[ Mad Max @ 02.09.2005. 18:21 ] @
Da li postoji neki program koji moze da mi od elektricne sheme nekog uredjaja napravi PCB shemu koju mogu da upotrebim za izgradnju plocice?
Pozdrav!!!!
[ SASA M. @ 02.09.2005. 23:35 ] @
Naravno, imas gomilu programa koji to rade. Uglavnom je potrebno da tu semu uneses u deo za crtanje sheme, a zatim da u delu za izradu plocice rasporedis elemente(ukoliko ti raspored koji program odredi ne odgovara), a nakon toga u zavisnosti da li program ima autoruter, njemu prepustis da ti rasporedi vodove ili to mozes da uradis sam. Neki od tih programa su Protel, Eagle, Tango, EasyPcb...
[ Mad Max @ 08.09.2005. 22:56 ] @
Ako smem da pitam zasto Eagle, a ne Protel, Tango ili....?
[ SASA M. @ 09.09.2005. 02:42 ] @
Pisano je na nekoliko tema o razlicitim programima. Svako moze da izabere sta mu se svidja. Ukratko, tango je dosta star program, radi pod dos-om. Protel je glomazan, nestabilan, malo tezi za ucenje.
Eagle je mali, brz i stabilan, autoruter mu je uglavnom ok. Pored win-a ima verzije za linux i macOS. Za vecinu stvari je i free vezija dovoljna i nema neko vremensko ogranicenje. Mana mu je donekle "krut" interfejs, ali ostale osobine to nadoknadjuju. Ova dva zadnja su kod nas najpopularnija. Postoji i gomila drugih.
Na www.terrypin.dial.pipex.com/ECADList.html nalazi se spisak sa kratkim opisom 60-tak ecad programa.
[ _str_ @ 09.09.2005. 12:57 ] @
Citat:
Mad Max: Ako smem da pitam zasto Eagle, a ne Protel, Tango ili....?


Po meni ima najkvalitetniju bazu komponenti, lako se prelazi sa sch na bcb. A od mana tu
je nedostatak editovanja padova na "licu mesta" i opcije tiers. Sitnica u odnosu na Protel konfuziju.
[ roberto555 @ 16.09.2005. 22:20 ] @
slazem se sa ostalim,u vezi prg.,,,,nisam previse radio u eagle-u,.,al ako kreces sa "ucenjem" pod tim mislim da nisi jos nista radio,onda bi ti mogao recimo preporuciti knjigu 109kn,(u mikroelektronici imas), Protel+inasal.cd,-radi se o protelu dxp, a po meni je i protel najbolji,ne znam mozda zato sto u nejmu najvise radim,a tu kod nas se i po skolama uci protel,,.,moj savjet.,!