[ gpreda @ 02.09.2005. 09:30 ] @
Neka interesantna i neobicna pitanja koja vam mogu postaviti na intervjuu za posao u nekoj softverskoj firmi. Ovakva pitanja su praksa u velikim stranim firmama kao sto je Microsoft, ali i poneke domace firme slede isti trend.

Traze se kreativni odgovori:

1. Zasto je sahta okrugla?

2. Zasto su prozori na brodu okrugli?

3. Nalazite se u camcu i imate akt-tasnu. Da li ce se nivo vode promeniti kada tasnu bacite u vodu?

4. Koliko u proseku morate okrenuti stranica u Belim stranama da biste pronasli telefonski broj date osobe u Beogradu?

5. Pogledate na zidni sat i vidite da je vreme 3:15. Koliki je ugao izmedju velike i male kazaljke?

6. Koliko ima benzinskih pumpi u Srbiji?

7. Zasto ogledalo obrne levu i desnu stranu, ali ne obrne gornju i donju?

8. Treba da ispitate 100 ljudi i samo jednog primite na posao. Ako ispitujete k-tog kandidata, preostalih k-1 ste vec otpisali i ne mozete ih vise primiti. Koji je optimalan algoritam da se primi najbolji kandidat.

9. Navedite sto vise slicnosti izmedju crne rupe i nuklearne podmornice.

10. Ako vidite coveka viseg od 2m, verovatnoca da je kosarkas je 60%. Ako vidite coveka koji nosi kosarkasku loptu, verovatnoca da je kosarkas je 70%. Videli ste coveka viseg od 2m kako nosi kosarkasku loptu, koja je verovatnoca da je kosarkas?
[ srki @ 02.09.2005. 13:24 ] @
Citat:
gpreda: Neka interesantna i neobicna pitanja koja vam mogu postaviti na intervjuu za posao u nekoj softverskoj firmi. Ovakva pitanja su praksa u velikim stranim firmama kao sto je Microsoft, ali i poneke domace firme slede isti trend.


Otkuda ti to da se takva pitanja postavljaju na intervjuu?

Citat:
Traze se kreativni odgovori:

Sta to znaci? Znaci ne traze se pravi odgovori na pitanja nego nekakvi sa puno maste?
[ jablan @ 02.09.2005. 13:44 ] @
Citat:
srki: Sta to znaci? Znaci ne traze se pravi odgovori na pitanja nego nekakvi sa puno maste?

Pa poenta ovih pitanja je u tome da se vidi da li je kandidat spreman da razmišlja u različitim pravcima pri rešavanju nekog problema, što ume da bude bitno na određenim programerskim pozicijama. Tipično pitanje je ono za benzinske pumpe. Naravno da čovek ne može da da tačan odgovor, ali se brzo primeti da li ume i hoće da razmišlja ("hmm, u Srbiji ima 8 miliona ljudi, od toga možda milion ima vozila, jedna pumpa dnevno opsluži 1000 vozila itd itd.") ili se predaje tek tako.

Konkretno, mi na konkursu ne postavljamo ova klikeraška pitanja jer su nam potrebni zanatlije, a ne klikeraši, ali nije teško zamisliti radno mesto na kome je izuzetno bitno koliko široko čovek razmišlja u traženju rešenja za neki problem.
[ noviKorisnik @ 02.09.2005. 13:55 ] @
Citat:
7. Zasto ogledalo obrne levu i desnu stranu, ali ne obrne gornju i donju?

Zato što imamo levo i desno oko, a ne gornje i donje.
[ jablan @ 02.09.2005. 13:59 ] @
Citat:
noviKorisnik: Zato što imamo levo i desno oko, a ne gornje i donje.

???
[ srki @ 02.09.2005. 14:03 ] @
Citat:
jablan: Pa poenta ovih pitanja je u tome da se vidi da li je kandidat spreman da razmišlja u različitim pravcima pri rešavanju nekog problema, što ume da bude bitno na određenim programerskim pozicijama.

Mozda ima 2 ili 3 takva pitanja ali na sva ostala moze da se da potpuno tacan odgovor a ne nekakav konstruktivan.
[ jablan @ 02.09.2005. 14:10 ] @
Citat:
srki: Mozda ima 2 ili 3 takva pitanja ali na sva ostala moze da se da potpuno tacan odgovor a ne nekakav konstruktivan.

Dobro, nećemo cepidlačiti. :) Naravno da nećeš pitanje iz verovatnoće postavljati nekom ko je završio matematiku (mada diploma nije nikakva garancija, jedna poznanica sa diplomom PMF-a me je mrtva hladna pitala koliko milisekundi ima u sekundi).

Ostala pitanja (verovatnoća, fizika) se mogu podvesti pod "opštu tehničku kulturu" i opet govore nešto o kandidatu.
[ Marko Bijelic @ 02.09.2005. 14:54 ] @
Ja iskreno, niti vidim šta zanimljivo, a kamoli kreativno u ovim pitanjima. Kako neki mudri ljudi zbore, na glupa pitanja, daju se glupi odgovori. I tako treba postuputi na ovakvim intervjuima, bez zadrške.

Citat:

5. Pogledate na zidni sat i vidite da je vreme 3:15. Koliki je ugao izmedju velike i male kazaljke?


Otkud znam kad je časovnik digitalan i uz to isključen iz struje. Nego, ka' će ta kava i kolika će mi biti plata?
[ noviKorisnik @ 02.09.2005. 15:10 ] @
No, a kakvu bi ti kavu kada nema struje?
[ Joker @ 02.09.2005. 15:17 ] @
Hladnu ness kafu )
[ noviKorisnik @ 02.09.2005. 17:02 ] @
Kaka kava taka i plata.
[ Marko Bijelic @ 02.09.2005. 17:25 ] @
Dejane, ma to je tupavo-trik vraćanje lopte poslodavcu s moje strane :-)
Kreativna konverzacija.

Citat:

Kaka kava taka i plata.


Vala vaistinu.


(naravno, poenta je u tome da kad bi poslodavac instatno odgovorio kao noviKorisnik, umjesto da se bazira na priču o tome da na zidu u stvari zaista stoji goldenasti fake Casio sa klasičnim kazaljkama koji su oni prije intervjua fiksirali na 15.15, svima bi bilo jasno da smo u u istoj igri :-)


[Ovu poruku je menjao mungos dana 02.09.2005. u 18:36 GMT+1]
[ Predrag Gajic @ 02.09.2005. 21:32 ] @
A obrazloženje ?
[ masetrt @ 03.09.2005. 11:30 ] @
Citat:
srki: Otkuda ti to da se takva pitanja postavljaju na intervjuu?

Postvljaju se upravo zbog toga sto su neocekivana, da bi se videlo kakav pristup novim problemima imas

Citat:
srki: Mozda ima 2 ili 3 takva pitanja ali na sva ostala moze da se da potpuno tacan odgovor a ne nekakav konstruktivan.

Ovakva pitanja su najcesce samo jedan deo testa koji polazes. Test se obicno sastoji iz 2-3 podtesta iz razlicith oblasti

Citat:
mungos: Otkud znam kad je časovnik digitalan i uz to isključen iz struje. Nego, ka' će ta kava i kolika će mi biti plata?

Moli boga da ti ili ti neko drugi otvori firmu, jer cim postavis takvo pitanje (ma koliko je u ovom kontekstu bilo saljivo) dobices odgovor "Bilo nam je drago javicemo vam se"

BTW posle ovakvih pitanja obicno ide test sa pitanjima tipa: Najbrzi nacin za odredjivanje da li je broj stepen broja 2, tj zanatska pitanja kod kojih oni ocekuju odgovor odmah. Naravno test je pismeni (pleonazam), a pre toga se rade klasicni zadaci koji testiraju opsto programersko znaje

[ srki @ 03.09.2005. 17:40 ] @
Citat:
BluesRocker: Verovatnoca da nije kosarkas: verovatnoca da nije ako je visok preko 2m * verovatnoca da nije ako nosi loptu.

Ovo naravno nije tacno jer to da je neko visok preko 2m i da nosi kosarkasku loptu ne mora da znaci da su to nezavisni dogadjaji. Zadatak je nemoguce resiti jer nema dovoljno podataka.
[ Reljam @ 03.09.2005. 18:57 ] @
Citat:
BluesRocker: 360° / (12*4) = 7.5°
To nije tacan odgovor. Mala kazaljka na satu ce se pomeriti za 1/4 sata kada velika dodje na 15 minuta iza punog sata.
[ Damjan S. Vujnovic @ 03.09.2005. 21:07 ] @
Citat:
Reljam: To nije tacan odgovor. Mala kazaljka na satu ce se pomeriti za 1/4 sata kada velika dodje na 15 minuta iza punog sata.


Pa zar covek upravo to i nije rekao!?

[Ovu poruku je menjao Damjan S. Vujnovic dana 04.09.2005. u 13:16 GMT+1]
[ Reljam @ 03.09.2005. 21:43 ] @
Jeste, u pravu ste, my bad. Nisam obratio paznju na sta je covek napisao. :)
[ dejanet @ 04.09.2005. 11:44 ] @
Batica (u ovoj diskusiji) je lepo rekao, malim soft. firmama trebaju zanatlije sa iskustvom. Iz mog iskustva gore navedeni problemcici cine 0.3% razvoja i resavaju se najbrze i najzabavniji su naravno. Business logika nekog projekta ili ukoliko je u pitanju gaming logika,ideja i dizajn igrice zahtevaju najvise umeca a ostalo je manufaktura kao u engleskoj pre 300 godina.
[ gpreda @ 05.09.2005. 12:42 ] @
Citat:
srki: Ovo naravno nije tacno jer to da je neko visok preko 2m i da nosi kosarkasku loptu ne mora da znaci da su to nezavisni dogadjaji. Zadatak je nemoguce resiti jer nema dovoljno podataka.


Tacno! Ovaj zadatak sam ubacio na listu da bih popunio broj do 10 :), inace je komplikovanije prirode. Ima neke veze sa spam filterima, koga vise zanima moze da pogleda:

http://www.paulgraham.com/naivebayes.html
http://www.mathpages.com/home/kmath267.htm

[Ovu poruku je menjao gpreda dana 05.09.2005. u 13:43 GMT+1]
[ Branko Santo @ 06.09.2005. 10:48 ] @
Citat:
10. Ako vidite coveka viseg od 2m, verovatnoca da je kosarkas je 60%. Ako vidite coveka koji nosi kosarkasku loptu, verovatnoca da je kosarkas je 70%. Videli ste coveka viseg od 2m kako nosi kosarkasku loptu, koja je verovatnoca da je kosarkas?


Sve zavisi od toga koliko ima godina, koliko mu je visoka zena i da li je sterilan.

Ako uzmemo to da je jako mali broj ljudi sterilan da visoki muskarci imaju vise sanse ranije da se uzene posto su privlacniji za zene i da ona brze pristaju na to da radjaju njima decu (posto ce biti zdrava i lepa) i da uzmemo da je prosek 2 deteta po porodici i ako ima vise od 35 godina onda je vrlo verovatno da ima 2 dece preko 7-8 godina koji bi posto su vrlo verovatno visoki na roditelje igrali kosarke :)

Ne mora da bude kosarkas mozda nosi deci a on je samo visok :)

Odgovor 60% :)
[ reject @ 06.09.2005. 13:38 ] @
Plain stupidity, citava prica. Koga bole dal je neko kosarkas ili
nije? Ili zasto ogledalo ne obrce gornju/donju stranu (osim ako
ne trazite posao u proizvodnji/designu stakla)?
Ako neko na osnovu ovoga prima/odbija kandidate, nece daleko
dogurati posto ni jedno ovakvo pitanje ne govori o sposobnostima
kandidata za posao. Jednostavno, postoje ljudi koje takva pitanja
zanimaju i koji ce se cimati oko toga, sto ne znaci da ce biti dobri
radnici. S druge strane, ima ljudi koji ce odlicno raditi cak i ako ih
apsolutno ne zanima koliko benzinska pumpa opsluzuje ljudi
(osim toga, to je relativno, pogotovu na nasim prostorima).
[ Damjan S. Vujnovic @ 06.09.2005. 13:44 ] @
Citat:
reject: Ako neko na osnovu ovoga prima/odbija kandidate, nece daleko dogurati posto ni jedno ovakvo pitanje ne govori o sposobnostima kandidata za posao.


http://www.google.com/search?q=microsoft%20interview%20questions

Hev fan,
DSV
[ zi:: @ 06.09.2005. 13:49 ] @
Prijatelja u Budimpesti su na razgovoru za posao pitali koliko ima slepih stimera klavira u Cikagu. Takodje, nedavno se ovde na ES-u pojavio oglas za posao, a jedno od pitanja je bilo tipa: koliko njih u Beogradu razgovara (samo direktno, ne telefonom) u 18h uvece.
[ reject @ 06.09.2005. 16:49 ] @
Sve je to lepo, ali je nevazno (Microsoft sigurno ne odlucuje na osnovu
poznavanja slepih stimera Cikaga :) ) to jest driblanje sa pitalicama
ne znaci nista bez jakog radnog iskustva i jakog CV-a sa cime je sve
ostalo formalnost, ukljucujuci i price o slepim stimerima...
[ milanche @ 06.09.2005. 17:01 ] @
Neki je konsenzus medju profesionalcima da se sa intervjua sa takvim pitanjima odlazi
sto ranije, bez pozdrava. Obicno su uvod u gluposti, podcenjivanja, i pokazivanje
kandidatima da firmi zapravo do njih i do njihovog profesionalnog iskustva nije mnogo
stalo, te da zbog svog univerzalnog uma mogu da prime bas koga god hoce i da od
te osobe naprave profil koji im god treba, samo ako potrefi bas tu visoku zicu, te ako
'zamirise na pravi nacin'.

Takodje, takva pitanja su korisna da se izbegne konkretno merenje coveka, te da se
u proceni kvaliteta kao izgovor o koriste mutne i nejasne 'impresije', fraze tipa
'dunno-looks-like-he-is-not-quite-but-maybe-well....-you-know' i ostali guzicarski
trikovi da se ne primi covek koji bi mozda nekoga kvalitetom i iskustvom istisnuo sa pozicije.

Kako covek razmislja i rezonuje moze se daleko jasnije videti na tzv. zadatim likovima.
To sto je na rezimeu prijavio da zna, u susretu sa pravim strucnjakom za tu oblast moze
sasvim lepo da izrezonuje i da pokaze sve - i koliko je bistar, brz, metodican, temeljan,
sklon resavanju problema.....

Microsoft-u svaka cast, ali u vecini slucajeva vazi da kad dobijete te tzv. brain
teaser-e na intervjuu, budite krajnje rezervisani prema celoj prici (firma, intervju,...)


[Ovu poruku je menjao milanche dana 06.09.2005. u 18:01 GMT+1]
[ masetrt @ 07.09.2005. 08:30 ] @
Citat:
reject: Plain stupidity, citava prica. Koga bole dal je neko kosarkas ili
nije? Ili zasto ogledalo ne obrce gornju/donju stranu (osim ako
ne trazite posao u proizvodnji/designu stakla)?
Ako neko na osnovu ovoga prima/odbija kandidate, nece daleko
dogurati posto ni jedno ovakvo pitanje ne govori o sposobnostima
kandidata za posao. Jednostavno, postoje ljudi koje takva pitanja
zanimaju i koji ce se cimati oko toga, sto ne znaci da ce biti dobri
radnici. S druge strane, ima ljudi koji ce odlicno raditi cak i ako ih
apsolutno ne zanima koliko benzinska pumpa opsluzuje ljudi
(osim toga, to je relativno, pogotovu na nasim prostorima).



Ti se, izgleda, ne bavis programiranjem?
[ netoff @ 07.09.2005. 12:15 ] @
Citat:


masetrt:

Ti se, izgleda, ne bavis programiranjem?


Pitanja ove vrste su potpuno debilna i nemaju nikakve veze sa programiranjem. Ne vidim na koji način iz odgovora na ovakva pitanja može da se steken uvid u nečije programerske veštine. Zašto bi ovo bio boilji način da se vidi kako se snalazite u nepoznatoj situaciji i kako rešavate probleme, od toga da vam postave neki praktičan programerski zadatak.
Postavljati ovakvu vrstu pitanja na intervijuima je apsolutno prevaziđeno i verovatno da su sve ozbiljne firme odustale od ovog pristupa.
[ reject @ 07.09.2005. 13:13 ] @
Citat:
masetrt: Ti se, izgleda, ne bavis programiranjem?

A jesu li i kod vas na razgovoru za posao ovakva pitanja? :)
[ masetrt @ 08.09.2005. 08:41 ] @
Citat:
Pitanja ove vrste su potpuno debilna i nemaju nikakve veze sa programiranjem. Ne vidim na koji način iz odgovora na ovakva pitanja može da se steken uvid u nečije programerske veštine. Zašto bi ovo bio boilji način da se vidi kako se snalazite u nepoznatoj situaciji i kako rešavate probleme, od toga da vam postave neki praktičan programerski zadatak.
Postavljati ovakvu vrstu pitanja na intervijuima je apsolutno prevaziđeno i verovatno da su sve ozbiljne firme odustale od ovog pristupa.


Ne znam da li su ti firme poput microsofta , ubisofta , headfirsta neozbiljne? Takva pitanja se postavljaju jer se njihovi odgovori tretiraju slicno kao i objasnjenja koje su ljudi daju za Rosahove mrlje u psihologiji. Npr. pitanje o benzinskim pumpama je veoma korisno da se vidi kako bi ljudi resili probleme postavljanja novih heuristika. Takodje se mogu oceniti i neke karakterne osobine coveka. Vec pre sam rekao da su ,ako postoje u intervjuu (testu) onda su samo jedan deo testa. Usput nije mi namera da se raspravljam ili da ubedjujem nekog da li je to ispravno ili ne ,svako ima pravo na svoje misljenje, samo kazem da takva praksa postoji i da neki ljudi misle da je korisna..

Citat:
A jesu li i kod vas na razgovoru za posao ovakva pitanja? :)

Pa kada ih ja budem postavljao bice i gora :)
[ netoff @ 08.09.2005. 15:58 ] @
Ja lepo rekoh ozbiljne firme više ne postavljaju takva pitanja jer ne govore ništa o kanditatima, a da je to istina evo šta na primer kažu iz Microsoft-a:
Citat:

Channel9 did what I was unable to ever get done: filmed some of the interview process (.......). It's not an actual interview, but Gretchen Ledgard and Zoe Goldring, both Central Sourcing Consultants at HR for MS, lead you through what to expect at a Microsoft interview, providing a wealth of wonderful tips, e.g.

MS is casual, so it doesn't matter so much what you where (i.e. don't feel you have to wear a suit, but don't show up in flip-flops and headphones around your neck [still playing!]). Regardless of what you where, it's what's in your head that's important.
Interact a lot of with the interviewer. Ask questions, think out loud, etc. The questions are meant to be vague and again, it's about what's going on in your head, so verbalize it.
Bring water if you're thirsty, not coffee, as spilling coffee is going to leave a much more lasting stain/impression.
MS rarely asks logic/riddle questions anymore. They're not a good indicator of a good employee.
Expect coding questions if you're a dev, testing questions if you're a tester and passion questions no matter what.
If an MS recruiter calls, don't expect them to have a specific job in mind. Instead, expect to be asked what you'd like to do at MS.
If the first interview doesn't take, it may well be that you're right for MS but not right for that job. It can literally take years to find the right job for you at MS.

Ja mislim da tu lepo piše "They're not a good indicator of a good employee.".
[ jablan @ 08.09.2005. 16:21 ] @
Citat:
netoff: Ne vidim na koji način iz odgovora na ovakva pitanja može da se steken uvid u nečije programerske veštine.

Za programerski posao (za bilo koji tehnički orijentisan posao) nisu bitne samo programerske veštine i ta pitanja ne služe da ispitivač stekne uvid u nečije programerske veštine. Za to postoji test, stručna pitanja itd.
Citat:
Ja mislim da tu lepo piše "They're not a good indicator of a good employee.".

U Majkrosoftu je, sa obzirom na obim posla, većina programera ipak manje kreativno orijentisana i verovatno su bitne pre svega tehničke veštine, a manje neka sposobnost snalaženja i improvizacije (u pravcu čijeg otkrivanja idu brainteaseri).
[ reject @ 08.09.2005. 16:43 ] @
Da, kao sto sam i rekao, ne treba se cimati oko toga, sa jakim radnim
iskustvom i jakim CV-om, sve je ostalo formalnost...
Citat:
masetrt: Pa kada ih ja budem postavljao bice i gora :)

Hehe, znaci ipak nisi odgovarao na takva pitanja.
[ Reljam @ 08.09.2005. 16:59 ] @
Evo kako to obicno fukncionise u Microsoftu (ja sam u MSu bio na 6 intervjua, svi uspesni, i bio intervjuer u preko 30-tak interview loopa):

U MSu product developmentu postoje cetiri osnovne kategorije poslova: testeri, devovi u testu, devovi i program manageri. Testeri obicno ne umeju da programiraju ali znaju da pisu skriptove. Oni rade u labovima ili na direktnom testiranju proizvoda. To su obicno ljudi talentovani za kompjutere, koji vremenom imaju potencijala da postanu programeri.

Sledece dve kategorije su devovi (programeri), i to je optrilike ono na sta ljudi misle kada kazu programeri - oni rade na softveru ili za internu upotrebu, ili na konacnim proizvodima.

Konacno, tu su PMovi (program manager), koji nisu sefovi vec organizatori i neko ko zastupa interese korisnika. Oni formalizuju specifikacije, koordiniraju rad sa drugim grupama, itd. PM ovi su obicno tehnicki vrlo sposobni, ali nisu na nivou programera. Oni su pre svega komunikativni, znaju da pricaju, i generalno su neko ko moze da unblockuje ljude i obezbedi da se stvari 'dese'.

E sad, od svih tih poslova, testeri i PMovi najcesce dobiju po neki brain teaser. Posto je prosecan MS intervju loop duzine 5-6 sati, pola sata potrosenih na brain teasere nije toliko lose. Uostalom treba imati u vidu da njih ne mozes da pitas programerska pitanja, tako da su ti intervjui vise generalni. Ono sto se obicno trazi od kandidata je da se vidi nacin razmisljanja, nivo frustracije, stav prema teskim zadacima, itd.

U principu devove vrlo retko pitaju brain teaser pitanja jer jednostavno postoji mnogo vise normalnih tehnickih pitanja koje mozes da pitas nekog deva, a da ta pitanja budu proizvoljno teska i da preko njih zakljucis iste te karakteristike koje bi dobio brain teaserima. Svi smo mi ljudi, i skoro niko ne voli teasere.

Na svim intervjuima se osim tehnickih postavljaju i raznorazna open-ended pitanja, ili neki what-if scenariji koji sluze da isplivaju stvari koje nisu samo vezane za programiranje ili sta vec. Uostalom, sat vremena je rezervisan za 'informativni razgovor' sa nekom osobom koja je obicno na malo visem mestu u kompaniji i koja sluzi da proceni coveka.

Poenta je da brain teaser pitanja imaju smisla, ali da nisu mnogo cesta, niti su nesto od cega zavisi da li ce neko dobiti posao. To je samo jedan od niza alata koji intervjueri imaju da ispitaju i 'prepipaju' kandidata.

[Ovu poruku je menjao Reljam dana 08.09.2005. u 18:04 GMT+1]
[ masetrt @ 08.09.2005. 17:22 ] @
Citat:
reject: Hehe, znaci ipak nisi odgovarao na takva pitanja.

Nisam (ne daj boze i da moram nekad). Posto sam u principu veoma retko radio intervjue tog tipa, a u Srbiji mislim da takva praksa jos nije 100% zazivela, nisam ono sto bi se na sudu reklo pouzdan svedok. Moja saznanja o tome su iskljucivo stigla od ljudi koji su takva iskustva imali (only for reject: nisam siguran ali mislim da su neki od njih nasi zajednicki prijatelji ili kolege). Vecina je imala pitanja tog tipa ili kako nam je Relja lepo objasnio brain teaser pitanja. Ne pravdam, ali kapiram da ispitivaci nesto iz toga zakljucuju tj. nesto kao "test inteligencije" za programera. Na kvarnjaka sam dobijao i neka od tih pitanja, ne mogu tacno da se setim, ali bilo je i nebuloznijih pitanja od prezentovanih(pogotovu pitanja 2,3 koja imaju veze sa fizikom ili pitanja 8, 10 koja imaju veze sa matematikom i teorijom algoritama ili pitanje 7 cista logika). Posle Relje imate i informacije iz prve ruke kako to u MS-u ide. A post je ovoliki jer cekam mail pa mi dosadno :)
[ reject @ 08.09.2005. 20:19 ] @
Citat:
masetrt:(only for reject: nisam siguran ali mislim da su neki od njih nasi zajednicki prijatelji ili kolege).

Zato i pitam, bas bi se zacudio kad bi rekao da su te cimali sa tim pitalicama.
[ IDE @ 11.09.2005. 14:08 ] @
ja pouzdano znam da ovakva pitanja postoje i kod nas....

moj jako dobri prijatelj se kandidovao za mjesto u jednoj firmi,i tacno takva pitanja su mu postavljali!


pitanja sam uglavnom zaboravio tako da se sjecam samo 2:

-sta bi prvo uradio da se izgubis u sumi?
-nabroj sto vise slicnosti izmedju alkohola i drveta

cini mi se da je nesto bilo i kao...slicnosti izmedju slona i podmornice...
tako nesto...

meni je ovo super stvar, i stalno bih postavljao ovakva pitanja, jer preko njih covjek moze da prepozna neciju snalazljivost, nacin razmisljanja, tj. mogucnost rijesavanja nekog komplikovanog problema i siguran sam neciju inteligenciju....
(inteligencija se moze vidjeti ne u direktnim i konkretnim odgovorima na ova glupa pitanja, vec u necemu sto se nalazi "izmedju redova")
[ aXi @ 25.09.2005. 02:20 ] @
Po meni mnoga od ovih pitanja imaju zaista smislen i tacan odgovor... pre svega 4, 5, 1, 7...