[ lima_kozarac @ 04.09.2005. 19:58 ] @
e ovako...
postoji li kakvo windows ili softwersko rjesenje kako da mi PC sluti kao switch ?

naime u PC- u imam 2 mrezne , jedna se korisiti za internet link ( wireless) a drugu bi trebo iskorisiti za VoIP uredjaj te me zanima kako bi to mogao napraviti

znaci treba mi da iskoristim ovu mreznu ( da ona moze DHCP om dati IP adresu VoIP uredjaju ) umjesto da kupujem kakav switch.

pa sad ako je izvodivo pomozite...
unapred hvala
[ Milan Andjelkovic @ 04.09.2005. 22:23 ] @
Nisam baš savršeno razumeo šta hoćeš, ali da li ti opcija "bridge connections" rešava problem? (selektuješ obe konekcije, desni klik,...)
[ mramorcanin @ 05.09.2005. 21:36 ] @
imam slican problem i vec sam ga postavio na forumu ali mi jos nikonije odgovorio ja sam u inegrisanu karticu od racunara prikljucio router linksys wrt54g a na njega planiram da prikljucim ostale racunare pa ne ide, ne vidi ih ovaj glavni racunar koji izlazi na internet, IP adrese sam ostavio da se automatski dodele.
[ broker @ 05.09.2005. 21:50 ] @
mramorcanine, kada postavljas pitanja, moras biti mnogo jasniji, precinziji i dati vise detalja. na ovakva pitanja niko ne moze da ti odgovori jer ne moze da gata sta si ti to stvarno povezao i zasto.
[ lima_kozarac @ 05.09.2005. 22:04 ] @
Evo u prilogu slika kako je sad.
meni sad treba pomoc kako da mi ta mrezna da ip adresu VoIP uredjaju () i naravno da i tu ima link ka internetu koji imam na prvoj mreznoj ?




dali je to rjesenje moguce tako kako sam ja zamislio ili moram switch uzeti ?






[Ovu poruku je menjao lima_kozarac dana 05.09.2005. u 23:11 GMT+1]
[ mkdsl @ 05.09.2005. 22:11 ] @
Hm, pitanje pred odgovor: zahteva li VoIP uredjaj dhcp dodeljivanje adrese, ili je to moguce uraditi i sa statichkom adresom? Pitam, poshto ce te to poshtedeti setovanja dhcp servisa...
[ lima_kozarac @ 05.09.2005. 22:13 ] @
Uredjaj zahtjeva to jer ja trenutno nemam pristup konfiguraciji uredjaja. a kad ga ustekam na kabal od AP-a DHCP da adresu i sve radi OK
[ mkdsl @ 05.09.2005. 22:19 ] @
Ok, znachi da cesh ipak morati konfigurisati dhcp za windows koji imash. Poshto nisam odavno nameshtao dhcp pod windowsom, bilo bi bolje da ti neko drugi pomogne oko toga. Faktichki, dhcp bi morao preko jednog mrezhnog adaptera da dodeljuje ip adresu voip uredjaju, a neki program za rutiranje da tu dinamichnu ip adresu rutira na statichku adresu drugog mrezhnog adaptera.

Ako ti je za utehu - izvodljivo je . Ali ne znam ni koji bi program mogao da ti rutira saobracaj (neko iskusniji iz win tabora bi mogao da pomogne tu).

Pozdrav.
[ lima_kozarac @ 05.09.2005. 22:32 ] @
eh ok nije bas za utjehu al valjda ce netko znati...

inace na PC -u je XP

a ako ti se da ili se sjecas da kazes koji je program ili kao tj gdje da namjestim DHCP za drugu karticu
[ mramorcanin @ 05.09.2005. 22:56 ] @
Citat:
broker: mramorcanine, kada postavljas pitanja, moras biti mnogo jasniji, precinziji i dati vise detalja. na ovakva pitanja niko ne moze da ti odgovori jer ne moze da gata sta si ti to stvarno povezao i zasto.


Dakle, brokeru, trenutno sam na internetu preko linksysa wrt54g i podesen je kao AP , posto sa zadnje strane ima jos 3 mrezna prikljucka kada na bilo koji od njih zakacim laptop i pokusam i sa njim istovremeno na internet ne mogu konekcija mi trazi user name i pasword (a ne mogu da upisem isti user kao na 1.), znaci ne mogu istovremeno sa 2 racunara na internet .

I drugo dok mi je ovaj racunar na internetu ne mogu da ga umrezim s laptopom - ne vide se tj vidi svaki sebe. Na koji nacin da podesim da su mi dostupni svi podaci sa 1. na drugi racunar i sa 2. na prvi (inace sam sharovao hard diskove na oba racunara).
citao sam o tome i mislim da moze ali ne znam sta nisam uradio dobro.
[ broker @ 06.09.2005. 00:28 ] @
Citat:
lima_kozarac: eh ok nije bas za utjehu al valjda ce netko znati...


Gledaj ovako, switch mozes da kupis za 17 evra. Za te pare se ne isplati uopste baktati se sa prepodesavanjem Windows-a koji iako ima takvih mogucnosti prosto nije zamisljen da se koristi na taj nacin. Ako hoces da korsitis PC racunar, bolje je da stavis na njega neki namenski ruterski softver koji ima mogucnost da bridzuje mrezne adaptere ili da stavis linux pa da pokusas da to isto uradis preko njega.

To sto ti zelis da uradis retko kada je potrebno i ja mislim d anisam ni video neki softverski ruter za Windows koji to moze (iskreno receno nikada mi tako neto nije trebalo tako da nisam obracao paznju). U svkaom slucaju softver ce te sigurno kostati vise od switch-a.

Citat:
mramorcanin: trenutno sam na internetu preko linksysa wrt54g i podesen je kao AP , posto sa zadnje strane ima jos 3 mrezna prikljucka kada na bilo koji od njih zakacim laptop i pokusam i sa njim istovremeno na internet ne mogu konekcija mi trazi user name i pasword (a ne mogu da upisem isti user kao na 1.), znaci ne mogu istovremeno sa 2 racunara na internet .


Treba da podesis WRT-a da radi kao ruter izmedju wireless porta i ostlaih portova na racunaru. Po default-u WLAN i LAN portovi su bridzovani medjusobno i to je verovatno razlog zasto imas probleme.

Najbolje bi bilo da nadjes neku custom distribuciju firmvera u kojoj je to moguce izvesti (sveasoft, dd-wrt ili neku drugu, ovde na forumu postojelinkovi na odgovarajuce sajtove), pa da stavis taj firmver a na sajtu za podrsku nadjes uputstva kako se WRT podesava da radi bas to sto ti je potrebno.

Molim te, ubuduce nemoj uletati sa pitanjima u teme koje nemaju veze sa tvojim pitanjem, nego ilinadji odgovarajucu temu ili pokreni novu.


[Ovu poruku je menjao broker dana 06.09.2005. u 01:28 GMT+1]
[ mkdsl @ 06.09.2005. 00:57 ] @
Da, switch ti je ipak najsuptilnije reshenje, a pretpostavljam da linux nisi nikad koristio - a to je nekih 10ak min. posla za uraditi preko dhcpd-a, ifconfig-a i iptables-a. Malo mi je nelogichno da uopshte treba koristiti dhcp za tako neshto, s obzirom da voip uredjaji treba da imaju statichku ip adresu (tachnije, dinamichka ip adresa im je totalno nepotrebna), ali ...

Citat:
broker: Treba da podesis WRT-a da radi kao ruter izmedju wireless porta i ostlaih portova na racunaru. Po default-u WLAN i LAN portovi su bridzovani medjusobno i to je verovatno razlog zasto imas probleme.


Ne znam kako je na Linksys-u, ali na mom Ovislink-u ima opcija ukljuchivanja broja klijenata (allowed clients) koji pristupaju netu preko gateway-a (ip adresa uredjaja).

Ipak, najsigurnije je da poslushash brokera.

I da... Ovo nije tema za tvoj problem.
[ lima_kozarac @ 06.09.2005. 07:38 ] @
Momci hvala na odgovorima, kupio sam switch i sad je sve ok radi bez problema.
Inace me samo zanimalo kako ovo napraviti, al bolje ne komplicirati ako ne treba.
A za VoIP uredjaj mi je potrebno da DHCP daje adresu jer nemam pristup konfiguraciji uredjaja tako da ne mogu nista nego ovako samo. hvala jos jednom.
[ mramorcanin @ 06.09.2005. 08:56 ] @
brokeru resio si mi deo problema DHCPD sam podesio na lan&wan i sada mi radi lokalna mreza preko wrt-a ali i dalje imam problem izlaska na internet sa drugog racunara tj laptopa. prilikom konekcije ne prihvata mi user i pass , posto imam
wireles a ne adsl ne znam da li mogu sa jednim user-om istovremeno na vise racunara ili mi treba nalog sa vise usera od provajdera.
[ broker @ 06.09.2005. 13:52 ] @
WRT54G je uredjaj koji ima mnog mogucnosti ali je komplikovan. To sto ti hoces da izvedes je moguce ali nije fabricki predvidjeno. To znaci da treba dobro da znas i sta hoces i kako se to radi. Uputio sam te gde da trazis objasnjenja. Ne moras da otvaras vise naloga.

Ako vec ne znas dovoljno onda nabavio jedan wireless bridge, kao sto je recimo ovislink WL1120AP ili bilo koji slican uredjaj, njega povezi na provajdera a njegov LAN povezi na WAN na ERT-u. Tada ces WRT moci da podesis onako kako su ga u originalu i zamislili a kako ce i tebi odgovarati, ukljucujuci i PPPoE konekciju. U tom slcuaju ce ti wireless na WRT-u sluzitisamo kao mogucnost da vezes dodatne racunare u LAN, a ne za konekciju ka provajderu.