocu malog primera koji je dat u mom diplomskom radu.
uradjena je analiza stanja napona na jednoj kuki, celicnoj, opterecenoj silom vertikalno nanize. kuka je ukljestena na svom kraju. navoje nisam razmatrao, to je jedna mala aproksimacija kojoj sam podlegao.
mislim da se ovaj primer samookvirno dotice vase rasprave, ali nije lose videti sam razvoj napona, ako ne postoje navoji, i ako je ukljestenje...
stavi cu link ka file koje je .avi oko 2.4 MB
http://rapidshare.de/files/12373389/Kuka003.avi.html
[ Djomloun @ 02.02.2006. 16:05 ] @
Koji si codec koristio pri kompresiji, kada pustim avi file vidim samo sivi background, movi njet...inace nemam problema sa codecima, BSPlayer pusxta sve sxto mu dam...confused??
[ srdjan milic @ 06.02.2006. 09:28 ] @
moram da pogledam kod kuce...inace ja ga pustam u Win Media Pl...mada znam da nema veze sa programom za pustanje, nego sa kodecima...
mislim da sam koristio ligos ili indeo 5.10, neki drugi...zadrzao sam onaj koji CATIA ponudi po kao osnovu. ceprkao sam sa bitrate i brojem frejmova...znam da sam morao da usvojim neku malu vrednost da bih mogao lagano da pustim u prezentaciji.
evo sada sam probao i na ovoj masini, koja poseduje mpeg-4 i indeo 5.10 i win media pl 10 i pusta ga super
[ k.i.z.a @ 09.06.2009. 18:02 ] @
Pozdrav svima...
Evo malo da osvezim temu, a i naucimo nesto novo, naravno ko vec ne zna, a ko zna neka pomogne.
Imam jedan problem: U pitanju je CATIA V5, treba da analiziram neki sklop na staticki napon, ali do sada sam se bavio samo analizom pojedinacnih delova pa mi je ova oblast sa sklopovima nepoznata (kako zadati veze izmedju delova, na sta treba obratiti paznju i slicno)
Evo na slici sam izmodelirao neki primer od 3 dela (postolje, neki nosac i krstasti deo) kakve veze zadati i kako, nisam mogao da odradim. Na ovaj krstasti deo deluje neka sila koja se naravno prenosi na ceo sklop. Ta sila se odrazava deformacijom sklopa do neke kriticne granice, da li ce da puknu ovi tockici ili postolje ili...
Nemojte me pitati zasto ovo sluzi jer ni sam ne znam. Ovo je primer na kome bi trebao da savladam osnovne poteze, a inace imam zadatak da analiziram neki slozenjiji sklop.
Pomagajte hitno je, a nemam neke tutorijale za ovakvu vrstu probema.
[Ovu poruku je menjao k.i.z.a dana 09.06.2009. u 19:14 GMT+1]
[ Tex707 @ 09.06.2009. 20:32 ] @
Ovaj sklop ne moze da se analizira kao da ima tri dela...samo zelena kolica imaju 9 delova.
[ k.i.z.a @ 09.06.2009. 21:52 ] @
Pa neka se uracuna i sklop tockova posebno, bitno mi je da shvatim kako da odredim te veze da bih pustio opterecenje... Tocak, osovina i sta jos vec+ovo gore... Ja sam to izmodelirao kao jedan deo, ali neka se zamisli kao vise.
[ aleksim @ 10.06.2009. 06:25 ] @
Ako zelis da ih "zamisljas" kao jedan deo onda ces imati zavarenu konstrukciju, sto mislim da ti nije cilj...Moraces sve delove da prekombinujes u podsklopove i sklopove i da tamo definises prirodu kontakata (medjusobnu vezu partova u sklopu), a nakon toga u modulu analysis da das tip veze izmedju komponeneti i tek onda da odradis staticku analizu...Ako nisam u pravu vec ce me neko drugi isparaviti :)
[ Tex707 @ 10.06.2009. 08:51 ] @
Citat: aleksim: Ako zelis da ih "zamisljas" kao jedan deo onda ces imati zavarenu konstrukciju, sto mislim da ti nije cilj...Moraces sve delove da prekombinujes u podsklopove i sklopove i da tamo definises prirodu kontakata (medjusobnu vezu partova u sklopu), a nakon toga u modulu analysis da das tip veze izmedju komponeneti i tek onda da odradis staticku analizu...Ako nisam u pravu vec ce me neko drugi isparaviti :)
Naravno da si u pravu. Osovine bi jos mogle da budu jedan part sa rukavcima (zbog staticke odredjenosti), ali tockovi nikako.
Kizo, izmodeliraj ti kolica tako da sve bude odvojeno pa uploaduj ovde sve partove i sklop...videcemo sta mozemo da uradimo.
[ MaliBatica @ 10.06.2009. 10:51 ] @
Mozda bi ti bilo bolje da analizziras deo po deo,da se oslobodis reakcije veza,mislim ne bolje u odnosu sto oni iskusni kazu,nego bolje za nas pocetnike.
E sad jedno pitanje koje je meni postavio profesor koji mi je predavao elasticnost,sta ces sa rezultatima?Tj. da li ti znas da tumacis te rezultate koje ti Caty daje i zapamti da je to staticka analiza.
[ Tex707 @ 10.06.2009. 11:49 ] @
Citat: MaliBatica: Mozda bi ti bilo bolje da analizziras deo po deo,da se oslobodis reakcije veza,mislim ne bolje u odnosu sto oni iskusni kazu,nego bolje za nas pocetnike.
E sad jedno pitanje koje je meni postavio profesor koji mi je predavao elasticnost,sta ces sa rezultatima?Tj. da li ti znas da tumacis te rezultate koje ti Caty daje i zapamti da je to staticka analiza.
Kako mislis da se oslobodi reakcije veza? Kako ce u tom slucaju znati kakav je raspored opterecenja na kolicima, a pogotovu na tockovima?
Veoma je lako tumaciti rezultate koji se dobijaju...ako je sve u lineranoj oblasti (a cilj je da bude), onda nema loma...naravno, mora da zna materijale koji su upotrebljeni, bez njih analizu ionako en moze da uradi.
Kod ovog sklopa je dinamicka analiza, koliko vidim, prakticno nemoguca...jedino sto moze da ima PLM su potencijalni lzajevi tockova.
[ k.i.z.a @ 10.06.2009. 15:37 ] @
Evo ljudi sa molo izmena nova kolica, sa svim delovima posebno.
[ Tex707 @ 10.06.2009. 18:38 ] @
A koja bi trebalo da budu opterecenja?
[ k.i.z.a @ 10.06.2009. 20:12 ] @
Nisu mi toliko u ovom skolskom primeru bitna opterecenja neka bude negde 1 do 2N. Nisu bitni ni materijali, ali moraju biti do nekle realni. Bitno mi je da ukapiram kako zadajem veze u sklopu da bi cisto dobio neki rezlutat. Ja cu na nekom realnom sklopu to da primenjujem sa poznatim opterecenjem i materijalima... Veza izmedju postolja i nosaca kao i glavcine treba da bude zavaren spoj. A krstasti deo se samo oslanja na nosac. Kazem ti treba da ukapiram gde i kako zadajem veze...
[ Tex707 @ 10.06.2009. 22:20 ] @
OK...neka bude npr. celik i mesing...opterecenje vertikano od 100-tinak N i sopstvene tezine. Ne moramo da simuliramo zavarene spojeve, postavicemo samo cvrsti spoj.
Videcu da ti ovo uradim sutra, radim danas ceo dan neki komplikovan proracun, cim zavrsi (a nadam se da hoce tokom noci) odradicu ti ovo.
[ Tex707 @ 11.06.2009. 08:16 ] @
Nesto nije u redu sa ovim delovima, ne mogu da postavim Contact Constraint-e gde treba. Proveri gde je greska.
[ k.i.z.a @ 11.06.2009. 11:22 ] @
Evo probaj ovako... nisam ja dodavao nista od oganicenja i nisam pakovao delove u sklopove i podsklopove...
[ aleksim @ 11.06.2009. 11:38 ] @
Jedna sugestija: ako vec pravis sklopove i podsklopove, onda ih radi onako kako bi u realnosti oni i figurisali i imali adekvatne medjusobne veze. Kasnije, u toku izrade 2D dokumentacije, bice ti olaksan posao sto se samih crteza tice...Uostalom za analizu mozes da se pridrzavas ovog pravila, a i ne moras, samo je vazno definisati tip veze izmedju parto-va u product-u (sto ce reci da za analizu mozes da pakujes part-ove u jedan product).
[ Tex707 @ 11.06.2009. 20:46 ] @
OK, uradio sam ovo..koristio sam iskljucivo Fastened Connections da bih izbegao staticku neodredjenost sistema. Proracun je radjen samo za opterecenje usled sopstvene mase. Zipovan folder ima 10MB.
Copyright (C) 2001-2025 by www.elitesecurity.org. All rights reserved.
|