[ romeo-xix @ 04.09.2005. 22:34 ] @
Evo Romea opet...Slusam neke radove jednog prijatelja iz BG....Koristimo iste semplove i programe...Pitanje:Da li je prirodno u miksu stavljati recimo kompresor na svaki krek ili instrument i ponovo na stereo out stavljati neki final kompresor,ili je to bezpotrebno opterecivanje racunara???Mozda se ne izrazavam strucno...Izvinjavam se...Pozdrav...


mod edit: promenjen naslov teme

[Ovu poruku je menjao ton_majstor dana 05.09.2005. u 09:36 GMT+1]
[ banditi @ 05.09.2005. 08:00 ] @
Sto se tice same kompresije,svako kompresuje na svoj nacin sa pluginovima koji mu najvise odgovaraju. Pokusaj da kompresujes svaki loop,sample (svaki snare,kick,zvucnu liniju...) Ali,presudan je SLUH i naravno dobar monitornig.(npr JBL monitoring system).Sto se tice vokala,to je vec skroz druga prica.
Pozz.
Unknown.
[ ton_majstor @ 05.09.2005. 08:35 ] @
Hmmmm, ostaviću Predragov JBL na miru...

Vidi, naravno da je potpuno OK da komprimuješ i kanale i master-šinu! Naprimer, imaš dva kanala glasa i jedan kanal akustičnu gitaru. Komprimovaćeš-limitovati posebno svaki glas-kanal, jer ti je POTREBNO da ih držiš pod određenim uslovima u mixu (dinamika, jačina, pikovi, de-essing). Gitaru, naravno, komprimuješ-obrađuješ drugačije, u skladu sa njenim zvukom i sviranjem muzičara.

E, sad... sve je to lepo, ali kada pustiš sva tri kanala kao mix, ne znači da ćeš dobiti dobar dinamički raspon ukupnog snimka. Tada posegneš za nekim dinamičkim procesorom koji će ti jačinski upeglati snimak, a ako je multiband kompresor i frekventno!

Eto, ukratko.

Pozdrav!
[ romeo-xix @ 05.09.2005. 18:16 ] @
Hvala,ipak znaci solidno se snalazim.....Pozz
[ vindic8or @ 06.09.2005. 18:19 ] @
da, u normalnim uslovima svaki snimak ces kad-tad progurati kroz neki kompresor, preko insert kanala. osim naravno, ako je rec o vec ispeglanim samplovima, gde dodatna kompresija nije potrebna.

finalni mix down fajl se uvek propusta dodatno kroz neki tip multiband kompresora. ali ukoliko muzika koju radis ide na profesionalni mastering, mozes slobodno ovo da ostavis iskusnom inzenjeru, jer je ovaj vid kompresije vrlo razlicit od upotrebe na insert kanalima.
[ vindic8or @ 06.09.2005. 18:20 ] @
ah da. ne preporucujem JBL (poznati Hi-Fi brand) kao monitoring resenje. ali se slazem da je dobar sistem (nebitno koji brand) esencijalan za preciznu kompresiju.
[ banditi @ 06.09.2005. 20:55 ] @
Pa dobro ne bih da komentarisem za JBL system...
Da se vratimo na finalnu kompresiju,sklopimo matricu komprimujemo svaki instrument,zvuk i sta onda?
Postoji li neki poseban kompresor za Final Master?
(Master channel).
Sta staviti na master channel a da pritom ne unistimo sve dotad utopljene zvukove?
Treba samo zaokruziti sve dotad uradjeno ali cime?
Dajte neki savet,Darko Vindic8or?
Ja sam neko resenje potrazio u BBE Sonic Maximizer-u,ali uvek postoji nesto drugo...
Pricajte...
Djape.


[ romeo-xix @ 07.09.2005. 00:30 ] @
Ja trenutno imam par alatki...Final mix Mackie,Voxengo,izotope....Final lepo odradi snimak kad se eksportuje(cini mi se),onda na ove ostale postavim jako slican frekventni pojas, ali u eksportu "pracka".....????????????
[ vindic8or @ 07.09.2005. 02:47 ] @
ja uglavnom exportujem ceo mix down bez ikakvog kompresora na master insertu. i onda u sound forge otvorim taj fajl i pokrenem waves L2, koji je solidan multiband kompresor. onda za 4 banda posebno radim kompresiju, tako da su sve frekvencije priblizno u istom dinamickom rasponu i odgovarajuceg overall nivoa.
[ ton_majstor @ 07.09.2005. 08:23 ] @
Ovako, izvezem (bounce) ceo mix. Vratim ga u novi PT session, Hipassujem ga, EQ i to sve insertujem na taj radni kanal.

Na master šinu insertujem nekakav maximizer, po potrebi.

Ali najčešće L1+, njega volim za te brze šljake. Može i OXFORD Limiter, al mi je pre par dana istekao demo-period...
Imam i limiter-expander u OXFORD Dynamics, al me često mrzi...

Znam ljude koji vole Waves Rcomp. L3 sam skoro nabavio, još ne mogu da ga preporučim, a L2 mi se nešto ne sviđa. O ukusima se ne raspravlja.

Nightshift, Karolina Gočeva i Negativ i još neki poznati su bili masterovani sa 6-topojasnim EQ i podignuti sa upravo L1+. I šta im fali? hehehehehe....

Pozdrav!
[ Illiron @ 07.09.2005. 19:08 ] @
URS N pa onda Rcomp duboko... Weapon of choice :)

I da, meni je za finale zgodniji wavelab ali to je debelo stvar ukusa...
[ banditi @ 07.09.2005. 19:52 ] @
Respect za L1+Maximizer,cesto ga koristim.
Probajte BBE SOnic Maximizer,odlican za Final!
Pozz.

[ romeo-xix @ 09.09.2005. 01:40 ] @
Vindicu,moze li podici Forge dovoljno snimak,nekad miks bude nizak,prljavi semplovi itd,pa da ne bi "pikovalo"oborim ga volumenima!!!!Kasnije znaci u Forgeu,hm...Nije lose.....
[ audiosrejic @ 19.09.2005. 23:47 ] @
Kompresor na svaki kanal je ok ali sve u zavisnosti o kojoj je muzici rec.Kompresor ne sme da se cuje kako radi mora da ostane prirodnost zvuka mada i sa njim moze da se sredi ne samo dinamika vec je i alat koim mozemo da stilski uticemo na produkciju.multi band je na stereo snimku vemo nezgodan za rad ja iz iskustva koje sam stekao radom sa producentima i na mom skolovanju smatram da je najbolje da se veze redno ekvilajzer pa komp pa ekvilajzer pa komp i svaki komp sa minimalnom resiojer nije isto jedan komp nastelovati 4:1 ili dva sa po 2:1.
[ Ni ten ichi ryu @ 20.09.2005. 00:36 ] @
Citat:
Kompresor ne sme da se cuje kako radi mora da ostane prirodnost zvuka mada i sa njim moze da se sredi ne samo dinamika vec je i alat koim mozemo da stilski uticemo na produkciju.


Naravno da ne sme da se cuje kako radi - mislim da je to ocigledno.. Ono sto mene zanima je k kako ti kompresorom stilski utices na produkciju ako one sredjivanjem dinamike?
[ audiosrejic @ 20.09.2005. 13:39 ] @
kompresorom uticemo i na boju instrumenta.odredjene distorzije se dobijaju kombinacijom distorzije i kompresora i nikako drukcije tako da se od tog trenutka kompresor u svrhu stila a ne dinamike.boja bas gitare moze znatno da se izmeni a da se ne cuje da je u pitanju kompresor.tako da je u tim primerima kompresor u sluzbi stila a ne dinamike.upoznao sam par prijatelja koi vole da u kombinacuju sa shermen filter bank 2 stave kompresor da bi dobili odredjenu boju jer bas kod vezivanja kompresora posle filtera se najvise oseti i cuje zasto kompresor moze da bude i stilsko sredstvo jer u tom slucaju tehnicki i dalje priblizave tihe frekvencije jacima i obrnuto ali je prvenstveno vezano zbog boje zvuka a ne zbog dinamike.opet se izvinjavam na mozda losem srpskom ali nisam dugo bio u zemlji.
[ ton_majstor @ 22.09.2005. 14:33 ] @
Srejiću, popravi sintaksu, pismenost ti je prilično ok. Ne šalji nam kobasice texta, niko to ne čita kako treba...

Ok, PONEKADA želim da čujem kompresor. Ono pumpanje i pucanje koje KVALITETNI uređaji rade. Bogu hvala, sada ima i softvera koji to radi!

Udobna kompresija? Gde to ima?

Pozdrav!
[ banditi @ 22.09.2005. 16:33 ] @
Koja alatka jos obavlja slican posao kao kompresori ?
''Najrodjeniji brat'' kompresorima je ? :)
Postoji li uopste?
[ Ni ten ichi ryu @ 22.09.2005. 17:33 ] @
možda limiter.. Koji je ustvari samo kompresor sa većim ratio-om.
[ audiosrejic @ 22.09.2005. 22:47 ] @
Kada se previse komprimira snimak moze da dodje do prebrzog zamaranje slusaoca.Razlog zamaranje usi je zbog psiho akustike,nema dinamike i zbog toga je snimak prvih par puta privlacan ali ubrzo slusaoc izgubi zelju da ga cesce cuje.



pozdrav ton_majsoru

e sad nije kobasica ha ha mala sala
[ banditi @ 23.09.2005. 06:32 ] @
Pa kako da se postigne odgovarajuca dinamika ?
Koja je odgovarajuca dinamika?
[ Ni ten ichi ryu @ 23.09.2005. 06:53 ] @
zavisi od snimka, namene, ukusa i krajnjeg slusaoca. Onako globalno, uvek mozes da miksas na referencu, poredeci svoj miks sa muzikom slicnog zanra cija ti se produkcija dopada (ili klijentu). To je odgovarajuca dinamika.

audiosrejic, kako onda objasniti milione mladih koji kaznjavaju svoje usi jeftinim slusalicama i kompjuterskim zvucnicima i svinjski kompresovanim mp3-cama? Tek tu nema dinamike.
[ ton_majstor @ 23.09.2005. 08:40 ] @
Skoro sam dobio "Tears For Fears" kolekciju, a to je grupa za koju smatram da je i dan-danas sam VRH svetske muzičke produkcije, iako je prošlo dosta godina otada. Znači, NEMAM ZAMERKE!

Nažalost, iako je bio prihvatljiv bitrate (192 Kbps, ako se ne varam), sam zvuk je bio UŽASNO prekomprimovan, valjda je neki moron hteo da bude glasno, pa koristio normalizaciju...

Naravno, taj TFF ne vredi pišljiva boba, te je otišao u đubre...

Pozdrav!
[ banditi @ 26.09.2005. 23:37 ] @
Imam ja ''Tears For Fears'',zadovoljavajuc je zvuk. Pa ako ti treba ,izvoli...
Koja je to budala pokusala normalizovanjem postici kvalitet zvuka?!
Sta hteo je da pojaca signal celokupnog snimka? Ne razumem.
Imam nekog ortaka koji se tripuje da zna obradu audio signala,pa je ubedjivao ljude da se normalizacijom postize kvalitet snimka,tako je svoje instrumentale stavljao u rang najvise rezolucije pojacavajuci celokupan snimak. Jerk! Sta reci...
Pozz.
Ajde da razgovaramo malo o klijentima i njihovim zahtevima u sferi dinamike,kompresije itd...
Kako oni mogu da prepoznaju neke vidove kompresije kada je sve to u sustini isto.
Isti je princip rada,zar ne? U cemu je razlika i da li je ima ? Dinamika???

[ Evil Noob @ 23.11.2005. 22:36 ] @
Pitanje: ukoliko ja fino svoje zvukove (kompresiram svaki) mixam, i nakon sto dobijem odgovrajauće levele, dakle sve fino pase nis preglasdno nis pretiho, ukoliko napravim obicnu kompresiju na masteru, koji je smisao toga?
Smanjit cu peakove manje vise i onda cu pojacati gain cjele stvari i onda ce mi ono sto treba biti tiho postati preglasno (npr hatovi ili bass)?
[ banditi @ 24.11.2005. 11:28 ] @
Pa evo kako ja radim,prvo komprimujem sve zvukove,pa ih onda podelim po kanalima kako bih napravio mix tih signala,zatim otvorim jos jedan insert kanal i na njega stavim dodatnu alatku koja ce sve te zvukove drzati pod odredjenom dinamikom,odnosno limitovati ih,sledeci zahvat je preslusavanje i usaglasavanje nivoa postavljenih signala. Na samom kraju obicno na master kanal postavim neki od maximizera koji ce podici jacinu celog snimka do odredjenog nivoa.(Final Master)

Pozz.
Unknown/SCC.
[ Evil Noob @ 24.11.2005. 17:29 ] @
Ali ako si jednom potrosio x vremena na mixanje zvukova koje si kompresirao, equao itd, koji je smisao onda jos kompresirati NAKON sto to smixas? Promijeit ces zvukove, em ces neke stisat em ces onda dizat gain i izvuc one tihe van previse. Mislim ako si nesto kompresirao na onoliko na koliko oces, ponovnom kompresijom ces ih rezat onda opet vise od zeljenog. Osim ako govorimo o jako maloj kompresiji ono 2:1, na tresh oko -3db ispod najvisih peakova? Ono da dobimo ujednacene peakove?
[ banditi @ 25.11.2005. 09:40 ] @
Sto se tice vremena potrebnog za neku odredjenu kompresiju mogu ti reci da ti treba vrlo malo,bitno je samo da se odlucis za neki red dobrih alata za samu kompresiju.Na master nije uvek potreba da se stavlja neki kompressor/limiter, sve zavisi od toga koje si alate koristio u prethodnom slucaju. Tacno je da bi mozda neki kompresori stavljeni na MC ugusili celokupni snimak i potisnuli neke instrumente koji mozda ne bi trebali da se isticu u kompoziciji,pa s toga ti predlazem da na master ipak stavis neki maximizer (Preporuka :BBE Sonic) koji ce zaokruziti ceo snimak i samo izravnati do tada utopljene signale (frekvencije).
Istrazuj alate za komprimovanje ima ih mnogo,ja imam neku svoju kombinaciju koju koristim ali uvek postoji nesto drugo,efikasnije,kvalitetnije,barem sam tako naucio u dosadasnjem radu sa muzikom.
Pozz.
Unknown/SCC.
[ Evil Noob @ 25.11.2005. 19:04 ] @
1.) Gdje stavljati obican a gdje multiband kompresor?
2.) Zasto uopce kompresor za pojedine frekvencije? Zasto jednostavno ne EQuat i "normalno" kompresirati?
3.) Sto je maximizer i ima li veze sa exciterom (a sto je to uopce)?
4.) Sry zbog offtopica ali ovo mi djeluje kao dobar topic za opcenito pricati o obradi dinamike zvuka.
[ kompozitor @ 25.11.2005. 21:36 ] @
Ja ne koristim multiband . Smatram da nije nuzno koristiti ga .

" Obican kompresor " koristim samo na najvise dve grupe . I ako je bas potrebno na pojedinacnom kanalu .

Na master sekciji ne koristim nista ( imam samo jedan izlaz na kartici ; kad budem imao karticu sa vise izlaza , koristicu istu kompresiju kao i na grupama ) .

Pozdrav ...
[ Evil Noob @ 29.11.2005. 00:27 ] @
Problem kompresije na snareu:
Kompresiram solo snare, fino "zgazim" zvuk, ostane mi dovoljan attack sve super.

Problem: 4db odstupanje snarea od kicka (drugog najglasnijeg djela u mixu, solo beat)

Pitanje: moja gršeka u mixanju (meni sve fino zvuci) ILI sam trebao jače kompresirati snare da se ne moram opet na masteru zezat s time da ujednacim dinamiku tog snarea, a da ostane attack (taj attack me mucio ili ga nema ili ima) ILI se to dogodi u mixu inače? ILI svega pomalo?

I jeli hard limiter = soft clipper?

[ peejunk @ 05.12.2005. 12:17 ] @
Ja radim uglavnom breakse i electro. Kompresore koristim na dva stema (grupe): bubnjeivma i basu. Osim toga glavni kaick i snare provucem kroz RComp da izdvojim attack i onda ga bjesno zgazim (odvucem gain da ide u zuto ili crveno na tranzijentima). Na masteru koristim TLS Maksimizer koji hvata peakove a savrseno je transparentan.

Na svemu ostalom kompresor koristim samo kad je neophodno (dakle imam situaciju da neki zvuk ne mogu drugacije dinamicki oblikovati a previse vrluda).

Ali EQ npr. koristim skoro na svakom kanalu.